PRZEBIEG NADZWYCZJNEJ SESJI RADY DZIELNICY  ŚRÓDMIEŚCIE
M. ST. WARSZAWY W DNIU 25 LUTEGO 2009


Sesja została zwołana celem przedstawienia:
„Informacji Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawa dotycząca przyczyn niepodporządkowania się decyzji Minister Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska w sprawie pozostawienia możliwości wyboru przez rodziców dzieci urodzonych w latach 2003-2005 miejsca odbycia przez ich dzieci roczne-go przygotowania przedszkolnego, zwanego „zerówką” w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.”
zaproponowane zostało jednocześnie stanowisko następującej treści:
PROJEKT STANOWISKA RADY DZIELNICY ŚRÓDMIEŚCIE
w sprawie pozostawienia możliwości wyboru przez rodziców dzieci urodzonych w latach 2003-2005 miejsca odbycie przez ich dzieci rocznego przygotowania przedszkolnego, zwanego „zerówką” w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej
Rada Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy popiera dążenia rodziców dzieci urodzonych w latach 2003-2005 do wywiązania się władz Dzielnicy i Miasta ze zobowiązania Minister Katarzyny Hall dotyczącego pozostawienia możliwości wyboru miejsca odbycia przez ich dzieci rocznego przygotowania przedszkolne-go w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14 ust. 3 Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (w brzmieniu aktualnie obowiązującym) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, zwane „zerówką” w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. Ustęp 4 przewiduje zaś, że zapewnienie warunków do spełniania obowiązku odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego jest zadaniem własnym gminy. W okresie przejściowym, przed wprowadzeniem reformy systemu oświaty, powstała koncepcja całkowitej likwidacji „zerówek” w przedszkolach. Wobec zgłaszanych wątpliwości i licznych protestów, Minister Edukacji Narodowej - Pani Katarzyna Hall, publicznie zapowiedziała możliwość wyboru przez rodziców dzieci urodzonych w latach 2003-2005 miejsca prowadzenia rocznego przygotowania przedszkolnego. W Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy działa dobrze rozwinięta sieć przedszkoli - 40 placówek, zatem konieczność spełnienia obowiązku przedszkolnego sześciolatków realizowana była dotychczas głównie w przedszkolach. Szkoły podstawowe w Śródmieściu, których jest przeszło o połowę mniej niż przedszkoli (bo tylko 14) nie są przygotowane aby już we wrześniu bieżącego roku, w sposób satysfakcjonujący zarówno organy je pro-wadzące jak i rodziców oraz dzieci, przejąć pełnione do tej pory funkcje zerówek w przedszkolach. Wszelkie działania remontowe mogą być prowadzone w większości przypadków wyłącznie w okresie wakacyjnym, co nie daje żadnej gwarancji zakończenia tych prac w terminie tj. przed rozpoczęciem roku szkolnego 2009/2010. Wy-daje się także, że jest błędem w dobie kryzysu ekonomicznego, przeznaczanie wydatków naszej dzielnicy na adaptację wszystkich szkół naraz, tworząc w nich zerówki, podczas gdy ustawa o reformie systemu oświaty przewiduje, że w 3-letniej perspektywie twór taki w ogóle zniknie z edukacyjnej mapy Polski.

Sesja rozpoczęła się drobną utarczką z Przewodniczącą Rady celem umieszczenia w porządku obrad zgłoszonego uprzednio Projektu stanowiska Rady - został pominięty.
Zarząd zaprezentował następnie prezentację, która miała odpowiedzieć na zadane pytanie - dlaczego rodzice 6-ciolatków w Śródmieściu nie mogą zdecydować czy ich dziecko obędzie zajęcia przedszkolne w przedszkolu czy w szkole.
Niestety usłyszeliśmy ponad godzinną opowieść dotyczącą założeń reformy systemu oświaty, zasadach rozpoczęcia nauki przez dzieci w innych krajach Europy, strukturze jednostek szkolnych i przedszkol-nych ogólnie w Polsce (ta struktura w Śródmieściu jest dokładnie odwrotna!) oraz dowiedzieliśmy się, że Zarząd Dzielnicy Śródmieście martwi się o dzieci spoza Śródmieścia, że nie będą miały miejsca w śródmiejskich przedszkolach (natomiast w ogóle nie może uwzględnić głosu i potrzeb mieszkańców dzielnicy, którą zarządza!). Na zakończenie obejrzeliśmy zdjęcia z kilku szkół, w których przygotowane są już sale dla „zerówek” oraz zapoznaliśmy się z tabelą określającą stopień zaawansowania przygoto-wań poszczególnych szkół śródmiejskich.
Niestety nie padło żadne wyjaśnienie dlaczego nagle, bez konsultacji likwidowane są wszystkie „zerówki” w przedszkolach. Dlaczego dopiero w tej chwili są o tym informowani rodzi-ce tych dzieci, skoro - wg. słów Zarządu - podobno już od początku roku szkolnego dyrektorzy szkół dostali polecenie przygotowywania oddziałów dla „zerówek”. Dlaczego rodzice tych dzieci zmuszeni zostają do wyrwania często jedynie na jeden rok swoich dzieci ze środowiska, w któ-rym teraz one funkcjonują, przeniesienia ich do nowych klas „zerówkowych” w szkołach a na-stępnie po roku nauki ponownego ich przemieszczenia do właściwych szkół (w tej chwili nie mają już możliwości ubiegać się o miejsca w szkołach niepublicznych, problem jest także ze szkołami artystycznymi). Należy pamiętać, że 6 oddziałów dla sześciolatków jakie ma pozostać w śródmiejskich przedszkolach to 3 przedszkola integracyjne, jedno z oddziałami integracyjnymi, jedno dla dzieci z alergią pokarmową oraz jedno przedszkole specjalne - czyli jedynie przedszkola specjalistycz-ne.
W odpowiedzi na konkretne pytania przedstawicieli rodziców, jedyną rzeczą jaką poszczególni członkowie Zarządu Dzielnicy powtarzali było to, że rodzice powinni mieć do nich zaufanie i do-łożą wszelkich starań aby udało się w ciągu wakacji zakończyć wszystkie remonty w szkołach, a jak coś nie wyjdzie na pewno uda się znaleźć właściwe rozwiązanie - we wrześniu!
Po wysłuchaniu głosów rodziców oraz wypowiedzi członków Zarządu Dzielnicy, radni PiS zaproponowa-li autopoprawkę do zgłoszonego projektu stanowiska, dostosowując je do oczekiwań rodziców oraz uwzględniając konieczność dostosowania bazy oświatowej Śródmieścia do wymogów reformy systemu edukacji:
Stanowisko Rady Dzielnicy Śródmieście
w sprawie pozostawienia możliwości wyboru przez rodziców dzieci urodzonych w roku 2003 miejsca odbycia przez ich dzieci rocznego przygotowania przedszkolnego, zwanego „zerówką” w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.
Rada Dzielnicy Śródmieście zobowiązuje Zarząd do pozostawienia rodzicom dzieci urodzonych w roku 2003 możliwości wyboru miejsca odbycia przez ich dzieci rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.
Niestety w odpowiedzi radni klubu PO zgłosili tzw. „poprawkę” zmieniającą całkowicie treść a ważniej-sze także sens stanowiska. Jako wyjaśnienie podano, że takie stanowisko ma szanse realizacji gdyż jest zgodne z przyjętymi przez Zarząd Dzielnicy działaniami! Nie zwrócono chyba uwagi, że spotkaliśmy się gdyż mieszkańcy naszej Dzielnicy są niezadowoleni właśnie z tych działań!
Stanowisko Rady Dzielnicy Śródmieście z dnia 25 lutego 2009 roku w sprawie utworzenia w śródmiejskich szkołach podstawowych oddziałów przedszkolnych dla sześciolatków
(zaproponowane przez radnych PO)
W związku z nowelizacją Ustawy o systemie oświaty zakładającą obniżenie wieku szkolnego poprzez wprowadzenie od 1 września 2012 roku obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz nakładającą na gminy obowiązek zapewnienia przygotowania przedszkolnego dla wszystkich pięciolatków, których rodzice wyrażą taką wolą, istnieje konieczność zapewnienia od września br. miejsc w przedszkolach dla znacznie większej niż dotychczas liczby dzieci.
Według danych Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy na 14 268 dzieci z rocznika 2004 zamieszkałych w Warszawie do publicznych przedszkoli uczęszcza 10 498.
Rada Dzielnicy Śródmieście podziela pogląd Zarządu Dzielnicy, że w skali Śródmieścia oddziały dla sze-ściolatków powinny zostać utworzone we wszystkich 14 śródmiejskich szkołach podstawowych, a jeszcze przy-najmniej przez jeden rok powinny zostać utrzymane w 6 przedszkolach - integracyjnych, specjalnym i specjali-stycznym. Oddziały dla sześciolatków w tych przedszkolach powinny być stopniowo przenoszone do szkół w miarę tworzenia wyspecjalizowanych oddziałów dla sześciolatków w szkołach integracyjnych i specjalnych.
Podjęte przez Biuro Edukacji oraz Zarządy Dzielnic m.st. Warszawy decyzje mają na celu stworzenie wa-runków dla prawidłowego przygotowania warszawskich dzieci do edukacji szkolnej, a także zapewnienia opieki przedszkolnej jak największej liczbie dzieci młodszych.
Działania takie są zgodne z „Polityką Edukacyjną m.st. Warszawy w latach 2008 - 2012" przyjętą przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w kwietniu 2008 roku.
Decyzje Zarządu Dzielnicy Śródmieście wpisują się w całość podejmowanych w Warszawie działań: planowana organizacja oddziałów przedszkolnych dla dzieci sześcioletnich w roku 2009/2010 w Warszawie (poza Śródmie-ściem) to 398 oddziałów w publicznych szkołach podstawowych i 128 oddziałów w przedszkolach.
Obowiązkiem Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy jest szczególna dbałość o najmłodsze pokolenie i zapewnienie mu odpowiednich warunków nauki i wychowania w przedszkolach i szkołach. W związku z tym Rada włącza się w proces dostosowania placówek dla dzieci najmłodszych i zobowiązuje Zarząd Dzielnicy Śródmieście do:
?? pilnego przygotowania szczegółowego harmonogramu prac przystosowawczych w poszczególnych szko-łach zawierającego analizę stanu obecnego, wykaz prac i zakupów koniecznych do wykonania oraz termin ich realizacji. Harmonogram powinien być maksymalnie szczegółowy, tzn. powinien zawierać informacje o tym, jakie sale, świetlice, łazienki i szatnie będą remontowane i modernizowane, jakie zakupy będą re-alizowane w jakich terminach oraz kiedy rozpoczną się prace związane z wykonaniem placów zabaw;
?? prowadzenia stałego monitoringu stanu przygotowań, w którym uczestniczyć powinni specjaliści oraz za-interesowani rodzice typowani przez rady rodziców śródmiejskich przedszkoli;
?? publicznego prezentowania postępów prac;
?? przeprowadzenie szerokiej akcji informacyjnej skierowanej do rodziców;
?? w przypadku uzasadnionego ryzyka nieprzystosowania placówki szkolnej do przyjęcia dzieci sześciolet-nich - podjęcia stosownych decyzji o zaniechaniu przenosin dzieci sześcioletnich do tej placówki przy równoczesnym wskazaniu miejsc w placówce odpowiednio dostosowanej. Rada uważa, że tej analizy Za-rząd Dzielnicy powinien dokonać w kwietniu br.

Z uwagi na przewagę liczebną radnych koalicji PO-SLD zaproponowana poprawka została przyjęta. W takiej sytuacji radni PiS przed głosowaniem ostatecznej treści stanowiska opuścili razem z rodzicami zgromadzonymi na sesji salę obrad.
W tym momencie stał się chyba jeden z cudów zapowiadanych przez PO. Na sali pozostało jedynie 12 radnych z PO i SLD co nie stanowi wymaganego kworum - i nagle pani Przewodnicząca dostrzegła na korytarzu urzędu jednego z radnych PiS, który właśnie opuścił salę obrad i uznała, że skoro go widzi, to znaczy, że jest kworum. Chwilę później stał się kolejny cud. Nie ważne, że większość radnych PiS opuszczało budynek Urzędu powoli - gdyż na korytarzach rozgorzała dyskusja z oburzonymi rodzicami dzieci, ale już teraz po „przegłosowaniu” stanowiska w brzmieniu nadanym przez koalicję PO-SLD, oka-zało się, że nagle kworum nie ma i nie można przeprowadzić kolejnych głosowań. Wydaje się to dość dziwną interpretacją statutu.
Tak więc Sesja dzisiejsza wykazała, że dobrą Radą jest ta, która wspiera Zarząd Dzielnicy w jego dzia-łaniach, a nie ta która próbuje pochylić się nad głosem mieszkańców Śródmieścia. Jest to tym smutniej-sze, że głosy rodziców są słuszne, a domagają się przede wszystkim partnerstwa w sprawach dotyczą-cych ich dzieci. Nikt z rodziców nie neguje konieczności przygotowań do wprowadzenia reformy syste-mu oświatowego, nikt nie mówi „nie” zerówkom w szkołach, ale nie kosztem dzieci, nie w tym trybie. Dlaczego Zarząd Dzielnicy nie jest w stanie prowadzić rzeczowego dialogu z mieszkańcami?
Piotr Kazimierczak
Przewodniczący Klubu Radnych PiS
w Radzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
tel. 0662 430 615
e-mail: pkazimierczak@gmail.com

Piotr Kazimierczak
Przewodniczący Klubu Radnych PiS
w Radzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
tel. 0662 430 615
e-mail: pkazimierczak@gmail.com