util-linux 2.41-rc2 - en to hr translation catalogue (5075 entries)

en:  %s <disk device> <partition number> <start> <length>
hr:  %s <blok-uređaj> <broj particije> <početak> <dužina>

en: Tell the kernel about the existence of a specified partition.
hr: Javi kernelu o postojanju specificirane particije.

en: not enough arguments
hr: nema dovoljno argumenata

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot open %s
hr: ne može otvoriti %s

en: invalid partition number argument
hr: nevaljani argument broja particije

en: invalid start argument
hr: nevaljani argument početka

en: invalid length argument
hr: nevaljani argument dužine

en: failed to add partition
hr: nije uspjelo dodati particiju

en: set read-only
hr: postavi samo za čitanje

en: set read-write
hr: postavi za čitanje i pisanje

en: get read-only
hr: pokaže status pisanja

en: get discard zeroes support status
hr: pokaže stanje podrške za odbacivanje nula

en: get logical block (sector) size
hr: pokaže veličinu logičkog bloka (sektora); SSZ

en: get physical block (sector) size
hr: pokaže veličinu fizičkog bloka (sektora); BSZ

en: get minimum I/O size
hr: pokaže minimalnu ulaz/izlaz veličinu

en: get optimal I/O size
hr: pokaže optimalnu veličinu ulaz/izlaz

en: get alignment offset in bytes
hr: pokaže odmak poravnanja u bajtovima

en: get max sectors per request
hr: pokaže najveću količinu sektora po zahtjevu

en: get blocksize
hr: pokaže veličinu bloka

en: set blocksize on file descriptor opening the block device
hr: postavi veličinu bloka u deskriptor datoteke otvarajući blok-uređaj

en: get 32-bit sector count (deprecated, use --getsz)
hr: pokaže količinu 32-bitnih sektora (zastarjelo, koristite --getsz)

en: get size in bytes
hr: pokaže veličinu u bajtovima

en: set readahead
hr: postavlja način čitanja sektora unaprijed

en: get readahead
hr: pokaže postavku čitanja unaprijed

en: set filesystem readahead
hr: postavlja način čitanja unaprijed za datotečni sustav

en: get filesystem readahead
hr: pokaže postavku čitanja unaprijed datotečnog sustava

en: get disk sequence number
hr: pokaže slijedni (sequence) broj diska

en: get zone size
hr: dobije veličinu zone

en: flush buffers
hr: isprazni buffere

en: reread partition table
hr: ponovo pročita particijsku tablicu

en:  %1$s [-v|-q] commands devices
     %1$s --report [devices]
     %1$s -h|-V
hr:  %1$s [-v|-q] naredbe uređaja
     %1$s --report [uređaji]
     %1$s -h|-V

en: Call block device ioctls from the command line.
hr: Iz naredbenog retka pozove U/I kontrolu (IOCTLs) blok-uređaja.

en:  -q             quiet mode
hr:  -q             radi tiho

en:  -v             verbose mode
hr:  -v             prikaže više informacija

en:      --report   print report for specified (or all) devices
hr:      --report   izvještaj za specificirane (ili sve) uređaje

en: Available commands:
hr: Dostupne naredbe (--get pokaže, a --set postavlja):

en:  %-25s get size in 512-byte sectors
hr:  %-25s pokaže veličinu u sektorima od 512 bajta

en: no device specified
hr: nijedan uređaj nije specificiran

en: get size in 512-byte sectors:
hr: dobije veličinu u sektorima od 512 bajta:

en: could not get device size
hr: ne može doznati veličinu uređaja

en: Unknown command: %s
hr: Nepoznata naredba: %s

en: %s requires an argument
hr: %s zahtijeva argument

en: failed to parse command argument
hr: nije uspjelo raščlaniti argument naredbi

en: ioctl error on %s
hr: ioctl() pogreška na %s

en: %s failed.
hr: %s nije uspješna.

en: %s succeeded.
hr: %s je uspješno završen.

note: TRANSLATORS: Start sector not available. Max. 15 letters.
en: N/A
hr: Nije dostupan

en: Toggle bootable flag of the current partition
hr: B = označi/ne označi trenutnu particiju kao pokretačku (bootable)

en: Delete
hr: Brisanje

en: Delete the current partition
hr: D = izbriši ovu particiju

en: Resize
hr: Veličina

en: Reduce or enlarge the current partition
hr: R = smanji ili poveća ovu particiju

en: New
hr: Nova

en: Create new partition from free space
hr: N = napravi novu particiju iz slobodnog prostora

en: Quit
hr: Završi

en: Quit program without writing changes
hr: Q = završi program bez zapisivanja ikakvih promjena

en: Type
hr: Tip

en: Change the partition type
hr: T = mijenjanje/odabiranje tipa particije

en: Help
hr: Pomoć

en: Print help screen
hr: H = pomoć za rad s ovim programom

en: Sort
hr: Raspored

en: Fix partitions order
hr: Korigira poredak particija

en: Write
hr: Zapisivanje

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
hr: W = zapiše particijsku tablicu na disk (to može izbrisati podatke)

en: Dump partition table to sfdisk compatible script file
hr: U = sprema particijsku tablicu kao kompatibilnu sfdisk skriptu

en: internal error: unsupported dialog type %d
hr: **interna programska greška**: nepodržani tip dijaloga %d

en: %s (mounted)
hr: %s (montiran)

en: Partition name:
hr: Ime particije:

en: Partition UUID:
hr: UUID particije:

en: Partition type:
hr: Tip particije:

en: Attributes:
hr: Atribut(i):

en: Filesystem UUID:
hr: UUID datotečnog sustava:

en: Filesystem LABEL:
hr: Oznaka datotečnog sustava:

en: Filesystem:
hr: Datotečni sustav:

en: Mountpoint:
hr: Točka montiranja:

en: Size: %s, %<PRIu64> bytes, %ju sectors
hr: Veličina: %s, %<PRIu64> bajt(a/ova), %ju sektora

en: Label: %s, identifier: %s
hr: Oznaka: %s, identifikator: %s

en: Label: %s
hr: Oznaka: %s

en: May be followed by M for MiB, G for GiB, T for TiB, or S for sectors.
hr: Broju možete dopisati M za MiB, G za GiB, T za TiB ili S za sektore.

en: Please, specify size.
hr: Niste specificirali veličinu.

en: Minimum size is %<PRIu64> bytes.
hr: Minimalna veličina je %<PRIu64> bajt(a/ova).

en: Maximum size is %<PRIu64> bytes.
hr: Maksimalna veličina je %<PRIu64> bajt(a/ova).

en: Failed to parse size.
hr: Veličina nije razumljiva.

en: Select partition type
hr: Odaberite tip particije

en: Enter script file name:
hr: Unesite ime datoteke za skriptu:

en: The script file will be applied to in-memory partition table.
hr: Skripta će se primijeniti na tablicu particija u memoriji.

en: Cannot open %s
hr: Ne može otvoriti %s

en: Failed to parse script file %s
hr: Nije uspjelo raščlaniti skriptu u datoteci %s

en: Failed to apply script %s
hr: Nije uspjelo primijeniti skriptu %s

en: The current in-memory partition table will be dumped to the file.
hr: Trenutna tablica particija u memoriji bit će spremljena u datoteku.

en: Failed to allocate script handler
hr: Nije uspjelo rezervirati memoriju za procesiranje skripte

en: Failed to read disk layout into script.
hr: Nije uspjelo pretvoriti sliku (layout) diska u skriptu.

en: Disk layout successfully dumped.
hr: Slika (layout) diska je uspješno spremljena.

en: Failed to write script %s
hr: Nije uspjelo zapisati skriptu %s

en: Select label type
hr: Odaberite tip oznake

en: Device does not contain a recognized partition table.
hr: Uređaj ne sadrži prepoznatljivu particijsku tablicu.

en: Select a type to create a new label, press 'L' to load script file, 'Q' quits.
hr: Odaberite tip za novu oznaku, pritisnite ‘L’ da učitate skriptu, ‘Q’ da iziđete.

en: This is cfdisk, a curses-based disk partitioning program.
hr: Ovo je cfdisk, program za particiju diska.

en: It lets you create, delete, and modify partitions on a block device.
hr: Omogućuje stvaranje, brisanje i izmjenu particija na blok-uređaju.

en: Command      Meaning
hr: Naredba    Značenje

en: -------      -------
hr: -------    --------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition;
hr:   b        (de)aktivira bootable flag ove particije;

en:                implemented for DOS (MBR) and SGI labels only
hr:            implementiran samo za DOS (MBR) i SGI oznake

en:   d          Delete the current partition
hr:   d        izbriše trenutnu particiju

en:   h          Print this screen
hr:   h        ispiše ovu pomoć koju sada čitate

en:   n          Create new partition from free space
hr:   n        kreira novu particiju iz slobodnog prostora

en:   q          Quit program without writing partition table
hr:   q        izlaz iz programa bez zapisivanja promjena

en:   r          Reduce or enlarge the current partition
hr:   r          smanji ili poveća ovu particiju

en:   s          Fix partitions order (only when in disarray)
hr:   s        korigira poredak particija (ako nisu u korektno poredane)

en:   t          Change the partition type
hr:   t        promijeni tip particije

en:   u          Dump disk layout to sfdisk compatible script file
hr:   u        sliku (layout) diska spremi kao sfdisk kompatibilnu skriptu

en:   W          Write partition table to disk (you must enter uppercase W);
hr:   W        zapiše particijsku tablicu na disk (veliko slovo W);

en:                since this might destroy data on the disk, you must either
hr:              to može uništiti podatke na disku i zato morate zapisivanje

en:                confirm or deny the write by entering 'yes' or 'no'
hr:              potvrditi ili odbiti s ‘yes’ (da) ili ‘no’ (ne)

en:   x          Display/hide extra information about a partition
hr:   x        pokaže/skrije dodatne informacije o particiji

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
hr: Up Arrow     pomakne kursor na prethodnu particiju

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
hr: Down Arrow   pomakne kursor na sljedeću particiju

en: Left Arrow   Move cursor to the previous menu item
hr: Left Arrow   pomakne kursor na prethodnu stavku menija

en: Right Arrow  Move cursor to the next menu item
hr: Right Arrow  pomakne kursor na sljedeću stavku menija

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
hr: Upozorenje: sve naredbe mogu se unijeti s malim ili velikim

en: case letters (except for Write).
hr: slovom -- osim W (Write, zapisivanje).

en: Use lsblk(8) or partx(8) to see more details about the device.
hr: Koristite lsblk(8) ili partx(8) za više detalja o uređaju.

en: Press a key to continue.
hr: Pritisnite bilo koju tipku za nastavak.

en: Could not toggle the flag.
hr: Nije (bilo) moguće (de)aktivirati flag.

en: Could not delete partition %zu.
hr: Particiju %zu nije (bilo) moguće izbrisati.

en: Partition %zu has been deleted.
hr: Particija %zu je izbrisana.

en: Partition size:
hr: Veličina particije:

en: Changed type of partition %zu.
hr: Tip particije %zu je promijenjena.

en: The type of partition %zu is unchanged.
hr: Tip particije %zu nije promijenjena.

en: New size:
hr: Nova veličina:

en: Partition %zu resized.
hr: Veličina particije %zu je promijenjena.

en: Device is open in read-only mode.
hr: Uređaj je otvoren samo za čitanje.

en: Are you sure you want to write the partition table to disk?
hr: Sigurni ste da želite zapisati particijsku tablicu na disk?

en: Type "yes" or "no", or press ESC to leave this dialog.
hr: Upišite "yes" ili "no" ili napustite ovaj dijalog pritiskom na Esc.

en: yes
hr: da

en: Did not write partition table to disk.
hr: Particijska tablica NIJE zapisana na disk.

en: Failed to write disklabel.
hr: Nije uspjelo zapisati oznaku diska.

en: The partition table has been altered.
hr: Tablica particija je promijenjena.

en: Note that partition table entries are not in disk order now.
hr: Napomena: stavke particijske tablice za sada nisu u poretku kao na disku.

en: Device already contains a %s signature.
hr: Particija već sadrži %s potpis.

en: Do you want to remove it? [Y]es/[N]o:
hr: Zaista želite ukloniti potpis?

en: failed to create a new disklabel
hr: nije uspjelo stvoriti novu oznaku diska

en: failed to read partitions
hr: nije uspjelo pročitati particije

en: Device is open in read-only mode. Changes will remain in memory only.
hr: Uređaj je otvoren samo za čitanje. Izmjene će ostati samo u memoriji.

en: Device is currently in use, repartitioning is probably a bad idea.
hr: Uređaj je trenutno u uporabi - mijenjati sektore je vjerojatno loša ideja.

en:  %1$s [options] <disk>
hr:  %1$s [opcije] <disk>

en: Display or manipulate a disk partition table.
hr: Prikaže ili modificira particijsku tablicu diska.

en:  -L, --color[=<when>]     colorize output (%s, %s or %s)
hr:  -L, --color[=<kȁd>]      oboji izlaz (%s, %s ili %s)

en:  -z, --zero               start with zeroed partition table
hr:  -z, --zero               započinje s praznom particijskom tablicom

en:      --lock[=<mode>]      use exclusive device lock (%s, %s or %s)
hr:      --lock[=<mode>]      rabi ekskluzivnu bravu uređaja (%s, %s ili %s)

en:  -r, --read-only          forced open cfdisk in read-only mode
hr:  -r, --read-only          otvori cfdisk samo samo za čitanje

en:  -b, --sector-size <size> physical and logical sector size
hr:  -b, --sector-size <veličina>  fizička i logička veličina sektora

en: invalid sector size argument
hr: nevaljani argument za veličinu sektora

en: unsupported color mode
hr: nepodržani način bojenja

en: failed to allocate libfdisk context
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za libfdisk kontekst

en:  %s <disk device> <partition number>
hr:  %s <disk_uređaj> <broj particije>

en: Tell the kernel to forget about a specified partition.
hr: Javi kernelu da zaboravi na specificiranu particiju.

en: failed to remove partition
hr: nije uspjelo ukloniti particiju

en: Formatting ...
hr: Formatiranje...

en: done
hr: gotovo

en: Verifying ...
hr: Provjeravanje...

en: Read:
hr: Čitanje:

en: Problem reading track/head %u/%u, expected %d, read %d
hr: Problem pri čitanju zapisa %u, glave %u: očekivan: %d, pročitan: %d

en: bad data in track/head %u/%u
    Continuing ...
hr: oštećeni podaci u zapisu %u, glave %u
    Nastavljamo ...

en:  %s [options] <device>
hr:  %s [opcije] <uređaj>

en: Do a low-level formatting of a floppy disk.
hr: Formatira disketu.

en:  -f, --from <N>    start at the track N (default 0)
hr:  -f, --from <N>    počinje od zapisa N (zadano 0)

en:  -t, --to <N>      stop at the track N
hr:  -t, --to <N>      stane na zapisu N

en:  -r, --repair <N>  try to repair tracks failed during
                         the verification (max N retries)
hr:  -r, --repair <N>  pokuša popraviti zapise koji nisu prošli
                         verifikaciju (ne više od N pokušaja)

en:  -n, --no-verify   disable the verification after the format
hr:  -n, --no-verify   bez provjere nakon formatiranja

en: invalid argument - from
hr: nevaljani argument - from

en: invalid argument - to
hr: nevaljani argument - to

en: invalid argument - repair
hr: nevaljani argument - repair

en: stat of %s failed
hr: stat() od %s nije uspio

en: %s: not a block device
hr: %s: nije blok-uređaj

en: could not determine current format type
hr: ne može odrediti trenutni tip formata

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
hr: %stran, zapisa: %d, sektora/zapisu: %d. Ukupni kapacitet %d kB.

en: Double
hr: Dvostruki

en: Single
hr: Jednostruki

en: user defined start track exceeds the medium specific maximum
hr: početni zapis definiran korisnikom prelazi granicu medija

en: user defined end track exceeds the medium specific maximum
hr: konačni zapis definiran korisnikom prelazi granicu medija

en: user defined start track exceeds the user defined end track
hr: početni zapis definiran korisnikom prelazi konačnu granicu definiranu korisnikom

en: close failed
hr: zatvaranje nije uspjelo

en: Select (default %c):
hr: Odaberite (zadano %c):

en: Using default response %c.
hr: Koristi se zadani odgovor %c.

en: Value out of range.
hr: Vrijednost je izvan raspona.

en: %s (%s, default %c):
hr: %s (%s, zadano %c):

en: %s (%s, default %<PRIu64>):
hr: %s (%s, zadano %<PRIu64>):

en: %s (%c-%c, default %c):
hr: %s (%c-%c, zadano %c):

en: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, default %<PRIu64>):
hr: %s (%<PRIu64>-%<PRIu64>, zadano %<PRIu64>):

en:  [Y]es/[N]o:
hr:  [D]a/[N]e:

en: Hex code or alias (type L to list all):
hr: Hex kȏd ili alias (pritisnite L za kompletan popis):

en: Partition type or alias (type L to list all):
hr: Tip particije ili alias (pritisnite L za kompletan popis):

en: Hex code (type L to list all codes):
hr: Hex kȏd (pritisnite L za popis svih kodova):

en: Partition type (type L to list all types):
hr: Tip particije (L za popis svih tipova):

en: Failed to parse '%s' partition type.
hr: Nije uspjelo raščlaniti tip particije ‘%s’.

en: 
    Aliases:
hr: 
    Aliasi:

en: DOS Compatibility flag is set (DEPRECATED!)
hr: Kompatibilnost s DOS-om je omogućena (ZASTARJELO!)

en: DOS Compatibility flag is not set
hr: Kompatibilnost s DOS-om nije omogućena

en: New <size>{K,M,G,T,P} in bytes or <size>S in sectors (default %s)
hr: Nova <size>{K,M,G,T,P} u bajtovima ili <size>S u sektorima (zadano %s)

en: Invalid size
hr: Nevaljana veličina

en: Partition %zu has been resized.
hr: Veličina particiji %zu je izbrisana.

en: Could not resize partition %zu: %s
hr: nije (bilo) moguće promijeniti veličinu particiji %zu: %s

en: Partition %zu does not exist yet!
hr: Particija %zu još ne postoji!

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Changed type of partition '%s' to '%s'.
hr: Tip particije ‘%s’ promijenjen je na ‘%s’.

en: Type of partition %zu is unchanged: %s.
hr: Tip particije %zu nije promijenjena: %s.

en: All data in the region (%<PRIu64>-%<PRIu64>) will be lost! Continue?
hr: Svi podaci u području (%<PRIu64>-%<PRIu64>) bit će izgubljeni! Nastaviti?

en: BLKDISCARD ioctl failed
hr: BLKDISCARD ioctl nije uspjela

en: 
    The partition sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
hr: 
    Sektori partiticije bit će odmah odbačeni.
    Možete izići iz ovog dijaloga pritiskom na CTRL+C.

en: Partition %zu has an unspecified range.
hr: Particiji %zu nema specificirani opseg.

en: Discarded sectors on partition %zu.
hr: Odbačeni sektori na particiji %zu.

en: No free space.
hr: Nema slobodnog prostora

en: 
    The unused sectors will be immediately discarded.
    You can exit this dialog by pressing CTRL+C.
hr: 
    Neiskorišteni sektori bit će odmah odbačeni.
    Možete izići iz ovog dijaloga pritiskom na CTRL+C.

en: Free space number
hr: Broj slobodnog prostora

en: Free space %<PRIu64>has an unspecified range
hr: Slobodni prostor %<PRIu64> sadrži nespecificirano područje

en: Discarded sectors on free space.
hr: Odbačeni sektori na slobodnom prostoru.

en: Discarding sectors is not possible in read-only mode.
hr: Odbacivanje sektora nije moguće u načinu rada samo za čitanje.

en: Type of area to be discarded
hr: Vrsta područja koje treba odbaciti

en: partition sectors
hr: sektori particije

en: free space sectros
hr: sektori slobodnog prostora

en: Discard unsupported on your system.
hr: Odbacivanje nije nepodržano na vašem sustavu.

en: 
    %s: offset = %<PRIu64>, size = %zu bytes.
hr: 
    %s: odmak = %<PRIu64>, veličina = %zu bajt(a/ova).

en: cannot seek
hr: ne može tražiti (seek)

en: cannot read
hr: ne može čitati

en: First sector
hr: Prvi sektor

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
hr: ioctl(BLKGETSIZE) nije uspjela na %s

en: The device contains '%s' signature and it will be removed by a write command. See fdisk(8) man page and --wipe option for more details.
hr: Uređaj ima potpis ‘%s’, a naredba pisanja će ga ukloniti.
    Pogledajte man stranicu fdisk(8) i opciju --wipe za detalje.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or fdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
hr: Uređaj ima potpis ‘%s’, a koji je možda ostao na uređaju. Da se izbjegnu
    moguće kolizije, preporučuje se obrisati uređaj s wipefs(8) ili s fdisk --wipe.

en:  %1$s [options] <disk>         change partition table
     %1$s [options] -l [<disk>...] list partition table(s)
hr:  %1$s [opcije] <disk>          mijenja particijsku tablicu
     %1$s [opcije] -l [<disk>...]  pokaže particijsku tablicu

en:  -b, --sector-size <size>      physical and logical sector size
hr:  -b, --sector-size <veličina>  fizička i logička veličina sektora

en:  -B, --protect-boot            don't erase bootbits when creating a new label
hr:  -B, --protect-boot            ne briše bootbits pri kreiranju nove oznake

en:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode is 'dos' or 'nondos' (default)
hr:  -c, --compatibility[=<mode>]  mode je ‘dos’ ili ‘nondos’ (zadano)

en:  -L, --color[=<when>]          colorize output (%s, %s or %s)
hr:  -L, --color[=<kȁd>]           oboji izlaz  (%s, %s ili %s)

en:  -l, --list                    display partitions and exit
hr:  -l, --list                    pokaže particije i iziđe

en:  -x, --list-details            like --list but with more details
hr:  -x, --list-details            kao --list ali s više detalja

en:  -n, --noauto-pt               don't create default partition table on empty devices
hr:  -n, --noauto-pt               ne kreira zadanu particijsku tablicu na
                                     praznim uređajima

en:  -o, --output <list>           output columns
hr:  -o, --output <lista>          izlazni stupci

en:  -t, --type <type>             recognize specified partition table type only
hr:  -t, --type <tip>              prepozna samo navedeni tip particijske tablice

en:  -u, --units[=<unit>]          display units: 'cylinders' or 'sectors' (default)
hr:  -u, --units[=<jedinice>]      jedinice su ‘cylinders’ ili ‘sectors’ (zadano)

en:  -s, --getsz                   display device size in 512-byte sectors [DEPRECATED]
hr:  -s, --getsz                   veličina u sektorima (po 512 bajta) [DEPRECATED]

en:      --bytes                   print SIZE in bytes rather than in human readable format
hr:      --bytes                   veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:      --lock[=<mode>]           use exclusive device lock (%s, %s or %s)
hr:      --lock[=<mode>]           rabi ekskluzivnu bravu uređaja
                                     (%s, %s ili %s)

en:  -w, --wipe <mode>             wipe signatures (%s, %s or %s)
hr:  -w, --wipe <kȁd>              briše potpise  (%s, %s ili %s)

en:  -W, --wipe-partitions <mode>  wipe signatures from new partitions (%s, %s or %s)
hr:  -W, --wipe-partitions <kȁd>   briše potpise s novih particija
                                     (%s, %s ili %s)

en:  -C, --cylinders <number>      specify the number of cylinders
hr:  -C, --cylinders <broj>        broj cilindra koje će se koristiti

en:  -H, --heads <number>          specify the number of heads
hr:  -H, --heads <broj>            broj glava koje će se koristiti

en:  -S, --sectors <number>        specify the number of sectors per track
hr:  -S, --sectors <broj>          broj sektora po zapisu

en: invalid cylinders argument
hr: nevaljani argument cilindara

en: not found DOS label driver
hr: nije pronađen driver za oznaku DOS

en: unknown compatibility mode '%s'
hr: nepoznati način kompatibilnosti ‘%s’

en: invalid heads argument
hr: nevaljani argument glava

en: invalid sectors argument
hr: nevaljani argument sektora

en: unsupported disklabel: %s
hr: nepodržana oznaka diska: %s

en: unsupported unit
hr: nepodržana jedinica (unit)

en: unsupported wipe mode
hr: nepodržani način brisanja

en: The device properties (sector size and geometry) should be used with one specified device only.
hr: Svojstva uređaja (veličina sektora i geometrija) treba koristiti
    samo s jednim specificiranim uređajem.

en: bad usage
hr: loša uporaba

en: Welcome to fdisk (%s).
hr: Dobro došli u fdisk (%s).

en: Changes will remain in memory only, until you decide to write them.
    Be careful before using the write command.
hr: Promjene se obavljaju i ostaju u memoriji računala dok ih ne odlučite
    zapisati na disk. Budite oprezni prije uporabe naredbe za pisanje.

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    It's recommended to umount all file systems, and swapoff all swap
    partitions on this disk.
hr: Ovaj disk je u uporabi - mijenjati sektore je vjerojatno loša ideja.
    Prvo demontirajte sve datotečne sustave, deaktivirajte sa ‘swapoff’ sve
     particije za razmjenu memorije (odlagališta) na ovom disku.

en: A hybrid GPT was detected. You have to sync the hybrid MBR manually (expert command 'M').
hr: Otkriven je hibridni GPT.
    Hibridni GPT morate ručno sinkronizirati (naredba za eksperte ‘M’).

en: Disklabel type: %s
hr: Tip oznake diska: %s

en: Disk identifier: %s
hr: Identifikator diska: %s

en: Disk %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
hr: Disk %s: %s, %ju bajta, %ju sektora

en: Disk model: %s
hr: Model diska: %s

en: Geometry: %d heads, %ju sectors/track, %ju cylinders
hr: Geometrija: %d glava, %ju sektora/brazdi, %ju cilindra

en: Units: %s of %d * %ld = %ld bytes
hr: Jedinice: %s od %d * %ld = %ld bajta

en: Sector size (logical/physical): %lu bytes / %lu bytes
hr: Veličina sektora (logička/fizička): %lu bajta / %lu bajta

en: I/O size (minimum/optimal): %lu bytes / %lu bytes
hr: Veličina U/I (minimalna/optimalna): %lu bajta / %lu bajta

en: Alignment offset: %lu bytes
hr: Odmak poravnanja: %lu bajta

en: failed to allocate iterator
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za iterator

en: failed to allocate output table
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za izlaznu tablicu

en: failed to allocate output line
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za izlazni redak

en: failed to add output data
hr: nije uspjelo dodati izlazne podatke

en: Partition %zu does not start on physical sector boundary.
hr: Particija %zu ne počinje na granici fizičkog sektora.

en: Filesystem/RAID signature on partition %zu will be wiped.
hr: Potpis datotečnog sustava / RAID na particiji %zu bit će obrisan.

en: Partition table entries are not in disk order.
hr: Stavke particijske tablice nisu u poretku kao na disku.

en: Start
hr: Početak

en: End
hr: Kraj

en: Sectors
hr: Sektori

en: Size
hr: Veličina

en: Unpartitioned space %s: %s, %ju bytes, %ju sectors
hr: Neparticirani prostor %s:
                             %s, %ju bajta, %ju sektora

en: %s unknown column: %s
hr: %s nepoznati stupac: %s

en: Generic
hr: Opće

en: delete a partition
hr: izbriše particiju

en: list free unpartitioned space
hr: pokaže veličinu slobodnog neparticiranog prostora

en: list known partition types
hr: popis svih poznatih tipova particije

en: add a new partition
hr: doda novu particiju

en: print the partition table
hr: ispiše particijsku tablicu

en: change a partition type
hr: mijenja tip particije

en: verify the partition table
hr: verificira particijsku tablicu

en: print information about a partition
hr: ispiše informacije o particiji

en: resize a partition
hr: promijeni veličinu particije

en: discard (trim) sectors
hr: odbaci (skrati) sektore

en: print the raw data of the first sector from the device
hr: ispiše sirove podatke prvog sektora uređaja

en: print the raw data of the disklabel from the device
hr: ispiše sirove podatke oznake diska uređaja

en: fix partitions order
hr: korigira poredak particija

en: Misc
hr: Razno

en: print this menu
hr: ispiše ovaj meni

en: change display/entry units
hr: promijeni jedinice za ispis informacija

en: extra functionality (experts only)
hr: dodatne funkcije (samo za eksperte)

en: Script
hr: Skripta

en: load disk layout from sfdisk script file
hr: učita sliku diska iz datoteke sa sfdisk skriptom

en: dump disk layout to sfdisk script file
hr: sliku diska spremi kao sfdisk kompatibilnu skriptu

en: Save & Exit
hr: Spremanje i svršetak

en: write table to disk and exit
hr: zapiše tablicu na disk i iziđe

en: write table to disk
hr: zapiše tablicu na disk

en: quit without saving changes
hr: izlaz iz programa bez spremanja promjena

en: return to main menu
hr: povratak u glavni meni

en: return from BSD to DOS (MBR)
hr: vrati se iz BSD u DOS (MBR)

en: return from protective/hybrid MBR to GPT
hr: vrati se u GPT iz zaštitnog/hibridnog MBR

en: Create a new label
hr: Kreiranje nove oznake

en: create a new empty GPT partition table
hr: kreira novu praznu GPT tablicu particije

en: create a new empty SGI (IRIX) partition table
hr: kreira novu praznu SGI (IRIX) tablicu particije

en: create a new empty MBR (DOS) partition table
hr: kreira novu praznu MBR (DOS) tabelu particije

en: create a new empty Sun partition table
hr: kreira novu praznu Sun tablicu particije

en: create an IRIX (SGI) partition table
hr: kreira IRIX (SGI) particijsku tablicu

en: Geometry (for the current label)
hr: Geometrija (za ovu oznaku)

en: change number of cylinders
hr: mijenja broj cilindara

en: change number of heads
hr: mijenja broj glava

en: change number of sectors/track
hr: mijenja broj sektora/brazdi

en: change disk GUID
hr: promijeni GUID diska

en: change partition name
hr: promijeni ime particije

en: change partition UUID
hr: promijeni UUID particije

en: change table length
hr: promijeni dužinu tablice

en: enter protective/hybrid MBR
hr: unese zaštitni/hibridni MBR

en: toggle the legacy BIOS bootable flag
hr: aktivira/deaktivira zastarjeli BIOS bootable flag

en: toggle the no block IO protocol flag
hr: (de)aktivira protokol ‘block U/I’ (block IO protocol flag)

en: toggle the required partition flag
hr: flagom označi particiju kao: potrebna/nepotrebna

en: toggle the GUID specific bits
hr: aktivira/deaktivira GUID-specifične bitove

en: toggle the read-only flag
hr: postavi/nepostavi kao samo-za-čitanje (read-only flag)

en: toggle the mountable flag
hr: postavi/nepostavi kao sposobnu za montiranje (mountable flag)

en: change number of alternate cylinders
hr: mijenja broj alternativnih cilindara

en: change number of extra sectors per cylinder
hr: mijenja broj dodatnih sektora po cilindru

en: change interleave factor
hr: mijenja faktor preplitanja (interleave factor)

en: change rotation speed (rpm)
hr: mijenja brzinu rotacije (okretaja po minuti, rpm)

en: change number of physical cylinders
hr: mijenja broj fizičkih cilindara

en: select bootable partition
hr: odabere bootable particiju

en: edit bootfile entry
hr: redigira stavku boot-datoteke (bootfile entry)

en: select sgi swap partition
hr: odabere particiju za odlaganje SGI (SGI swap partition)

en: create SGI info
hr: kreira SGI info

en: toggle a bootable flag
hr: aktivira/deaktivira bootable flag

en: edit nested BSD disklabel
hr: redigira ugniježđenu BSD oznaku diska

en: toggle the dos compatibility flag
hr: postavi/nepostavi kao kompatibilnu s DOS-om

en: move beginning of data in a partition
hr: pomakne početak podataka u particiji

en: fix partitions C/H/S values
hr: korigira C/H/S vrijednosti particija

en: change the disk identifier
hr: mijenja identifikaciju diska

en: edit drive data
hr: redigira podatke diska

en: install bootstrap
hr: instalira bootstrap (kȏd koji započinje pokretanje, samopokretač)

en: show complete disklabel
hr: pokaže kompletnu oznaku diska

en: link BSD partition to non-BSD partition
hr: particiju BSD poveže s ne-BSD particijom

en: 
    Help (expert commands):
hr: 
    Pomoć (naredbe za eksperte):

en: 
    Help:
hr: 
    Pomoć:

en: You're editing nested '%s' partition table, primary partition table is '%s'.
hr: Sad redigirate ugniježđenu particijsku tablicu ‘%s’;
    primarna particijske tablice je ‘%s’.

en: Expert command (m for help):
hr: Naredbe za eksperte (m za pomoć):

en: Command (m for help):
hr: Naredbe (m za pomoć):

en: 
    All unwritten changes will be lost, do you really want to quit? (y/n)
hr: 
    Sve ne zapisane promjene bit će izgubljene. Zaista želite izići? (d/n)

en: %c: unknown command
hr: %c: nepoznata naredba

en: Enter script file name
hr: Unesite ime datoteke za skriptu

en: Resetting fdisk!
hr: Program fdisk se resetira!

en: Script successfully applied.
hr: Skripta je uspješno primijenjena.

en: Failed to transform disk layout into script
hr: Nije uspjelo pretvoriti sliku (layout) diska u skriptu

en: Script successfully saved.
hr: Skripta je uspješno spremljena.

en: Partition #%zu contains a %s signature.
hr: Particija #%zu sadrži potpis %s.

en: Do you want to remove the signature?
hr: Zaista želite ukloniti potpis?

en: The signature will be removed by a write command.
hr: Potpis će se ukloniti naredbom pisanja (write).

en: failed to write disklabel
hr: nije uspjelo zapisati oznaku diska

en: Could not delete partition %zu
hr: Nije (bilo) moguće izbrisati particiju %zu

en: Changing display/entry units to cylinders (DEPRECATED!).
hr: Mijenjanje jedinica za ispis informacija u cilindre (ZASTARJELO!).

en: Changing display/entry units to sectors.
hr: Mijenjanje jedinica za ispis informacija u sektore.

en: Leaving nested disklabel.
hr: Ostavlja se ugniježđena oznaka diska.

en: New maximum entries
hr: Novi maksimum za broj stavki

en: Entering protective/hybrid MBR disklabel.
hr: Ulazimo u zaštitnu/hibridnu MBR oznaku diska.

en: New UUID (in 8-4-4-4-12 format)
hr: Novi UUID (u 8-4-4-4-12 formatu)

en: New name
hr: Novo ime

en: Entering nested BSD disklabel.
hr: Ulazimo ugniježđene BSD oznake diska.

en: C/H/S values fixed.
hr: C/H/S vrijednosti su fiksirane.

en: Nothing to do. C/H/S values are correct already.
hr: Nema ništa za napraviti. C/H/S vrijednosti su već korektne.

en: Number of cylinders
hr: Broj cilindara

en: Number of heads
hr: Broj glava

en: Number of sectors
hr: Broj sektora

en: Failed to create '%s' disk label
hr: Nije uspjelo stvoriti oznaku diska ‘%s’

en: %s is mounted
hr: %s je montiran

en: %s is not mounted
hr: %s nije montiran

en: cannot read %s
hr: ne može čitati %s

en: parse error: %s
hr: greška pri raščlambi: %s

en: cannot create directory %s
hr: ne može stvoriti direktorij %s

en: Locking disk by %s ...
hr: Zaključava se disk pomoću %s...

en: (waiting)
hr: (čekam)

note: TRANSLATORS: These are followups to "Locking disk...".
en: succeeded
hr: uspjelo je

en: failed
hr: nije neuspjelo

en: Unlocking %s.
hr: Otključavamo %s.

en: failed to setup description for %s
hr: nije uspjelo postaviti opis za %s

en: %s: parse error at line %d -- ignored
hr: %s: greška pri raščlambi retka %d -- zanemarena je

en: %s: failed to parse fstab
hr: %s: nije uspjelo raščlaniti fstab

en: fork failed
hr: fork nije uspio

en: %s: execute failed
hr: %s:  nije uspjelo izvršiti

en: wait: no more child process?!?
hr: wait: nema više djece procesa?!?

en: waitpid failed
hr: waitpid() nije uspjela

en: Warning... %s for device %s exited with signal %d.
hr: Upozorenje... %s za uređaj %s je izašao sa signalom %d.

en: %s %s: status is %x, should never happen.
hr: %s %s: stanje je %x, nikad se ne bi smjelo dogoditi.

en: Finished with %s (exit status %d)
hr: Završeno s %s (izlazni status %d)

en: fsck.%s not found; ignore %s
hr: fsck.%s nije pronađen; zanemari %s

en: error %d (%s) while executing fsck.%s for %s
hr: greška %d (%s) pri izvršavanju fsck.%s za %s

en: Either all or none of the filesystem types passed to -t must be prefixed
    with 'no' or '!'.
hr: Kad koristite opciju -t, onda svaki ili nijedan navedeni datotečni sustav
    morate prefiksirati s ‘no’ ili ‘!’.

en: %s: skipping bad line in /etc/fstab: bind mount with nonzero fsck pass number
hr: %s: preskače loši redak u /etc/fstab:
    ‘bind mount’ s različitim od nula fsck prolazom

en: %s: skipping nonexistent device
hr: %s: preskače nepostojeći uređaj

en: %s: nonexistent device ("nofail" fstab option may be used to skip this device)
hr: %s: nepostojeći uređaj (fstab opcija "nofail" može se rabiti
    za preskakanje ovog uređaja)

en: %s: skipping unknown filesystem type
hr: %s: preskače se nepoznati tip datotečnog sustava

en: cannot check %s: fsck.%s not found
hr: ne može provjeriti %s: fsck.%s nije pronađen

en: Checking all file systems.
hr: Provjeravaju se svi datotečni sustavi.

en: --waiting-- (pass %d)
hr: --čeka se-- (prolaz %d)

en:  %s [options] -- [fs-options] [<filesystem> ...]
hr:  %s [opcije_fsck] [-- opcije_datotečnog_sustava] [<datotečni_sustav>...]

en: Check and repair a Linux filesystem.
hr: Provjera i popravljanje Linux datotečnog sustava.

en:  -A         check all filesystems
hr:  -A         provjeri sve datotečne sustave

en:  -C [<fd>]  display progress bar; file descriptor is for GUIs
hr:  -C [<fd>]  prikaže tijek napretka; ‘fd’ je deskriptor datoteke za GUI-je

en:  -l         lock the device to guarantee exclusive access
hr:  -l         zaključa uređaj za jamstvo isključivog pristupa

en:  -M         do not check mounted filesystems
hr:  -M         ne provjerava montirane datotečne sustave

en:  -N         do not execute, just show what would be done
hr:  -N         ne čini ništa, samo pokaže što bi se moglo učiniti

en:  -P         check filesystems in parallel, including root
hr:  -P         paralelno provjerava datotečne sustave, uključujući i korijenski

en:  -R         skip root filesystem; useful only with '-A'
hr:  -R         preskoči korijenski datotečni sustav, korisno samo uz ‘-A’

en:  -r [<fd>]  report statistics for each device checked;
                file descriptor is for GUIs
hr:  -r [<fd>]  pokaže statistiku za svaki provjereni uređaj;
                  ‘fd’ je datotečni deskriptor za GUI-ije

en:  -s         serialize the checking operations
hr:  -s         serijski izvršava operaciju provjeravanja

en:  -T         do not show the title on startup
hr:  -T         bez naslova pri pokretanju

en:  -t <type>  specify filesystem types to be checked;
                <type> is allowed to be a comma-separated list
hr:  -t <tip>    tipovi datotečnih sustava koje treba provjeriti;
                   <tip> može biti popis odvojen zarezima

en:  -V         explain what is being done
hr:  -V         objašnjava što radi

en: See the specific fsck.* commands for available fs-options.
hr: Pogledajte specifične fsck.* naredbe za dostupne opcije datotečnog sustava.

en: too many devices
hr: previše uređaja

en: Is /proc mounted?
hr: Je li /proc montiran?

en: must be root to scan for matching filesystems: %s
hr: morate biti administrator za provjeru odgovarajućih datotečnih sustava: %s

en: couldn't find matching filesystem: %s
hr: ne može pronaći odgovarajući datotečni sustav: %s

en: too many arguments
hr: previše argumenata

en: invalid argument of -r
hr: nevaljani argument za -r

en: option '%s' may be specified only once
hr: opcija ‘%s’ smije se navesti samo jedanput

en: option '%s' requires an argument
hr: opcija ‘%s’ zahtijeva argument

en: invalid argument of -r: %d
hr: nevaljani argument za -r: %d

en: the -l option can be used with one device only -- ignore
hr: opcija -l se može koristiti samo s jednim uređajem -- zanemarena je

en:  %s [options] <file>
hr:  %s [opcije] <datoteka>

en: Check and repair a compressed ROM filesystem.
hr: Provjeri i popravlja komprimirani ROM datotečne sustave.

en:  -a                       for compatibility only, ignored
hr:  -a                       samo zbog kompatibilnosti -- zanemarena je

en:  -v, --verbose            be more verbose
hr:  -v, --verbose            objašnjava što radi

en:  -y                       for compatibility only, ignored
hr:  -y                       samo zbog kompatibilnosti -- zanemarena je

en:  -b, --blocksize <size>   use this blocksize, defaults to page size
hr:  -b, --blocksize <veličina>  koristi tu veličinu bloka; ako veličina
                                   nije dana koristi se veličina stranice

en:      --extract[=<dir>]    test uncompression, optionally extract into <dir>
hr:      --extract[=<dir>]    testira dekompresiju (opcionalno,
                                ekstrahira u direktorij <dir>)

en: ioctl failed: unable to determine device size: %s
hr: ioctl nije uspio: ne može odrediti veličinu uređaja: %s

en: not a block device or file: %s
hr: nije blok-uređaj ili datoteka: %s

en: file length too short
hr: dužina datoteke je prekratka

en: seek on %s failed
hr: skok (seek) na poziciju %s nije uspio

en: superblock magic not found
hr: nije pronađen magični broj superbloka

en: cramfs endianness is %s
hr: ovaj cramfs je %s

en: big
hr: big endian

en: little
hr: little endian

en: unsupported filesystem features
hr: nepodržane funkcije datotečnog sustava

en: superblock size (%d) too small
hr: veličina superbloka (%d) je premalena

en: zero file count
hr: prebrojeno je nula datoteka

en: file extends past end of filesystem
hr: datoteka se proteže izvan kraja datotečnog sustava

en: old cramfs format
hr: stari cramfs format

en: unable to test CRC: old cramfs format
hr: ne može provjeriti CRC: stari cramfs oblik

en: failed to read %<PRIu32> bytes from file %s
hr: nije uspjelo pročitati %<PRIu32> bajta datoteke %s

en: crc error
hr: CRC greška (krivi kontrolni zbroj)

en: seek failed
hr: seek nije uspio

en: read romfs failed
hr: čitanje ROM-FS nije uspjelo

en: root inode is not directory
hr: korijenski inod (root inode) nije direktorij

en: bad root offset (%lu)
hr: loš odmak (offset) korijena (%lu)

en: data block too large
hr: podatkovni blok je prevelik

en: decompression error: %s
hr: greška dekompresije: %s

en:   hole at %lu (%zu)
hr:   rupa na %lu (%zu)

en:   uncompressing block at %lu to %lu (%lu)
hr:   dekomprimira se blok pri %lu u %lu (%lu)

en: non-block (%ld) bytes
hr: ne-blok (%ld) bajta

en: non-size (%ld vs %ld) bytes
hr: veličina bez dimenzije (%ld umjesto %ld) bajta

en: write failed: %s
hr: pisanje nije uspjelo: %s

en: lchown failed: %s
hr: lchown nije uspio: %s

en: chmod failed: %s
hr: chmod nije uspio: %s

en: utimes failed: %s
hr: utimes nije uspio: %s

en: directory inode has zero offset and non-zero size: %s
hr: inode direktorija ima odmak = 0 i veličinu != 0: %s

en: mkdir failed: %s
hr: mkdir nije uspio: %s

en: illegal filename
hr: nelegalna datoteka

en: dangerous filename
hr: opasna datoteka

en: filename length is zero
hr: dužina imena datoteke je nula

en: bad filename length
hr: loša dužina za ime datoteke

en: bad inode offset
hr: nevaljani inodov odmak

en: file inode has zero offset and non-zero size
hr: inode datoteke ima odmak = 0 i veličinu != 0

en: file inode has zero size and non-zero offset
hr: inode datoteke ima veličinu = 0 i odmak != 0

en: symbolic link has zero offset
hr: simbolična poveznica ima odmak = 0

en: symbolic link has zero size
hr: simbolična poveznica ima veličinu = 0

en: size error in symlink: %s
hr: pogrešna veličina u simboličnoj poveznici: %s

en: symlink failed: %s
hr: simbolična poveznica nije uspjela: %s

en: special file has non-zero offset: %s
hr: specijalna datoteka ima odmak != 0: %s

en: fifo has non-zero size: %s
hr: FIFO ima veličinu != 0: %s

en: socket has non-zero size: %s
hr: utičnica ima veličinu != 0: %s

en: bogus mode: %s (%o)
hr: lažni način: %s (%o)

en: mknod failed: %s
hr: mknod nije uspio: %s

en: directory data start (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)
hr: početak podataka direktorija (%lu) < sizeof(struct cramfs_super) + start (%zu)

en: directory data end (%lu) != file data start (%lu)
hr: kraj podataka direktorija (%lu) != početak podataka direktorija (%lu)

en: invalid file data offset
hr: nevaljani odmak podataka datoteke

en: invalid blocksize argument
hr: nevaljani argument veličine bloka

en: %s: OK
hr: %s: u redu

en: Check the consistency of a Minix filesystem.
hr: Provjerava konzistenciju datotečnog sustava Minix.

en:  -l, --list       list all filenames
hr:  -l, --list       prikaže imena svih datoteka

en:  -a, --auto       automatic repair
hr:  -a, --auto       automatsko popravljanje

en:  -r, --repair     interactive repair
hr:  -r, --repair     interaktivno popravljanje

en:  -v, --verbose    be verbose
hr:  -v, --verbose    objašnjava što radi

en:  -s, --super      output super-block information
hr:  -s, --super      pokaže informacije o superbloku

en:  -m, --uncleared  activate mode not cleared warnings
hr:  -m, --uncleared  upozori ako ‘mode’ nije izbrisan

en:  -f, --force      force check
hr:  -f, --force      prisili na provjeru

note: TRANSLATORS: these yes no questions uses rpmatch(), and should be * translated.
en: %s (y/n)?
hr: %s (d/n)?

en: %s (n/y)?
hr: %s (n/d)?

en: y
hr: d

en: %s is mounted.
hr: %s je montiran.

en: Do you really want to continue
hr: Želite zaista nastaviti

en: check aborted.
hr: provjera je prekinuta.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
hr: Broj zone < FIRSTZONE u datoteci „%s”.

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
hr: Broj zone >= ZONES u datoteci „%s”.

en: Remove block
hr: Ukloni blok

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
hr: greška pri čitanju: ne može izvršiti seek na blok u datoteci ‘%s’

en: Read error: bad block in file '%s'
hr: greška pri čitanju: nevaljani blok u datoteci ‘%s’

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
hr: **Interna programska greška**: pokušava se zapisati oštećeni blok.
    Zahtjev za pisanje je zanemaren

en: seek failed in write_block
hr: ‘seek’ nije uspješan u write_block()

en: Write error: bad block in file '%s'
hr: greška pri pisanju: oštećeni blok u datoteci ‘%s’

en: Warning: block out of range
hr: Upozorenje: blok je izvan raspona

en: seek failed in write_super_block
hr: ‘seek’ nije uspješan u write_super_block()

en: unable to write super-block
hr: ne može zapisati superblok

en: Unable to write inode map
hr: Ne može zapisati mapu inodova

en: Unable to write zone map
hr: Ne može zapisati zone-map

en: Unable to write inodes
hr: Ne može zapisati inodove

en: unable to alloc buffer for superblock
hr: ne može rezervirati buffer za superblok

en: unable to read super block
hr: ne može pročitati superblok

en: bad magic number in super-block
hr: loš magični broj u superbloku

en: Only 1k blocks/zones supported
hr: Podržani su samo 1k blokovi/zone

en: bad s_ninodes field in super-block
hr: nevaljano s_ninodes polje u superbloku

en: bad s_imap_blocks field in super-block
hr: nevaljano ‘s_imap_blocks’ polje u superbloku

en: bad s_firstdatazone field in super-block
hr: nevaljano s_firstdatazone polje u superbloku

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
hr: nevaljano s_zmap_blocks polje u superbloku

en: Unable to allocate buffer for inode map
hr: Ne može rezervirati buffer za mapu inodova

en: Unable to allocate buffer for zone map
hr: Ne može rezervirati buffer za mapu zona

en: Unable to allocate buffer for inodes
hr: Ne može rezervirati buffer za inodove

en: Unable to allocate buffer for inode count
hr: Ne može rezervirati buffer za (iz)broj inodova

en: Unable to allocate buffer for zone count
hr: Ne može rezervirati buffer za (iz)broj zona

en: Unable to read inode map
hr: Ne može pročitati mapu inodova

en: Unable to read zone map
hr: Ne može pročitati mapu zona

en: Unable to read inodes
hr: Ne može pročitati inodove

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
hr: Upozorenje: Firstzone != Norm_firstzone

en: %ld inodes
hr: %ld inodova

en: %ld blocks
hr: %ld blokova

en: Maxsize=%zu
hr: MaxVeličina=%zu

en: Filesystem state=%d
hr: Stanje datotečnog sustava=%d

en: namelen=%zd
hr: dužinaimena=%zd

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
hr: Inode %d označen je kao nekorišten, a rabi se za datoteku ‘%s’

en: Mark in use
hr: Označi kao korišten

en: The file `%s' has mode %05o
hr: Datoteka „%s” ima prava pristupa %05o

en: Warning: inode count too big.
hr: Upozorenje: broj inodova je prevelik.

en: root inode isn't a directory
hr: korijenski inode (root inode) nije direktorij

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
hr: Blok je već korišten. Sad je u datoteci „%s”.

en: Clear
hr: Izbrisati

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
hr: Blok %d u datoteci „%s” označen je kao nekorišten.

en: Correct
hr: Popraviti

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
hr: Direktorij ‘%s’ sadrži nevaljani broj inoda za datoteku ‘%.*s’.

en:  Remove
hr:  Ukloni ga

en: %s: bad directory: '.' isn't first
hr: %s: nevaljani direktorij: ‘.’ nije prva

en: %s: bad directory: '..' isn't second
hr: %s: nevaljani direktorij: ‘..’ nije druga

en: internal error
hr: **interna programska greška**

en: %s: bad directory: size < 32
hr: %s: nevaljani direktorij: veličina < 32

en: %s: bad directory: invalid i_zone, use --repair to fix
hr: %s: nevaljani direktorij: nevaljani i_zone; popravite to s --repair

en: seek failed in bad_zone
hr: seek nije bio uspješan u bad_zone()

en: Inode %lu mode not cleared.
hr: Mȏd od inoda %lu nije izbrisan.

en: Inode %lu not used, marked used in the bitmap.
hr: Inode %lu nije korišten, a označen je kao korišten u bitmapi.

en: Inode %lu used, marked unused in the bitmap.
hr: Inode %lu je korišten, a označen je kao nekorišten u bitmapi.

en: Set
hr: Označi ga

en: Inode %lu (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
hr: Inode %lu (mȏd = %07o), i_nlinks=%d, izbrojeno=%d.

en: Set i_nlinks to count
hr: Postavi i_nlinks na taj (iz)broj

en: Zone %lu: marked in use, no file uses it.
hr: Zona %lu: je označena kao korištena, a ne koristi ju nijedna datoteka.

en: Unmark
hr: Ukloni oznaku

en: Zone %lu: in use, counted=%d
hr: Zona %lu: koriste se, izbrojeno=%d

en: Zone %lu: not in use, counted=%d
hr: Zona %lu: ne koristi se, izbrojeno=%d

en: bad inode size
hr: pogrešna veličina inoda

en: bad v2 inode size
hr: pogrešna veličina inoda v2

en: need terminal for interactive repairs
hr: za interaktivne popravke treba terminal

en: cannot open %s: %s
hr: ne može otvoriti %s: %s

en: %s is clean, no check.
hr: %s je u redu, ne provjerava se.

en: Forcing filesystem check on %s.
hr: Prisilno provjeri datotečni sustav na %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
hr: Datotečni sustav na %s nije čist, treba ga provjeriti.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
hr: 
    %6ld korištenih inodova (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
hr: %6ld korištenih zona (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
hr: 
    %6d običnih datoteka
    %6d direktorija
    %6d datoteka bajt-uređaja
    %6d datoteka blok-uređaja
    %6d poveznica
    %6d simboličnih poveznica
    ------
    %6d datoteka

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
hr: -------------------------------
    DATOTEČNI SUSTAV JE PROMIJENJEN
    -------------------------------

en: write failed
hr: pisanje nije uspjelo

en: %s: might not be an ISO filesystem
hr: %s: možda to nije ISO datotečni sustav

en: read error on %s
hr: greška pri čitanju na %s

en: sector count: %d, sector size: %d
hr: broj sektora: %d, veličina sektora: %d

en:  %s [options] <iso9660_image_file> ...
hr:  %s [opcije] <slika_datoteke_iso9660>...

en: Show the length of an ISO-9660 filesystem.
hr: Pokaže dužinu datotečnog sustava ISO-9660.

en:  -d, --divisor=<number>  divide the amount of bytes by <number>
hr:  -d, --divisor=<broj>    podijeli količinu bajtova s(a) <broj>

en:  -x, --sectors           show sector count and size
hr:  -x, --sectors           pokaže broj i veličinu sektora

en: invalid divisor argument
hr: nevaljani argument djelitelja

en: Usage: %s [options] device [block-count]
hr: Uporaba: %s [opcije] uređaj [broj_blokova]

en: Make an SCO bfs filesystem.
hr: Napravi datotečni sustav SCO BFS.

en: 
    Options:
     -N, --inodes=NUM    specify desired number of inodes
     -V, --vname=NAME    specify volume name
     -F, --fname=NAME    specify file system name
     -v, --verbose       explain what is being done
     -c                  this option is silently ignored
     -l                  this option is silently ignored
     --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
hr: 
    Options:
     -N, --inodes=BROJ   specifikacija željenog BROJA inodova
     -V, --vname=IME     specifikacija IMENA volumena
     -F, --fname=IME     specifikacija IMENA sustava
     -v, --verbose       objašnjava što radi
     -c                  ova opcija je prešutno zanemarena
     -l                  ova opcija je prešutno zanemarena
     --lock[=<mode>]     koristi ekskluzivno bravu (yes, no ili nonblock)

en: invalid number of inodes
hr: nevaljani broj inodova

en: volume name too long
hr: ime volumena je predugo

en: fsname name too long
hr: ime datotečnog sustava je predugo

en: invalid block-count
hr: nevaljani broj-blokova

en: cannot get size of %s
hr: ne može dobiti veličinu %s

en: blocks argument too large, max is %llu
hr: argument blokova je prevelik, najviše %llu

en: too many inodes - max is 512
hr: previše inodova - maksimum je 512

en: not enough space, need at least %llu blocks
hr: nema dovoljno prostora, potrebno je barem %llu blokova

en: Device: %s
hr: Uređaj: %s

en: Volume: <%-6s>
hr: Prostor: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
hr: Ime datotečnog sustava: <%-6s>

en: BlockSize: %d
hr: Veličina bloka: %d

en: Inodes: %ld (in 1 block)
hr: Inodova: %ld (u 1 bloku)

en: Inodes: %ld (in %llu blocks)
hr: Inodova: %ld (u %llu blokova)

en: Blocks: %llu
hr: Blokovi: %llu

en: Inode end: %d, Data end: %d
hr: Kraj inoda: %d, kraj od podataka: %d

en: error writing superblock
hr: greška pri pisanju superbloka

en: error writing root inode
hr: greška pri pisanju korijenskog (root inode) inoda

en: error writing inode
hr: greška pri pisanju inoda

en: seek error
hr: seek greška

en: error writing . entry
hr: greška pri pisanju ‘.’-stavke

en: error writing .. entry
hr: greška pri pisanju ‘..’-stavke

en: error closing %s
hr: greška pri zatvaranju %s

en:  %s [options] [-t <type>] [fs-options] <device> [<size>]
hr:  %s [opcije] [-t <tip_datotečnogsustava>] [opcije_datotečnogsustava]
                   <uređaj> [<veličina>]

en: Make a Linux filesystem.
hr: Kreira datotečni sustav Linux.

en:  -t, --type=<type>  filesystem type; when unspecified, ext2 is used
hr:  -t, --type=<tip>   tip datotečnog sustava (ako nije dana: ext2)

en:      fs-options     parameters for the real filesystem builder
hr:      ds-opcije      parametri za stvarnog graditelja datotečnog sustava

en:      <device>       path to the device to be used
hr:      <uređaj>       staza do uređaja koji će se koristi

en:      <size>         number of blocks to be used on the device
hr:      <veličina>     broj blokova za korištenje na uređaju

en:  -V, --verbose      explain what is being done;
                          specifying -V more than once will cause a dry-run
hr:  -V, --verbose      objašnjava što radi;
                          više od jedan V (npr. -VV) izvrši probu (dry-run)

en: failed to execute %s
hr: nije uspjelo izvršiti %s

en:  %s [-h] [-v] [-b blksize] [-e edition] [-N endian] [-i file] [-n name] dirname outfile
hr:  %s [-h] [-v] [-b veličina_bloka] [-e edicija] [-N endian]
                 [-i datoteka] [-n naziv] ime_direktorija izlazna_datoteka

en: Make compressed ROM file system.
hr: Napravi komprimirani ROM datotečnog sustava.

en:  -v             be verbose
hr:  -v             opširnije informira

en:  -E             make all warnings errors (non-zero exit status)
hr:  -E             učini da je svako upozorenje greška
                      (izlazni status različit od nule)

en:  -b blksize     use this blocksize, must equal page size
hr:  -b veličina_bloka  koristi ovu veličinu_bloka
                          (mora biti jednaka veličini stranice)

en:  -e edition     set edition number (part of fsid)
hr:  -e edicija     postavi broj edicije (dio od fsid)

en:  -N endian      set cramfs endianness (%s|%s|%s), default %s
hr:  -N endian      postavi endianness (poredak bajtova) za cramfs
                      (%s|%s|%s), default %s

en:  -i file        insert a file image into the filesystem
hr:  -i datoteka    umetne sliku datoteke u datotečni sustav

en:  -n name        set name of cramfs filesystem
hr:  -n naziv       postavi naziv za datotečni sustav cramfs

en:  -p             pad by %d bytes for boot code
hr:  -p             dopuni s %d bajtova kȏd za pokretanje

en:  -s             sort directory entries (old option, ignored)
hr:  -s             poreda direktorije (zastarjelo, zanemarena je)

en:  -z             make explicit holes
hr:  -z             napravi eksplicitne rupe

en:  -l[=<mode>]    use exclusive device lock (yes, no or nonblock)
hr:      --lock[=<mode>]      rabi ekskluzivnu bravu uređaja
                                (yes, no ili nonblock)

en:  dirname        root of the filesystem to be compressed
hr:  ime_direktorija  korijen datotečnog sustava koji se komprimira

en:  outfile        output file
hr:  outfile        izlazna_datoteka

en: readlink failed: %s
hr: readlink nije uspio: %s

en: could not read directory %s
hr: ne može čitati direktorij %s

en: filesystem too big.  Exiting.
hr: datotečni sustav je prevelik. Izlazim.

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
hr: PAŽNJA: blok je "komprimiran" na > 2*dužinabloka (%ld)

en: %6.2f%% (%+ld bytes)	%s
hr: %6.2f%% (%+ld bajtova)	%s

en: cannot close file %s
hr: ne može zatvoriti datoteku %s

en: invalid edition number argument
hr: nevaljani broj argumenta izdanja

en: invalid endianness given; must be 'big', 'little', or 'host'
hr: dan je nevaljani endianness; mora bili jedan od ‘big’, ‘little’ ili ‘host’

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %lldMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
hr: upozorenje: približna potrebna veličina je %lldMB (gornja granica),
    a maksimalna veličina slike je %uMB.
    Zbog toga program može rano završiti s neuspjehom.

en: ROM image map
hr: Mapa ROM slike

en: Including: %s
hr: Uključeno: %s

en: Directory data: %zd bytes
hr: podaci direktorija: %zd bajtova

en: Everything: %zd kilobytes
hr: Sve: %zd kilobajta

en: Super block: %zd bytes
hr: Superblok: %zd bajtova

en: not enough space allocated for ROM image (%lld allocated, %zu used)
hr: dodijeljeno je nedovoljno prostora za ROM sliku
    (%lld je dodijeljeno, %zu korišteno)

en: ROM image write failed (%zd %zd)
hr: ROM sliku nije uspjelo zapisati (%zd %zd)

en: ROM image
hr: ROM slika

en: warning: filenames truncated to %u bytes.
hr: upozorenje: imena datoteka su skraćena na %u bajtova.

en: warning: files were skipped due to errors.
hr: upozorenje: datoteke su preskočene zbog grešaka.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
hr: upozorenje: veličina datoteka skraćena je na %luMB (minus 1 bajt).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
hr: upozorenje: UID-ovi su skraćeni na %u bitova. (Može biti sigurnosni problem.)

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
hr: upozorenje: GID-ovi su skraćeni na %u bitova. (Može biti sigurnosni problem.)

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
hr: UPOZORENJE: brojevi uređaja su skraćeni na %u bitova. To vrlo vjerojatno
    znači da neke datoteke uređaja neće biti točne.

en:  %s [options] /dev/name [blocks]
hr:  %s [opcije] /dev/ime [blokovi]

en:  -1                      use Minix version 1
hr:  -1                       koristi Minix inačicu 1

en:  -2, -v                  use Minix version 2
hr:  -2                       koristi Minix inačicu 2

en:  -3                      use Minix version 3
hr:  -3                       koristi Minix inačicu 3

en:  -n, --namelength <num>  maximum length of filenames
hr:  -n, --namelength <broj>  maksimalna dužina imena datoteke

en:  -i, --inodes <num>      number of inodes for the filesystem
hr:  -i, --inodes <broj>      broj inodova u datotečnom sustavu

en:  -c, --check             check the device for bad blocks
hr:  -c, --check              provjeri uređaj za oštećene blokove

en:  -l, --badblocks <file>  list of bad blocks from file
hr:  -l, --badblocks <datoteka>  popis oštećenih blokova iz ove datoteke

en:      --lock[=<mode>]     use exclusive device lock (%s, %s or %s)
hr:      --lock[=<mode>]      rabi ekskluzivnu bravu uređaja (%s, %s ili %s)

en: %s: seek to boot block failed  in write_tables
hr: %s: neuspješni seek (skok na pokretački blok (boot block) u write_tables()

en: %s: unable to clear boot sector
hr: %s: ne može očistiti boot sektor

en: %s: seek failed in write_tables
hr: %s: seek nije uspio u write_tables

en: %s: unable to write super-block
hr: %s: ne može pisati superblok

en: %s: unable to write inode map
hr: %s: ne može zapisati mapu inodova

en: %s: unable to write zone map
hr: %s: ne može zapisati mapu zona

en: %s: unable to write inodes
hr: %s: ne može zapisati inodove

en: %s: seek failed in write_block
hr: %s: seek (skočiti) nije uspio u write_block()

en: %s: write failed in write_block
hr: %s: pisanje nije uspjelo u write_block()

en: %s: too many bad blocks
hr: %s: ima previše oštećenih blokova

en: %s: not enough good blocks
hr: %s: nema nedovoljno dobrih blokova

en: First data block at %jd, which is too far (max %d).
    Try specifying fewer inodes by passing --inodes <num>
hr: Prvi podatkovni blok je pri %jd, a to je predaleko (maks. %d).
    Probajte specificirati manje inodova s opcijom --inodes <broj>

en: %lu inode
     | %lu inodes
hr[0]: %lu inode
hr[1]: %lu inoda
hr[2]: %lu inodova

en: %lu block
     | %lu blocks
hr[0]: %lu blok
hr[1]: %lu bloka
hr[2]: %lu blokova

en: Zonesize=%zu
hr: Veličina zone=%zu

en: Maxsize=%zu
hr: MaxVeličina=%zu

en: %s: seek failed during testing of blocks
hr: %s: seek nije bio uspješan tijekom testiranja blokova

en: Weird values in do_check: probably bugs
hr: Čudne vrijednosti u do_check(): vjerojatno programske greške

en: %s: seek failed in check_blocks
hr: %s: seek nije uspio u check_blocks()

en: %s: bad blocks before data-area: cannot make fs
hr: %s: oštećeni blokovi ispred područja podataka: ne može napraviti
    datotečni sustav

en: %d bad block
     | %d bad blocks
hr[0]: %d oštećeni blok
hr[1]: %d oštećena bloka
hr[2]: %d oštećenih blokova

en: %s: can't open file of bad blocks
hr: %s: ne može otvoriti datoteku s oštećenim blokovima

en: badblock number input error on line %d
hr: ulazna greška broja oštećenog bloka u retku %d

en: %s: cannot read badblocks file
hr: %s: ne može čitati datoteku s oštećenim blokovima

en: block size smaller than physical sector size of %s
hr: veličina bloka je manja od veličine fizičkog sektora %s

en: cannot determine size of %s
hr: ne može odrediti veličinu %s

en: %s: requested blocks (%llu) exceeds available (%llu) blocks
hr: %s: zatraženi blokovi (%llu) prelaze dostupne (%llu) blokove

en: %s: number of blocks too small
hr: %s: premaleni broj blokova

en: unsupported name length: %d
hr: nepodržana dužina imena: %d

en: unsupported minix file system version: %d
hr: nepodržana inačica datotečnog sustava Minix: %d

en: -v is ambiguous, use '-2' instead
hr: opcija -v je dvosmislena; umjesto ‘-v’, koristite ‘-2’

en: failed to parse maximum length of filenames
hr: maksimalna dužina imena datoteke nije razumljiva

en: failed to parse number of inodes
hr: nije uspjelo raščlaniti nekoliko inodova

en: failed to parse number of blocks
hr: nije uspjelo raščlaniti nekoliko blokova

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
hr: %s je montiran; tu se ne može napraviti datotečni sustav!

en: Bad user-specified page size %u
hr: Veličina stranice %u koju je specificirao korisnik nije valjana

en: Using user-specified page size %d, instead of the system value %d
hr: Koristi se veličina stranice %d koju je specificirao korisnik,
    umjesto vrijednosti %d sustava

en: Label was truncated.
hr: Oznaka je skraćena.

en: no label,
hr: nema oznake,

en: no uuid
hr: nema UUID

en:  %s [options] device [size]
hr:  %s [opcije] uređaj [veličina]

en: Set up a Linux swap area.
hr: Kreira Linux odlagalište (swap area, prostor za razmjenu memorije).

en:  -c, --check               check bad blocks before creating the swap area
hr:  -c, --check               provjeri loše blokove prije stvaranja
                                 prostora za odlaganje

en:  -f, --force               allow swap size area be larger than device
hr:  -f, --force               dopusti da je odlagalište veće od uređaja

en:  -q, --quiet               suppress output and warning messages
hr:  -q, --quiet               ne ispisuje opomene niti poruke izlaza

en:  -p, --pagesize SIZE       specify page size in bytes
hr:  -p, --pagesize SIZE       veličina stranica u bajtovima

en:  -L, --label LABEL         specify label
hr:  -L, --label LABEL         specifikacija oznaka

en:  -v, --swapversion NUM     specify swap-space version number
hr:  -v, --swapversion NUM     specifikacija inačice odlagališta

en:  -U, --uuid UUID           specify the uuid to use
hr:  -U, --uuid UUID           specifikacija UUID koji će koristiti

en:  -e, --endianness=<value>  specify the endianness to use (%s, %s or %s)
hr:  -e, --endianness=<value>  koristi specificirani endianness (%s, %s or %s)

en:  -o, --offset OFFSET       specify the offset in the device
hr:  -p, --pagesize SIZE       veličina stranica u bajtovima

en:  -s, --size SIZE           specify the size of a swap file in bytes
hr:  -p, --pagesize BROJ       BROJ (bajti) specificira veličinu swap datoteke

en:  -F, --file                create a swap file
hr:  -t, --file                kreira swap datoteku

en:      --verbose             verbose output
hr:  -v, --verbose             prikaže detaljnije informacije

en:      --lock[=<mode>]       use exclusive device lock (%s, %s or %s)
hr:      --lock[=<mode>]       rabi ekskluzivnu bravu uređaja (%s, %s ili %s)

en: too many bad pages: %lu
hr: previše oštećenih stranica: %lu

en: seek failed in check_blocks
hr: seek nije uspio u check_blocks

en: %lu bad page
     | %lu bad pages
hr[0]: %lu nevaljana stranica
hr[1]: %lu nevaljane stranice
hr[2]: %lu nevaljanih stranica

en: mkswap: %s contains holes or other unsupported extents.
            This swap file can be rejected by kernel on swap activation!
hr: mkswap: %s ima rupe ili neke druge nepodržane pojave.
            Kernel bi mogao odbiti odlagalište (swap datoteka) prilikom aktiviranja!

en:         Use --verbose for more details.
hr:         Koristite --verbose za za više detalja.

en: hole detected at offset %ju
hr: rupe su otkrivene na ofsetu %ju

en: data inline extent at offset %ju
hr: proširenje ugradnje podataka na ofsetu %ju

en: shared extent at offset %ju
hr: dijeljeno proširenje na ofsetu %ju

en: unallocated extent at offset %ju
hr: nedodijeljeno proširenje na ofsetu %ju

en: offset larger than file size
hr: odmak je veći od od veličine datoteke

en: unable to alloc new libblkid probe
hr: nema dovoljno memorije za novu libblkid sondu

en: unable to assign device to libblkid probe
hr: ne može dodijeliti uređaj libblkid sondi

en: cannot create swap file %s: node isn't regular file
hr: ne može stvoriti swap datoteku %s: čvor nije obična datoteka

en: cannot set permissions on swap file %s
hr: ne može postaviti prava na swap datoteku %s

en: failed to set 'nocow' attribute
hr: nije uspjelo postaviti ‘nocow’ atribute

en: couldn't allocate swap file %s
hr: nije (bilo) moguće dodijeliti swap datoteku %s

en: warning: checking bad blocks from swap file is not supported: %s
hr: upozorenje: provjera oštećenih blokova
    u datoteci odlagališta nije podržana: %s

en: unable to rewind swap-device
hr: ne može premotati swap-uređaj

en: unable to erase bootbits sectors
hr: ne može izbrisati bootbits sektore (pokretačke sektore)

en: %s: warning: wiping old %s signature.
hr: %s: upozorenje: briše se stari potpis %s.

en: %s: warning: don't erase bootbits sectors
hr: %s: upozorenje: nemojte izbrisati bootbits sektore (pokretačke sektore)

en:         (%s partition table detected).
hr:         (otkrivena %s particijska tablica).

en:         (compiled without libblkid).
hr:         (kompilirano bez libblkid).

en: Use -f to force.
hr: Za prisilu koristite -f.

en: %s: unable to write signature page
hr: %s: ne može napisati stranicu s potpisom

en: parsing page size failed
hr: nije uspjelo razabrati veličine stranice

en: parsing version number failed
hr: nije uspjelo razabrati broj inačice

en: swapspace version %d is not supported
hr: inačica %d za odlagalište (swap space) nije podržana

en: warning: ignoring -U (UUIDs are unsupported by %s)
hr: upozorenje: zanemarena je opcija -U (%s ne podržava UUID-ove)

en: invalid endianness %s is not supported
hr: nevaljani endianness %s nije podržan

en: Invalid offset
hr: Nevaljani odmak

en: only one device argument is currently supported
hr: za sada je podržan samo jedan argument za uređaj

en: error: parsing UUID failed
hr: greška: UUID nije uspjelo raščlaniti

en: error: Nowhere to set up swap on?
hr: greška: Nema gdje napraviti odlagalište?

en: invalid block count argument
hr: nevaljani argument broja blokova

en: error: size %llu KiB is larger than device size %<PRIu64> KiB
hr: greška: veličina %llu KiB je veća od veličine uređaja %<PRIu64> KiB

en: error: swap area needs to be at least %ld KiB
hr: greška: odlagalište treba biti ne manje od %ld KiB

en: warning: truncating swap area to %llu KiB
hr: upozorenje: odlagalište se smanjuje na %llu KiB

en: error: %s is mounted; will not make swapspace
hr: greška: %s je montiran; odlagalište se tu neće napraviti

en: %s: insecure permissions %04o, fix with: chmod %04o %s
hr: %s: prava pristupa %04o nisu bezopasna, korigirajte s: chmod %04o %s

en: %s: insecure file owner %d, fix with: chown 0:0 %s
hr: %s: vlasnik datoteke nije siguran %d, korigirajte s: chown 0:0 %s

en: Unable to set up swap-space: unreadable
hr: Ne može napraviti odlagalište (swap space): nije čitljivo

en: Setting up swapspace version %d, size = %s (%<PRIu64> bytes)
hr: Kreira se odlagalište, inačica %d, veličina = %s (%<PRIu64> bajta)

en: %s: unable to obtain selinux file label
hr: %s: ne može dobiti oznaku SELinux datoteke

en: %s: unable to obtain default selinux file label
hr: %s: ne može dobiti zadanu oznaku SELinux datoteke

en: unable to create new selinux context
hr: ne može stvoriti SELinux kontekst

en: couldn't compute selinux context
hr: nije (bilo) moguće izračunati SELinux kontekst

en: unable to relabel %s to %s
hr: ne može promijeniti oznaku %s u %s

en: partition number
hr: broj particije

en: start of the partition in sectors
hr: početak particije u sektorima

en: end of the partition in sectors
hr: kraj particije u sektorima

en: number of sectors
hr: broj sektora

en: human readable size
hr: čitljiva veličina

en: partition name
hr: ime particije

en: partition UUID
hr: UUID particije

en: partition table type (dos, gpt, ...)
hr: tip particijske tablice (DOS, GPT, ...)

en: partition flags
hr: particijski flagovi (flags)

en: partition type (a string, a UUID, or hex)
hr: tip particije (string, UUID ili hex)

en: failed to initialize loopcxt
hr: nije uspjelo inicijalizirati loopcxt

en: %s: failed to find unused loop device
hr: %s: nije uspjelo naći nekorišteni (slobodni) loop-uređaj

en: Trying to use '%s' for the loop device
hr: Pokušava se koristiti ‘%s’ za loop-uređaj

en: %s: failed to set backing file
hr: %s: nije uspjelo postaviti osnovnu datoteku

en: %s: failed to set up loop device
hr: %s: nije uspjelo postaviti loop-uređaj

en: unknown column: %s
hr: nepoznati stupac: %s

en: %s: failed to get partition number
hr: %s: nije uspjelo dobiti broj particije

en: specified range <%d:%d> does not make sense
hr: specificirani raspon <%d:%d> nema smisla

en: range recount: max partno=%d, lower=%d, upper=%d
hr: ponovno brojenje: maks. broj particije=%d, donja=%d, gornja=%d

en: %s: error deleting partition %d
hr: %s: greška pri brisanju particije %d

en: %s: error deleting partitions %d-%d
hr: %s: greška pri brisanju particija %d-%d

en: %s: partition #%d removed
hr: %s: particija #%d je uklonjena

en: %s: partition #%d doesn't exist
hr: %s: particija #%d ne postoji

en: %s: deleting partition #%d failed
hr: %s: brisanje particije #%d nije uspjelo

en: %s: error adding partition %d
hr: %s: greška pri dodavanju particije %d

en: %s: error adding partitions %d-%d
hr: %s: greška pri dodavanju particija %d-%d

en: %s: partition #%d added
hr: %s: particija #%d je dodana

en: %s: adding partition #%d failed
hr: %s: dodavanje particije #%d nije uspjelo

en: %s: error updating partition %d
hr: %s: greška pri ažuriranju particije %d

en: %s: error updating partitions %d-%d
hr: %s: greška pri ažuriranju particija %d-%d

en: %s: no partition #%d
hr: %s: nema particije #%d

en: %s: partition #%d resized
hr: %s: particiji #%d je promijenjena veličina

en: %s: updating partition #%d failed
hr: %s: ažuriranje particije #%d nije uspjelo

en: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sector, %6ju MB)
     | #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sectors, %6ju MB)
hr[0]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektor, %6ju MB)
hr[1]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektora, %6ju MB)
hr[2]: #%2d: %9ju-%9ju (%9ju sektora, %6ju MB)

en: failed to allocate output column
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za izlazni stupac

en: failed to initialize blkid filter for '%s'
hr: nije uspjelo inicijalizirati filtar blkid za ‘%s’

en: %s: failed to read partition table
hr: %s: nije uspjelo pročitati particijsku tablicu

en: %s: partition table type '%s' detected
hr: %s: otkrivena je particijska tablica ‘%s’

en: %s: partition table with no partitions
hr: %s: particijska tablica bez particija

en:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <n:m> | <partition>] <disk>
hr:  %s [-a|-d|-s|-u] [--nr <N:M> | <particija>] <disk>

en: Tell the kernel about the presence and numbering of partitions.
hr: Informira jezgru (kernel) o postojanju i numeraciji particija.

en:  -a, --add            add specified partitions or all of them
hr:  -a, --add             doda specificirane (ili sve) particije

en:  -d, --delete         delete specified partitions or all of them
hr:  -d, --delete          izbriše specificirane (ili sve) particije

en:  -u, --update         update specified partitions or all of them
hr:  -u, --update          ažurira specificirane (ili sve) particije

en:  -s, --show           list partitions
hr:  -s, --show            popis svi particija

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes rather than in human readable format
hr:  -b, --bytes          veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -g, --noheadings     don't print headings for --show
hr:  -g, --noheadings     ne ispisuje zaglavlja s opcijom --show

en:  -n, --nr <n:m>       specify the range of partitions (e.g. --nr 2:4)
hr:  -n, --nr <N:M>        specifikacija za raspon particija (npr. --nr 2:4)

en:  -o, --output <list>  define which output columns to use
hr:  -o, --output <popis>  popis stupaca za prikaz izlaza

en:      --output-all     output all columns
hr:      --output-all      ispiše sve stupce

en:  -P, --pairs          use key="value" output format
hr:  -P, --pairs          ispis u formatu ključ="vrijednost"

en:  -r, --raw            use raw output format
hr:  -r, --raw             ispis u sirovom formatu

en:  -S, --sector-size <num>  overwrite sector size
hr:  -S, --sector-size <broj>  prekopiše veličinu sektora

en:  -t, --type <type>    specify the partition type
hr:  -t, --type <tip>      specifikacija tipa particije

en:      --list-types     list supported partition types and exit
hr:      --list-types      ispiše popis podržanih particijske tipova i iziđe

en:  -v, --verbose        verbose mode
hr:  -v, --verbose        prikaže više informacija

en: failed to parse --nr <M-N> range
hr: nije uspjelo raščlaniti --nr <M-N> raspon

en: partition and disk name do not match
hr: ne podudaraju se imena particije i diska

en: --nr and <partition> are mutually exclusive
hr: <particija> i opcija --nr se ne mogu zajedno koristiti

en: partition: %s, disk: %s, lower: %d, upper: %d
hr: particija: %s, disk: %s, donja: %d, gornja: %d

en: %s: cannot delete partitions
hr: %s: ne može izbrisati particije

en: %s: partitioned loop devices unsupported
hr: %s: particiranje loop-uređaja nije podržano

en: %s: failed to initialize blkid prober
hr: %s: nije uspjelo inicijalizirati blkid sondu (identifikator blokova)

en:  %1$s %2$srawN <major> <minor>
     %1$s %2$srawN /dev/<blockdevice>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa
hr:  %1$s %2$srawN <glavni_broj> <sporedni_broj>
     %1$s %2$srawN /dev/<blok_uređaj>
     %1$s -q %2$srawN
     %1$s -qa

en: Bind a raw character device to a block device.
hr: Veže sirovi bajt-uređaj na blok-uređaj.

en:  -q, --query    set query mode
hr:  -q, --query    pokaže postojeću umjesto postavljanja nove veze

en:  -a, --all      query all raw devices
hr:  -a, --all      propita sve postojeće sirove uređaje

en: Device '%s' is the control raw device (use raw<N> where <N> is greater than zero)
hr: Uređaj ‘%s’ je sirovi kontrolni uređaj
    (koristite rawN, N je broj veći od nule)

en: Cannot locate block device '%s'
hr: Ne može pronaći blok-uređaj ‘%s’

en: Device '%s' is not a block device
hr: Uređaj ‘%s’ nije blok-uređaj

en: failed to parse argument
hr: argument nije razumljiv

en: Cannot open master raw device '%s'
hr: Ne može otvoriti glavni sirovi uređaj ‘%s’

en: Cannot locate raw device '%s'
hr: Ne može pronaći sirovi uređaj ‘%s’

en: Raw device '%s' is not a character dev
hr: Sirovi uređaj ‘%s’ nije bajt-uređaj

en: Device '%s' is not a raw dev
hr: Uređaj ‘%s’ nije sirovi uređaj

en: Error querying raw device
hr: Greška propitivanja sirovog uređaja

en: %sraw%d:  bound to major %d, minor %d
hr: %sraw%d:  vezan na glavni broj %d, sporedni broj %d

en: Error setting raw device
hr: Greška pri postavljanju sirovog uređaja

en:  %s <disk device> <partition number> <length>
hr:  %s <blok-uređaj> <broj_particije> <dužina>

en: Tell the kernel about the new size of a partition.
hr: Informira jezgru (kernel) o novoj veličini particije.

en: %s: failed to get start of the partition number %s
hr: %s: nije uspjelo dobiti početak particije broj %s

en: failed to resize partition
hr: nije uspjelo promijeniti veličinu particije

en: failed to allocate nested libfdisk context
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za ugniježđeni ‘libfdisk’ kontekst

en: cannot seek %s
hr: ne može tražiti (seek) %s

en: cannot write %s
hr: ne može pisati %s

en: %12s (offset %5ju, size %5ju): %s
hr: %12s (odmak %5ju, size %5ju): %s

en: %s: failed to create a backup
hr: %s: nije uspjelo napraviti osiguranje (backup)

en: failed to create a backup file, $HOME undefined
hr: nije uspjelo napraviti osiguranje (backup), $HOME nije definiran

en: Backup files:
hr: Osiguranje, sigurnosne kopije (backup):

en: failed to read new partition from device; ignoring --move-data
hr: nije uspjelo pročitati novu particiju; --move-data je zanemaren

en: failed to get size of the new partition; ignoring --move-data
hr: nije uspjelo doznati veličinu nove particije; --move-data je zanemaren

en: failed to get start of the new partition; ignoring --move-data
hr: nije uspjelo doznati početak nove particije; --move-data je zanemaren

en: failed to get size of the old partition; ignoring --move-data
hr: nije uspjelo doznati veličinu stare particije; --move-data je zanemaren

en: failed to get start of the old partition; ignoring --move-data
hr: nije uspjelo doznati početak stare particije; --move-data je zanemaren

en: start of the partition has not been moved; ignoring --move-data
hr: početak particije nije premješten; --move-data je zanemaren

en: new partition is smaller than original; ignoring --move-data
hr: nova particija je manja od originalne; --move-data je zanemaren

en: Data move: (--no-act)
hr: Premještanje podataka: (--no-act)

en: Data move:
hr: Premještanje podataka:

en:  typescript file: %s
hr:  typescript datoteka: %s

en:   start sector: (from/to) %ju / %ju
hr:   početni sektor: (od/do) %ju / %ju

en:   sectors: %ju
hr:   sektora: %ju

en:   step size: %zu bytes
hr:   veličina koraka: %zu bajtova

en: Do you want to move partition data?
hr: Želite premjestiti podatke od particije?

en: Leaving.
hr: Odlazimo.

en: cannot read at offset: %ju; continue
hr: ne može čitati na poziciji (offset): %ju; nastavlja se

en: cannot write at offset: %ju; continue
hr: ne može pisati na poziciji (offset): %ju; nastavlja se

en: cannot fsync at offset: %ju; continue
hr: ne može čitati na poziciji (offset): %ju; nastavlja se

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%, %.1f MiB/s).
hr: Premješteno %ju od %ju sektora (%.3f%%, %.1f MiB/s).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.3f%%).
hr: Premješteno %ju od %ju sektora (%.3f%%).

en: Moved %ju from %ju sectors (%.0f%%).
hr: Premješteno %ju od %ju sektora (%.0f%%).

en: Your data has not been moved (--no-act).
hr: Vaši podaci nisu premješteni (--no-act).

en: %zu I/O errors detected!
hr: Otkriveno je %zu U/I greški.

en: %s: failed to move data
hr: %s: nije uspjelo pomaknuti podatke

en: The partition table is unchanged (--no-act).
hr: Particijska tablica nije promijenjena (--no-act).

en: 
    The partition table has been altered.
hr: 
    Tablica particija je promijenjena.

en: unsupported label '%s'
hr: nepodržana oznaka ‘%s’

en: Id  Name
hr: ID  Ime

en: unrecognized partition table type
hr: neprepoznati tip particijske tablice

en: Cannot get size of %s
hr: Ne može dobiti veličinu %s

en: total: %ju blocks
hr: ukupno: %ju blokova

en: no disk device specified
hr: nije dan nijedan disk uređaj

en: toggle boot flags is unsupported for Hybrid GPT/MBR
hr: za hibridni GPT/MBR mijenjanje stanja boot flaga nije podržano

en: cannot switch to PMBR
hr: ne može promijeniti u PMBR

en: Activation is unsupported for GPT -- entering nested PMBR.
hr: Aktivacija nije podržana za GPT -- ulazimo u ugniježđeni PMBR.

en: toggle boot flags is supported for MBR or PMBR only
hr: (de)aktivirati boot flag podržano je samo za MBR i PMBR

en: failed to parse partition number
hr: nije uspjelo razabrati broj particije

en: %s: partition %d: failed to toggle bootable flag
hr: %s: particija %d: nije uspjelo (de)aktivirati bootable flag

en: %s: partition %zu: failed to delete
hr: %s: particija %zu: brisanje nije uspjelo

en: partition number must be a positive number
hr: broj particije mora biti pozitivan broj

en: %s: does not contain a recognized partition table
hr: %s: ne sadrži prepoznatljivu particijsku tablicu

en: failed to allocate dump struct
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za dumpstruct

en: %s: failed to dump partition table
hr: %s: nije uspjelo spremiti particijsku tablicu

en: %s: no partition table found
hr: %s: nije pronađena particijska tablica

en: %s: partition %zu: partition table contains only %zu partitions
hr: %s: particija %zu: particijska tablica sadrži samo %zu particija

en: %s: partition %zu: partition is unused
hr: %s: particija %zu: particija nije u uporabi

en: no partition number specified
hr: nije specificiran broj particije

en: unexpected arguments
hr: neočekivani argumenti

en: %s: partition %zu: failed to get partition type
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo doznati tip particije

en: failed to parse %s partition type '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti tip particije %s ‘%s’

en: %s: partition %zu: failed to set partition type
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo postaviti tip particije

en: %s: partition %zu: failed to get partition UUID
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo doznati UUID particije

en: failed to allocate partition object
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za objekt particije

en: %s: partition %zu: failed to set partition UUID
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo postaviti UUID particije

en: %s: partition %zu: failed to get partition name
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo doznati ime particije

en: %s: partition %zu: failed to set partition name
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo postaviti ime particije

en: %s: partition %zu: failed to set partition attributes
hr: %s: particija %zu: nije uspjelo postaviti atribute particije

en: failed to gather unpartitioned space
hr: nije uspjelo skupiti neparticirani prostor

en: Discarding region %<PRIu64>-%<PRIu64>
hr: Odbacujemo područje %<PRIu64>-%<PRIu64>

en: %s: failed to set disklabel ID
hr: %s: nije uspjelo postaviti ID oznake diska

en: no relocate operation specified
hr: nijedna operacija za premještanje nije navedena

en: unsupported relocation operation
hr: nepodržana operacija premještanja

en:  Commands:
hr:  Naredbe:

en:    write    write table to disk and exit
hr:    write    zapiše tablicu na disk i iziđe

en:    quit     show new situation and wait for user's feedback before write
hr:    quit     prikaže novu situaciju; prije pisanja pričeka na potvrdu korisnika

en:    abort    exit sfdisk shell
hr:    abort    iziđe iz sfdisk ljuske

en:    print    display the partition table
hr:    print    prikaže particijsku tablicu

en:    help     show this help text
hr:    help     pokaže ovu pomoć

en:    Ctrl-D   the same as 'quit'
hr:    Ctrl-D   isto kao ‘quit’

en:  Input format:
hr:  Ulazni format:

en:    <start>, <size>, <type>, <bootable>
hr:    <početak>, <veličina>, <tip>, <bootable>

en:    <start>  Beginning of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is the first free space.
hr:    <početak>  Početak particije u sektorima ili bajtovima
                ako je dan u formatu <broj>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                Zadano, prvi slobodni prostor.

en:    <size>   Size of the partition in sectors, or bytes if
                specified in the format <number>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                The default is all available space.
hr:    <veličina>  Veličina particije u sektorima ili bajtovima
                ako je dana u formatu <broj>{K,M,G,T,P,E,Z,Y}.
                Zadano, sav dostupni prostor.

en:    <type>   The partition type.  Default is a Linux data partition.
hr:    <tip>       Tip particije (zadano: podatkovna Linux particija).

en:             MBR: hex or L,S,Ex,X,U,R,V shortcuts.
hr:             MBR: hex ili L,S,Ex,X,U,R,V prečaci.

en:             GPT: UUID or L,S,H,U,R,V shortcuts.
hr:             GPT: UUID ili L,S,H,U,R,V prečaci.

en:    <bootable>  Use '*' to mark an MBR partition as bootable.
hr:    <bootable>  označite sa ‘*’ particiju MBR kao bootable (pokretačku).

en:  Example:
hr:  Primjer:

en:    , 4G     Creates a 4GiB partition at default start offset.
hr:    , 4G     Kreira 4GiB particiju zadanom početnom odmaku.

en: unsupported command
hr: nepodržana naredba

en: line %d: unsupported command
hr: redak %d: nepodržana naredba

en: The device contains '%s' signature and it may be removed by a write command. See sfdisk(8) man page and --wipe option for more details.
hr: Uređaj sadrži potpis ‘%s’, a naredba pisanja bi ga mogla ukloniti.
    Pogledajte u man stranici fdisk(8) opciju --wipe za detalje.

en: The device contains '%s' signature and it may remain on the device. It is recommended to wipe the device with wipefs(8) or sfdisk --wipe, in order to avoid possible collisions.
hr: Uređaj ima potpis %s, a koji je možda ostao na uređaju. Da se izbjegnu
    moguće kolizije, preporučuje se obrisati uređaj s wipefs(8) ili s fdisk --wipe.

en: failed to allocate partition name
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za ime particije

en: failed to allocate script handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za procesiranje skripte

en: %s: cannot modify partition %d: no partition table was found
hr: %s: ne može modificirati particiju %d: nije pronađena particijska tablica

en: %s: cannot modify partition %d: partition table contains only %zu partitions
hr: %s: nemoguće mijenjati particiju %d: particijska tablica ima samo %zu particija

en: warning: %s: partition %d is not defined yet
hr: upozorenje: %s: particija %d još nije definirana

en: 
    Welcome to sfdisk (%s).
hr: 
    Dobro došli u sfdisk (%s).

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
hr: Samo provjerite koristi li netko sad ovaj disk...

en:  FAILED
hr:  NEUSPJEH

en: This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
hr: Ovaj disk je u uporabi - sad ga re-particirati je vjerojatno loša ideja.
    Prvo demontirajte sve datotečne sustave, deaktivirajte sve particije za
    razmjenu memorije (odlagališta) na ovom disku sa ‘swapoff’.
    Ili s opcijom ‘--no-reread’ spriječite (zaobiđite) ovu provjeru.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
hr: Koristite --force za onemogućavanje svih provjera.

en: 
    Old situation:
hr: 
    Stara situacija:

en: failed to set script header
hr: nije uspjelo postaviti zaglavlje skripte

en: 
    sfdisk is going to create a new '%s' disk label.
    Use 'label: <name>' before you define a first partition
    to override the default.
hr: 
    sfdisk će stvoriti novu oznaku diska ‘%s’.
    Koristite ‘label: <ime>’ prije nego kreirate prvu particiju
    da redefinirate zadano (default).

en: 
    Type 'help' to get more information.
hr: 
    Upišite ‘help’ za više informacija.

en: All partitions used.
hr: Koriste se sve particije.

en: Unknown script header '%s' -- ignore.
hr: Nepoznato zaglavlje skripte ‘%s’ -- zanemareno je.

en: Done.
hr: Gotovo.

en: Ignoring partition.
hr: Ignoriramo particiju.

en: Ignoring last-lba script header.
hr: Ignoriramo zaglavlje last-lba skripte

en: Failed to apply script headers, disk label not created
hr: Nije uspjelo primijeniti zaglavlja skripte; oznaka diska nije kreirana.

en: Failed to add #%zu partition
hr: Particiju #%zu nije uspjelo dodati

en: Script header accepted.
hr: Zaglavlje skripte je prihvaćeno.

en: Failed to apply script headers, disk label not created.
hr: Nije uspjelo primijeniti zaglavlja skripte; oznaka diska neće biti kreirana.

en: 
    New situation:
hr: 
    Nova situacija:

en: Do you want to write this to disk?
hr: Želite to zapisati na disk?

en: Leaving.
hr: Odlazimo.

en:  %1$s [options] <dev> [[-N] <part>]
     %1$s [options] <command>
hr:  %1$s [opcije] <uređaj> [[-N] <particija>]
     %1$s [opcije] <naredba>

en:  -A, --activate <dev> [<part> ...] list or set bootable (P)MBR partitions
hr:  -A, --activate <uređaj> [<particija>...]  prikaže bootable particije (P)MBR
                                                 ili ih označi kao bootable

en:  -d, --dump <dev>                  dump partition table (usable for later input)
hr:  -d, --dump <uređaj>               istovari particijsku tablicu
                                         (kasnije može poslužiti za ulaz)

en:  -J, --json <dev>                  dump partition table in JSON format
hr:  -J, --json <uređaj>               istovari particijsku tablicu u JSON formatu

en:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     binary partition table backup (see -b and -O)
hr:  -B, --backup-pt-sectors <dev>     osiguranje binarne particijske tablice
                                         (pogledajte -b i -O)

en:  -g, --show-geometry [<dev> ...]   list geometry of all or specified devices
hr:  -g, --show-geometry [<uređaj>...]  izlista geometrije svih navedenih uređaja

en:  -l, --list [<dev> ...]            list partitions of each device
hr:  -l, --list [<uređaj>...]          izlista particije svih uređaja

en:  -F, --list-free [<dev> ...]       list unpartitioned free areas of each device
hr:  -F, --list-free [<uređaj>...]     izlista neparticirani slobodni prostor
                                         svakog uređaja

en:  -r, --reorder <dev>               fix partitions order (by start offset)
hr:  -r, --reorder <uređaj>            popravi poredak particija (početni odmak)

en:  -s, --show-size [<dev> ...]       list sizes of all or specified devices
hr:  -s, --show-size [<uređaj>...]     izlista veličine svih ili navedenih uređaja

en:  -T, --list-types                  print the recognized types (see -X)
hr:  -T, --list-types                  ispiše sve poznate tipove (v. -X)

en:  -V, --verify [<dev> ...]          test whether partitions seem correct
hr:  -V, --verify [<uređaj>...]        testira ispravnost particija

en:      --delete <dev> [<part> ...]   delete all or specified partitions
hr:      --delete <uređaj> [<particija>...]  izbriše sve ili navedene particije

en:  --part-label <dev> <part> [<str>] print or change partition label
hr:  --part-label <uređaj> <particija> [<string>]  ispiše ili promijeni oznaku
                                                     particije

en:  --part-type <dev> <part> [<type>] print or change partition type
hr:  --part-type <uređaj> <particija> [<tip>]        ispiše ili promijeni tip
                                                     particije

en:  --part-uuid <dev> <part> [<uuid>] print or change partition uuid
hr:  --part-uuid <uređaj> <particija> [<uuid>]     ispiše ili promijeni UUID
                                                     particije

en:  --part-attrs <dev> <part> [<str>] print or change partition attributes
hr:  --part-attrs <uređaj> <particija> [<string>]  ispiše ili promijeni atribute
                                                     particije

en:  --discard-free <dev>              discard (trim) unpartitioned areas
hr:  --discard-free <dev>              odbaci (skrati) neparticirana područja

en:  --disk-id <dev> [<str>]           print or change disk label ID (UUID)
hr:  --disk-id <dev> [<str>]           ispiše ili promijeni oznaku particije (UUID)

en:  --relocate <oper> <dev>           move partition header
hr:  --relocate <oper> <dev>           pomakne zaglavlje particije

en:  <dev>                     device (usually disk) path
hr:  <uređaj>                  uređaj (obično je to disk) staza (path)

en:  <part>                    partition number
hr:  <particija>               broj particije

en:  <type>                    partition type, GUID for GPT, hex for MBR
hr:  <tip>                    tip particije: GUID za GPT, hex za MBR

en:  -a, --append              append partitions to existing partition table
hr:  -a, --append              doda particije postojećoj particijskoj tablici

en:  -b, --backup              backup partition table sectors (see -O)
hr:  -b, --backup              osigura (backup) sektore particijske tablice (v. -O)

en:      --bytes               print SIZE in bytes rather than in human readable format
hr:      --bytes               veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:      --move-data[=<typescript>] move partition data after relocation (requires -N)
hr:      --move-data[=<typescript>]  premjesti podatke nakon premještanja particije
                                       (zahtijeva opciju -N)

en:      --move-use-fsync      use fsync after each write when move data
hr:      --move-use-fsync      koristi fsync nakon svakog zapisivanja
                                                  premještenih podataka

en:  -f, --force               disable all consistency checking
hr:  -f, --force               onemogući svaku provjeru konzistentnosti

en:      --color[=<when>]      colorize output (%s, %s or %s)
hr:      --color[=<kȁd>]       oboji izlaz ( %s, %s or %s)

en:      --sector-size <size>  physical and logical sector size
hr:  -b, --sector-size <veličina>  fizička i logička veličina sektora

en:  -N, --partno <num>        specify partition number
hr:  -N, --partno <broj>       specificira broj particije

en:  -n, --no-act              do everything except write to device
hr:  -n, --no-act              obavi sve osim pisanja na uređaj

en:      --no-reread           do not check whether the device is in use
hr:      --no-reread           ne provjerava zauzetost uređaja

en:      --no-tell-kernel      do not tell kernel about changes
hr:      --no-tell-kernel      ne informira jezgru (kernel) o promjenama

en:  -O, --backup-file <path>  override default backup file name
hr:  -O, --backup-file <staza>  redefinira zadani naziv osiguranja (backup-a)

en:  -o, --output <list>       output columns
hr:  -o, --output <popis>      popis stupaca za prikaz izlaza

en:  -q, --quiet               suppress extra info messages
hr:  -q, --quiet               ne ispisuje dodatne (suvišne) informacije

en:  -w, --wipe <mode>         wipe signatures (%s, %s or %s)
hr:  -w, --wipe <kȁd>          briše potpise (%s, %s or %s)

en:  -X, --label <name>        specify label type (dos, gpt, ...)
hr:  -X, --label <tip>         specificira tip oznake (dos, gpt, ...)

en:  -Y, --label-nested <name> specify nested label type (dos, bsd)
hr:  -Y, --label-nested <tip>  specificira tip ugniježđene oznake (dos, bsd)

en:  -G, --show-pt-geometry    deprecated, alias to --show-geometry
hr:  -G, --show-pt-geometry    (zastarjela opcija; isto kao --show-geometry)

en:  -L, --Linux               deprecated, only for backward compatibility
hr:  -L, --Linux               (zastarjela opcija; tu je samo zbog kompatibilnosti)

en:  -u, --unit S              deprecated, only sector unit is supported
hr:  -u, --unit S              (zastarjela; samo je sektor podržan kao jedinica)

en: %s is deprecated in favour of --part-type
hr: %s je zastarjela opcija; koristite --part-type

en: --id is deprecated in favour of --part-type
hr: --id je zastarjela opcija; koristite --part-type

en: --show-pt-geometry is no more implemented. Using --show-geometry.
hr: --show-pt-geometry nije implementiran; koristimo --show-geometry.

en: --Linux option is unnecessary and deprecated
hr: opcija --Linux nije potrebna i zastarjela je

en: unsupported unit '%c'
hr: nepodržana jedinica ‘%c’

en: --movedata requires -N
hr: --movedata zahtijeva opciju -N

en: failed to parse UUID: %s
hr: nije uspjelo raščlaniti UUID: %s

en: %s: failed to seek to swap UUID
hr: %s: nije uspjelo ‘seek’ UUID odlagališta

en: %s: failed to write UUID
hr: %s: nije uspjelo zapisati UUID

en: %s: failed to seek to swap label
hr: %s: nije uspjelo ‘seek’ oznaku odlagališta

en: label is too long. Truncating it to '%s'
hr: oznaka je preduga; skraćuje se na ‘%s’

en: %s: failed to write label
hr: %s: nije uspjelo zapisati oznaku

en: Display or change the label or UUID of a swap area.
hr: Prikaže ili mijenja oznaku ili UUID prostora za odlaganje (swap area).

en:  -L, --label <label> specify a new label
     -U, --uuid <uuid>   specify a new uuid
hr:  -L, --label <oznaka>  specificira novu oznaku
     -U, --uuid <uuid>   specificira novi UUID

en: ignore -U (UUIDs are unsupported)
hr: opcija -U je zanemarena (UUID-ovi  nisu podržani)

en: Try '%s --help' for more information.
hr: Pokušajte s ‘%s --help’ za pomoć i više informacija

en: 
    Usage:
hr: 
    Uporaba:

en: 
    Options:
hr: 
    Opcije:

en: 
    Functions:
hr: 
    Funkcije:

en: 
    Commands:
hr: 
    Naredbe:

en: 
    Arguments:
hr: 
    Argumenti:

en: 
    Available output columns:
hr: 
    Dostupni izlazni stupci:

en: 
    Default columns:
hr: 
    Zadani stupci:

en: display this help
hr: pokaže ovu pomoć

en: display version
hr: podaci o inačici programa

en:  Values for %s may be followed by a suffix: KiB, MiB,
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, or YiB (where the "iB" is optional).
hr:  Vrijednostima za %s smiju se dodati ovi sufiksi: KiB,MiB
     GiB, TiB, PiB, EiB, ZiB, and YiB ("iB" u sufiksu nije obvezan)

en: 
    For more details see %s.
hr: 
    za više detalja pogledajte %s.

en: %s from %s
hr: %s iz %s

en: %s from %s
hr: %s iz %s

en: features:
hr: značajke:

en: write error
hr: greška pri pisanju

en: colors are enabled by default
hr: boje su (zadano) omogućene

en: colors are disabled by default
hr: boje su onemogućene (zadano)

en: failed to set the %s environment variable
hr: nije uspjelo postaviti varijablu okružja %s

en: fgetwc() failed
hr: fgetwc() nije uspjela

en: %s: mutually exclusive arguments:
hr: %s: međusobno isključivi argumenti:

en: EFI System
hr: Sustav EFI

en: MBR partition scheme
hr: Particijska shema MBR

en: Sony boot partition
hr: Sony boot particija

en: Lenovo boot partition
hr: Lenovo boot particija

en: IBM General Parallel Fs
hr: IBM General Parallel FS

en: Linux filesystem
hr: Linux datotečni sustav

en: Linux variable data
hr: Linux, promjenljivi podaci

en: Linux temporary data
hr: Linux, privremeni podaci

en: Linux extended boot
hr: Linux, napredno podizanje (boot)

en: Linux user's home
hr: Linux korisnički home direktorij

en: FreeBSD data
hr: FreeBSD, podaci

en: FreeBSD boot
hr: FreeBSD, podizanje (boot)

en: ChromeOS root fs
hr: ChromeOS root FS

en: ChromeOS firmware
hr: ChromeOS firmver

en: ChromeOS hibernate
hr: ChromeOS hibernira

en: U-Boot environment
hr: U-Boot okružje

en: Atari TOS basic data
hr: Atari TOS osnovni podaci

en: Minix filesystem
hr: Minix datotečni sustav

en: Empty
hr: Empty (prazna)

en: Extended
hr: Proširena (Extended)

en: GNU HURD or SysV
hr: GNU HURD / SysV

en: warning: %s is misaligned
hr: upozorenje: %s nije korektno poravnat (nije blok-uređaj)

en: unsupported lock mode: %s
hr: nepodržani način zaključavanja: %s

en: %s: %s: device already locked, waiting to get lock ...
hr: %s: %s: uređaj je već zaključan, čekamo na dobivanje brave...

en: %s: device already locked
hr: %s: uređaj je već zaključan

en: %s: failed to get lock
hr: %s: nije uspjelo dobiti bravu

en: capget failed
hr: capget neuspješan

en: capset failed
hr: capset neuspješan

en: prctl(PR_CAP_AMBIENT) failed
hr: prctl(PR_CAP_AMBIENT) nije uspjela

en: Selected partition %ju
hr: Odabrana je particija %ju

en: No partition is defined yet!
hr: Još nije definirana nijedna particija!

en: No free partition available!
hr: Nema nijedne slobodne particije!

en: Partition number
hr: Broj particije

en: Created a new partition %d of type '%s' and of size %s.
hr: Kreirana je nova particija %d tipa ‘%s’ i veličine %s.

en: Partition %zd: has invalid starting sector 0.
hr: Particija %zd: ima nevaljani početni sektor 0.

en: There is no *BSD partition on %s.
hr: Nema *BSD particije na %s.

en: First cylinder
hr: Prvi cilindar

en: Last cylinder, +/-cylinders or +/-size{K,M,G,T,P}
hr: Zadnji cilindar, +/-cilindri ili +/-veličina{K,M,G,T,P}

en: Last sector, +/-sectors or +/-size{K,M,G,T,P}
hr: Zadnji sektor, +/-sektori ili +/-veličina{K,M,G,T,P}

en: The device %s does not contain BSD disklabel.
hr: Uređaj %s ne sadrži BSD oznaku diska.

en: Do you want to create a BSD disklabel?
hr: Želite li stvoriti BSD oznaku diska?

en:  removable
hr:  izmjenjivi

en: Bytes/Sector
hr: Bajta/sektor

en: Tracks/Cylinder
hr: Brazda/cilindru

en: Sectors/Cylinder
hr: Sektora/cilindru

en: Cylinders
hr: Cilindra

en: Rpm
hr: Okr/min

en: Interleave
hr: Preplitanje

en: bytes/sector
hr: bajta/sektor

en: sectors/track
hr: sektora/brazdi

en: tracks/cylinder
hr: brazda/cilindru

en: cylinders
hr: cilindra

en: sectors/cylinder
hr: sektora/cilindru

en: rpm
hr: okr/min

en: interleave
hr: preplitanje

en: The bootstrap file %s successfully loaded.
hr: Bootstrap datoteka %s je uspješno učitana..

en: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (default %1$s)
hr: Bootstrap: %1$sboot -> boot%1$s (zadano %1$s)

en: Bootstrap overlaps with disklabel!
hr: Bootstrap se preklapa s oznakom diska!

en: Bootstrap installed on %s.
hr: Bootstrap je instaliran na %s.

en: Disklabel written to %s.  (Don't forget to write the %s disklabel too.)
hr: Oznaka diska zapisana je na %s. (Ne zaboravite zapisati i %s oznaku.)

en: Disklabel written to %s.
hr: Oznaka diska zapisana je na %s.

en: Syncing disks.
hr: Sinkroniziramo diskove.

en: BSD label is not nested within a DOS partition.
hr: BSD oznaka nije ugniježđena unutar DOS-ove particije.

en: BSD partition '%c' linked to DOS partition %zu.
hr: BSD particija ‘%c’ povezana je na DOS particiju %zu.

en: Fsize
hr: Fragment

en: Bsize
hr: Blok

en: %s: fsync device failed
hr: %s: neuspješan pokušaj sinkronizacije (fsync) uređaja

en: %s: close device failed
hr: %s: zatvaranje uređaja nije uspjelo

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
hr: Pozivamo ioctl() za ponovno čitanje particijske tablice.

en: Re-reading the partition table failed.
hr: Ponovno čitanje particijske tablice nije uspjelo.

en: The kernel still uses the old table. The new table will be used at the next reboot or after you run partprobe(8) or partx(8).
hr: Jezgra (kernel) još uvijek koristi staru tablicu. Nova će se tablica koristiti
    tek nakon ponovnog pokretanja ili ako izvršite partprobe(8) ili partx(8).

en: Failed to remove partition %zu from system
hr: Particiju %zu nije uspjelo ukloniti iz sustava

en: Failed to update system information about partition %zu
hr: Nije uspjelo informirati sustav (ažurirati podatke sustava) o particiji %zu

en: Failed to add partition %zu to system
hr: Particiju %zu nije uspjelo dodati sustavu

en: The kernel still uses the old partitions. The new table will be used at the next reboot.
hr: Jezgra (kernel) još uvijek koristi stare particije. Nova će se tablica
    koristiti tek nakon ponovnog pokretanja.

en: cylinder | cylinders
hr[0]: cilindar
hr[1]: cilindra
hr[2]: cilindara

en: sector | sectors
hr[0]: sektor
hr[1]: sektora
hr[2]: sektora

en: Incomplete geometry setting.
hr: Nepotpune postavke geometrije.

en: All primary partitions have been defined already.
hr: Sve primarne particije su već definirane.

en: Primary partition not available.
hr: Primarna particija nije dostupna.

en: Failed to read extended partition table (offset=%ju)
hr: Nije uspjelo pročitati proširenu tablicu particije (odmak=%ju)

en: You can set geometry from the extra functions menu.
hr: Geometriju možete postaviti korištenjem dodatnih funkcija (ekspertni meni)

en: DOS-compatible mode is deprecated.
hr: Način kompatibilnosti s DOS-om je zastario.

en: The device presents a logical sector size that is smaller than the physical sector size. Aligning to a physical sector (or optimal I/O) size boundary is recommended, or performance may be impacted.
hr: Veličina logičkog sektora na uređaju je manja od fizičke veličine.
    Preporučuje se usklađivanje s granicom fizičkog sektora
    (ili optimalnom U/I veličinom), inače može doći do smanjenja učinkovitosti.

en: Cylinders as display units are deprecated.
hr: Prikazi u ‘cilindar’ jedinicama je zastarjelo.

en: The size of this disk is %s (%ju bytes). DOS partition table format cannot be used on drives for volumes larger than %lu bytes for %lu-byte sectors. Use GUID partition table format (GPT).
hr: Veličina ovog diska je %s (%ju bajta). Format DOS tablice particija ne može se
     koristiti za volumene veće od %lu bajta za %lu-bajtne sektore.
    Koristite particijsku tablicu GUID (GPT).

en: Bad offset in primary extended partition.
hr: Neispravni odmak u primarnoj proširenoj particiji.

en: Omitting partitions after #%zu. They will be deleted if you save this partition table.
hr: Particije nakon #%zu su izostavljene.
    Bit će IZBRISANE ako spremite ovu tablicu particija.

en: Extra link pointer in partition table %zu.
hr: Suvišni pokazivač (link pointer) u particijskoj tablici %zu.

en: Ignoring extra data in partition table %zu.
hr: Ignoriramo suvišne podatke u particijskoj tablici %zu.

en: omitting empty partition (%zu)
hr: propuštamo praznu particiju (%zu)

en: Created a new DOS (MBR) disklabel with disk identifier 0x%08x.
hr: Kreirana je nova DOS (MBR) oznaka diska s identifikatorom diska 0x%08x.

en: Enter the new disk identifier
hr: Unesite novi identifikator diska

en: Incorrect value.
hr: Netočna vrijednost.

en: Disk identifier changed from 0x%08x to 0x%08x.
hr: Identifikator diska je promijenjen iz 0x%08x u 0x%08x.

en: Ignoring extra extended partition %zu
hr: Suvišna proširena (extended) particija %zu je zanemarena

en: Invalid flag 0x%02x%02x of EBR (for partition %zu) will be corrected by w(rite).
hr: Nevaljani flag 0x%02x%02x od EBR (za particiju %zu)
    bit će ispravljen s w(rite) -- zapisivanju.

en: Start sector %ju out of range.
hr: Početni sektor %ju je izvan raspona.

en: Partition %zu is already defined.  Delete it before re-adding it.
hr: Particija %zu je već definirana. Izbrišite ju prije ponovnog dodavanja.

en: No free sectors available.
hr: Nema dostupnih slobodnih sektora.

en: Sector %ju is already allocated.
hr: Sektor %ju je već dodijeljen.

en: Adding logical partition %zu
hr: Dodavanje logičke particije %zu

en: Partition %zu: contains sector 0
hr: Particija %zu: sadrži sektor 0

en: Partition %zu: head %d greater than maximum %d
hr: Particija %zu: glava %d ima veći broj od maksimuma %d

en: Partition %zu: sector %d greater than maximum %ju
hr: Particija %zu: sektor %d ima veći broj od maksimuma %ju

en: Partition %zu: cylinder %d greater than maximum %ju
hr: Particija %zu: cilindar %d ima veći broj od maksimuma %ju

en: Partition %zu: LBA sector %u disagrees with C/H/S calculated sector %u
hr: Particija %zu: LBA sektor %u ne slaže s C/H/S računom za sektor %u

en: Partition %zu: different physical/logical beginnings (non-Linux?): phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
hr: Particija %zu ima različite fizičke/logičke početke (nije Linux?):
    fizički=(%d, %d, %d), logički=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: different physical/logical endings: phys=(%d, %d, %d), logical=(%d, %d, %d)
hr: Particija %zu ima različite fizičke/logičke krajeve:
    fizički=(%d, %d, %d), logički=(%d, %d, %d)

en: Partition %zu: does not end on cylinder boundary.
hr: Particija %zu ne završava na kraju granice cilindra.

en: Partition %zu: bad start-of-data.
hr: Particija %zu ima pogrešan početak podataka.

en: Partition %zu: overlaps partition %zu.
hr: Particija %zu preklapa se particijom %zu.

en: Partition %zu: empty.
hr: Particija %zu je prazna.

en: Logical partition %zu: not entirely in partition %zu.
hr: Logička particija %zu nije u potpunosti unutar particije %zu.

en: No errors detected.
hr: Nema grešaka.

en: Total allocated sectors %ju greater than the maximum %ju.
hr: Ukupni broj dodijeljenih sektora %ju je veći od maksimuma %ju.

en: Remaining %ju unallocated %ld-byte sectors.
hr: Preostalo je %ju ne rezerviranih sektora od %ld bajta.

en: %d error detected. | %d errors detected.
hr[0]: Otkrivena je %d greška.
hr[1]: Otkrivene su %d greške.
hr[2]: Otkriveno je %d grešaka.

en: The maximum number of partitions has been created.
hr: Već je kreiran maksimalan broj particija.

en: Extended partition already exists.
hr: Proširena particija već postoji.

en: Extended partition does not exists. Failed to add logical partition.
hr: Proširena particija ne postoji. Nije uspjelo dodati logičku particiju.

en: All primary partitions are in use.
hr: Sve primarne particije su iskorištene.

en: All space for primary partitions is in use.
hr: Sav prostor za primarne particije je iskorišten.

note: TRANSLATORS: Try to keep this within 80 characters.
en: To create more partitions, first replace a primary with an extended partition.
hr: Za više particija, zamijenite primarnu particiju s proširenom particijom.

en: Partition type
hr: Tip particije

en: %u primary, %d extended, %u free
hr: %u primarna, %d proširena, %u slobodno

en: primary
hr: primarna

en: extended
hr: proširena

en: container for logical partitions
hr: kontejner za logičke particije

en: logical
hr: logička

en: numbered from 5
hr: numerirano od 5

en: Invalid partition type `%c'.
hr: Nevaljani tip particije „%c”.

en: Cannot write sector %jd: seek failed
hr: Sektor %jd ne može pisati: seek nije uspio (greška pozicioniranja)

en: Disk identifier
hr: Identifikator diska

en: Type 0 means free space to many systems. Having partitions of type 0 is probably unwise.
hr: Većini sustava, tip 0 znači ‘slobodni prostor’.
    Zato i nije mudro imati particije tip 0.

en: Cannot change type of the extended partition which is already used by logical partitions. Delete logical partitions first.
hr: Ne može promijeniti tip proširene particije ako ju već koriste logičke
    particije. Izbrišite prvo logičke particije.

en: Partition %zu: no data area.
hr: Particija %zu nema područje za podatke.

en: New beginning of data
hr: Novi početak podataka

en: The new beginning of the partition overlaps the disk label area. Be very careful when using the partition. You can lose all your partitions on the disk.
hr: Novi početak particije preklapa područje oznake diska. Budite vrlo oprezni kada koristite particiju. Možete izgubiti sve svoje particije na disku.

en: Partition %zu: is an extended partition.
hr: Particija %zu je proširena particija.

en: The bootable flag on partition %zu is enabled now.
hr: Bootable flag na particiji %zu je sad aktiviran.

en: The bootable flag on partition %zu is disabled now.
hr: Bootable flag na particiji %zu je sad deaktiviran.

en: Device
hr: Uređaj

en: Id
hr: ID

en: Start-C/H/S
hr: Početak-C/H/S

en: End-C/H/S
hr: Kraj-C/H/S

en: Attrs
hr: Atributi

en: First LBA specified by script is out of range.
hr: Prvi LBA specificiran skriptom je izvan raspona.

en: Last LBA specified by script is out of range.
hr: Zadnji LBA specificiran skriptom je izvan raspona.

en: GPT PMBR size mismatch (%<PRIu64> != %<PRIu64>) will be corrected by write.
hr: Neusklađenost veličina GPT PMBR (%<PRIu64> != %<PRIu64>) bit će korigirana s ‘write’(zapisivanjem).

en: gpt: stat() failed
hr: gpt: stat() nije uspjela

en: gpt: cannot handle files with mode %o
hr: gpt: ne može rukovati s datotekama u %o mȏdu

en: GPT Header
hr: Zaglavlje GPT

en: GPT Entries
hr: Stavke GPT

en: GPT Backup Entries
hr: Stavke GPT osiguranja

en: GPT Backup Header
hr: Zaglavlje GPT osiguranja

en: First usable LBA
hr: Prvi upotrebljivi LBA

en: Last usable LBA
hr: Zadnji upotrebljivi LBA

note: TRANSLATORS: The LBA (Logical Block Address) of the backup GPT header.
en: Alternative LBA
hr: Alternativni LBA

note: TRANSLATORS: The start of the array of partition entries.
en: Partition entries starting LBA
hr: Zapisi na particiji koji započinju LBA

note: TRANSLATORS: The end of the array of partition entries.
en: Partition entries ending LBA
hr: Zapisi na particiji koji završavaju LBA

en: Allocated partition entries
hr: Rezervirane particijske stavke

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
hr: Osiguranje (backup) GPT tablice je oštećeno.
    Primarna tablica izgleda dobro, pa će se ona koristiti.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
hr: Primarna GPT tablica je oštećena. Osiguranje (backup) izgleda dobro, pa će se ono koristiti.

en: The backup GPT table is not on the end of the device.
hr: Osiguranje (backup) GPT tablice nije na kraju uređaja

en: The backup GPT table is not on the end of the device. This problem will be corrected by write.
hr: Osiguranje (backup) GPT tablice nije na kraju uređaja.
    Taj problem bit će korigiran s ‘write’ (zapisivanjem).

en: Failed to recalculate backup GPT table location
hr: Ponovno definiranje mjesta za osiguranje (backup) GPT tablice nije uspjelo

en: unsupported GPT attribute bit '%s'
hr: nepodržani bit ‘%s’ GPT atributa

en: failed to parse GPT attribute string '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti string ‘%s’ GPT atributa

en: Partition UUID changed from %s to %s.
hr: UUID particije je promijenjen od %s u %s.

en: Failed to translate partition name, name not changed.
hr: Nije uspjelo prevesti ime particije -- ime nije promijenjeno.

en: Partition name changed from '%s' to '%.*s'.
hr: Ime particije je promijenjeno od ‘%s’ u ‘%.*s’.

en: The start of the partition understeps FirstUsableLBA.
hr: Početak particije je manji od FirstUsableLBA.

en: The end of the partition oversteps LastUsableLBA.
hr: Kraj particije je veći od LastUsableLBA.

en: The device contains hybrid MBR -- writing GPT only.
hr: Ovaj uređaj sadrži hibridni MBR -- zapisat će se samo GPT.

en: Disk does not contain a valid backup header.
hr: Disk ne sadrži valjano osiguranje (backup) zaglavlja.

en: Invalid primary header CRC checksum.
hr: Nevaljani kontrolni zbroj CRC primarnog zaglavlja.

en: Invalid backup header CRC checksum.
hr: Nevaljani kontrolni zbroj CRC osiguranja (backup) zaglavlja.

en: Invalid partition entry checksum.
hr: Nevaljani kontrolni zbroj stavke particije.

en: Invalid primary header LBA sanity checks.
hr: Provjera ‘zdravlja’ LBA primarnog zaglavlja nije prošla.

en: Invalid backup header LBA sanity checks.
hr: Provjera ‘zdravlja’ LBA osiguranja (backup) zaglavlja nije prošla.

en: MyLBA mismatch with real position at primary header.
hr: MyLBA nije u skladu sa stvarnom pozicijom u primarnom zaglavlju.

en: MyLBA mismatch with real position at backup header.
hr: MyLBA nije u skladu sa stvarnom pozicijom u osiguranju (backup) zaglavlja.

en: Disk is too small to hold all data.
hr: Disk je premalen da sadrži sve podatke.

en: Primary and backup header mismatch.
hr: Primarno zaglavlje se ne podudara s osiguranjem (backup) zaglavlja.

en: Partition %u overlaps with partition %u.
hr: Particija %u preklapa se s particijom %u.

en: Partition %u is too big for the disk.
hr: Particija %u je prevelika za disk.

en: Partition %u ends before it starts.
hr: Particija %u završava prije nego započinje.

en: Header version: %s
hr: Verzija zaglavlja: %s

en: Using %zu out of %zu partitions.
hr: Koristi se %zu od %zu particija.

en: A total of %ju free sectors is available in %u segment. | A total of %ju free sectors is available in %u segments (the largest is %s).
hr[0]: Ukupno %ju slobodnih sektora je dostupno u %u segmentu (najveći je %s).
hr[1]: Ukupno %ju slobodnih sektora je dostupno u %u segmenta (najveći je %s).
hr[2]: Ukupno %ju slobodnih sektora je dostupno u %u segmenata (najveći je %s).

en: All partitions are already in use.
hr: Sve particije su već iskorištene.

en: No enough free sectors available.
hr: Nema dovoljno slobodnih sektora.

en: Sector %ju already used.
hr: Sector %ju je već iskorišten.

en: Could not create partition %zu
hr: Nije (bilo) moguće stvoriti particiju %zu

en: The last usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
hr: Zadnji upotrebljivi sektor GPT je %ju, ali zatražen je %ju.

en: The first usable GPT sector is %ju, but %ju is requested.
hr: Prvi upotrebljivi sektor GPT je %ju, ali zatražen je %ju.

en: Created a new GPT disklabel (GUID: %s).
hr: Kreirana je nova oznaka diska GPT (GUID: %s).

en: The maximal number of partitions is %zu (default is %zu).
hr: Maksimalni broj particija je %zu (zadano je %zu).

en: Enter new disk UUID (in 8-4-4-4-12 format)
hr: Unesite novi UUID diska (u 8-4-4-4-12 formatu)

en: Failed to parse your UUID.
hr: Nije uspjelo razabrati vaš UUID.

en: Disk identifier changed from %s to %s.
hr: Identifikator diska promijenjen je od %s na %s.

en: Not enough space for new partition table!
hr: Nema dovoljno prostora za novu particijsku tablicu!

en: Partition #%zu out of range (minimal start is %<PRIu64> sectors)
hr: Particija #%zu je izvan raspona (minimalni početak u sektorima je %<PRIu64>)

en: Partition #%zu out of range (maximal end is %<PRIu64> sectors)
hr: Particija #%zu je izvan raspona (maksimalni kraj u sektorima je %<PRIu64>)

en: The partition entry size is zero.
hr: Veličina unosa za particiju je nula.

en: The number of the partition has to be smaller than %zu.
hr: Broj particije mora biti manji od %zu.

en: Cannot allocate memory!
hr: Ne može rezervirati memoriju!

en: Partition table length changed from %<PRIu32> to %<PRIu32>.
hr: Dužina particijske tablice je promijenjena od %<PRIu32> na %<PRIu32>.

en: The attributes on partition %zu changed to 0x%016<PRIx64>.
hr: Atributi particije %zu promijenjeni su na 0x%016<PRIx64>.

en: Enter GUID specific bit
hr: Unesite GUID-specifični bit

en: failed to toggle unsupported bit %lu
hr: nije uspjelo preklopiti nepodržani bit %lu

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is enabled now.
hr: GUID-specifični bit %d na particiji %zu je sad aktiviran.

en: The GUID specific bit %d on partition %zu is disabled now.
hr: GUID-specifične bit %d na particiji %zu je sad deaktiviran.

en: The %s flag on partition %zu is enabled now.
hr: Flag %s na particiji %zu je sad aktiviran.

en: The %s flag on partition %zu is disabled now.
hr: Flag %s na particiji %zu je sad deaktiviran.

en: Type-UUID
hr: Tip-UUID

en: Name
hr: Ime

en: Partitions order fixed.
hr: Poredak particija je korigiran.

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
hr: Nema ništa za raditi. Particije su već u ispravnom poretku.

en: Failed to fix partitions order.
hr: Nije uspjelo popraviti poredak particija.

en: Free space
hr: Slobodni prostor

en: Failed to resize partition #%zu.
hr: Nije uspjelo promijeniti veličinu particije #%zu.

en: unknown
hr: nepoznato

en: The script and device sector size differ; the sizes will be recalculated to match the device.
hr: Skripta i veličina sektora uređaja se razlikuju; veličine će se ponovno izračunati kako bi odgovarale uređaju.

en: Can't recalculate partition start to the device sectors
hr: Ne može ponovno izračunati početak particije za sektore uređaja

en: Can't recalculate partition size to the device sectors
hr: Ne može ponovno izračunati veličinu particije za sektore uređaja

en: Ignore "first-lba" header due to sector size mismatch.
hr: Zanemarite zaglavlje "first-lba" zbog nepodudarnosti veličine sektora.

en: Ignore "last-lba" header due to sector size mismatch.
hr: Zanemarite zaglavlje "last-lba" zbog nepodudarnosti veličine sektora.

en: SGI info created on second sector.
hr: SGI-info kreiran je na drugom sektoru.

en: Detected an SGI disklabel with wrong checksum.
hr: Otkrivena je oznaka diska SGI s pogrešnim kontrolnim brojem.

en: Physical cylinders
hr: Fizički cilindri

en: Extra sects/cyl
hr: Ekstra sectora/cilindar

en: Bootfile
hr: Boot-datoteka

en: Invalid bootfile!  The bootfile must be an absolute non-zero pathname, e.g. "/unix" or "/unix.save".
hr: Nevaljana boot-datoteka! Boot-datoteka mora biti ne-prazna
    apsolutna staza, npr. "/unix" or "/unix.save".

en: Name of bootfile is too long: %zu byte maximum. | Name of bootfile is too long: %zu bytes maximum.
hr[0]: Ime boot-datoteke je predugo: maksimum je %zu bajt.
hr[1]: Ime boot-datoteke je predugo: maksimum je %zu bajta.
hr[2]: Ime boot-datoteke je predugo: maksimum je %zu bajtova.

en: Bootfile must have a fully qualified pathname.
hr: Boot-datoteka mora biti potpuno kvalificirano ime staze.

en: Be aware that the bootfile is not checked for existence.  SGI's default is "/unix", and for backup "/unix.save".
hr: Imajte na umu da se ne provjerava postojanje boot-datoteke.
    Tipično za SGI je "/unix", a za osiguranje (backup) "/unix.save".

en: The current boot file is: %s
hr: Trenutna boot-datoteka je: %s

en: Enter full path of the new boot file
hr: Unesite punu stazu do nove boot-datoteke

en: Boot file is unchanged.
hr: Boot-datoteka nije promijenjena.

en: Bootfile has been changed to "%s".
hr: Boot-datoteka je promijenjena na "%s".

en: More than one entire disk entry present.
hr: Postoji više od jedne stavke za cijeli disk.

en: No partitions defined.
hr: Nijedna particija nije definirana.

en: IRIX likes it when partition 11 covers the entire disk.
hr: IRIX voli da particija 11 pokriva cijeli disk.

en: The entire disk partition should start at block 0, not at block %d.
hr: Particija koja zauzima cijeli disk treba započeti od bloka 0, a ne od bloka %d.

en: Partition 11 should cover the entire disk.
hr: Particija 11 treba pokriti cijeli disk.

en: Partitions %d and %d overlap by %d sector. | Partitions %d and %d overlap by %d sectors.
hr[0]: Particije %d i %d preklapaju se na %d sektoru.
hr[1]: Particije %d i %d preklapaju se na %d sektora.
hr[2]: Particije %d i %d preklapaju se na %d sektora.

en: Unused gap of %8u sector: sector %8u | Unused gap of %8u sectors: sectors %8u-%u
hr[0]: Neiskorišteni prostor od %8u sektor: sektori %8u %u
hr[1]: Neiskorišteni prostor od %8u sektora: sektori %8u-%u
hr[2]: Neiskorišteni prostor od %8u sektora: sektor %8u-%u

en: The boot partition does not exist.
hr: Boot particija ne postoji.

en: The swap partition does not exist.
hr: Particija za odlagalište (swap) ne postoji.

en: The swap partition has no swap type.
hr: Particija za odlagalište (swap) nije od tipa prikladne za odlagalište (swap)

en: You have chosen an unusual bootfile name.
hr: Odabrali ste neobično ime za boot-datoteku.

en: Partition overlap on the disk.
hr: Imate preklapanje particije na disku.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
hr: Pokušavamo automatski generirati stavku za cijeli disk.

en: The entire disk is already covered with partitions.
hr: Cijeli disk je već prekriven s particijama.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
hr: Imate preklapanje particije na disku. Prvo to popravite!

en: First %s
hr: Prva %s

en: It is highly recommended that the eleventh partition covers the entire disk and is of type 'SGI volume'.
hr: Preporučuje se da jedanaesta particija pokrije cijeli disk
    i da bude tipa ‘SGI volumen’.

en: Last %s or +%s or +size{K,M,G,T,P}
hr: Zadnja %s ili +%s ili +veličina{K,M,G,T,P}

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s. Using geometry cylinder value of %ju. This value may be truncated for devices > 33.8 GB.
hr: ioctl(BLKGETSIZE) na %s nije završila uspješno.
    Koristimo vrijednost %ju za geometriju cilindra.
    Ova vrijednost se može skratiti za uređaje veće od 33.8 GB.

en: Created a new SGI disklabel.
hr: Kreirana je nova oznaka diska SGI.

en: Sorry, only for non-empty partitions you can change the tag.
hr: Pardon, ali samo ne-praznim particijama možete mijenjati tip.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0), and partition 11 as entire volume (6), as IRIX expects it.
hr: Najbolje je ostaviti particiju 9 kao zaglavlje volumena (0), particiju 11 kao
    cijeli volumen (6), kao što IRIX to i očekuje.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0 is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to retrieve from its directory standalone tools like sash and fx. Only the "SGI volume" entire disk section may violate this. Are you sure about tagging this partition differently?
hr: Preporučuje se da particija na odmaku 0 bude tipa "SGI volhdr".
    IRIX to očekuje kada traži programe kao što su ‘sash’ i ‘fx’. Jedina iznimka
    ovoj preporuci je ako "SGI volumen" zauzima cijeli disk.
    Jeste li sigurni da želite promijeniti tip ove particije?

en: Unassigned
hr: (nedodijeljeno)

en: Whole disk
hr: cijeli disk

en: Detected sun disklabel with wrong checksum. Probably you'll have to set all the values, e.g. heads, sectors, cylinders and partitions or force a fresh label (s command in main menu)
hr: Otkrivena je Sun oznaka diska s pogrešnim kontrolnim zbrojem.
    Vjerojatno ćete morati postaviti sve vrijednosti kao što su
    zaglavlja, sektori, cilindri i particije, ili
    stvorite novu oznaku (naredba ‘s’ u glavnom meniju).

en: Detected sun disklabel with wrong version [%d].
hr: Otkrivena je Sun oznaka diska s pogrešnom verzijom [%d].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.sanity [0x%08x].
hr: Otkrivena je Sun oznaka diska s pogrešnim vtoc.sanity [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong vtoc.nparts [%u].
hr: Otkrivena je Sun oznaka diska s pogrešnim vtoc.nparts [%u].

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
hr: Upozorenje: pogrešne vrijednosti moraju biti ispravljene,
    a bit će korigirane zapisivanjem s (w)rite.

en: Heads
hr: Glave

en: Sectors/track
hr: Sektora/brazdi

en: Created a new Sun disklabel.
hr: Kreirana je nova oznaka diska Sun.

en: Partition %u doesn't end on cylinder boundary.
hr: Particija %u ne završava na granici cilindra.

en: Partition %u overlaps with others in sectors %u-%u.
hr: Particija %u preklapa se s ostalima u sektorima %u-%u.

en: Unused gap - sectors 0-%u.
hr: Neiskorišteni prostor: sektori 0-%u.

en: Unused gap - sectors %u-%u.
hr: Neiskorišteni prostor: sektori %u-%u.

en: Other partitions already cover the whole disk. Delete some/shrink them before retry.
hr: Ostale particije već prekrivaju cijeli disk.
    Izbrišite ili ih smanjite prije novog pokušaja.

en: It is highly recommended that the third partition covers the whole disk and is of type `Whole disk'
hr: Preporučuje se da treća particija prekrije cijeli disk
    i da bude tipa „cijeli disk” („Whole disk”).

en: Aligning the first sector from %u to %u to be on cylinder boundary.
hr: Prvi sektor je poravnat iz %u na %u tako da bude na granici cilindra.

en: Sector %d is already allocated
hr: Sektor %d je već dodijeljen

en: Last %s or +/-%s or +/-size{K,M,G,T,P}
hr: Zadnji %s ili +/-%s ili +/-veličina{K,M,G,T,P}

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %lu %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %lu %s
hr: Niste prekrili cijeli disk s trećom particijom, ali vaša vrijednost %lu %s
    pokriva neke druge particije.
    Vaše stavka bit će promijenjena u %lu %s.

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
hr: Ako želite održati kompatibilnost sa SunOS/Solaris, najbolje je da ova
    particija ostane kao ‘cijeli disk’ (5) (Whole disk),
    počevši od 0, s %u sektora.

en: Label ID
hr: ID oznake

en: Volume ID
hr: ID Volumena

en: Alternate cylinders
hr: Alternativni cilindri

en: Number of alternate cylinders
hr: Broj alternativnih cilindra

en: Extra sectors per cylinder
hr: Ekstra sektora po cilindru

en: Interleave factor
hr: Faktor preplitanja

en: Rotation speed (rpm)
hr: Brzina rotacije (okr/min)

en: Number of physical cylinders
hr: Broj fizičkih cilindra

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
hr: Najbolje je da ostavite particiju 3 kao Cijeli Disk (5) (Whole disk),
    kao što to SunOS/Solaris  očekuje (a i Linux to voli).

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Are you sure you want to tag the partition as Linux swap?
hr: Preporučuje se da particija na odmaku 0 bude UFS ili EXT2FS datotečni sustav
    ili SunOS swap (odlagalište). Stavljanjem ovdje Linux swap može uništiti vašu
    tablicu particija i boot blok.
    Jeste li sigurni da želite koristiti ovu particiju kao Linux swap?

en: %s: %s contains invalid numerical value: %s
hr: %s: %s sadrži nevaljanu numeričku vrijednost: %s

en: Error reading login.defs: %s
hr: Greška pri čitanju login.defs: %s

en: couldn't fetch %s: %s
hr: nije (bilo) moguće dobiti %s: %s

en: hush login status: restore original IDs failed
hr: tihi prijavni status: nije uspjelo vratiti originalni ID

en: operation failed: %m
hr: operacija nije uspjela: %m

en: WARNING: failed to apply propagation flags
hr: UPOZORENJE: nije uspjelo primijeniti propagacijske flagove

en: WARNING: source write-protected, mounted read-only
hr: UPOZORENJE: uređaj je zaštićen od pisanja; montiramo ga samo-za-čitanje

en: operation permitted for root only
hr: samo root može koristiti ovu operaciju

en: %s is already mounted
hr: %s je već montiran

en: can't find in %s
hr: ne može naći u %s

en: can't find mount point in %s
hr: ne može naći točku montiranja u %s

en: can't find mount source %s in %s
hr: ne može naći izvor montiranja %s u %s

en: more filesystems detected on %s; use -t <type> or wipefs(8)
hr: na %s je pronađeno nekoliko datotečnih sustava; rabite -t <tip> ili wipefs(8)

en: failed to determine filesystem type
hr: nije uspjelo odrediti tip datotečnog sustava

en: no valid filesystem type specified
hr: nijedan valjani datotečni sustav nije specificiran

en: can't find %s
hr: ne može naći %s

en: no mount source specified
hr: ni jedan izvor montiranja nije specificiran

en: failed to parse mount options '%s': %m
hr: nije uspjelo raščlaniti opcije ‘%s’ za montiranje: %m

en: failed to parse mount options '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti opcije ‘%s’ za montiranje

en: failed to parse mount options: %m
hr: nije uspjelo raščlaniti opcije za montiranje: %m

en: failed to parse mount options
hr: nije uspjelo raščlaniti opcije za montiranje

en: failed to setup loop device for %s
hr: nije uspjelo postaviti loop uređaj za %s

en: overlapping loop device exists for %s
hr: za %s postoji preklapajući loop-uređaj

en: locking failed
hr: zaključavanje nije uspjelo

en: failed to switch namespace
hr: nije uspjelo zamijeniti imenski prostor

en: filesystem already mounted
hr: datotečni sustav je već montiran

en: mount failed: %m
hr: montiranje nije uspjelo: %m

en: filesystem was mounted, but failed to apply flags
hr: datotečni sustav je montiran, ali nije uspjelo primijeniti zastavice

en: filesystem was mounted, but failed to update userspace mount table
hr: datotečni sustav je montiran, ali ažurirati tablicu montiranja u korisničkom
    prostoru nije uspjelo

en: filesystem was mounted, but failed to switch namespace back
hr: datotečni sustav je montiran, ali povratak u imenski prostor nije uspio

en: filesystem was mounted, but failed to change ownership: %m
hr: datotečni sustav je montiran, ali promjena vlasništva nije uspjela: %m

en: filesystem was mounted, but failed to change mode: %m
hr: datotečni sustav je montiran, ali promjena moda nije uspjela: %m

en: filesystem was mounted, but failed to attach idmapping
hr: datotečni sustav je montiran, ali nije uspjelo prikvačiti idmapping

en: filesystem was mounted, but any subsequent operation failed: %m
hr: datotečni sustav je montiran, ali sljedeća operacija nije uspjela: %m

en: %s() failed:
hr: %s() je neuspješan

en: permission denied
hr: pristup je odbijen

en: mount point is not a directory
hr: točka montiranja nije direktorij

en: must be superuser to use mount
hr: za koristiti mount morate biti superuser (root)

en: mount point is busy
hr: točka montiranja je zauzeta

en: %s already mounted on %s
hr: %s je već montiran na %s

en: %s already mounted or mount point busy
hr: %s je već montiran ili je točka montiranja zauzeta

en: mount point does not exist
hr: točka montiranja ne postoji

en: mount point is a symbolic link to nowhere
hr: točka montiranja je simbolična poveznica u ‘nikuda’

en: special device %s does not exist
hr: specijalni uređaj %s ne postoji

en: special device %s does not exist (a path prefix is not a directory)
hr: specijalni uređaj %s ne postoji (prefiks staze nije direktorij)

en: mount point not mounted or bad option
hr: točka montiranja nije montirana ili je dana loša opcija

en: not mount point or bad option
hr: nije točka montiranja ili je opcija loša

en: bad option; moving a mount residing under a shared mount is unsupported
hr: loša opcija; nije podržano premještanje montiranja ispod dijeljenog montiranja

en: bad option; for several filesystems (e.g. nfs, cifs) you might need a /sbin/mount.<type> helper program
hr: loša opcija; za nekoliko datotečnih sustava (npr. nfs, cifs) možda će vam
    zatrebati pomoćni program /sbin/mount.<tip>

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s, missing codepage or helper program, or other error
hr: krivi datotečni sustav / loša opcija / oštećeni superblok na %s,
    manjka codepage ili pomoćni program ili neka druga greška

en: mount table full
hr: tablica montiranja je popunjena

en: can't read superblock on %s
hr: ne može pročitati superblok na %s

en: unknown filesystem type '%s'
hr: nepoznati tip datotečnog sustava ‘%s’

en: unknown filesystem type
hr: nepoznati tip datotečnog sustava

en: %s is not a block device, and stat(2) fails?
hr: %s nije blok-uređaj, a poziv stat(2) nije uspješan?

en: the kernel does not recognize %s as a block device; maybe "modprobe driver" is necessary
hr: jezgra (kernel) ne prepoznaje %s kao blok-uređaj; možda je potrebno izvršiti "modprobe driver"

en: %s is not a block device; try "-o loop"
hr: %s nije blok-uređaj; probajte s "-o loop"

en: %s is not a block device
hr: %s: nije blok-uređaj

en: %s is not a valid block device
hr: %s nije valjani blok-uređaj

en: cannot mount %s read-only
hr: ne može montirati %s samo-za-čitanje

en: %s is write-protected but explicit read-write mode requested
hr: %s je zaštićen od pisanja, a eksplicitno je zatražen način za čitanje i pisanje

en: cannot remount %s read-write, is write-protected
hr: ne može remontirati %s za čitanje i pisanje jer je zaštićen od pisanja

en: bind %s failed
hr: vezanje %s nije uspjelo

en: no medium found on %s
hr: ni jedan medij nije nađen na %s

en: cannot mount; probably corrupted filesystem on %s
hr: ne može montirati; datotečni sustav na %s je vjerojatno oštećen

en: %s() failed: %m
hr: %s() je neuspješan: %m

en: not mounted
hr: nije montiran

en: umount failed: %m
hr: demontiranje nije uspjelo: %m

en: filesystem was unmounted, but failed to update userspace mount table
hr: datotečni sustav je demontiran, ali ažurirati tablicu montiranja u korisničkom
    prostoru nije uspjelo

en: filesystem was unmounted, but failed to switch namespace back
hr: datotečni sustav je demontiran, ali povratak u imenski prostor nije uspio

en: filesystem was unmounted, but any subsequent operation failed: %m
hr: datotečni sustav je demontiran, ali sljedeća operacija nije uspjela: %m

en: invalid block device
hr: nevaljani blok-uređaj

en: can't write superblock
hr: ne može zapisati superblok

en: target is busy
hr: cilj je zauzet

en: no mount point specified
hr: ni jedna točka montiranja nije specificirana

en: must be superuser to unmount
hr: za koristiti umount morate biti superuser (root)

en: block devices are not permitted on filesystem
hr: blok-uređaji nisu dopušteni na datotečnom sustavu

en: umount(2) system call failed: %m
hr: sustavski poziv umount(2) nije uspio: %m

note: TRANSLATORS: Don't translate "e ". It's a message classifier.
en: e cannot set ID-mapping: %m
hr: e ne može postaviti ID-mapping: %m

note: TRANSLATORS: Do not translate "e ". It is a message classifier.
en: e device node %s (%u:%u) is lost
hr: e čvor uređaja %s (%u:%u) je izgubljen

en: cannot open UNIX socket
hr: ne može otvoriti UNIX utičnicu

en: cannot set option for UNIX socket
hr: ne može postaviti opciju za UNIX utičnicu

en: cannot connect on UNIX socket
hr: ne može spojiti se na UNIX utičnicu

en: the plymouth request %c is not implemented
hr: zahtjev %c na plymouth nije implementiran

en: getrandom() function
hr: funkcija getrandom()

en: libc pseudo-random functions
hr: pseudo-random funkcije od libc

en: Cannot parse shells files: %s
hr: ne može raščlaniti datoteke ljuske: %s

en: Cannot evaluate entries in shells files: %s
hr: Ne može evaluirati stavke u datotekama ljuske: %s

en: unsupported option format: %s
hr: nepodržani format opcije: %s

en: %s: unable to probe device
hr: %s: ne može ispitati uređaj

en: %s: ambiguous probing result; use wipefs(8)
hr: %s: dvosmisleni rezultat ispitivanja; koristite wipefs(8)

en: %s: not a valid swap partition
hr: %s: nije valjana particija za odlagalište (swap)

en: %s: unsupported swap version '%s'
hr: %s: nepodržana verzija odlagališta ‘%s’

en: format_iso_time: buffer overflow.
hr: format_iso_time: prekoračenje buffera.

en: time %<PRId64> is out of range.
hr: vrijeme %<PRId64> je izvan raspona.

en: format_reltime: buffer overflow.
hr: format_reltime: prelijevanje buffera.

en:  %s [options] [<username>]
hr:  %s [opcije] [<ime_korisnika>]

en: Change your finger information.
hr: Promijeni finger informacije korisnika.

en:  -f, --full-name <full-name>  real name
hr:  -f, --full-name <time>  puno, stvarno ime

en:  -o, --office <office>        office number
hr:  -o, --office <ured>          office number

en:  -p, --office-phone <phone>   office phone number
hr:  -p, --office-phone <broj>    broj telefona ureda

en:  -h, --home-phone <phone>     home phone number
hr:  -h, --home-phone <broj>      kućni broj telefona

en: field %s is too long
hr: polje %s je predugo

en: %s: has illegal characters
hr: %s: sadrži nelegalne znakove

en: login.defs forbids setting %s
hr: login.defs zabranjuje postavljanje %s

en: Office
hr: Ured

en: Office Phone
hr: Uredski telefon

en: Home Phone
hr: Kućni telefon

en: cannot handle multiple usernames
hr: ne može rukovati s nekoliko imena korisnika

en: Aborted.
hr: Prekid.

en: %s: CHFN_RESTRICT has unexpected value: %s
hr: %s: CHFN_RESTRICT ima neočekivanu vrijednost: %s

en: %s: CHFN_RESTRICT does not allow any changes
hr: %s: CHFN_RESTRICT ne dopušta nikakve promijene

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
hr: Finger informacije NISU promijenjene. Pokušajte ponovno kasnije.

en: Finger information changed.
hr: Finger informacije su promijenjene.

en: you (user %d) don't exist.
hr: vi (korisnik %d) ne postojite.

en: user "%s" does not exist.
hr: korisnik "%s" ne postoji.

en: can only change local entries
hr: mogu se mijenjati samo lokalne stavke

en: %s is not authorized to change the finger info of %s
hr: %s nije autoriziran mijenjati finger informacije korisnika %s

en: Unknown user context
hr: Nepoznati korisniki kontekst

en: can't set default context for %s
hr: ne može postaviti kontekst za %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, change denied
hr: trenutni UID ne odgovara UID-u korisnika čiji se
    podaci mijenjaju -- izmjena je odbijena

en: Changing finger information for %s.
hr: Mijenjamo finger informacije za %s.

en: Finger information not changed.
hr: Finger informacije nisu promijenjene.

en: Change your login shell.
hr: Promijenite svoju prijavnu ljusku (shell).

en:  -s, --shell <shell>  specify login shell
hr:  -s, --shell <shell>  specifikacija prijavne ljuske (shell)

en:  -l, --list-shells    print list of shells and exit
hr:  -l, --list-shells    izlista popis ljuski (shell) i iziđe

en: shell must be a full path name
hr: ljuska (shell) mora biti puno ime staze

en: "%s" does not exist
hr: "%s" ne postoji

en: "%s" is not executable
hr: "%s" nije izvršna datoteka

en: Warning: "%s" is not listed in %s.
hr: UPOZORENJE: "%s" nije na popisu %s.

en: "%s" is not listed in %s.
    Use %s -l to see list.
hr: "%s" nije na popisu %s
    Za pregled popisa koristite %s -l.

en: %s is not authorized to change the shell of %s
hr: %s nije autoriziran mijenjati ljusku (shell) od %s

en: running UID doesn't match UID of user we're altering, shell change denied
hr: trenutni UID ne odgovara UID-u korisnika čija se ljuska
    (shell) mijenja -- izmjena je odbijena

en: your shell is not in %s, shell change denied
hr: vaša ljuska nije u %s -- izmjena ljuske je odbijena

en: Changing shell for %s.
hr: Mijenjamo ljusku (shell) za %s.

en: New shell
hr: Nova ljuska

en: Shell not changed.
hr: Ljuska nije promijenjena.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
hr: Ljuska NIJE promijenjena. Pokušajte ponovno kasnije.

en: setpwnam failed
    Shell *NOT* changed.  Try again later.
hr: setpwnam() nije uspjela
    Ljuska NIJE promijenjena. Pokušajte ponovno kasnije.

en: Shell changed.
hr: Ljuska je promijenjena.

en: Usage: %s <passwordfile> <username>...
hr: Uporaba: %s <datoteka_s_lozinkama> <ime_korisnika>...

en: unknown time format: %s
hr: nepoznati format za vrijeme: %s

en: preallocation size exceeded
hr: rezervirana veličina je prekoračena

en:  %s [options] [<username>...] [<tty>...]
hr:  %s [opcije] [<ime_korisnika>...] [<tty>...]

en: Show a listing of last logged in users.
hr: Popis posljednjih prijavljenih korisnika.

en:  -<number>            how many lines to show
hr:  -<broj>              ispiše toliki (broj) redaka

en:  -a, --hostlast       display hostnames in the last column
hr:  -a, --hostlast       hostname (računalo) pokaže u zadnjem stupcu

en:  -d, --dns            translate the IP number back into a hostname
hr:  -d, --dns            prevede IP broj opet u hostname

en:  -f, --file <file>    use a specific file instead of %s
hr:  -f, --file <datoteka>  rabi tu datoteku umjesto %s

en:  -F, --fulltimes      print full login and logout times and dates
hr:  -F, --fulltimes      ispiše potpuna vremena i datume prijava i odjava

en:  -i, --ip             display IP numbers in numbers-and-dots notation
hr:  -i, --ip             IP brojeve pokaže u broj-točka notaciji

en:  -n, --limit <number> how many lines to show
hr:  -n, --limit <broj>   ispiše toliki (broj) redaka

en:  -R, --nohostname     don't display the hostname field
hr:  -R, --nohostname     ne pokaže polje hostname

en:  -s, --since <time>   display the lines since the specified time
hr:  -s, --since <vrijeme>  ispiše retke nakon ovog <vremena>

en:  -t, --until <time>   display the lines until the specified time
hr:  -t, --until <vrijeme>  ispiše retke do ovog <vremena>

en:  -T, --tab-separated	use tabs as delimiters
hr:  -T, --tab-separated	rabi tabove kao separatore

en:  -p, --present <time> display who were present at the specified time
hr:  -p, --present <vrijeme>  pokaže prijavljene korisnike u to <vrijeme>

en:  -w, --fullnames      display full user and domain names
hr:  -w, --fullnames      ispiše puna imena korisnika i domena

en:  -x, --system         display system shutdown entries and run level changes
hr:  -x, --system         isključivanja sustava i promjene u ‘runlevel’ razini

en:      --time-format <format>  show timestamps in the specified <format>:
                                   notime|short|full|iso
hr:      --time-format <format>  vremenske žigove pokaže u danom <formatu>
                                   format je jedan od: notime, short, full ili iso

en: 
    %s begins %s
hr: 
    %s počinje %s

en: failed to parse number
hr: nije uspjelo razabrati broj

en: invalid time value "%s"
hr: nevaljana vrijednost za vrijeme "%s"

en: Couldn't drop group privileges
hr: Nije (bilo) moguće ispustiti grupne privilegije

en: libuser initialization failed: %s.
hr: inicijalizacija od libuser nije uspjela: %s.

en: changing user attribute failed
hr: mijenjanje atributa korisnika nije uspjelo

en: user attribute not changed: %s
hr: atributi korisnika nisu promijenjeni: %s

en: You have new mail.
hr: Imate novu e-poštu.

en: You have mail.
hr: Imate e-poštu.

en: FATAL: can't reopen tty: %m
hr: KRITIČNO: ne može ponovno otvoriti tty: %m

en: FATAL: %s is not a terminal
hr: KRITIČNO: %s nije terminal

en: chown (%s, %u, %u) failed: %m
hr: chown (%s, %u, %u) nije uspješan: %m

en: chmod (%s, %u) failed: %m
hr: chmod (%s, %u) nije uspio: %m

en: FATAL: bad tty
hr: KRITIČNO: loši tty

en: TIOCGWINSZ ioctl failed: %m
hr: TIOCSCTTY ioctl nije uspjela: %m

en: FATAL: %s: change permissions failed: %m
hr: KRITIČNO: %s: nije uspjelo promijeniti prava pristupa: %m

en: TIOCSWINSZ ioctl failed: %m
hr: TIOCSCTTY ioctl nije uspjela: %m

en: Last login: %.*s
hr: Posljednja prijava: %.*s

en: from %s
hr: iz %s

en: on %s
hr: na %s

en: write lastlog failed
hr: nije uspjelo zapisati ‘lastlog’ (dnevnik prijava)

en: DIALUP AT %s BY %s
hr: POZIV U %s OD %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
hr: PRIJAVA ROOT-a NA %s IZ %s

en: ROOT LOGIN ON %s
hr: PRIJAVA ROOT-a NA %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
hr: PRIJAVA NA %s OD %s IZ %s

en: LOGIN ON %s BY %s
hr: PRIJAVA NA %s OD %s

en: login:
hr: prijava:

en: PAM failure, aborting: %s
hr: greška PAM -- prekida se: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
hr: Nije (bilo) moguće inicijalizirati PAM: %s

en: FAILED LOGIN %u FROM %s FOR %s, %s
hr: NEUSPJELA PRIJAVA %u IZ %s ZA %s, %s

en: Login incorrect
hr: Netočna prijava

en: Password incorrect
hr: Netočna lozinka

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%u) FROM %s FOR %s, %s
hr: PREVIŠE POKUŠAJA PRIJAVE (%u) IZ %s ZA %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
hr: NEUSPJEŠNA PRIJAVNA SESIJA IZ %s ZA %s, %s

en: 
    Login incorrect
hr: 
    Netočna prijava

en: 
    Session setup problem, abort.
hr: 
    Problem s uspostavom sjednice -- prekida se.

en: NULL user name. Abort.
hr: PRAZNO ime korisnika -- prekida se.

en: TIOCSCTTY failed: %m
hr: ioctl(TIOCSCTTY) nije uspjela: %m

en: failed to set the environment variables
hr: nije uspjelo postaviti varijablu okružja

en:  %s [-p] [-h <host>] [-H] [[-f] <username>]
hr:  %s [-p] [-h <host>] [-H] [[-f] <korisnik>]

en: Begin a session on the system.
hr: Započinje sjednicu na sustavu.

en:  -p             do not destroy the environment
hr:  -p             ne uništiti okružje

en:  -f             skip a login authentication
hr:  -f             preskoči autentifikaciju prijave

en:  -h <host>      hostname to be used for utmp logging
hr:  -h <host>      ime udaljenog host-a za prijavu putem utpm

en:  -H             suppress hostname in the login prompt
hr:  -H             prompt za prijavu potisne ime host-a

en: failed to initialize path context
hr: nije uspjelo inicijalizirati kontekst staze

note: TRANSLATORS: The standard value for %u is 60.
en: %s: timed out after %u seconds
hr: %s: %u sekunda za prijavu je isteklo

en: login: -h is for superuser only
hr: login: -h je samo za superkorisnika (root)

en: Invalid user name "%s". Abort.
hr: Nevaljano ime korisnika "%s" -- prekida se.

en: groups initialization failed: %m
hr: inicijalizacija grupa nije uspjela: %m

en: setgid() failed
hr: setgid() nije uspjela

en: setuid() failed
hr: setuid() nije uspjela

en: %s: change directory failed
hr: %s: promijeniti direktorij nije uspjelo

en: Logging in with home = "/".
hr: Prijava s home = "/".

en: couldn't exec shell script
hr: nije (bilo) moguće izvršiti ljuskinu skriptu (shell script)

en: no shell
hr: nema ljuske (shell)

en: no
hr: ne

en: user name
hr: ime korisnika

en: Username
hr: Ime korisnika

en: user ID
hr: ID korisnika

en: password not defined
hr: lozinka nije definirana

en: Password not required (empty)
hr: Lozinka nije potrebna (prazna)

en: login by password disabled
hr: prijava s lozinkom je onemogućena

en: Login by password disabled
hr: Prijava s lozinkom je onemogućena

en: password defined, but locked
hr: lozinka je definirana ali je zaključana

en: Password is locked
hr: Lozinka je zaključana

en: password encryption method
hr: metoda za šifriranje lozinke

en: Password encryption method
hr: Metoda za šifriranje lozinke

en: log in disabled by nologin(8) or pam_nologin(8)
hr: prijava je onemogućena s nologin(8) ili s pam_nologin(8)

en: No login
hr: Prijava je blokirana (nema prijava)

en: primary group name
hr: ime primarne grupe

en: Primary group
hr: Primarna grupa

en: primary group ID
hr: ID primarne grupe

en: supplementary group names
hr: imena dodatnih grupa

en: Supplementary groups
hr: Dodatne grupe

en: supplementary group IDs
hr: ID-ovi dodatnih grupa

en: Supplementary group IDs
hr: ID-ovi dodatnih grupa

en: home directory
hr: home direktorij

en: Home directory
hr: Home direktorij

en: login shell
hr: prijavna ljuska

en: full user name
hr: puno ime korisnika

en: Gecos field
hr: Polje Gecos

en: date of last login
hr: datum posljednje prijave

en: Last login
hr: Posljednja prijava

en: last tty used
hr: posljednji rabljeni tty

en: Last terminal
hr: Posljednji terminal

en: hostname during the last session
hr: hostname tijekom posljednje sjednice

en: Last hostname
hr: Posljednji hostname

en: date of last failed login
hr: datum posljednje neuspješne prijave

en: Failed login
hr: Neuspješna prijava

en: where did the login fail?
hr: gdje se dogodila neuspjela prijava?

en: Failed login terminal
hr: Terminal neuspjele prijave

en: user's hush settings
hr: postavke tihe prijave korisnika

en: Hushed
hr: Utišano

en: days user is warned of password expiration
hr: broj dana korisnik je upozoravan o isteku lozinke

en: Password expiration warn interval
hr: Interval upozorenja o isteku lozinke

en: password expiration date
hr: datum isteka lozinke

en: Password expiration
hr: Istek lozinke

en: date of last password change
hr: datum posljednje promjene lozinke

en: Password changed
hr: Lozinka promijenjena

en: number of days required between changes
hr: potreban broj dana između promjena

en: Minimum change time
hr: Minimalno vrijeme za promjenu

en: max number of days a password may remain unchanged
hr: maksimalni broj dana lozinka može ostati nepromijenjena

en: Maximum change time
hr: Maksimalno vrijeme za promjenu

en: the user's security context
hr: sigurnosni kontekst korisnika

en: Selinux context
hr: Kontekst SElinux-a

en: number of processes run by the user
hr: broj procesa pokrenutih korisnikom

en: Running processes
hr: Pokrenuti (živi) procesi

en: too many columns specified, the limit is %zu columns
hr: navedeno je previše stupaca; maksimum je %zu stupaca

en: unsupported time type
hr: nepodržani tip vremena

en: failed to compose time string
hr: nije uspjelo složiti string vremena

en: failed to get supplementary groups
hr: nije uspjelo dobiti dodatne grupe

en: cannot found '%s'
hr: ne može naći ‘%s’

en: internal error: unknown column
hr: **interna programska greška**: nepoznati stupac

en: 
    Last logs:
hr: 
    Posljednji dnevnici:

en: Display information about known users in the system.
hr: Prikaže informacije o poznatim korisnicima u sustavu.

en:  -a, --acc-expiration     display info about passwords expiration
hr:  -a, --acc-expiration     informacije o isteku lozinki

en:  -c, --colon-separate     display data in a format similar to /etc/passwd
hr:  -c, --colon-separate     podaci u formatu sličnom kao u /etc/passwd

en:  -e, --export             display in an export-able output format
hr:  -e, --export             prikaže izlaz u formatu prikladnom za eksport

en:  -f, --failed             display data about the users' last failed logins
hr:  -f, --failed             podaci o posljednjim neuspješnim prijavama korisnika

en:  -G, --supp-groups        display information about groups
hr:  -G, --supp-groups        informacije o grupama

en:  -g, --groups=<groups>    display users belonging to a group in <groups>
hr:  -g, --groups=<grupe>     korisnici koji pripadaju grupi u danim <grupama>

en:  -L, --last               show info about the users' last login sessions
hr:  -L, --last               informacije o posljednjim sjednicama prijave korisnika

en:  -l, --logins=<logins>    display only users from <logins>
hr:  -l, --logins=<logins>    pokaže samo korisnike navedene u <logins>
                                <logins> je popis imena/ID-ova odvojenih zarezom

en:  -n, --newline            display each piece of information on a new line
hr:  -n, --newline            svaku stavku informacija pokaže u novom retku

en:      --noheadings         don't print headings
hr:      --noheadings         ne ispisuje zaglavlja

en:      --notruncate         don't truncate output
hr:      --notruncate         ne krati izlazne podatke

en:  -o, --output[=<list>]    define the columns to output
hr:  -o, --output[=<popis>]   definicija stupaca za izlazne podatke

en:      --output-all         output all columns
hr:      --output-all         ispiše sve stupce

en:  -p, --pwd                display information related to login by password
hr:  -p, --pwd                pokaže informacije vezane uz prijavu s lozinkom

en:  -r, --raw                display in raw mode
hr:  -r, --raw                prikaz u sirovom formatu (neformatiran izlaz)

en:  -s, --system-accs        display system accounts
hr:  -s, --system-accs        prikaže popis računa na sustavu

en:      --time-format=<type> display dates in short, full or iso format
hr:      --time-format=<format>  datume prikaže u short, full ili iso formatu

en:  -u, --user-accs          display user accounts
hr:  -u, --user-accs          popis korisničkih računa sustava

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variable identifiers
hr:                           imenuje stupce da se mogu koristiti za varijable ljuske

en:  -Z, --context            display SELinux contexts
hr:  -Z, --context            prikaže SELinux kontekste

en:  -z, --print0             delimit user entries with a nul character
hr:  -z, --print0             odvoji stavke korisnika sa znakom NULL

en:      --wtmp-file <path>   set an alternate path for wtmp
hr:      --wtmp-file <staza>  alternativna staza za wtmp

en:      --btmp-file <path>   set an alternate path for btmp
hr:      --btmp-file <staza>  alternativna staza za btmp

en:      --lastlog <path>     set an alternate path for lastlog
hr:      --lastlog <path>     alternativna staza (path) za lastlog

en:      --lastlog2 <path>    set an alternate path for lastlog2
hr:      --lastlog2 <path>     alternativna staza (path) za lastlog2

en: failed to request selinux state
hr: nije uspjelo zatražiti stanje SELinux-a

en: Only one user may be specified. Use -l for multiple users.
hr: Možete navesti samo jednog korisnika. Koristite -l za nekoliko korisnika.

en: could not set terminal attributes
hr: nije uspjelo postaviti atribute terminala

en: getline() failed
hr: getline() nije uspjela

en: Password:
hr: Lozinka:

en: crypt failed
hr: crypt() nije uspjela

en:  %s <group> [[-c] <command>]
hr:  %s <grupa> [[-c] <naredba>]

en: Log in to a new group; optionally executing a shell command.
hr: Prijavite se u novu grupu; opcionalno izvršavanjem ljuskine naredbe.

en: who are you?
hr: Tko ste vi?

en: no such group
hr: nema takve grupe

en:  %s [options]
hr:  %s [opcije]

en: Politely refuse a login.
hr: Prijava se uljudno odbija.

en:  -c, --command <command>  does nothing (for compatibility with su -c)
hr:  -c, --command <naredba>  ne radi ništa (radi kompatibilnosti sa su -c)

en: This account is currently not available.
hr: Ovaj račun nije trenutno dostupan.

en:  (core dumped)
hr:  (ispis memorije je spremljen!)

en: change owner or mode for pseudo-terminal failed
hr: nije uspjelo promijeniti vlasnika ili način rada za pseudoterminal

en: failed to modify environment
hr: nije uspjelo modificirati okružje

en: may not be used by non-root users
hr: obični korisnici to ne mogu koristiti

en: authentication failed
hr: provjera autentičnosti nije uspjela

en: cannot open session: %s
hr: ne može otvoriti sjednicu: %s

en: cannot block signals
hr: ne može blokirati signale

en: cannot initialize signal mask for session
hr: ne može inicijalizirati signalnu masku za sjednicu

en: cannot initialize signal mask
hr: ne može inicijalizirati signalnu masku

en: cannot set signal handler for session
hr: ne može postaviti rukovatelja signala za sjednicu

en: cannot set signal handler
hr: ne može postaviti rukovatelja signala

en: cannot set signal mask
hr: ne može postaviti signalnu masku

en: failed to create pseudo-terminal
hr: nije uspjelo stvoriti pseudo-terminal

en: failed to initialize signals handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja signala

en: cannot set child signal handler
hr: ne može postaviti rukovatelja signala potomka

en: cannot create child process
hr: ne može stvoriti potomka (dijete-proces)

en: cannot change directory to %s
hr: ne može promijeniti direktorij u %s

en: 
    Session terminated, killing shell...
hr: 
    Sesija završava, ubijamo ljusku...

en:  ...killed.
hr:  ...ubijena.

en: failed to set the PATH environment variable
hr: nije uspjelo postaviti varijablu okružja PATH (staza)

en: failed to set environment variables
hr: nije uspjelo postaviti varijablu okružja

en: cannot set groups
hr: ne može postaviti grupe

en: failed to establish user credentials: %s
hr: nije uspjelo uspostaviti vjerodajnice korisnika: %s

en: cannot set group id
hr: ne može postaviti ID grupe (GID)

en: cannot set user id
hr: ne može postaviti ID korisnika (UID)

en:  -m, -p, --preserve-environment      do not reset environment variables
hr:  -m, -p, --preserve-environment       ne resetira varijable okružja

en:  -w, --whitelist-environment <list>  don't reset specified variables
hr:  -w, --whitelist-environment <popis>  ne resetira popisane varijable

en:  -g, --group <group>             specify the primary group
hr:  -g, --group <grupa>             specifikacija primarne grupe

en:  -G, --supp-group <group>        specify a supplemental group
hr:  -G, --supp-group <grupa>        specifikacija dodatnih grupa

en:  -, -l, --login                  make the shell a login shell
hr:  -, -l, --login                  učini ljusku prijavnom ljuskom

en:  -c, --command <command>         pass a single command to the shell with -c
hr:  -c, --command <naredba>         preda jednu naredbu ljusci s -c

en:  --session-command <command>     pass a single command to the shell with -c
                                       and do not create a new session
hr:  --session-command <naredna>     preda jednu naredbu ljusci s -c
                                       bez kreiranja nove sjednice

en:  -f, --fast                      pass -f to the shell (for csh or tcsh)
hr:  -f, --fast                      preda -f ljusci (za csh ili tcsh)

en:  -s, --shell <shell>             run <shell> if /etc/shells allows it
hr:  -s, --shell <shell>             pokrene <shell> ako /etc/shells dopušta

en:  -P, --pty                       create a new pseudo-terminal
hr:  -P, --pty                       kreira novi pseudo-terminal

en:  -T, --no-pty                    do not create a new pseudo-terminal (bad security!)
hr:  -T, --no-pty                    ne kreira novi pseudo-terminal (mije sigurno)!

en:  %1$s [options] -u <user> [[--] <command>]
     %1$s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
hr:  %1$s [opcije] -u <korisnik> [[--] <naredba>]
     %1$s [opcije] [-] [<korisnik> [<argument>...]]

en: Run <command> with the effective user ID and group ID of <user>.  If -u is
    not given, fall back to su(1)-compatible semantics and execute standard shell.
    The options -c, -f, -l, and -s are mutually exclusive with -u.
hr: Pokrene <naredbu> s efektivnim ID-om korisnika i ID-om grupe <korisnika>.
    Ako -u nije dȃn, vrati se na kompatibilnu sa su(1) semantiku
    i pokrene standardnu ljusku.
    Opcije -c, -f, -l i -s se ne mogu koristiti zajedno s -u.

en:  -u, --user <user>               username
hr:  -u, --user <korisnik>           ime korisnika

en:  %s [options] [-] [<user> [<argument>...]]
hr:  %s [opcije] [-] [<korisnik> [<argument>...]]

en: Change the effective user ID and group ID to that of <user>.
    A mere - implies -l.  If <user> is not given, root is assumed.
hr: Promijeni efektivni ID korisnika i ID grupe na one od navedenog <korisnika>
    Samo - (crtica) implicira -l. Ako <user> nije dȃn, pretpostavlja se root.

en: specifying more than %d supplemental group is not possible | specifying more than %d supplemental groups is not possible
hr[0]: specificiranje više od %d dodatne grupe ne može
hr[1]: specificiranje više od %d dodatne grupe ne može
hr[2]: specificiranje više od %d dodatnih grupa ne može

en: group %s does not exist
hr: grupa %s ne postoji

en: --pty is not supported for your system
hr: opcija --pty nije podržana na vašem sustavu

en: ignoring --preserve-environment, it's mutually exclusive with --login
hr: opcija --preserve-environment je zanemarena; ne može se koristi zajedno s --login

en: options --{shell,fast,command,session-command,login} and --user are mutually exclusive
hr: opcija --{shell,fast,command,session-command,login} se ne može koristiti zajedno s opcijom --user

en: no command was specified
hr: nije dȃna nijedna naredba

en: only root can specify alternative groups
hr: samo root može specificirati alternativne grupe

en: user %s does not exist or the user entry does not contain all the required fields
hr: korisnik %s ne postoji ili njegov unos ne sadrži sva obvezna polja

en: using restricted shell %s
hr: koristi se restriktivna ljuska %s

en: failed to allocate pty handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za pty rukovatelja

en: warning: cannot change directory to %s
hr: upozorenje: ne može promijeniti direktorij na %s

en: failed to compute seuser
hr: nije uspjelo izračunati seuser %s

en: failed to compute default context
hr: nije (bilo) moguće izračunati zadani kontekst

en: failed to get context of terminal %s
hr: nije uspjelo dobiti kontekst terminala %s

en: security class chr_file not available
hr: sigurnosna klasa chr_file nije dostupna

en: failed to compute relabel context of terminal
hr: nije uspjelo izračunati kontekst ponovnog označavanja terminala

en: tcgetattr failed
hr: tcgetattr() nije uspjela

en: tcsetattr failed
hr: tcsetattr() nije uspjela

en: %s: no entry for root
hr: %s: nema stavke za root

en: %s: no entry for root
hr: %s: nema stavke za root

en: %s: root password garbled
hr: %s: lozinka root-a je iskrivljena

en: 
    Cannot open access to console, the root account is locked.
    See sulogin(8) man page for more details.
    
    Press Enter to continue.
hr: 
    Ne može otvoriti pristup konzoli; račun root-a je zaključan.
    Za više detalja pogledajte stranicu priručnika (man) sulogin(8).
    
    Za nastavak pritisnite Enter.

en: Enter root password for login:
hr: Za prijavu unesite root lozinku:

en: Press Enter for login:
hr: Pritisnite Enter za prijavu:

en: Enter root password for system maintenance
hr: Unesite root lozinku za održavanje sustava

en: Press Enter for system maintenance
hr: Pritisnite Enter za održavanje sustava

en: (or press Control-D to continue):
hr: (ili pritisnite Ctrl-D da nastavite):

en: change directory to system root failed
hr: promijeniti direktorij u korijen (root) sustava nije uspjelo

en: failed to set context to %s for terminal %s
hr: nije uspjelo postaviti kontekst na %s za terminal %s

en: failed to set exec context to %s
hr: nije uspjelo postaviti izvršni kontekst na %s

en: failed to reset context to %s for terminal %s
hr: nije uspjelo resetirati kontekst na %s za terminal %s

en:  %s [options] [tty device]
hr:  %s [opcije] [tty-uređaj]

en: Single-user login.
hr: Prijava (u načinu) za jednog korisnika.

en:  -p, --login-shell        start a login shell
     -t, --timeout <seconds>  max time to wait for a password (default: no limit)
     -e, --force              examine password files directly if getpwnam(3) fails
hr:  -p, --login-shell        pokrene prijavnu ljusku
     -t, --timeout <sekunde>  maksimalno vrijeme čekanja na unos lozinke
                                (zadano: nema ograničenja)
     -e, --force              izravno ispita datoteku s lozinkama
                                ako funkcija getpwnam(3) ne uspije

en: invalid timeout argument
hr: nevaljani argument za --timeout

en: only superuser can run this program
hr: samo superuser može koristiti ovaj program

en: cannot open console
hr: ne može otvoriti konzolu

en: cannot open password database
hr: ne može otvoriti bazu podataka lozinki

en: cannot execute su shell
hr: ne može pokrenuti ljusku su (superuser-a)

en: Timed out
hr: Vrijeme je isteklo

en: cannot wait on su shell
hr: ne može čekati na ljusku su (superuser-a)

en: %s: cannot get file position
hr: %s: ne može dobiti poziciju

en: %s: cannot add inotify watch.
hr: %s: ne može nadzirati pomoću inotify.

en: %s: cannot read inotify events
hr: %s: ne može čitati inotify događaje

en: Extraneous newline in file. Exiting.
hr: Nevažeći znak novog retka u datoteci -- završava se.

en:  %s [options] [filename]
hr:  %s [opcije] [datoteka]

en: Dump UTMP and WTMP files in raw format.
hr: Prikaz datoteka UTMP i WTMP u sirovom formatu (bez obrade).

en:  -f, --follow         output appended data as the file grows
hr:  -f, --follow         usporedo s rastom datoteke dopisuje nove podatke na izlaz

en:  -r, --reverse        write back dumped data into utmp file
hr:  -r, --reverse        izvezene (dumped) podatke sprema opet u utmp-datoteku

en:  -o, --output <file>  write to file instead of standard output
hr:  -o, --output <datoteka>  piše u datoteku umjesto na standardni izlaz

en: following standard input is unsupported
hr: praćenje standardnog izlaza nije podržano

en: Utmp undump of %s
hr: Utmp undump od %s

en: Utmp dump of %s
hr: Utmp dump od %s

en: can't open temporary file
hr: ne može otvoriti privremenu datoteku

en: %s: create a link to %s failed
hr: %s: stvoriti poveznicu na %s nije uspjelo

en: Can't get context for %s
hr: Ne može dobiti kontekst za %s

en: Can't set context for %s
hr: Ne može postaviti kontekst za %s

en: %s unchanged
hr: %s nepromijenjena

en: cannot get lock
hr: ne može dobiti bravu (lock)

en: no changes made
hr: nije bilo promjena

en: cannot chmod file
hr: ne može primijeniti prava (chmod) na datoteku

en: Edit the password or group file.
hr: Uredite datoteku lozinka ili grupe.

en: You are using shadow groups on this system.
hr: Na ovom sustavu koristite zasjenjene (shadow) grupe.

en: You are using shadow passwords on this system.
hr: Na ovom sustavu koristite zasjenjene (shadow) lozinke.

note: TRANSLATORS: this program uses for y and n rpmatch(3), * which means they can be translated.
en: Would you like to edit %s now [y/n]?
hr: Želite li sad urediti %s [d/n]?

en: failed to allocate UID cache
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za UID cache

en: class of anonymous inode
hr: klasa anonimnih inoda

en: association between file and process
hr: povezanost između datoteke i procesa

en: block device driver name resolved by /proc/devices
hr: ime drajvera blok uređaja riješeno via /proc/devices

en: bpf map id associated with the fd
hr: bpf id mape je povezan s fd

en: bpf map type (decoded)
hr: Tip bpf mape (dekodiran)

en: bpf map type (raw)
hr: Tip bpf mape (raw)

en: bpf object name
hr: ime bpf objekta

en: bpf program id associated with the fd
hr: id bpf programa je povezan s fd

en: bpf program type (decoded)
hr: tip bpf programa (dekodiran)

en: bpf program type (raw)
hr: tip bpf programa (raw)

en: character device driver name resolved by /proc/devices
hr: ime drajvera znakovnog uređaja riješeno je s /proc/devices

en: command of the process opening the file
hr: naredba procesa koji otvara datoteku

en: reachability from the file system
hr: dostupnost iz datotečnog sustava

en: ID of device containing file
hr: ID uređaja s datoekom (koji sadrži datoteku)

en: device type (blk, char, or nodev)
hr: tip uređaja (blk, char, or nodev)

en: IPC endpoints information communicated with the fd
hr: Informacije o IPC krajnjim točkama komuniciraju s FD

en: eventfd ID
hr: ID od eventfd

en: file descriptors targeted by the eventpoll file
hr: deskriptori datoteka koji su cilj ‘eventpoll’ datoteke

en: file descriptor for the file
hr: deskriptor datoteke

en: flags specified when opening the file
hr: flagovi, navedeni kad otvarate datoteku

en: user ID number of the file's owner
hr: ID broj korisnika-vlasnika datoteke

en: local IP address
hr: lokalna IP adresa

en: remote IP address
hr: udaljena IP adresa

en: local IPv6 address
hr: lokalna IPv6 adresa

en: remote IPv6 address
hr: udaljena IPv6 adresa

en: inode number
hr: broj inoda

en: list of monitoring inodes (cooked)
hr: popis nadzornih inodova (obrađenih)

en: list of monitoring inodes (raw, don't decode devices)
hr: popis nadzornih inodova (neobrađenih, ne dekodira uređaje)

en: name of the file (raw)
hr: ime datoteke (raw)

en: opened by a kernel thread
hr: otvoreno pomoću jezgrine (kernel) dretve

en: device ID for special, or ID of device containing file
hr: ID uređaja za posebni ili ID uređaja s datotekom

en: length of file mapping (in page)
hr: dužina mape datoteke (u stranicama)

en: misc character device name resolved by /proc/misc
hr: ime znak uređaja riješeno via /proc/misc

en: mount id
hr: identifikator montiranja

en: access mode (rwx)
hr: način pristupa (rwx)

en: name of the file (cooked)
hr: ime datoteke (cooked)

en: netlink multicast groups
hr: netlink multicast grupe

en: netlink local port id
hr: netlink ID lokalnog porta

en: netlink protocol
hr: netlink protokol

en: link count
hr: količina (broj) poveznica

en: name of the namespace (NS.TYPE:[INODE])
hr: naziv imenskog prostora (NS.TYPE:[INODE])

en: type of the namespace
hr: tip imenskog prostora

en: owner of the file
hr: vlasnik datoteke

en: net interface associated with the packet socket
hr: net interface povezan s paketnom utičnicom

en: L3 protocol associated with the packet socket
hr: L3 protokol povezan s paketnom utičnicom

en: block device name resolved by /proc/partition
hr: ime blok uređaja riješeno s /proc/partition

en: PID of the process opening the file
hr: PID procesa koji otvara datoteku

en: command of the process targeted by the pidfd
hr: naredba procesa na koji cilja pidfd

en: NSpid field in fdinfo of the pidfd
hr: NSpid polje u fdinfo od pidfd

en: PID of the process targeted by the pidfd
hr: PID procesa na koji cilja pidfd

en: file position
hr: pozicija datoteke

en: tty index of the counterpart
hr: tty indeks od pandana

en: protocol number of the raw socket
hr: broj protokola sirove (raw) utičnice

en: device ID (if special file)
hr: ID uređaja (ako je to specijalna datoteka)

en: masked signals
hr: maskirani signali

en: file size
hr: veličina datoteke

en: listening socket
hr: utičnica za slušanje

en: inode identifying network namespace where the socket belongs to
hr: inode koji identificira mrežni imenski prostor kojem pripada utičnica

en: protocol name
hr: ime protokola

en: shutdown state of socket ([-r?][-w?])
hr: stanje isključene utičnice ([-r?][-w?])

en: state of socket
hr: stanje utičnice

en: type of socket
hr: tip utičnice

en: file system, partition, or device containing file
hr: datotečni sustav, particija, ili uređaj s datotekom

en: file type (raw)
hr: tip datoteke (raw)

en: local TCP address (INET address:TCP port)
hr: lokalna TCP adresa (INET address:TCP port)

en: remote TCP address (INET address:TCP port)
hr: udaljena TCP adresa (INET address:TCP port)

en: local TCP port
hr: lokalni TCP port

en: remote TCP port
hr: udaljeni TCP port

en: thread ID of the process opening the file
hr: ID dretve procesa koja otvara datoteku

en: remaining time
hr: preostalo vrijeme

en: network interface behind the tun device
hr: mrežno sučelje iza uređaja za tuneliranje

en: file type (cooked)
hr: tip datoteke (cooked)

en: local UDP address (INET address:UDP port)
hr: lokalna UDP adresa (INET address:UDP port)

en: remote UDP address (INET address:UDP port)
hr: udaljena UDP adresa (INET address:UDP port)

en: local UDP port
hr: lokalni UDP port

en: remote UDP port
hr: udaljeni UDP port

en: local UDPLite address (INET address:UDPLite port)
hr: lokalna UDPLite adresa (INET address:UDPLite port)

en: remote UDPLite address (INET address:UDPLite port)
hr: udaljena UDPLite adresa (INET address:UDPLite port)

en: local UDPLite port
hr: lolalni UDPLite port

en: remote UDPLite port
hr: udaljeni UDPLite port

en: user ID number of the process
hr: ID broj korisnika procesa

en: filesystem pathname for UNIX domain socket
hr: ime staze datotečnog sustava za utičnicu UNIX domene

en: user of the process
hr: korisnik procesa

en: local VSOCK context identifier
hr: identifikator lokalnog VSOCK konteksta

en: remote VSOCK context identifier
hr: identifikator udaljenog VSOCK konteksta

en: local VSOCK port
hr: lokalni VSOCK port

en: remote VSOCK port
hr: udaljeni VSOCK port

en: local VSOCK address (CID:PORT)
hr: lokalna VSOCK adresa (CID:PORT)

en: remote VSOCK address (CID:PORT)
hr: udaljena VSOCK adresa (CID:PORT)

en: extended version of MODE (rwxD[Ll]m)
hr: proširena verzija od MDOE (rxxD[Ll]m)

en: processes
hr: procesi

en: root owned processes
hr: procesi u vlasništvu root-a

en: kernel threads
hr: dretve jezgre (kernel-a)

en: open files
hr: otvorene datoteke

en: RO open files
hr: otvorene samo-za-čitanje (RO) datoteke

en: WO open files
hr: otvorene samo-za-pisanje (WO) datoteke

en: shared mappings
hr: dijeljena mapiranja

en: RO shared mappings
hr: RO dijeljena mapiranja (samo-za-čitanje)

en: WO shared mappings
hr: WO mapiranja (samo-za-pisanje)

en: regular files
hr: obične datoteke

en: directories
hr: direktoriji

en: sockets
hr: utičnice (sockets)

en: fifos/pipes
hr: FIFO-i/cijevi

en: character devices
hr: znak(ovski) uređaji

en: block devices
hr: blok uređaji

en: unknown types
hr: nepoznatog tipa

en: too many columns are added via filter expression
hr: dodano je previše stupaca s filter-izrazom

en: failed to allocate memory
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju

en: failed to apply filter
hr: nije uspjelo primijeniti filtar %s

en: failed to allocate an idcache
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za idcache

en: (unknown)
hr: (nepoznato)

en: unexpected value for pid specification: %s
hr: neočekivana vrijednost za PID specifikaciju: %s

en: garbage at the end of pid specification: %s
hr: smeće na kraju PID specifikacije: %s

en: out of range value for pid specification: %ld
hr: vrijednost za PID specifikaciju je izvan raspona: %ld

en: failed to alloc procfs handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za procfs rukovatelja

en: failed to open /proc
hr: nije uspjelo otvoriti /proc

en:  -l, --threads                list in threads level
hr:  -l, --threads                popis na razini obrade dretvi

en:  -J, --json                   use JSON output format
hr:  -J, --json                   izlaz ispiše u JSON formatu

en:  -n, --noheadings             don't print headings
hr:  -n, --noheadings             ne ispisuje zaglavlja

en:  -o, --output <list>          output columns (see --list-columns)
hr:  -o, --output <lista>         izlazni stupci (v. --list-columns

en:  -r, --raw                    use raw output format
hr:  -r, --raw                    ispis u sirovom (raw) formatu

en:  -u, --notruncate             don't truncate text in columns
hr:  -u, --notruncate             ne krati tekst u stupcima

en:  -p, --pid  <pid(s)>          collect information only specified processes
hr:  -p, --pid  <pid(s)>          skuplja podatke samo za specificirane procese

en:  -i[4|6], --inet[=4|=6]       list only IPv4 and/or IPv6 sockets
hr:  -i[4|6], --inet[=4|6]        ispiše samo IPv4 i/ili IPv6 utičnice

en:  -Q, --filter <expr>          apply display filter
hr:  -Q, --filter <izraz>         primjeni <izraz> (filtar) na izlaz

en:      --debug-filter           dump the internal data structure of filter and exit
hr:      --debug-filter           istovari internu strukturu podataka filtra i iziđe

en:  -C, --counter <name>:<expr>  define custom counter for --summary output
hr:  -C, --counter <ime>:<izraz>  definira atipični brojač za --summary izlaz

en:      --dump-counters          dump counter definitions
hr:      --dump-counters          istovari definicije brojila

en:      --hyperlink[=mode]       print paths as terminal hyperlinks (always, never, or auto)
hr:      --hyperlink[=način]      ispiše staze kao ‘hyperlinks’ terminala (always, never, or auto)

en:      --summary[=<when>]       print summary information (only, append, or never)
hr:      --summary[=kàko]         ispiše sažete informacije (only, append, ili never)

en:      --_drop-privilege        (testing purpose) do setuid(1) just after starting
hr:      --_drop-privilege        (za testiranje) pokrenite setuid(1) odmah nakon pokretanja

en:  -H, --list-columns           list the available columns
hr:      --list-columns           izlista dostupne načine (modove)

en: Default
hr: Zadano

en: With --threads
hr: S --threads

en: failed to allocate filter
hr: nije uspjelo dodijeliti filtar

en: failed to parse "%s": %s
hr: nije uspjelo raščlaniti "%s": %s

en: too short counter specification: -C/--counter %s
hr: prekratka specifikacija za brojilo: -C/--counter %s

en: no name for counter: -C/--counter %s
hr: nema imena za brojilo: -C/--counter %s

en: empty counter expression given: -C/--counter %s
hr: naveden je prazni izraz za counter: -C/--counter %s

en: don't use `{' in the name of a counter: %s
hr: nemojte koristiti „{” u imenu brojila: %s

en: failed to allocate counter
hr: nije uspjelo dodijeliti brojač

en: failed to allocate summary table
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za tablicu sažetka

en: VALUE
hr: VRIJEDNOST

en: failed to allocate summary column
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za stupac sažetka

en: COUNTER
hr: BROJILO

en: failed to allocate summary line
hr: redak sa sažetkom nije uspjelo smjestiti u memoriju

en: failed to add summary data
hr: nije uspjelo dodati sažete podatke

en: unknown -i/--inet argument: %s
hr: nepoznati -i/--inet argument: %s

en: unsupported --summary argument
hr: nepodržani argument za --summary

en: failed to drop privilege
hr: nije uspjelo odbaciti privilegiju

en: invalid hyperlink argument
hr: nevaljani argument perioda

en: failed to alloc path context for /var/run/netns
hr: nije uspjelo dodijeliti kontekst staze za /var/run/netns

en:  %s --label <label> | --uuid <uuid>
hr:  %s --label <oznaka> | --uuid <uuid>

en:  %s [--cache-file <file>] [-ghlLv] [--output <format>] [--match-tag <tag>] 
           [--match-token <token>] [<dev> ...]
hr:  %s [--cache-file <datoteka>] [-ghlLv] [--output <format>]
           [--match-tag <tag>] [--match-token <token>] [<uređaj> ...]

en:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <offset>] [--size <size>] 
           [--output <format>] <dev> ...
hr:  %s -p [--match-tag <tag>] [--offset <broj>] [--size <broj>]
              [--output <format>] <uređaj>...

en:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <dev> ...
hr:  %s -i [--match-tag <tag>] [--output <format>] <uređaj>...

en:  -c, --cache-file <file>    read from <file> instead of reading from the default
                                  cache file (-c /dev/null means no cache)
hr:  -c, --cache-file <datoteka>  čita <datoteku> umjesto normalnu cache-datoteku
                                    (-c /dev/null znači da nema cache)

en:  -d, --no-encoding          don't encode non-printing characters
hr:  -d, --no-encoding          ne kodira neispisive znakove

en:  -g, --garbage-collect      garbage collect the blkid cache
hr:  -g, --garbage-collect      pokupi smeće iz cache blok-uređaja (blkid)

en:  -o, --output <format>      output format; can be one of:
                                  value, device, export, json or full; (default: full)
hr:  -o, --output <format>      format ispisa; može biti jedan od:
                                  value, device, export, json, full; (zadano: full)

en:  -k, --list-filesystems     list all known filesystems/RAIDs and exit
hr:  -k, --list-filesystems     izlista poznate datotečne sustave/RAID-ove i iziđe

en:  -s, --match-tag <tag>      show specified tag(s) (default show all tags)
hr:  -s, --match-tag <tag>      pokaže specificirane tag(ove) (zadano: pokaže sve)

en:  -t, --match-token <token>  find device with a specific token (NAME=value pair)
hr:  -t, --match-token <token>  nađe uređaje s tim tokenom (par IME=vrijednost)

en:  -l, --list-one             look up only first device with token specified by -t
hr:  -l, --list-one             pogleda samo prvi uređaj s tokenom dȃnim uz -t

en:  -L, --label <label>        convert LABEL to device name
hr:  -L, --label <oznaka>       prevede OZNAKU u ime uređaja

en:  -U, --uuid <uuid>          convert UUID to device name
hr:  -U, --uuid <uuid>          prevede UUID u ime uređaja

en: Low-level probing options:
hr: Opcije za dubinsko (low-level) probanje:

en:  -p, --probe                low-level superblocks probing (bypass cache)
hr:  -p, --probe                dubinsko probanje superblokova (zaobiđe cache)

en:  -i, --info                 gather information about I/O limits
hr:  -i, --info                 skupi informacije o ograničenjima U/I

en:  -H, --hint <value>         set hint for probing function
hr:  -H, --hint <vrijednonst>     dajte savjet za funkciju isprobavanja

en:  -S, --size <size>          override device size
hr:  -S, --size <broj>          postavi veličinu uređaja na broj

en:  -O, --offset <offset>      probe at the given offset
hr:  -O, --offset <broj>        proba na odmaku <broj>

en:  -u, --usages <list>        filter by "usage" (e.g. -u filesystem,raid)
hr:  -u, --usages <popis>       filtrira po "uporabi" (npr. -u filesystem,raid)

en:  -n, --match-types <list>   filter by filesystem type (e.g. -n vfat,ext3)
hr:  -n, --match-types <popis>  filtrira po tipu datotečnog sustava
                                  (npr. -n vfat,ext3)

en:  -D, --no-part-details      don't print info from partition table
hr:  -D, --no-part-details      ne ispisuje informacije iz particijske tablice

en: <size> and <offset>
hr: <veličina> i <odmak>

en:  <dev> specify device(s) to probe (default: all devices)
hr:  <uređaj> uređaj/uređaji koji/koje treba isprobati (zadano: svi uređaji)

en: (mounted, mtpt unknown)
hr: (montiran -- točka montiranja nije poznata)

en: (in use)
hr: (koristi se)

en: (not mounted)
hr: (nije montiran)

en: error: %s
hr: greška: %s

en: %s: ambivalent result (probably more filesystems on the device, use wipefs(8) to see more details)
hr: %s: ambivalentni rezultat (vjerojatno je nekoliko datotečnih sustava na uređaju;
    pogledajte wipefs(8) za više detalja)

en: unknown keyword in -u <list> argument: '%s'
hr: nepoznata ključna riječ u argumentu opcije -u <popis>: ‘%s’

en: error: -u <list> argument is empty
hr: greška: argument opcije -u <popis> je prazan

en: unsupported output format %s
hr: nepodržani izlazni format %s

en: invalid offset argument
hr: nevaljani argument za odmak (offset)

en: Too many tags specified
hr: Specificirano je previše argumenata

en: invalid size argument
hr: nevaljani argument veličine

en: Can only search for one NAME=value pair
hr: Tražiti se može samo jedan par IME=vrijednost

en: -t needs NAME=value pair
hr: opcija -t treba kao argument par IME=vrijednost
    uobičajene vrijednosti za IME su TYPE, LABEL i UUID: npr. blkid -t TYPE=ext2

en: %s from %s  (libblkid %s, %s)
hr: %s iz %s  (libblkid %s, %s)

en: The low-level probing mode does not support 'list' output format
hr: Dubinsko probanje ne podržava ispis u ‘list’ (popis) formatu

en: The low-level probing mode requires a device
hr: Dubinsko probanje zahtijeva uređaj

en: Failed to use probing hint: %s
hr: nije uspjelo iskoristiti savjet za probanje %s

en: The lookup option requires a search type specified using -t
hr: Opcija -l za gledanje zahtijeva za traženje tipa specificiranog uz opciju -t

en: invalid month argument
hr: nevaljani argument za mjesec

en: invalid week argument
hr: nevaljani argument za tjedan

en: illegal week value: use 1-54
hr: nelegalna vrijednost za tjedan: koristite 1-54

en: failed to parse columns
hr: nije uspjelo raščlaniti stupce

en: failed to parse timestamp or unknown month name: %s
hr: vremenski žig nije razumljiv ili je nepoznato ime mjeseca: %s

en: illegal day value
hr: nelegalna vrijednost za dan

en: illegal day value: use 1-%d
hr: nelegalna vrijednost za dan: koristite 1-%d

en: illegal month value: use 1-12
hr: nelegalna vrijednost za mjesec: koristite 1-12

en: unknown month name: %s
hr: nepoznato ime mjeseca : %s

en: illegal year value
hr: nelegalna vrijednost za godinu

en: illegal year value: use positive integer
hr: nelegalna vrijednost za godinu: koristite prirodni broj (> 0)

en: illegal week value: year %d doesn't have week %d
hr: nelegalna vrijednost za tjedan: godina %d nema %d tjedan

en:  %s [options] [[[day] month] year]
hr:  %s [opcije] [[[dan] mjesec] godina]

en:  %s [options] <timestamp|monthname>
hr:  %s [opcije] <vremenski_žig|ime_mjeseca>

en: Display a calendar, or some part of it.
hr: Prikaže kalendar ili neki dio kalendara.

en: Without any arguments, display the current month.
hr: Bez argumenata prikaže tekući mjesec.

en:  -1, --one             show only a single month (default)
hr:  -1, --one             pokaže samo jedan mjesec (zadano)

en:  -3, --three           show three months spanning the date
hr:  -3, --three           pokaže tekući i sljedeća dva mjeseca

en:  -n, --months <num>    show num months starting with date's month
hr:  -n, --months <broj>   pokaže mjesec za broj kasniji od trenutnog

en:  -S, --span            span the date when displaying multiple months
hr:  -S, --span            ako pokazuje nekoliko mjeseci, obuhvati datum

en:  -s, --sunday          Sunday as first day of week
hr:  -s, --sunday          nedjelja je prvi dan tjedna

en:  -m, --monday          Monday as first day of week
hr:  -m, --monday          ponedjeljak je prvi dan tjedna

en:  -j, --julian          use day-of-year for all calendars
hr:  -j, --julian          pokaže dan godine u svim kalendarima

en:      --reform <val>    Gregorian reform date (1752|gregorian|iso|julian)
hr:      --reform <val>    datum Gregorijanske reforme (1752|gregorian|iso|julian)

en:      --iso             alias for --reform=iso
hr:      --iso             isto kao --reform=iso

en:  -y, --year            show the whole year
hr:  -y, --year            pokaže cijelu godinu

en:  -Y, --twelve          show the next twelve months
hr:  -Y, --twelve          pokaže sljedećih dvanaest mjeseci

en:  -w, --week[=<num>]    show US or ISO-8601 week numbers
hr:  -w, --week[=<broj>]   pokaže broj tjedna prema US ili ISO-8601

en:  -v, --vertical        show day vertically instead of line
hr:  -v, --vertical        pokaže dȃne okomito umjesto vodoravno

en:  -c, --columns <width> amount of columns to use
hr:  -c, --columns <broj>  upotrebi <broj> stupaca

en:      --color[=<when>]  colorize messages (%s, %s or %s)
hr:      --color[=<kȁd>]   oboji poruke (%s, %s or %s)

en:  %s [options] -- <command>
hr:  %s [opcije] -- <naredba>

en:  -s, --syscall           syscall to block
hr:  -s, --syscall           blokira taj syscall

en:  -i, --ioctl             ioctl to block
hr:  -i, --ioctl             blokira taj ioctl

en:  -l, --list              list known syscalls
hr:  -l, --list              ispiše syscalls poznate enosys-u

en:  -d, --dump[=<file>]     dump seccomp bytecode
hr:  -d, --dump[=<datoteka>]  stvori dump (ispis) bajt-kod seccomp

en: Unknown errno
hr: Nepoznata greška

en: Unknown syscall
hr: nepoznati syscall

en: Could not open %s
hr: Nije (bilo) moguće otvoriti '%s'

en: filter too big
hr: filtar je prevelik

en: Could not dump seccomp filter
hr: Ne može stvoriti dump seccomp filtra

en: Seccomp non-functional
hr: Seccomp ne funkcionira

en: Could not run prctl(PR_SET_NO_NEW_PRIVS)
hr: ne može izvršiti prctl(pr_set_no_new_privs)

en: Could not seccomp filter
hr: Ne može seccomp filtar

en: Could not exec
hr: Nije bilo moguće izvršiti (exec)

en:  %s [options] oldpath newpath
hr:  %s [opcije] stara_staza nova_staza

en: Atomically exchanges paths between two files.
hr: Atomski razmjeni staze između dvije datoteke.

en: too few arguments
hr: premalo argumenata

en: failed to exchange "%s" and "%s"
hr: mije uspjelo promijeniti "%s" i "%s"

en:  %s [options] file
hr:  %s [opcije] datoteka

en:  %s [options] --fd|-d file-descriptor
hr:  %s [opcije] --fd|-d descriptor-datoteke

en:  -a, --advice <advice> applying advice to the file (default: "dontneed")
hr:  -a, --advice <savjet> primjeni savjet na datoteku (zadano: "dontneed")

en:  -l, --length <num>    length for range operations, in bytes
hr:  -l, --length <broj>   dužina za operacije s rasponima, u bajtima

en:  -o, --offset <num>    offset for range operations, in bytes
hr:  -o, --offset <broj>   odmak za operacije s rasponima, u bajtima

en: 
    Available values for advice:
hr: 
    Dostupne vrijednosti za savjet:

en: invalid fd argument
hr: nevaljani fd argument

en: no file specified
hr: nije specificirana nijedna datoteka

en: specify either file descriptor or file name
hr: specificirajte ili deskriptor datoteke ili ime datoteke

en: specify one file descriptor or file name
hr: specificirajte jedan deskriptor datoteke ili ime datoteke

en: failed to advise: %s
hr: savjetovanje nije uspjelo: %s

en: file data resident in memory in pages
hr: sadržaj datoteke stanuje u memoriji u stranicama

en: file data resident in memory in bytes
hr: sadržaj datoteke stanuje u memoriji u bajtima

en: size of the file
hr: veličina datoteke

en: file name
hr: ime datoteke

en: number of dirty pages
hr: količina (broj) prljavih stranica

en: number of dirty bytes
hr: količina (broj) prljavih bajtova

en: number of pages marked for writeback
hr: broj stranica označenih za writeback

en: number of bytes marked for writeback
hr: broj bajtova označenih za writeback

en: number of evicted pages
hr: broj iseljenih stranica

en: number of evicted bytes
hr: broj iseljenih bajtova

en: number of recently evicted pages
hr: broj nedavno iseljenih stranica

en: number of recently evicted bytes
hr: broj nedavno iseljenih bajtova

en: failed to do mincore: %s
hr: nije uspjelo izvršiti mincore: %s

en: failed to do mmap: %s
hr: nije uspjelo izvršiti mmap: %s

en: failed to do cachestat: %s
hr: nije uspjelo izvršiti cachestat: %s

en: failed to open: %s
hr: nije uspjelo otvoriti: %s

en: failed to do fstat: %s
hr: nije uspjelo izvršiti fstat: %s

en: failed ioctl to get size: %s
hr: ioctl nije uspio dobiti veličinu: %s

en:  %s [options] file...
hr:  %s [opcije] datoteka...

en:  -J, --json            use JSON output format
hr:  -J, --json            koristi izlaz u JSON formatu

en:  -b, --bytes           print sizes in bytes rather than in human readable format
hr:  -b, --bytes           ispisuje veličine u bajtovima

en:  -n, --noheadings      don't print headings
hr:  -n, --noheadings      ne ispisuje zaglavlja

en:  -o, --output <list>   output columns
hr:  -o, --output <popis>  izlaz u stupcima

en:      --output-all      output all columns
hr:      --output-all      ispiše sve stupce

en:  -r, --raw             use raw output format
hr:  -r, --raw             koristi sirovi (neformirani) izlaz

en:  %s [options] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<value>
hr:  %s [opcije] {LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL}=<vrijednonst>

en: Find a filesystem by label or UUID.
hr: Traži datotečni sustav po oznaci (label) ili po UUID-u.

en: unable to resolve '%s'
hr: ne može razriješiti ‘%s’

en: action detected by --poll
hr: akcija otkrivena s --poll

en: filesystem size available, use <number> if --bytes is given
hr: veličina datoteke, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: dump(8) period in days [fstab only]
hr: dump(8) period u danima [samo fstab]

en: filesystem root
hr: korijen datotečnog sustava

en: filesystem type
hr: tip datotečnog sustava

en: FS specific mount options
hr: opcija montiranja specifična za FS (datotečni sustav)

en: mount ID
hr: identifikator montiranja

en: number of available inodes
hr: broj dostupnih inodova

en: total number of inodes
hr: ukupni broj inodova

en: number of used inodes
hr: broj upotrebljenih inodova

en: percentage of INO.USED divided by INO.TOTAL
hr: postotak od INO.USED podijeljen s INO.TOTAL

en: filesystem label
hr: oznaka datotečnog sustava

en: major:minor device number
hr: glavni (major):sporedni (minor) broj uređaja

en: old mount options saved by --poll
hr: stara opcija montiranja spremljena s --poll

en: old mountpoint saved by --poll
hr: stara točka montiranja spremljena s --poll

en: all mount options
hr: sve opcije montiranja

en: optional mount fields
hr: opcionalna polja montiranja

en: mount parent ID
hr: predak od montiranog ID

en: partition label
hr: oznaka particije

en: pass number on parallel fsck(8) [fstab only]
hr: broj prolaza pri paralelnom fsck(8) [samo fstab]

en: VFS propagation flags
hr: propagacijski flagovi VFS

en: filesystem size, use <number> if --bytes is given
hr: veličina datoteke, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: all possible source devices
hr: svi mogući izvorni uređaji

en: source device
hr: izvorni uređaj

en: mountpoint
hr: točka montiranja

en: task ID
hr: ID zadatka

en: mount 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
hr: 64-bitni ID montiranja (zahtijeva --kernel=listmount)

en: filesystem size used, use <number> if --bytes is given
hr: veličina datoteke, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: filesystem use percentage
hr: korištenje datotečnog sustava (postotak)

en: filesystem UUID
hr: UUID datotečnog sustava

en: VFS specific mount options
hr: opcija montiranja specifična za VFS (virtualni datotečni sustav)

en: unknown action: %s
hr: nepoznata akcija: %s

en: failed to initialize libmount table
hr: nije uspjelo inicijalizirati libmount-tablicu

en: can't read %s
hr: ne može čitati %s

en: failed to allocate statmnt handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za statmnt rukovatelja

en: failed to fetch mount nodes
hr: nije uspjelo dobiti čvorove montiranja

en: failed to initialize libmount iterator
hr: nije uspjelo inicijalizirati libmount-iterator

en: failed to initialize libmount tabdiff
hr: nije uspjelo inicijalizirati libmount-tabdiff

en: poll() failed
hr: poll() nije uspjela

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] <device> | <mountpoint>
     %1$s [options] <device> <mountpoint>
     %1$s [options] [--source <device>] [--target <path> | --mountpoint <dir>]
hr:  %1$s [opcije]
     %1$s [opcije] <uređaj> | <točka_montiranja>
     %1$s [opcije] <uređaj> <točka_montiranja>
     %1$s [opcije] [--source <uređaj>] [--target <staza> | --mountpoint <dir>]

en: Find a (mounted) filesystem.
hr: Traži (montirani) datotečni sustav.

en: 
    Data sources:
hr: 
    Izvori podataka:

en:  -F, --tab-file <path>  alternative file for -s, -m or -k options
hr:  -F, --tab-file <staza>  alternativna datoteka za opcije -s, -m or -k

en:  -m, --mtab             search in table of mounted filesystems
                              (includes user space mount options)
hr:  -m, --mtab             traži u tablici montiranih datotečnih sustava
                              (uključujući i opcije montiranja prostora korisnika)

en:  -k, --kernel[=<method>] search in kernel mount table (default)
                              <method> is mountinfo or listmount
hr:  -k, --kernel[=<metoda>]  traži u jezgrinoj (kernel) tablici (zadano)
                              <metoda> može biti mountinfo ili listmount

en:  -N, --task <tid>       use alternative namespace (/proc/<tid>/mountinfo file)
hr:  -N, --task <tid>       koristi alternativni imenski prostor
                              (/proc/<tid>/mountinfo file)

en:  -p, --poll[=<list>]    monitor changes in table of mounted filesystems
hr:  -p, --poll[=<popis>]   prati promjene u tablici montiranih datotečnih sustava

en:  -s, --fstab            search in static table of filesystems
hr:  -s, --fstab            traži u statičkoj tablici datotečnih sustava

en: 
    Data filters:
hr: 
    Filtri podataka:

en:  -A, --all              disable all built-in filters, print all filesystems
hr:  -A, --all              isključi sve ugrađene filtre, ispiše sve datotečne sustave

en:  -d, --direction <word> direction of search, 'forward' or 'backward'
hr:  -d, --direction <riječ>  smjer traženja; <riječ> je ‘forward’ ili ‘backward’

en:  -f, --first-only       print the first found filesystem only
hr:  -f, --first-only       ispiše samo prvi pronađeni datotečni sustav

en:  -i, --invert           invert the sense of matching
hr:  -i, --invert           invertira kriterij podudaranja (u traženju)

en:      --id <num>         filter by mount node ID
hr:      --id <broj>        filtrira po ID čvoru montiranja

en:      --uniq-id <num>    filter by mount node 64-bit ID (requires --kernel=listmount)
hr:      --uniq-id <num>    filtar prema 64-bitnom ID-u montiranja (zahtijeva --kernel=listmount)

en:      --pseudo           print only pseudo-filesystems
hr:      --pseudo           ispiše samo pseudo datotečne sustave

en:  -Q, --filter <expr>    apply display filter
hr:  -Q, --filter <izraz>   primjeni filtar <izraz> na izlaz

en:  -M, --mountpoint <dir> the mountpoint directory
hr:  -M, --mountpoint <dir>  direktorij točke montiranja

en:      --shadowed         print only filesystems over-mounted by another filesystem
hr:      --shadowed         ispiše samo datotečne sustave koji su ponovno montirani od strane drugog datotečnog sustava

en:  -R, --submounts        print all submounts for the matching filesystems
hr:  -R, --submounts        ispiše sva podmontiranja za odgovarajuće
                              datotečne sustave

en:      --real             print only real filesystems
hr:      --real             ispiše samo stvarne datotečne sustave

en:  -S, --source <string>  the device to mount (by name, maj:min, 
                              LABEL=, UUID=, PARTUUID=, PARTLABEL=)
hr:  -S, --source <string>  uređaj za montirati (po imenu, LABEL=, UUID=, 
                              PARTUUID=, PARTLABEL=, ili glavni:sporedni)

en:  -T, --target <path>    the path to the filesystem to use
hr:  -T, --target <staza>   koristi datotečni sustav na dȃnoj stazi

en:  -t, --types <list>     limit the set of filesystems by FS types
hr:  -t, --types <popis>    datotečne sustave ograniči na popisane tipove

en:  -U, --uniq             ignore filesystems with duplicate target
hr:  -U, --uniq             zanemari datotečne sustave s već postojećim ciljem

en:  -a, --ascii            use ASCII chars for tree formatting
hr:  -a, --ascii            za formatiranje stabla koristi ASCII znakove

en:  -b, --bytes            print sizes in bytes rather than in human readable format
hr:  -b, --bytes            veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -C, --nocanonicalize   don't canonicalize when comparing paths
hr:  -C, --nocanonicalize   ne normalizira staze kad ih uspoređuje

en:  -c, --canonicalize     canonicalize printed paths
hr:  -c, --canonicalize     ispisane staze su normalizirane

en:  -D, --df               imitate the output of df(1)
hr:  -D, --df               imitira izlaz df(1)

en:  -e, --evaluate         convert tags (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL) 
                              to device names
hr:  -e, --evaluate         tagove (LABEL,UUID,PARTUUID,PARTLABEL)
                              pretvara u imena uređaja

en:  -I, --dfi              imitate the output of df(1) with -i option
hr:  -I, --dfi              imitira izlaz od df(1) s opcijom -i

en:  -J, --json             use JSON output format
hr:  -J, --json             koristi izlaz u JSON formatu

en:  -l, --list             use list format output
hr:  -l, --list             izlaz u formatu popisa

en:  -n, --noheadings       don't print column headings
hr:  -n, --noheadings       ne ispisuje imena stupaca

en:  -O, --options <list>   limit the set of filesystems by mount options
hr:  -O, --options <popis>  datotečne sustave ograniči s opcijama montiranja

en:  -o, --output <list>    output columns (see --list-columns)
hr:  -o, --output <popis>   popis stupaca (v. --list-columns)

en:      --output-all       output all available columns
hr:      --output-all       ispiše sve dostupne stupce

en:  -P, --pairs            use key="value" output format
hr:  -P, --pairs            generira izlaz u formatu ključ="vrijednost"

en:  -r, --raw              use raw output format
hr:  -r, --raw              ispis u sirovom formatu

en:      --tree             enable tree format output if possible
hr:      --tree             ako je moguće, omogući izlaz u formatu stabla

en:  -u, --notruncate       don't truncate text in columns
hr:  -u, --notruncate       ne krati tekst u stupcima

en:  -v, --nofsroot         don't print [/dir] for bind or btrfs mounts
hr:  -v, --nofsroot         ne pokaže [/dir] za ‘bind’ ili btrfs montiranja

en:  -w, --timeout <num>    upper limit in milliseconds that --poll will block
hr:  -w, --timeout <broj>   gornja granica (u milisekundama) čekanja na --poll

en:  -y, --shell            use column names to be usable as shell variable identifiers
hr:                         imenuje stupce da se mogu koristiti za varijable ljuske

en:  -x, --verify           verify mount table content (default is fstab)
hr:  -x, --verify           verificira tablicu montiranja (zadano je fstab)

en:      --verbose          print more details
hr:      --verbose          ispisuje više detalja

en:      --vfs-all          print all VFS options
hr:      --vfs-all          ispiše sve VFS opcije

en:  -H, --list-columns     list the available columns
hr:  -H  --list-columns     izlista dostupne stupce

en: %s column is requested, but --poll is not enabled
hr: zatražen je stupac %s, ali opcija --poll nije omogućena

en: failed to initialize filter
hr: nije uspjelo inicijalizirati filtar

en: unknown direction '%s'
hr: nepoznati smjer ‘%s’

en: invalid --kernel argument
hr: nevaljani --kernel argument

en: invalid TID argument
hr: nevaljani argument TID za opciju --task

en: invalid id argument
hr: nevaljani id argument

en: invalid uniq-id argument
hr: nevaljani uniq-id argument

en: --poll accepts only one file, but more specified by --tab-file
hr: opcija --poll prihvaća samo jednu datoteku, ali s --tab-file dȃno ih je nekoliko

en: options --kernel=listmount and --tab-file or --task can't be used together
hr: opcije --kernel=listmount and --tab-file or --task ne mogu se zajedno koristiti

en: options --target and --source can't be used together with command line element that is not an option
hr: opcije --target i --source ne mogu se koristiti s drugim argumentima
    koji nisu opcija

en: failed to initialize libmount cache
hr: nije uspjelo inicijalizirati ‘cache’ za libmount

en: target specified more than once
hr: cilj je naveden više od jedanput

en: wrong order: %s specified before %s
hr: krivi poredak: %s je navedeni ispred %s

en: undefined target (fs_file)
hr: cilj nije definiran (fs_file)

en: non-canonical target path (real: %s)
hr: staza do cilja nije normalizirana (realna: %s)

en: unreachable on boot required target: %m
hr: cilj, potreban za pokretanje, nije dostupan: %m

en: unreachable target: %m
hr: nedostupni cilj: %m

en: target is not a directory
hr: cilj nije direktorij

en: target exists
hr: cilj postoji

en: unreachable on boot required source: %s=%s
hr: izvor, potreban za pokretanje, nije dostupan: %s=%s

en: unreachable: %s=%s
hr: nedostupni: %s=%s

en: %s=%s translated to %s
hr: %s=%s prevedeno u %s

en: undefined source (fs_spec)
hr: nedefinirani izvor (fs_spec)

en: unsupported source tag: %s
hr: nepodržani tag izvora: %s

en: do not check %s source (pseudo/net)
hr: ne provjeravati %s izvor (pseudo/net)

en: unreachable source: %s: %m
hr: nedostupni izvor: %s: %m

en: non-bind mount source %s is a directory or regular file
hr: izvor za ‘non-bind’ montiranje %s je direktorij ili regularna datoteka

en: source %s is not a block device
hr: izvor %s nije blok-uređaj

en: source %s exists
hr: izvor %s postoji

en: VFS options: %s
hr: opcije VFS: %s

en: FS options: %s
hr: opcije datotečnog sustava: %s

en: userspace options: %s
hr: opcije imenskog prostora korisnika: %s

en: unsupported swaparea discard policy: %s
hr: nepodržana politika odbacivanja za odlagalište (swaparea): %s

en: failed to parse swaparea priority option
hr: opcije prioriteta za odlagalište (swaparea) nisu razumljive

en: do not check %s FS type (pseudo/net)
hr: ne provjeravati tip datotečnog sustava %s (pseudo/net)

en: "none" FS type is recommended for bind or move operations only
hr: Vrsta datotečnog sustava „none” preporučuje se samo za operacije montiranja ili premještanja

en: %s seems unsupported by the current kernel
hr: izgleda da trenutna jezgra (kernel) ne podržava %s

en: reason unknown
hr: nepoznat razlog

en: cannot detect on-disk filesystem type (%s)
hr: ne može prepoznati tip (%s) datotečnog sustava na disku

en: %s does not match with on-disk %s
hr: %s se ne podudara s %s na disku

en: on-disk %s seems unsupported by the current kernel
hr: izgleda da trenutna jezgra (kernel) ne podržava %s na disku

en: FS type is %s
hr: tip datotečnog sustava je %s

en: recommended root FS passno is 1 (current is %d)
hr: preporučeni fsck-redni broj za glavni datotečni sustav (root FS) je 1 (sad je %d)

en: your fstab has been modified, but systemd still uses the old version;
           use 'systemctl daemon-reload' to reload
hr: vaš fstab je promijenjen, but systemd još uvijek koristi staru verziju
           koristite ‘systemctl daemon-reload’ za ponovno učitavanje

en: %d parse error | %d parse errors
hr[0]: %d greška pri raščlambi
hr[1]: %d greške pri raščlambi
hr[2]: %d grešaka pri raščlambi

en: , %d error | , %d errors
hr[0]: , %d greška
hr[1]: , %d greške
hr[2]: , %d grešaka

en: , %d warning | , %d warnings
hr[0]: , %d upozorenje
hr[1]: , %d upozorenja
hr[2]: , %d upozorenja

en: Success, no errors or warnings detected
hr: Uspjeh -- nema ni grešaka ni upozorenja

en: empty long option after -l or --long argument
hr: prazni opcijski string iza opcije -l ili --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
hr: nepoznata ljuska iza opcije -s ili --shell

en:  %1$s <optstring> <parameters>
     %1$s [options] [--] <optstring> <parameters>
     %1$s [options] -o|--options <optstring> [options] [--] <parameters>
hr:  %1$s <opcijski_string> <parametri>
     %1$s [opcije] [--] <opcijski_string> <parametri>
     %1$s [opcije] -o | --options <opcijski_string> [opcije] [--] <parametri>

en: Parse command options.
hr: Raščlani opcije dȃne naredbi.

en:  -a, --alternative             allow long options starting with single -
hr:  -a, --alternative             dopusti duge opcije s jednom -

en:  -l, --longoptions <longopts>  the long options to be recognized
hr:  -l, --longoptions <opcijski_string>  prepoznatljive duge opcije

en:  -n, --name <progname>         the name under which errors are reported
hr:  -n, --name <ime_programa>     prijavi greške pod tim imenom

en:  -o, --options <optstring>     the short options to be recognized
hr:  -o, --options <opcijski_string>  prepoznatljive kratke opcije

en:  -q, --quiet                   disable error reporting by getopt(3)
hr:  -q, --quiet                   spriječi getopt(3) da prijavljuje greške

en:  -Q, --quiet-output            no normal output
hr:  -Q, --quiet-output            bez normalnog prikaza izlaza

en:  -s, --shell <shell>           set quoting conventions to those of <shell>
hr:  -s, --shell <ljuska>          koristi konvenciju citiranja ove <ljuske>

en:  -T, --test                    test for getopt(1) version
hr:  -T, --test                    testira inačicu getopt(1)

en:  -u, --unquoted                do not quote the output
hr:  -u, --unquoted                ne citira izlazne podatke

en: missing optstring argument
hr: nema optstring argumenta

en: internal error, contact the author.
hr: **interna programska greška**; prijavite grešku autoru

en: could not compile regular expression %s: %s
hr: nije bilo moguće sastaviti regularni izraz %s: %s

en: Mode:
hr: Način:

en: dry-run
hr: probno pokretanje (dry run)

en: Method:
hr: Metoda:

en: Files:
hr: Datoteke:

en: %-25s %zu files
hr: %-25s %zu datoteka

en: Linked:
hr: Povezano:

en: Compared:
hr: Uspoređeno:

en: Skipped reflinks:
hr: Preskočene referencije:

en: Saved:
hr: Ušteđeno:

en: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
hr: %-25s %<PRId64>.%06<PRId64> sekunda

en: Duration:
hr: Trajanje:

en: cannot get xattr names for %s
hr: mije moguće dobiti xattr imena za %s

en: cannot get xattr value of %s for %s
hr: ne može dobiti xattr vrijednost od %s za %s

en: Comparing xattrs of %s to %s
hr: Uspoređivanje xattrs od %s s/sa %s

en: Reflinking failed, fallback to hardlinking
hr: Reflinking nije uspješan, vraćanje na tvrde poveznice (hardlinking)

en: %s%sLinking %s to %s (-%s)
hr: %s%sLinking %s na %s (-%s)

en: [DryRun]
hr: [Test]

en: cannot link %s to %s
hr: ne može vezati %s s/sa %s

en: cannot rename %s to %s
hr: ne može preimenovati %s u %s

en: Skipped (excluded subtree) %s
hr: Preskočeno (isključeno podstablo) %s

en: Skipped (excluded) %s
hr: Preskočeno (isključeno) %s

en: Skipped (smaller than configured size) %s
hr: Preskočeno (manje od konfigurirane veličine) %s

en: Skipped (greater than configured size) %s
hr: Preskočeno (veće od konfigurirane veličine) %s

en: Skipped (specified more than once) %s
hr: Preskočeno (navedeno više od jedanput) %s

en: cannot continue
hr: nije ga moguće nastaviti

en: Skipped (attributes mismatch) %s
hr: Preskočeno (atributi se ne podudaraju) %s

en: Skipped (already reflink) %s
hr: Preskočeno (već je reflink) %s

en: Skipped (content mismatch) %s
hr: Preskočeno (sadržaj se ne podudara) %s

en:  %s [options] <directory>|<file> ...
hr:  %s [opcije] <direktorij>|<datoteka> ...

en: Consolidate duplicate files using hardlinks.
hr: Konsolidira duplicirane datoteke pomoću tvrdih poveznica.

en:  -c, --content              compare only file contents, same as -pot
hr:  -c, --content              usporedi samo sadržaje, isto kao -pot

en:  -b, --io-size <size>       I/O buffer size for file reading
                                  (speedup, using more RAM)
hr:  -b, --io-size <broj>       veličina I/O spremnika za čitanje datoteka
                                  (za veću brzinu koristi više RAM-a)

en:  -d, --respect-dir          directory names have to be identical
hr:  -f, --respect-dir          imena direktorija moraju biti identična

en:  -f, --respect-name         filenames have to be identical
hr:  -f, --respect-name         imena datoteka moraju biti identična

en:  -i, --include <regex>      regular expression to include files/dirs
hr:  -i, --include <regex>      regularni izraz za uključivanje datoteka/direktorija

en:  -m, --maximize             maximize the hardlink count, remove the file with
                                  lowest hardlink count
hr:  -m, --maximize             maksimimira broj tvrdih poveznica, ukloni datoteku
                                  s najmanjim brojem poveznica

en:  -M, --minimize             reverse the meaning of -m
hr:  -M, --minimize             obrne značenje od -m

en:  -n, --dry-run              don't actually link anything
hr:  -n, --dry-run              ne stvara nikakve poveznice

en:  -l, --list-duplicates      print every group of duplicate files
hr:  -l, --list-duplicates      ispiše svaku grupu dupliciranih datoteka

en:  -z, --zero                 delimit output with NULs instead of newlines
hr:  -z, --zero                 ograniči izlaz s NUL-ama umjesto novim redovima

en:  -o, --ignore-owner         ignore owner changes
hr:  -o, --ignore-owner         zanemari promjenu vlasnika

en:  -F, --prioritize-trees     files found in the earliest specified top-level
                                  directory have higher priority (lower precedence
                                  than minimize/maximize)
hr:  -F, --prioritize-trees     datoteke iz prvih navedenih direktorija najviše
                                  razine će imati viši prioritet (manju prednost
                                  nego minimizirati/maksimizirati)

en:  -O, --keep-oldest          keep the oldest file of multiple equal files
                                  (lower precedence than minimize/maximize)
hr:  -O, --keep-oldest          zadrži najstariju od više istih datoteka
                                  (niži prioritet od minimizira/maksimizira)

en:  -p, --ignore-mode          ignore changes of file mode
hr:  -p, --ignore-mode          zanemari promjene prava pristupa datoteke

en:  -q, --quiet                quiet mode - don't print anything
hr:  -q, --quiet                tihi rad (bez ikakvih poruka)

en:  -r, --cache-size <size>    memory limit for cached file content data
hr:  -r, --cache-size <broj>    ograničenje memorije za podatke datoteke
                                  u predmemoriji

en:  -s, --minimum-size <size>  minimum size for files.
hr:  -s, --minimum-size <broj>  minimalna veličina datoteka.

en:  -S, --maximum-size <size>  maximum size for files.
hr:  -S, --maximum-size <broj>  maksimalna veličina datoteka.

en:  -t, --ignore-time          ignore timestamps (when testing for equality)
hr:  -t, --ignore-time          zanemari vremenske žigove (kad testira jednakost)

en:  -v, --verbose              verbose output (repeat for more verbosity)
hr:  -v, --verbose              opširni izlaz (ponovite za za još opširniji)

en:  -x, --exclude <regex>      regular expression to exclude files
hr:  -x, --exclude <regex>      regularni izraz za izuzimanje datoteka

en:      --exclude-subtree <regex>  regular expression to exclude directories
hr:      --exclude-subtree <regex>  regularni izraz za izuzimanje direktorija

en:      --mount                stay within the same filesystem
hr:      --mount                ostane unutar istog datotečnog sustava

en:  -X, --respect-xattrs       respect extended attributes
hr:  -X, --respect-xattrs       uzima u obzir proširene atribute

en:  -y, --method <name>        file content comparison method
hr:  -y, --method <ime>         metoda usporedbe sadržaja datoteke

en:      --reflink[=<when>]     create clone/CoW copies (auto, always, never)
hr:      --reflink[=<kad>]      kreira klona/CoW kopije (auto, always, never)

en:      --skip-reflinks        skip already cloned files (enabled on --reflink)
hr:      --skip-reflinks        preskače klonirane datoteke (omogućeno s --reflink)

en: failed to parse minimum size
hr: nije uspjelo razabrati minimalnu veličinu

en: failed to parse maximum size
hr: nije uspjelo razabrati maksimalnu veličinu

en: failed to parse cache size
hr: vrijednost veličine za predmemoriju ne može raščlaniti

en: failed to parse I/O size
hr: nije uspjelo razabrati I/O veličinu

en: unsupported reflink mode; %s
hr: nepodržani način reflink-a: %s

en: cannot register exit handler
hr: ne može registrirati rukovatelja izlaza

en: no directory or file specified
hr: nije specificiran niti jedan direktorij, niti jedna datoteka

en: cannot initialize %s method, use 'memcmp' fallback
hr: ne može inicijalizirati %s metodu, koristite rezervni ‘memcmp’

en: failed to initialize files comparer
hr: nije uspjelo inicijalizirati datotečni komparator

en: Scanning [device/inode/links]:
hr: Skaniramo [uređaj/inode/poveznice]:

en: cannot get realpath: %s
hr: ne može dobiti realpath: %s

en: cannot process %s
hr: ne može obraditi %s

en: Pending (thread)
hr: Na čekanju (dretve)

en: Pending (process)
hr: Na čekanju (proces)

en: Blocked
hr: Blokirano

en: Ignored
hr: Zanemareno

en: Caught
hr: Uhvaćeno

en: failed to initialize procfs handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja procfs

en: cannot open /proc/%d/status
hr: ne može otvoriti /proc/%d/status

en: unexpected sigmask format: %s (%s)
hr: neočekivani sigmask (maska signala) format: %s (%s)

en: unknown signal %s; valid signals:
hr: nepoznati signal %s; valjani signali su:

en:  %s [options] <pid>|<name>...
hr:  %s [opcije] <PID> | <ime_procesa>...

en: Forcibly terminate a process.
hr: Prisilno okonča (ubije) proces.

en:  -a, --all              do not restrict the name-to-pid conversion to processes
                              with the same uid as the present process
hr:  -a, --all              ne ograniči pretvorbu imena u PID samo na procese
                              s istim UID-om kao trenutni proces

en:  -s, --signal <signal>  send this <signal> instead of SIGTERM
hr:  -s, --signal <signal>  pošalje taj <signal> umjesto SIGTERM

en:  -q, --queue <value>    use sigqueue(2), not kill(2), and pass <value> as data
hr:  -q, --queue <vrijednost>  rabi sigqueue(2), a ne kill(2) i
                                 preda <vrijednost> kao podatak

en:  -p, --pid              print pids without signaling them
hr:  -p, --pid              ispiše PID-ove bez da im pošalje signal

en:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            list signal names, convert a signal number to a name,
                             or convert a signal mask to names
hr:  -l, --list[=<signal>|=0x<sigmask>]
                            izlista imena svih signala, konvertira broj u ime,
                              ili konvertira masku signala u ime

en:  -L, --table            list signal names and numbers
hr:  -L, --table            popis imena i brojeva signala

en:  -r, --require-handler  do not send signal if signal handler is not present
hr:  -r, --require-handler  ako nema rukovatelja signala ne šalje signal

en:  -d, --show-process-state <pid>
                            show signal related fields in /proc/<pid>/status
hr:  -d, --show-process-state <pid>
                            prikaži polja povezana sa signalom u /proc/<pid>/status

en:      --verbose          print pids that will be signaled
hr:      --verbose          ispiše PID-ove na koji će biti poslan signal

en:  (with:
hr:  (s:

en: invalid sigmask format: %s
hr: nevaljani format maske signala (sigmask): %s

en: unknown signal: %s
hr: nepoznati signal: %s

en: invalid pid argument
hr: nevaljani pid argument

en: %s and %s are mutually exclusive
hr: %s i %s se ne mogu zajedno koristiti

en: argument error
hr: greška u argumentu

en: invalid signal name or number: %s
hr: nevaljano ime ili broj signala: %s

en: pidfd_open() failed: %d
hr: pidfd_open() neuspješna: %d

en: pidfd_send_signal() failed
hr: pidfd_send_signal() neuspješna

en: timeout, sending signal %d to pid %d
hr: vrijeme je isteklo, šaljemo signal %d na PID %d

en: sending signal %d to pid %d
hr: šaljemo signal %d na PID %d

en: sending signal to %s failed
hr: slanje signala na %s nije uspjelo

en: not signalling pid %d, it has no userspace handler for signal %d
hr: ne signalizira PID %d, nema rukovatelja imenskog prostora za signal %d

en: cannot find process "%s"
hr: ne može naći proces "%s"

en:  -a, --active            print lastlog excluding '**Never logged in**' users
hr:  -a, --active            ispiše lastlog bez svih **Never logged in** korisnika

en:  -b, --before DAYS       print only records older than DAYS
hr:  -b, --before DANI       ispiše samo zapise starije od navedenog broja dana

en:  -C, --clear             clear record of a user (requires -u)
hr:  -C, --clear              isprazni zapise korisnika (zahtijeva -u)

en:  -d, --database FILE     use FILE as lastlog2 database
hr:  -d, --database DATOTEKA  rabi DATOTEKU kao lastlog2 bazu podataka

en:  -i, --import FILE       import data from old lastlog file
hr:  -i, --import DATOTEKA   uveze podatke iz stare lastlog datoteke

en:  -r, --rename NEWNAME    rename existing user to NEWNAME (requires -u)
hr:  -r, --rename NOVO_IME   promjeni ime postojećeg korisnika u NOVO_IME (treba -u)

en:  -s, --service           display PAM service
hr:  -s, --service           Pokaže PAM service

en:  -S, --set               set lastlog record to current time (requires -u)
hr:  -S, --reset             postavi lastlog na trenutno vrijeme (zahtijeva -u)

en:  -t, --time DAYS         print only lastlog records more recent than DAYS
hr:  -t, --time DANI         ispiše samo lastlog zapise novije od danog broja DANA

en:  -u, --user LOGIN        print lastlog record of the specified LOGIN
hr:  -u, --user LOGIN        ispiše lastlog zapis za specificirani LOGIN

en: Cannot parse days
hr: ne može raščlaniti %s

en: Option -C, -i and -S cannot be used together
hr: Opcije -C, -i i -S ne mogu se istovremeno koristiti

en: Couldn't initialize lastlog2 environment
hr: Nije (bilo) moguće inicijalizirati lastlog2 okružje

en: Couldn't import entries from '%s'
hr: Nije (bilo) moguće importirati iz ‘%s’

en: Options -C, -r and -S require option -u to specify the user
hr: Opcije -C, -r i -S zahtijevaju opciju -u za određivanje korisnika

en: User '%s' does not exist.
hr: Korisnik ‘%s’ ne postoji

en: Couldn't remove entry for '%s'
hr: Nije (bilo) moguće ukloniti zapis za ‘%s’

en: Could not determine current time
hr: Ne može odrediti trenutno vrijeme

en: Couldn't update login time for '%s'
hr: Nije bilo moguće ažurirati vrijeme za ‘%s’

en: Couldn't rename entry '%s' to '%s'
hr: Ne može preimenovati zapis ‘%s’ u ‘%s’

en: Couldn't read entries for all users
hr: Ne može pročitati zapise za sve korisnike

en: unknown facility name: %s
hr: nepoznato ime ustroja (prioriteta): %s

en: unknown priority name: %s
hr: nepoznato ime prioriteta: %s

en: openlog %s: pathname too long
hr: openlog %s: staza (pathname) je preduga

en: socket %s
hr: utičnica %s

en: failed to resolve name %s port %s: %s
hr: nije uspjelo razriješiti ime %s port %s: %s

en: failed to connect to %s port %s
hr: nije uspjelo spojiti se na %s port %s

en: maximum input lines (%d) exceeded
hr: makskimalni broj ulaznih redaka (%d) je premašen

en: gettimeofday() failed
hr: gettimeofday() nije uspjela

en: send message failed
hr: nije uspjelo poslati poruku

en: structured data ID '%s' is not unique
hr: ID ‘%s’ za strukturirane podatke nije unikat

en: --sd-id was not specified for --sd-param %s
hr: --sd-id nije bila specificirana za --sd-param %s

en: localtime() failed
hr: localtime() nije uspješna

en: hostname '%s' is too long
hr: hostname (ime uređaja, računala) ‘%s’ je predugo

en: tag '%s' is too long
hr: predugi tag ‘%s’

en: ignoring unknown option argument: %s
hr: nepoznati argument opcije %s je zanemaren

en: invalid argument: %s: using automatic errors
hr: nevaljani argument: %s -- koristi se ‘auto’

en:  %s [options] [<message>]
hr:  %s [opcije] [<poruka>]

en: Enter messages into the system log.
hr: Urudžbira  poruke u sustavski zapisnik.

en:  -i                       log the logger command's PID
hr:  -i                       urudžbira PID od naredbe loggera

en:      --id[=<id>]          log the given <id>, or otherwise the PID
hr:      --id[=<ID>]          urudžbira dȃni <ID> (inače, zadano je PID)

en:  -f, --file <file>        log the contents of this file
hr:  -f, --file <datoteka>    urudžbira sadržaj datoteke

en:  -e, --skip-empty         do not log empty lines when processing files
hr:  -e, --skip-empty         ne urudžbira prazne retke obrađenih datoteka

en:      --no-act             do everything except the write the log
hr:      --no-act             obavi sve osim urudžbiranja

en:  -p, --priority <prio>    mark given message with this priority
hr:  -p, --priority <prio>    dȃne poruke označi s tim prioritetom

en:      --octet-count        use rfc6587 octet counting
hr:      --octet-count        oktete izbroji prema RFC6587

en:      --prio-prefix        look for a prefix on every line read from stdin
hr:      --prio-prefix        traži prefiks u svakom retku pročitanom iz stdin

en:  -s, --stderr             output message to standard error as well
hr:  -s, --stderr             poruke ispisuje i na izlaz za standardne greške

en:  -S, --size <size>        maximum size for a single message
hr:  -S, --size <broj>        maksimalna veličina pojedine poruke

en:  -t, --tag <tag>          mark every line with this tag
hr:  -t, --tag <tag>          svaki redak obilježi s tim tagom

en:  -n, --server <name>      write to this remote syslog server
hr:  -n, --server <ime>       daljinski urudžbira na taj syslog-server

en:  -P, --port <port>        use this port for UDP or TCP connection
hr:  -P, --port <port>        za komunikaciju putem UDP ili TCP koristi taj port

en:  -T, --tcp                use TCP only
hr:  -T, --tcp                koristi samo TCP

en:  -d, --udp                use UDP only
hr:  -d, --udp                koristi samo UDP

en:      --rfc3164            use the obsolete BSD syslog protocol
hr:      --rfc3164            koristi zastarjeli BSD syslog protokol

en:      --rfc5424[=<snip>]   use the syslog protocol (the default for remote);
                                <snip> can be notime, or notq, and/or nohost
hr:      --rfc5424[=<način>]  koristi novi protokol (zadano za daljinski);
                                <način> može biti notime, ili notq i/ili nohost

en:      --sd-id <id>         rfc5424 structured data ID
hr:      --sd-id <ID>         strukturirani ID podaci prema RFC5424

en:      --sd-param <data>    rfc5424 structured data name=value
hr:      --sd-param <data>    strukturirani podaci (ime=vrijednost) prema RFC-542

en:      --msgid <msgid>      set rfc5424 message id field
hr:      --msgid <ID-poruke>  ID-poruka prema RFC5424

en:  -u, --socket <socket>    write to this Unix socket
hr:  -u, --socket <utičnica>  piše na tu Unix utičnicu

en:      --socket-errors on|off|auto
                              print connection errors when using Unix sockets
hr:      --socket-errors on|off|auto
                              ispiše greške spajanja kad se koriste Unix utičnice

en:      --journald[=<file>]  write journald entry
hr:      --journald[=<datoteka>]  zapiše journald-stavku

en: file %s
hr: datoteka %s

en: failed to parse id
hr: nije uspjelo razabrati ID

en: failed to parse message size
hr: nije uspjelo razabrati veličinu poruke

en: --msgid cannot contain space
hr: ID-poruke ne smije sadržavati razmak (space)

en: invalid structured data ID: '%s'
hr: nevaljani ID strukturiranih podataka: ‘%s’

en: invalid structured data parameter: '%s'
hr: nevaljani argument strukturiranih podataka: ‘%s’

en: --file <file> and <message> are mutually exclusive, message is ignored
hr: datoteka i poruka se međusobno isključuju; poruka  je zanemarena

en: journald entry could not be written
hr: journald-stavku nije bilo moguće zapisati

en:  %s [options] <string> [<file>...]
hr:  %s [opcije] <string> [<datoteka>...]

en: Display lines beginning with a specified string.
hr: Prikaže retke koji započinju sa specificiranim stringom.

en:  -a, --alternative        use the alternative dictionary
hr:  -a, --alternative        koristi alternativni rječnik

en:  -d, --alphanum           compare only blanks and alphanumeric characters
hr:  -d, --alphanum           uspoređuje samo bjeline i alfanumeričke znakove

en:  -f, --ignore-case        ignore case differences when comparing
hr:  -f, --ignore-case        zanemari mala/velika slova pri uspoređivanju

en:  -t, --terminate <char>   define the string-termination character
hr:  -t, --terminate <znak>   definira znak kojim završava string

en: alignment offset
hr: odmak poravnanja

en: udev ID (based on ID-LINK)
hr: udev ID (baziran na ID-LINK)

en: the shortest udev /dev/disk/by-id link name
hr: najkraći udev /dev/disk/by-id ime poveznice

en: discard alignment offset
hr: odmak poravnanja odbacivanja (discard)

en: dax-capable device
hr: uređaj koji podržava dax mogućnost

en: discard granularity, use <number> if --bytes is given
hr: odbaci granulaciju, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: disk sequence number
hr: redni broj diska

en: discard max bytes, use <number> if --bytes is given
hr: odbaci maksimalni broj bajtova, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: discard zeroes data
hr: odbacivanje nula (nul-podataka)

en: filesystem size available for unprivileged users, use <number> if --bytes is given
hr: veličina datotečnog sustava dostupna neprivilegiranim korisnicima, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: mounted filesystem roots
hr: korijeni montiranog datotečnog sustava

en: filesystem version
hr: inačica datotečnog sustava

en: group name
hr: ime grupe

en: Host:Channel:Target:Lun for SCSI
hr: Host:Kanal:Cilj:LUN za SCSI

en: removable or hotplug device (usb, pcmcia, ...)
hr: izmjenjivi ili hotplug uređaj (USB, PCMCIA, ...)

en: internal kernel device name
hr: interno jezgrino (kernel) ime uređaja

en: filesystem LABEL
hr: OZNAKA datotečnog sustava

en: logical sector size
hr: veličina logičkog sektora

en: major device number
hr: glavni (major) broj uređaja

en: minor device number
hr: sporedni (minor) broj uređaja

en: minimum I/O size
hr: minimalna U/I veličina

en: device identifier
hr: identifikator uređaja

en: device node permissions
hr: prava pristupa uređaju

en: device queues
hr: redovi čekanja uređaja

en: device name
hr: ime uređaja

en: optimal I/O size
hr: optimalna U/I veličina

en: partition LABEL
hr: OZNAKA particije

en: partition number as read from the partition table
hr: broj particije pročitan iz particijske tablice

en: partition type name
hr: ime tipa particije

en: partition type code or UUID
hr: kȏd tipa particije ili UUID particije

en: path to the device node
hr: staza do čvora uređaja

en: physical sector size
hr: veličina fizičkog sektora

en: internal parent kernel device name
hr: interno jezgrino (kernel) ime nadređenog uređaja

en: partition table type
hr: tip particijske tablice

en: partition table identifier (usually UUID)
hr: identifikator particijske tablice (obično UUID)

en: adds randomness
hr: povećava nasumičnost (randomness)

en: read-ahead of the device
hr: stanje pred-čitanja (read-ahead) uređaja

en: device revision
hr: revizija (modifikacija) uređaja

en: removable device
hr: izmjenjivi uređaj

en: rotational device
hr: rotacijski uređaj

en: read-only device
hr: samo-čitanje uređaj

en: request queue size
hr: veličina reda čekanja zahtijeva

en: I/O scheduler name
hr: ime U/I planera

en: disk serial number
hr: serijski broj diska

en: size of the device, use <number> if --bytes is given
hr: veličina uređaja, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: partition start offset (in 512-byte sectors)
hr: početni odmak particije (u sektorima od 512 bajta)

en: state of the device
hr: stanje uređaja

en: de-duplicated chain of subsystems
hr: lanac podsustava za dedupliciranje (eliminaciju duplikata)

en: all locations where device is mounted
hr: sve lokacije na koje je uređaj montiran

en: where the device is mounted
hr: lokacija na koju je uređaj montiran

en: device transport type
hr: tip transporta podataka uređaja

en: device type
hr: tip uređaja

en: device vendor
hr: producent uređaja

en: write same max bytes, use <number> if --bytes is given
hr: ispisuje isti maksimalni broj bajtova, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: unique storage identifier
hr: jedinstveni identifikator skladišta (storage)

en: zone model
hr: model zone

en: zone size, use <number> if --bytes is given
hr: veličina zone, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: zone write granularity, use <number> if --bytes is given
hr: granulacija pisanja zone, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: zone append max bytes, use <number> if --bytes is given
hr: maksimalni broj bajtova za dodjelu zone, koristi <broj> ako je dano --bytes

en: number of zones
hr: količina (broj) zone

en: maximum number of open zones
hr: maksimalni broj otvorenih zona

en: maximum number of active zones
hr: maksimalni broj aktivnih zona

en: failed to allocate device
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za uređaj

en: failed to open device directory in sysfs
hr: nije uspjelo otvoriti direktorij uređaja u sysfs

en: %s: failed to get sysfs name
hr: %s: nije uspjelo dobiti ime sysfs

en: %s: failed to get whole-disk device number
hr: %s: nije uspjelo dobiti broj uređaja za cijeli disk

en: failed to allocate /sys handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za procesiranje /sys

en: failed to parse list '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti popis '%s'

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of excluded devices is too large (limit is %d devices)
hr: popisano je previše isključenih uređaja (ograničenje je %d uređaja)

note: TRANSLATORS: The standard value for %d is 256.
en: the list of included devices is too large (limit is %d devices)
hr: popis uključenih uređaja je predug (ograničenje je %d uređaja)

en: unexpected counter specification: %s
hr: neočekivana specifikacija brojača: %s

en: counter not properly specified
hr: brojač nije propisno specificiran

en: unsupported counter type: %s
hr: nepodržani tip brojača: %s

en: Summary:
hr: Sažetak:

en:  %s [options] [<device> ...]
hr:  %s [opcije] [<uređaj>...]

en: List information about block devices.
hr: Izlista informacije o blok-uređajima.

en:  -A, --noempty        don't print empty devices
hr:  -A, --noempty         ne ispisuje prazne uređaje

en:  -D, --discard        print discard capabilities
hr:  -D, --discard         ispiše mogućnosti za odbacivanje (TRIM, UNMAP)
                             za svaki uređaj

en:  -E, --dedup <column> de-duplicate output by <column>
hr:  -E, --dedup <stupac>  deduplicira (eliminira duplikate iz) izlaz na <stupcu>

en:  -I, --include <list> show only devices with specified major numbers
hr:  -I, --include <popis>  pokaže samo uređaje s tim glavnim (major) brojevima

en:  -J, --json           use JSON output format
hr:  -J, --json           koristi izlaz u JSON formatu

en:  -M, --merge          group parents of sub-trees (RAIDs, Multi-path)
hr:  -M, --merge          grupira pretke podstabla (RAIDs, Multi-path)

en:  -O, --output-all     output all columns
hr:  -O, --output-all     ispiše sve stupce

en:  -Q, --filter <expr>  print only lines matching the expression
hr:  -Q, --filter <izraz> ispiše samo retke koji podudaraju izraz

en:      --highlight <expr> colorize lines matching the expression
hr:      --highlight <expr> oboji retke koji podudaraju izraz

en:      --ct-filter <expr> restrict the next counter
hr:      --ct-filter <izraz> ograniči sljedeći brojač

en:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] define a custom counter
hr:      --ct <name>[:<param>[:<func>]] definira sljedeći brojač

en:  -S, --scsi           output info about SCSI devices
hr:  -S, --scsi            pokaže informacije o SCSI uređajima

en:  -N, --nvme           output info about NVMe devices
hr:  -N, --nvme           pokaže informacije o NVMe uređajima

en:  -v, --virtio         output info about virtio devices
hr:  -v, --virtio         pokaže informacije o virtio uređajima

en:  -T, --tree[=<column>] use tree format output
hr:  -T, --tree[=<stupac>]  koristi izlaz u formatu stabla

en:  -a, --all            print all devices
hr:  -a, --all             ispiše sve uređaje (uključujući i prazne)

en:  -b, --bytes          print SIZE in bytes instead of a human-readable format
hr:  -b, --bytes          veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -d, --nodeps         don't print slaves or holders
hr:  -d, --nodeps          ne ispisuje ni podređene ni nadređene uređaje

en:  -e, --exclude <list> exclude devices by major number (default: RAM disks)
hr:  -e, --exclude <popis>  ne pokaže uređaje s tim glavnim (major) brojevima
                              (zadano: RAM disk)

en:  -f, --fs             output info about filesystems
hr:  -f, --fs              prikaže informacije o datotečnim sustavima

en:  -i, --ascii          use ascii characters only
hr:  -i, --ascii           koristi samo ASCII znakove

en:  -l, --list           use list format output
hr:  -l, --list            izlaz u formatu popisa

en:  -m, --perms          output info about permissions
hr:  -m, --perms           prikaže informacije o pravima pristupa

en:  -n, --noheadings     don't print headings
hr:  -n, --noheadings     ne ispisuje zaglavlja

en:  -o, --output <list>  output columns (see --list-columns)
hr:  -o, --output <popis>  ispiše stupce (v. --list-columns

en:  -p, --paths          print complete device path
hr:  -p, --paths           ispiše kompletne staze uređaja

en:  -s, --inverse        inverse dependencies
hr:  -s, --inverse         koristi inverzne zavisnosti (obrne ovisnosti)

en:  -t, --topology       output info about topology
hr:  -t, --topology        pokaže informacije o topologiji

en:  -w, --width <num>    specifies output width as number of characters
hr:  -w, --width <broj>    specifikacija širine izlaza brojem znakova

en:  -x, --sort <column>  sort output by <column>
hr:  -x, --sort <stupac>   izlaz sortira po <stupcima>

en:  -y, --shell          use column names that can be used as shell variables
hr:  -y, --shell          imenuje stupce da se mogu koristiti za varijable ljuske

en:  -z, --zoned          print zone related information
hr:  -z, --zoned           ispiše informacije vezane uz zonu

en:      --sysroot <dir>  use specified directory as system root
hr:      --sysroot <dir>   koristi specificirani direktorij kao korijen sustava

en:      --properties-by <list>
                          methods used to gather data (default: file,udev,blkid)
hr:      --properties-by <popis>
                          metode koje se koriste za skupljanje podataka (zadano: file,udev,blkid)

en:  -H, --list-columns   list the available columns
hr:  -H, --list-columns   izlista dostupne stupce

en: failed to access sysfs directory: %s
hr: nije uspjelo pristupiti direktoriju sysfs: %s

en: invalid output width number argument
hr: nevaljani brojevni argument za širinu izlaza

en: failed to allocate device tree
hr: nije uspjelo dodijeliti memoriju za stablo uređaja

en: unknown properties probing method: %s
hr: nepoznata metoda ispitivanja svojstva: %s

en: Unknown clock type %d
hr: Nepoznati tip sata (clock) %d

en: type
hr: tip

en: numeric id
hr: numerički ID

en: symbolic name
hr: simbolično ime

en: readable name
hr: čitljivo ime

en: numeric time
hr: numeričko vrijeme

en: human readable ISO time
hr: čitljivo ISO vrijeme

en: human readable resolution
hr: čitljiva rezolucija

en: resolution
hr: rezolucija

en: human readable relative time
hr: čitljivo relativno vrijeme

en: namespace offset
hr: odmak imenskog prostora

en:  -J, --json                 use JSON output format
hr:  -J, --json                 rabi JSON izlazni format

en:  -n, --noheadings           don't print headings
hr:  -n, --noheadings           ne ispisuje zaglavlja

en:  -o, --output <list>        output columns
hr:  -o, --output <popis>       ispiše stupce

en:      --output-all           output all columns
hr:      --output-all           ispiše sve stupce

en:  -r, --raw                  use raw output format
hr:  -r, --raw                  ispis u sirovom (raw) formatu

en:  -t, --time <clock>         show current time of single clock
hr:  -t, --time <clock>         pokaže trenutno vrijeme zasebnog sata

en:  --no-discover-dynamic      do not try to discover dynamic clocks
hr:  --no-discover-dynamic      ne pokušava naći dinamičke satove

en:  -d, --dynamic-clock <path> also display specified dynamic clock
hr:  -d, --dynamic-clock <staza> također pokaže specificirani dinamički sat

en:  -c, --cpu-clock <pid>      also display CPU clock of specified process
hr:  -c, --cpu-clock <pid>      također pokaže sat specificiranog procesa

en: Unknown clock: %s
hr: Nepoznati sat: %s

en: failed to format iso time
hr: nije uspjelo formatirati ISO vrijeme

en: failed to format relative time
hr: nije uspjelo formatirati relativno vrijeme

en: Could not glob: %d
hr: Nije (bilo) moguće stvoriti zajednički izraz (glob): %d

en: ioctl(RTC_RD_NAME) to %s to read the time failed
hr: ioctl(RTC_RD_NAME) na %s nije uspio pročitati vrijeme

en: Could not get CPU clock of process %jd: %s
hr: Ne može dobiti CPU sat od procesa %jd: %s

en: failed to parse pid
hr: nije uspjelo razabrati PID

en: failed to get time
hr: nije uspjelo dobiti vrijeme

en: command of the process holding the lock
hr: naredba procesa koji drži bravu (lock)

en: PID of the process holding the lock
hr: PID procesa koji drži bravu (lock)

en: kind of lock
hr: tip brave (lock)

en: size of the lock, use <number> if --bytes is given
hr: veličina brave, koristite <broj> ako je navedeno --bytes

en: lock access mode
hr: način (mȏd) pristupa bravi

en: mandatory state of the lock: 0 (none), 1 (set)
hr: obvezno stanje brave: 0 (nema je), 1 (postavljena)

en: relative byte offset of the lock
hr: relativni odmak brave (lock)

en: ending offset of the lock
hr: krajnji odmak brave (lock)

en: path of the locked file
hr: staza (path) do zaključane datoteke

en: PID of the process blocking the lock
hr: PID procesa koji blokira bravu (lock)

en: holders of the lock
hr: držači brave

en: failed to parse '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti '%s'

en: failed to parse ID
hr: nije uspjelo raščlaniti ID

en: failed to parse start
hr: nije uspjelo raščlaniti početak

en: failed to parse end
hr: nije uspjelo raščlaniti kraj

en: (undefined)
hr: (nedefinirano)

en: List local system locks.
hr: Izlista brave (locks) lokalnog sustava.

en:  -b, --bytes            print SIZE in bytes rather than in human readable format
hr:  -b, --bytes            veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -i, --noinaccessible   ignore locks without read permissions
hr:  -i, --noinaccessible   zanemari brave bez prava na čitanje

en:  -n, --noheadings       don't print headings
hr:  -n, --noheadings       ne ispisuje zaglavlja

en:      --output-all       output all columns
hr:      --output-all       ispiše sve stupce

en:  -p, --pid <pid>        display only locks held by this process
hr:  -p, --pid <PID>        prikaže samo brave tog procesa

en:  -r, --raw              use the raw output format
hr:  -r, --raw              koristi sirovi format za izlaz

en: invalid PID argument
hr: nevaljani argument PID-a

en: Generate magic cookies for xauth.
hr: Generira magične kolačiće (cookies) za xauth.

en:  -f, --file <file>     use file as a cookie seed
hr:  -f, --file <datoteka>  koristi datoteku kao sjeme za kolačić

en:  -m, --max-size <num>  limit how much is read from seed files
hr:  -m, --max-size <broj>  ograniči čitanje (na broj bajta) iz sjemenskih datoteka

en:  -v, --verbose         explain what is being done
hr:  -v, --verbose          objašnjava što radi

en: <num>
hr: <broj>

en: Got %zu byte from %s
     | Got %zu bytes from %s
hr[0]: %zu bajt primljen od %s
hr[1]: %zu bajta primljeno od %s
hr[2]: %zu bajtova primljeno od %s

en: closing %s failed
hr: zatvaranje %s nije uspjelo

en: failed to parse length
hr: nije uspjelo razabrati dužinu

en: --max-size ignored when used without --file
hr: opcija --max-size je zanemarena kad se koristi bez opcije --file

en: Got %d byte from %s
     | Got %d bytes from %s
hr[0]: Primljen je %d bajt iz %s
hr[1]: Primljena su %d bajta iz %s
hr[2]: Primljeno je %d bajtova iz %s

en: failed to read symlink: %s
hr: nije uspjelo pročitati simboličnu poveznicu: %s

en:  %s [options] <pathname>...
hr:  %s [opcije] <staza>...

en: Follow a pathname until a terminal point is found.
hr: Slijedi stazu (pathname) sve dok se ne nađe krajnja točka.

en:  -x, --mountpoints   show mount point directories with a 'D'
     -m, --modes         show the mode bits of each file
     -o, --owners        show owner and group name of each file
     -l, --long          use a long listing format (-m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    don't follow symlinks
     -v, --vertical      vertical align of modes and owners
hr:  -x, --mountpoints   označi točke montiranja s ‘D’
     -m, --modes         za svaku datoteku pokaže prava pristupa (mȏd) u ‘ls’ stilu
     -o, --owners        za svaku datoteku pokaže vlasnika i ime grupe
     -l, --long          popis ispiše u dugom formatu (isto kao -m -o -v) 
     -n, --nosymlinks    ne slijedi simbolične poveznice
     -v, --vertical      vertikalno poravna prava pristupa (mȏd) i vlasnike

en:  -Z, --context       print any security context of each file
hr:  -Z, --context       ispiše bilo koji sigurnosni kontekst svake datoteke

en: pathname argument is missing
hr: nema argumenta za stazu (pathname)

en: failed to allocate GID cache
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za GID cache

en: %s: exceeded limit of symlinks
hr: %s: premašeno je ograničenje za simbolične poveznice

en:  %s [options] [--set <size>] [--] [command]
hr:  %s [opcije] [--set <veličina>] [--] [naredba]

en:  %s [options] --get
hr:  %s [opcije] --get

note: TRANSLATORS: 'command' refers to a program argument
en: Set or examine pipe buffer sizes and optionally execute command.
hr: Postavi ili ispita veličinu spremnika cijevi i po izboru izvrši naredbu.

en:  -g, --get          examine pipe buffers
hr:  -g, --get          ispita spremnike cijevi

en:  -s, --set <size>   set pipe buffer sizes
                          size defaults to %s
hr:  -s, --set <veličina>  postavi veličine spremnika cijevi
                             zadano %s

en:  -f, --file <path>  act on a file
hr:  -f, --file <staza>  primjeni na datoteku

en:  -n, --fd <num>     act on a file descriptor
hr:  -n, --fd <broj>    primjeni na deskriptor datoteke

en:  -i, --stdin        act on standard input
hr:  -i, --stdin        primjeni na standardni ulaz

en:  -o, --stdout       act on standard output
hr:  -o, --stdout       primjeni na standardni izlaz

en:  -e, --stderr       act on standard error
hr:  -e, --stderr       primjeni na (izlaz) standardne greške

en:  -c, --check        do not continue after an error
hr:  -c, --check        prekine rad nakon greške

en:  -q, --quiet        do not warn of non-fatal errors
hr:  -q, --quiet        ne upozorava na ne-fatalne greške

en:  -v, --verbose      provide detailed output
hr:  -v, --verbose      pokaže detaljne informacije

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot get pipe buffer size of %s
hr: ne može dobiti veličinu spremnika cijevi od %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file
en: cannot set pipe buffer size of %s
hr: ne može postaviti veličinu spremnika cijevi od %s

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a file, '%d' to a buffer size in bytes
en: %s pipe buffer size set to %d
hr: veličina premnika cijevi %s postavljena je na %d

note: TRANSLATORS: '%s' refers to a system file
en: cannot parse %s
hr: ne može raščlaniti %s

en: cannot specify a command with --get
hr: ne možete specificirati naredbu s --get

note: TRANSLATORS: a column that contains the names of files that are unix pipes
en: pipe
hr: cijev

note: TRANSLATORS: a column that contains buffer sizes in bytes
en: size
hr: veličina

note: TRANSLATORS: a column that contains an amount of data which has not been used by a program
en: unread
hr: nepročitano

en: using last specified size
hr: koristimo posljednju specificiranu veličinu

en: %s: overwrite `%s'?
hr: %s: prekopisati (overwrite) „%s”?

en: %s: not accessible
hr: %s: nije dostupna

en: %s: not a symbolic link
hr: %s: nije simbolična poveznica

en: %s: readlink failed
hr: %s: readlink() nije uspjela

en: Skipping existing link: `%s' -> `%s'
hr: Preskačemo postojeće poveznice: „%s” -> „%s”

en: %s: unlink failed
hr: %s: unlink() nije uspjela

en: %s: symlinking to %s failed
hr: %s: simboličnu poveznicu na %s nije uspjelo napraviti

en: Skipping existing file: `%s'
hr: Preskačemo postojeću datoteku: „%s”

en: %s: rename to %s failed
hr: %s: preimenovati na %s nije uspjelo

en:  %s [options] <expression> <replacement> <file>...
hr:  %s [opcije] <izraz> <zamjena> <datoteka>...

en: Rename files.
hr: Preimenuje datoteke.

en:  -v, --verbose       explain what is being done
hr:  -v, --verbose       objašnjava što radi

en:  -s, --symlink       act on the target of symlinks
hr:  -s, --symlink       obradi ciljeve simboličnih poveznica

en:  -n, --no-act        do not make any changes
hr:  -n, --no-act        ništa ne mijenja

en:  -a, --all           replace all occurrences
hr:  -a, --all           zamijeni sve pronađene uzorke

en:  -l, --last          replace only the last occurrence
hr:  -l, --last          zamijeni samo zadnji uzorak

en:  -o, --no-overwrite  don't overwrite existing files
hr:  -o, --no-overwrite  ne piše preko postojećih datoteka

en:  -i, --interactive   prompt before overwrite
hr:  -i, --interactive   pita prije nego piše preko postojećih datoteka

en: failed to get terminal attributes
hr: nije uspjelo dobiti atribute terminala

en: A daemon for generating UUIDs.
hr: Demon za generiranje UUID-ova.

en:  -p, --pid <path>        path to pid file
hr:  -p, --pid <staza>       staza (path) do datoteke s PID-om

en:  -s, --socket <path>     path to socket
hr:  -s, --socket <staza>    staza do utičnice

en:  -T, --timeout <sec>     specify inactivity timeout
hr:  -T, --timeout <vrijeme>  maksimalno vrijeme neaktivnosti (u sekundama)

en:  -k, --kill              kill running daemon
hr:  -k, --kill              ubije aktivnog demona

en:  -r, --random            test random-based generation
hr:  -r, --random            testira stvaranje nasumičnih (random) UUID-ova

en:  -t, --time              test time-based generation
hr:  -t, --time              testira stvaranje UUID-ova na vremenskoj osnovi

en:  -n, --uuids <num>       request number of uuids
hr:  -n, --uuids <broj>      generira taj broj UUID-ova

en:  -P, --no-pid            do not create pid file
hr:  -P, --no-pid            ne stvara PID datoteku

en:  -F, --no-fork           do not daemonize using double-fork
hr:  -F, --no-fork           nedemonizira pomoću double-fork

en:  -S, --socket-activation do not create listening socket
hr:  -S, --socket-activation  ne stvara prislušnu utičnicu

en:  -C, --cont-clock[=<NUM>[hd]]
hr:  -C, --cont-clock[=<BROJ>[hd]]

en:                          activate continuous clock handling
hr:                          aktivira neprekidno rukovanje satom (clock)

en:  -d, --debug             run in debugging mode
hr:  -d, --debug             radi u načinu za debugiranje

en:  -q, --quiet             turn on quiet mode
hr:  -q, --quiet             radi tiho (bez suvišnih poruka)

en: bad arguments
hr: loši argumenti

en: socket
hr: utičnica

en: connect
hr: povezati

en: write
hr: pisati

en: read count
hr: pročitati broj

en: bad response length
hr: loša dužina odgovora

en: cannot lock %s
hr: ne može zaključati %s

en: couldn't create unix stream socket
hr: nije (bilo) moguće stvoriti protočnu UNIX-utičnicu (stream socket)

en: couldn't bind unix socket %s
hr: nije (bilo) moguće povezati UNIX-ovu utičnicu %s

en: receiving signal failed
hr: nije uspjelo primiti signal

en: cannot set up timer
hr: ne može postaviti štopericu (timer)

en: uuidd daemon is already running at pid %s
hr: uuidd demon je već aktivan s PID-om %s

en: couldn't listen on unix socket %s
hr: nije (bilo) moguće slušati na UNIX utičnici %s

en: could not truncate file: %s
hr: nije (bilo) moguće skratiti datoteku: %s

en: sd_listen_fds() failed
hr: sd_listen_fds() nije uspjela

en: no file descriptors received, check systemctl status uuidd.socket
hr: nije primljen datotečni deskriptor; provjerite status systemctl od uuidd.socket

en: too many file descriptors received, check uuidd.socket
hr: primljeno je previše datotečnih deskriptora; provjerite uuidd.socket

en: poll failed
hr: poll() nije uspjela

en: timeout [%d sec]
hr: predugo traje [%d sekunda]

en: read failed
hr: čitanje nije uspjelo

en: error reading from client, len = %d
hr: greška pri čitanju klijenta; dužina = %d

en: operation %d, incoming num = %d
hr: operacija %d, dolazni broj = %d

en: operation %d
hr: operacija %d

en: failed to open/lock clock counter
hr: nije uspjelo otvoriti/zaključati brojilo vremena

en: Generated time UUID: %s
hr: Generirani UUID na vremenskoj osnovi: %s

en: Generated random UUID: %s
hr: Generirani nasumični UUID: %s

en: Generated time UUID %s and %d following
     | Generated time UUID %s and %d following
hr[0]: Generirani UUID na vremenskoj osnovi %s i naknadno još %d
hr[1]: Generirani UUID na vremenskoj osnovi %s i naknadno još %d
hr[2]: Generirani UUID na vremenskoj osnovi %s i naknadno još %d

en: Generated %d UUID:
     | Generated %d UUIDs:
hr[0]: Generiran je %d UUID:
hr[1]: Generirana su %d UUID-a:
hr[2]: Generirano je %d UUID-a:

en: Invalid operation %d
hr: Nevaljana operacija %d

en: Unexpected reply length from server %d
hr: Neočekivana dužina odgovora od servera %d

en: failed to parse --cont-clock/-C
hr: nije uspjelo raščlaniti --cont-clock/-C

en: failed to parse --uuids
hr: nije uspjelo razabrati broj (za --uuids)

en: uuidd has been built without support for socket activation
hr: uuidd je izgrađen bez podrške za aktiviranje utičnice

en: failed to parse --timeout
hr: nije uspjelo razabrati vrijednost za vrijeme čekanja (za --timeout)

en: socket name too long: %s
hr: ime utičnice je predugo: %s

en: Both --socket-activation and --socket specified. Ignoring --socket.
hr: Dȃne su obje opcije --socket-activation i --socket; opcija --socket je zanemarena.

en: error calling uuidd daemon (%s)
hr: greška pri pozivanju uuidd demona %s)

en: unexpected error
hr: neočekivana greška

en: %s and %d subsequent UUID
     | %s and %d subsequent UUIDs
hr[0]: %s i %d naknadni UUID
hr[1]: %s i %d naknadna UUID-a
hr[2]: %s i %d naknadnih UUID

en: List of UUIDs:
hr: Popis UUID-ova:

en: couldn't kill uuidd running at pid %d
hr: nije (bilo) moguće ubiti aktivni uuid s PID-om %d

en: Killed uuidd running at pid %d.
hr: Ubijen je aktivni uuidd na PID-u %d.

en: Create a new UUID value.
hr: Kreira novu UUID vrijednost.

en:  -r, --random          generate random-based uuid
hr:  -r, --random          generira pseudo nasumični UUID

en:  -t, --time            generate time-based uuid
hr:  -t, --time            generira UUID temeljen na vremenu

en:  -n, --namespace <ns>  generate hash-based uuid in this namespace
hr:  -n, --namespace <ns>  generira UUID temeljen na hashu u ovom imenskom prostoru

en:                         available namespaces: %s
hr:                         dostupni imenski prostori: %s

en:  -N, --name <name>     generate hash-based uuid from this name
hr:  -N, --name <ime>      generira UUID temeljen na hashu iz imena <ime>

en:  -m, --md5             generate md5 hash
hr:  -m, --md5             generira md5 hash

en:  -C, --count <num>     generate more uuids in loop
hr:  -C, --count <broj>    generira više UUID-ova u petlji

en:  -s, --sha1            generate sha1 hash
hr:  -s, --sha1            generira sha1 hash

en:  -6, --time-v6         generate time-based v6 uuid
hr:  -6, --time-v6         generira v6 UUID temeljen na vremenu

en:  -7, --time-v7         generate time-based v7 uuid
hr:  -7, --time-v7         generira v7 UUID temeljen na vremenu

en:  -x, --hex             interpret name as hex string
hr:  -x, --hex              ,ime interpretira kao hex string

en: not a valid hex string
hr: to nije valjani hex string

en: invalid count argument
hr: nevaljani argument brojanja

en: --namespace requires --name argument
hr: --namespace zahtijeva --name argument

en: --namespace requires --md5 or --sha1
hr: --namespace zahtijeva --md5 ili --sha1

en: --name requires --namespace argument
hr: --name zahtijeva --namespace argument

en: --md5 or --sha1 requires --namespace argument
hr: --md5 ili --sha1 zahtijevaju --namespace argument

en: unknown namespace alias: '%s'
hr: nepoznati alias za imenski prostor: ‘%s’

en: invalid uuid for namespace: '%s'
hr: nevaljani UUID za imenski prostor: ‘%s’

en: unique identifier
hr: unikatni identifikator

en: variant name
hr: ime varijante

en: type name
hr: ime tipa

en: timestamp
hr: vremenski žig

en:  %s [options] <uuid ...>
hr:  %s [opcije] <UUID...>

en:  -J, --json             use JSON output format
hr:  -J, --json             koristi izlaz u JSON formatu

en:  -n, --noheadings       don't print headings
hr:  -n, --noheadings       ne ispisuje zaglavlja

en:  -o, --output <list>    COLUMNS to display (see below)
hr:  -o, --output <popis>   COLUMNS to display (see below)

en:  -r, --raw              use the raw output format
hr:  -r, --raw              koristi sirovi format za izlaz

en: invalid
hr: nevaljano

en: other
hr: drugo

en: nil
hr: ništa

en: time-based
hr: na vremenskoj osnovi

en: name-based
hr: na osnovu imena

en: random
hr: nasumično

en: sha1-based
hr: na osnovu sha1

en: vendor
hr: vendor (prodavač)

en: failed to initialize output column
hr: nije uspjelo inicijalizirati izlazni stupac

en: PID %d has exited, skipping
hr: PID %d je izašao (nema ga), preskačemo

en: could not open pid %u
hr: ne može otvoriti PID %u

en: could not create timerfd
hr: ne može stvoriti timerfd

en: could not set timer
hr: ne može postaviti tajmer

en: could not add timerfd
hr: ne može dodati timerfd

en: could not add listener
hr: ne može dodati slušatelja (listener)

en: failure during wait
hr: dogodio se neuspjeh tijekom čekanja

en: Timeout expired
hr: Vrijeme (timeout) je isteklo

en: PID %d finished
hr: PID %d je završio

en:  %s [options] pid...
hr:  %s [opcije] pid...

en:  -v, --verbose           be more verbose
hr:  -v, --verbose           objašnjava što radi

en:  -t, --timeout=<timeout> wait at most timeout seconds
hr:  -t, --timeout <broj>    čeka ne više od broj sekundi

en:  -e, --exited            allow exited PIDs
hr:  -e, --exited            dopušta izišle (napuštene) PID-ove

en:  -c, --count=<count>     number of process exits to wait for
hr:  -c, --count <broj>    broj izlaza procesa na koje treba čekati

en: Could not parse timeout
hr: Ne može razabrati vrijeme čekanja (timeout)

en: Invalid count
hr: Nevaljani izbroj

en: no PIDs specified
hr: nijedan PID nije specificiran

en: can't wait for %zu of %zu PIDs
hr: ne može čekati na %zu od %zu PID-ova

en: could not create epoll
hr: ne može stvoriti ‘epoll’

en:  %s [options] [-BMS <dir>... -f] <name>
hr:  %s [opcije] [-BMS <direktorij>... -f] <ime>

en: Locate the binary, source, and manual-page files for a command.
hr: Pronalazi programsku datoteku, izvorni tekst i priručnike/upute za naredbe.

en:  -b         search only for binaries
hr:  -b             traži samo programe (binarne datoteke)

en:  -B <dirs>  define binaries lookup path
hr:  -B <dirs>      direktoriji po kojima traži programe

en:  -m         search only for manuals and infos
hr:  -m             traži samo priručnike i info stranice

en:  -M <dirs>  define man and info lookup path
hr:  -M <dirs>      direktoriji po kojima traži priručnike i info stranice

en:  -s         search only for sources
hr:  -s             traži samo izvorne tekstne datoteke

en:  -S <dirs>  define sources lookup path
hr:  -S <dirs>      direktoriji po kojima traži izvorne tekstne datoteke

en:  -f         terminate <dirs> argument list
hr:  -f             završi popis <dirs>; -f je obvezna uz uz bilo koju -B, -M ili -S

en:  -u         search for unusual entries
hr:  -u             potraga za neobičnim stavkama

en:  -g         interpret name as glob (pathnames pattern)
hr:  -g             protumači ime kao ‘glob’ (uzorak imena staza)

en:  -l         output effective lookup paths
hr:  -l             prikaže efektivne staze pretraživanja

en: option -f is missing
hr: nema opcije -f

en: partition/filesystem UUID
hr: UUID particije/datotečnog sustava

en: magic string length
hr: dužina magičnog stringa

en: superblock type
hr: tip superbloka

en: magic string offset
hr: odmak magičnog stringa (magic string offset)

en: type description
hr: opis tipa

en: block device name
hr: ime blok-uređaja

en: partition-table
hr: particijska tablica

en: error: %s: probing initialization failed
hr: greška: %s: inicijalizacija testa nije uspjela

en: %s: failed to erase %s magic string at offset 0x%08jx
hr: %s: nije uspjelo izbrisati magični string %s na odmaku 0x%08jx

en: %s: %zd byte was erased at offset 0x%08jx (%s):  | %s: %zd bytes were erased at offset 0x%08jx (%s):
hr[0]: %s: %zd bajt je izbrisan na odmaku 0x%08jx (%s):
hr[1]: %s: %zd bajta su izbrisana na odmaku 0x%08jx (%s):
hr[2]: %s: %zd bajta su izbrisana na odmaku 0x%08jx (%s):

en: %s: failed to create a signature backup
hr: %s: nije uspjelo osigurati (backup) potpis

en: %s: calling ioctl to re-read partition table: %m
hr: %s: pozivamo ioctl() da ponovno pročita particijsku tablicu: %m

en: %s: ignoring nested "%s" partition table on non-whole disk device
hr: %s: ignoriramo ugniježđenu particijsku tablicu "%s" na non-whole disk uređaju

en: %s: offset 0x%jx not found
hr: %s: odmak 0x%jx nije pronađen

en: Use the --force option to force erase.
hr: Koristite opciju --force za prisilno brisanje.

en: %s: cannot flush modified buffers
hr: %s: ne može isprazniti promijenjene spremnike

en: Wipe signatures from a device.
hr: Briše potpise s uređaja.

en:  -a, --all            wipe all magic strings (BE CAREFUL!)
hr:  -a, --all            izbriše sve magične stringove (OPREZ!)

en:  -b, --backup[=<dir>] create a signature backup in <dir> or $HOME
hr:  -b, --backup[=dir>]  kreira osiguranje (backup) potpisa u <idr> ili u $HOME

en:  -f, --force          force erasure
hr:  -f, --force          prisilno brisanje

en:  -i, --noheadings     don't print headings
hr:  -i, --noheadings     ne ispisuje zaglavlja

en:  -J, --json           use JSON output format
hr:  -J, --json           koristi izlaz u JSON formatu

en:  -n, --no-act         do everything except the actual write() call
hr:  -n, --no-act         obavi sve osim stvarnog pisanja, tj. ne pozove write()

en:  -o, --offset <num>   offset to erase, in bytes
hr:  -o, --offset <broj>  odmak za obrisati (u bajtima)

en:  -O, --output <list>  COLUMNS to display (see below)
hr:  -O, --output <popis>  popis STUPACA koje treba pokazati (v. niže)

en:  -p, --parsable       print out in parsable instead of printable format
hr:  -p, --parsable       ispiše podatke u formatu koji se može raščlaniti

en:  -q, --quiet          suppress output messages
hr:  -q, --quiet          bez ispisivanja poruka

en:  -t, --types <list>   limit the set of filesystem, RAIDs or partition tables
hr:  -t, --types <popis>  ograniči skup datotečnih sustava, RAIDs ili particijskih
                           tablica

en:      --lock[=<mode>] use exclusive device lock (%s, %s or %s)
hr:      --lock[=<mode>] rabi ekskluzivnu bravu uređaja (%s, %s ili %s)

en: failed to create a signature backup, $HOME undefined
hr: nije uspjelo osigurati (backup) potpis jer $HOME nije definiran

en: The --backup option is meaningless in this context
hr: Opcija --backup nema smisla u ovom kontekstu.

en: Show or change the real-time scheduling attributes of a process.
hr: Prikaže ili promijeni atribute planiranja-u-realnom-vremenu procesa.

en: Set policy:
     chrt [options] <priority> <command> [<arg>...]
     chrt [options] --pid <priority> <pid>
hr: Postavljanje pravila:
     chrt [opcije] <prioritet> <naredba> [<arg>...]
     chrt [opcije] --pid <priority> <PID>

en: Get policy:
     chrt [options] -p <pid>
hr: Otkrivanje pravila:
     chrt [opcije -p <PID>

en: Policy options:
hr: Opcije za pravila:

en:  -b, --batch          set policy to SCHED_BATCH
hr:  -b, --batch          postavi pravila na SCHED_BATCH

en:  -d, --deadline       set policy to SCHED_DEADLINE
hr:  -d, --deadline       postavi pravila na SCHED_DEADLINE

en:  -f, --fifo           set policy to SCHED_FIFO
hr:  -f, --fifo           postavi pravila na SCHED_FIFO

en:  -i, --idle           set policy to SCHED_IDLE
hr:  -i, --idle           postavi pravila na SCHED_IDLE

en:  -o, --other          set policy to SCHED_OTHER
hr:  -o, --other          postavi pravila na SCHED_OTHER

en:  -r, --rr             set policy to SCHED_RR (default)
hr:  -r, --rr             postavi pravila na SCHED_RR (zadano)

en: Scheduling options:
hr: Opcije za planiranja:

en:  -R, --reset-on-fork       set reset-on-fork flag
hr:  -R, --reset-on-fork       postavi reset-on-fork flag

en:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parameter for DEADLINE
hr:  -T, --sched-runtime <ns>  runtime parametar za DEADLINE

en:  -P, --sched-period <ns>   period parameter for DEADLINE
hr:  -P, --sched-period <ns>   parametar periode za DEADLINE

en:  -D, --sched-deadline <ns> deadline parameter for DEADLINE
hr:  -D, --sched-deadline <ns> parametar termina/roka (deadline) za DEADLINE

en: Other options:
hr: Ostale opcije:

en:  -a, --all-tasks      operate on all the tasks (threads) for a given pid
hr:  -a, --all-tasks      obradi sve zadatke/dretve dȃnog PID-a

en:  -m, --max            show min and max valid priorities
hr:  -m, --max            pokaže minimalne i maksimalne valjane prioritete

en:  -p, --pid            operate on existing given pid
hr:  -p, --pid            djeluje na postojeći dȃni PID

en:  -v, --verbose        display status information
hr:  -v, --verbose        informacije o stanju

en: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH and SCHED_DEADLINE
hr: SCHED_OTHER, SCHED_BATCH i SCHED_DEADLINE

en: failed to get pid %d's policy
hr: nije uspjelo otkriti pravila za PID %d

en: failed to get pid %d's attributes
hr: nije uspjelo otkriti atribute za PID %d

en: pid %d's new scheduling policy: %s
hr: Nova pravila planiranja za PID %d: %s

en: pid %d's current scheduling policy: %s
hr: Sadašnja pravila planiranja za PID %d: %s

en: pid %d's new scheduling priority: %d
hr: Nova pravila planiranja prioriteta za PID %d: %d

en: pid %d's current scheduling priority: %d
hr: Sadašnja pravila planiranja prioriteta za PID %d: %d

en: pid %d's new runtime parameter: %ju
hr: PID %d'ov novi parametar: %ju

en: pid %d's current runtime parameter: %ju
hr: Trenutni PID %d'ov runtime parametar: %ju

en: pid %d's new runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
hr: Novi parametri runtime/deadline/period za PID %d: %ju/%ju/%ju

en: pid %d's current runtime/deadline/period parameters: %ju/%ju/%ju
hr: Sadašnji parametri runtime/deadline/period za PID %d: %ju/%ju/%ju

en: cannot obtain the list of tasks
hr: ne može dobiti popis zadataka

en: %s not supported?
hr: %s nije podržano?

en: failed to set tid %d's policy
hr: nije uspjelo postaviti pravilo za TID %d

en: failed to set pid %d's policy
hr: nije uspjelo postaviti pravilo za PID %d

en: invalid runtime argument
hr: nevaljani argument za runtime (razdoblje izvršavanja)

en: invalid period argument
hr: nevaljani argument perioda

en: invalid deadline argument
hr: nevaljani argument termina (deadline)

en: invalid priority argument
hr: nevaljani argument prioriteta

en: --sched-runtime option is supported for %s
hr: --sched-runtime opcija je podržana za %s

en: --sched-{deadline,period} options are supported for SCHED_DEADLINE only
hr: --sched-{deadline,period} je podržana samo za SCHED_DEADLINE

en: SCHED_DEADLINE is unsupported
hr: SCHED_DEADLINE nije podržano

en: unsupported priority value for the policy: %d: see --max for valid range
hr: nepodržana vrijednost prioriteta za pravilo %d: v. --max za valjani raspon

en:  %s new [-t <TYPE>] --dest <PID>
hr:  %s new [-t <TIP>] --dest <PID>

en:  %s new [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
hr:  %s new [-t <TIP>] -- PROGRAM [ARGS...]

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] --dest <PID>
hr:  %s copy [--source <PID>] [-t <TIP>] --dest <PID>

en:  %s copy [--source <PID>] [-t <TYPE>] -- PROGRAM [ARGS...]
hr:  %s copy [--source <PID>] [-t <TIP>] -- PROGRAM [ARGS...]

en: Manage core scheduling cookies for tasks.
hr: Upravljajte jezgrinim kolačićima za planiranje zadataka.

en:  get                      retrieve the core scheduling cookie of a PID
hr:  get                      dohvati osnovni kolačića za planiranje PID-a

en:  new                      assign a new core scheduling cookie to an existing
                                PID or execute a program with a new cookie
hr:  new                      dodijeli novi jezgrin kolačić za planiranje
                               postojećem PID-u ili izvrši program s novim kolačićem

en:  copy                     copy the core scheduling cookie from an existing PID
                                to another PID, or execute a program with that
                                copied cookie
hr:  copy                     kopira jezgrin kolačić za planiranje iz postojećeg
                               PID-a u drugi PID, ili izvrši program s kopiranim
                               kolačićem

en:  -s, --source <PID>       which PID to get the cookie from
                                If omitted, it is the PID of %s itself
hr:  -s, --source <PID>       PID, iz kojeg treba dobiti kolačić
                                Ako nije naveden, to je sam PID %s

en:  -d, --dest <PID>         which PID to modify the cookie of
hr:  -d, --dest <PID>         PID, za kojega treba modificirati kolačić

en:  -t, --dest-type <TYPE>   type of the destination PID, or the type of the PID
                                when a new core scheduling cookie is created.
                                Can be one of the following: pid, tgid or pgid.
                                The default is tgid.
hr:  -t, --dest-type <TIP>    tip odredišnog PID-a ili tip od PID-a kad je stvoren
                                novi jezgrin kolačić za planiranje.
                                Može biti jedan od: pid, tgid ili pgid.
                                Zadano je tgid.

en:  -v, --verbose      verbose
hr:  -v, --verbose       objašnjava što radi

en: Failed to get cookie from PID %d
hr: Nije uspjelo dobiti kolačić od PID %d

en: Failed to create cookie for PID %d
hr: Nije uspjelo kreirati kolačić za PID %d

en: Failed to pull cookie from PID %d
hr: Nije uspjelo izvući kolačić iz PID %d

en: Failed to push cookie to PID %d
hr: Nije uspjelo zapisati kolačić u PID %d

en: copied cookie 0x%llx from PID %d to PID %d
hr: kolačić 0x%llx je kopiran iz PID %d to PID %d

en: set cookie of PID %d to 0x%llx
hr: postavi kolačić PID-a %d to 0x%llx

en: '%s' is an invalid option. Must be one of pid/tgid/pgid
hr: ‘%s’ nije valjana opcija. Mora biti jedna od pid/tgid/pgid

en: Failed to parse PID for -s/--source
hr: Nije uspjelo raščlaniti PID za s/--source

en: Failed to parse PID for -d/--dest
hr: Nije uspjelo raščlaniti PID za -d/--dest

en: Unknown function
hr: Nepoznata funkcija

en: get does not accept the --dest option
hr: ‘get’ ne prihvaća --descriptor opciju

en: new does not accept the --source option
hr: ‘new’ ne prihvaća --source opciju

en: bad usage of the get function
hr: loša upotreba ‘get’ funkcije

en: new requires either a -d/--dest or a command
hr: ‘new’ zahtijeva ili -d/--dest ili naredbu

en: copy requires either a -d/--dest or a command
hr: ‘copy’ zahtijeva ili -d/--dest ili naredbu

en: Core scheduling is not supported on this system. Either SMT is unavailable or your kernel does not support CONFIG_SCHED_CORE.
hr: Ovaj sustav ne podržava vremensko planiranje jezgre. Ili istovremeno multi-procesiranje nije dostupno ili vaša jezgra ne podržava CONFIG_SCHED_CORE

en: cookie of pid %d is 0x%llx
hr: kolačić od pid %d je 0x%llx

en: ioprio_get failed
hr: ioprio_get() nije uspjela

en: %s: prio %lu
hr: %s: prioritet %lu

en: ioprio_set failed
hr: ioprio_set() nije uspjela

en:  %1$s [options] -p <pid>...
     %1$s [options] -P <pgid>...
     %1$s [options] -u <uid>...
     %1$s [options] <command>
hr:  %1$s [opcije] -p <PID>...
     %1$s [opcije] -P <PGID>...
     %1$s [opcije] -u <UID>...
     %1$s [opcije] <naredba>

en: Show or change the I/O-scheduling class and priority of a process.
hr: Pokaže ili promijeni klasu i prioritet planiranja U/I procesa.

en:  -c, --class <class>    name or number of scheduling class,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle
hr:  -c, --class <klasa>    ime ili broj klase planiranja,
                              0: none, 1: realtime, 2: best-effort, 3: idle

en:  -n, --classdata <num>  priority (0..7) in the specified scheduling class,
                              only for the realtime and best-effort classes
hr:  -n, --classdata <broj>  prioritet (0..7) u dȃnoj klasi planiranja;
                               samo za klase real-time i best-effort

en:  -p, --pid <pid>...     act on these already running processes
hr:  -p, --pid <PID>...     djeluje i na te već pokrenute procese

en:  -P, --pgid <pgrp>...   act on already running processes in these groups
hr:  -P, --pgid <PGRP>...   djeluje na već pokrenute procese u tim grupama

en:  -t, --ignore           ignore failures
hr:  -t, --ignore           zanemari neuspjehe

en:  -u, --uid <uid>...     act on already running processes owned by these users
hr:  -u, --uid <UID>...     djeluje na već pokrenute procese tih korisnika

en: invalid class data argument
hr: nevaljani argument klase podataka

en: invalid class argument
hr: nevaljani argument klase

en: unknown scheduling class: '%s'
hr: nepoznata klasa planiranja: ‘%s’

en: can handle only one of pid, pgid or uid at once
hr: istovremeno je moguće rukovati samo s jednim od PID, PGID ili UID

en: invalid PGID argument
hr: nevaljani argument PGID-a

en: invalid UID argument
hr: nevaljani argument UID-a

en: ignoring given class data for none class
hr: ignoriramo podatke dȃne klase za ‘none’ klasu

en: ignoring given class data for idle class
hr: ignoriramo podatke dȃne klase za ‘idle’ klasu

en: unknown prio class %d
hr: nepoznata klasa prioriteta %d

en: Usage: %s [options] [mask | cpu-list] [pid|cmd [args...]]
hr: Uporaba: %s [opcije] [maska | CPU_popis] [PID|naredba [argument...]]

en: Show or change the CPU affinity of a process.
hr: Prikaže ili promijeni afinitet procesa s CPU-om.

en: Options:
     -a, --all-tasks         operate on all the tasks (threads) for a given pid
     -p, --pid               operate on existing given pid
     -c, --cpu-list          display and specify cpus in list format
hr: Opcije:
     -a, --all-tasks         za sve procese (dretve) za dani PID
     -p, --pid               za postojeći dani PID (ne pokreće nove zadatke)
     -c, --cpu-list          CPU-e pokaže i navede u obliku popisa

en: The default behavior is to run a new command:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    You can retrieve the mask of an existing task:
        %1$s -p 700
    Or set it:
        %1$s -p 03 700
    List format uses a comma-separated list instead of a mask:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    Ranges in list format can take a stride argument:
        e.g. 0-31:2 is equivalent to mask 0x55555555
hr: Zadano, pokreće se novi proces, primjer:
        %1$s 03 sshd -b 1024
    Možete zatražiti masku postojećeg procesa:
        %1$s -p 700
    Ili ju postaviti:
        %1$s -p 03 700
    Umjesto maske možete dobiti zarezima odvojen popis:
        %1$s -pc 0,3,7-11 700
    U popisu, rasponi prihvaćaju step argument (koračaj):
        npr. 0-31:2 je ekvivalentno maski 0x55555555

en: pid %d's new affinity list: %s
hr: Novi afinitetni popis za PID %d: %s

en: pid %d's current affinity list: %s
hr: Trenutni afinitetni popis za PID %d: %s

en: pid %d's new affinity mask: %s
hr: Nova afinitetna maska za PID %d: %s

en: pid %d's current affinity mask: %s
hr: Trenutna afinitetna maska za PID %d: %s

en: internal error: conversion from cpuset to string failed
hr: **interna programska greška**: pretvorba skupa CPU-a (cpuset) u string nije uspjela

en: failed to set pid %d's affinity
hr: nije uspjelo postaviti afinitet za PID %d

en: failed to get pid %d's affinity
hr: nije uspjelo dobiti afinitet za PID %d

en: affinity cannot be set due to PF_NO_SETAFFINITY flag set
hr: afinitet se ne može postaviti zbog postavljenog flaga PF_NO_SETAFFINITY

en: cannot determine NR_CPUS; aborting
hr: ne može dobiti broj procesora (NR_CPUS) -- prekidamo s poslom

en: cpuset_alloc failed
hr: cpuset_alloc() nije uspjela

en: failed to parse CPU list: %s
hr: nije uspjelo raščlaniti popis CPU-a: %s

en: failed to parse CPU mask: %s
hr: nije uspjelo raščlaniti masku CPU-a: %s

en:  %1$s [options]
     %1$s [options] --pid <pid> | --system | <command> <arg>...
hr:  %1$s [opcije]
     %1$s [opcije] --pid <pid> | --system | <naredba> <arg>...

en: Show or change the utilization clamping attributes.
hr: Prikaže ili promijeni atribute ograničenja upotrebe.

en:  -m <value>           util_min value to set
hr:  -m <veličina>        vrijednost za util_min koja se postavlja

en:  -M <value>           util_max value to set
hr:  -M <vrijednost>        vrijednost za util_max koja se postavlja

en:  -p, --pid <pid>      operate on existing given pid
hr:  -p, --pid <pid>      operira na postojećem navedenom PID-u

en:  -s, --system         operate on system
hr:  -s, --system         operira na sustavu

en:  -R, --reset-on-fork  set reset-on-fork flag
hr:  -R, --reset-on-fork  postavi reset-on-fork flag

en: Utilization value range is [0:1024]. Use special -1 value to reset to system's default.
hr: Vrijednost raspona za upotrebu je [0:1024].
    Koristite specijalnu vrijednost -1 za resetiranje na zadanu vrijednost.

en: failed to get pid %d's uclamp values
hr: nije uspjelo dobiti vrijednosti uclamp za PID %d

en: System util_clamp: min: %u max: %u
hr: util_clamp sustava: min: %u max: %u

en: failed to set tid %d's uclamp values
hr: nije uspjelo postaviti vrijednosti uclamp za TID %d

en: failed to set pid %d's uclamp values
hr: nije uspjelo postaviti vrijednosti uclamp za PID %d

en: util_min must be <= util_max
hr: util_min mora biti <= util_max

en: invalid util_min argument
hr: nevaljani argument za util_min

en: invalid util_max argument
hr: nevaljani argument za util_max

en: missing -p option
hr: nema -p opcije

en: no cmd to execute
hr: nema naredbe koju treba izvršiti

en: %s: Zero-filled %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
hr: %s: %<PRIu64> bajta na odmaku %<PRIu64> popunjeno je nulama

en: %s: Discarded %<PRIu64> bytes from the offset %<PRIu64>
hr: %s: %<PRIu64> bajta na odmaku %<PRIu64> je odbačeno

en: Discard the content of sectors on a device.
hr: Odbaci sadržaj sektora na uređaju.

en:  -f, --force         disable all checking
hr:  -f, --force         isključi sve provjere

en:  -l, --length <num>  length of bytes to discard from the offset
hr:  -l, --length <broj>  broj bajta koje treba odbaciti

en:  -o, --offset <num>  offset in bytes to discard from
hr:  -o, --offset <broj>  odmak odkud započinje odbacivanje

en:  -p, --step <num>    size of the discard iterations within the offset
hr:  -p, --step <broj>   odbaci ovaj broj bajtova pri svakoj iteraciji

en:  -q, --quiet         suppress warning messages
hr:  -q, --quiet         izostavlja upozorenja

en:  -s, --secure        perform secure discard
hr:  -s, --secure        obavi sigurnu operaciju odbacivanja

en:  -v, --verbose       print aligned length and offset
hr:  -v, --verbose       ispiše dužinu poravnanja i odmak

en:  -z, --zeroout       zero-fill rather than discard
hr:  -z, --zeroout       umjesto odbacivanja, ispuni sektor nulama

en: %s: %s ioctl failed
hr: %s: %s ioctl nije uspjela

en: failed to parse offset
hr: nije uspjelo razabrati odmak

en: failed to parse step
hr: nije uspjelo razabrati iteraciju (korak)

en: unexpected number of arguments
hr: neočekivan broj argumenata

en: %s: BLKGETSIZE64 ioctl failed
hr: %s: BLKGETSIZE64 ioctl nije uspjela

en: %s: BLKSSZGET ioctl failed
hr: %s: BLKSSZGET ioctl nije uspjela

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
hr: %s: odmak %<PRIu64> nije poravnat na veličinu sektora %i

en: %s: offset is greater than device size
hr: %s: odmak je veći od od veličine uređaja

en: %s: length %<PRIu64> is not aligned to sector size %i
hr: %s: dužina %<PRIu64> nije poravnata na veličinu sektora %i

en: Operation forced, data will be lost!
hr: Operacija je forsirana, podaci će biti izgubljeni!

en: This is destructive operation, data will be lost! Use the -f option to override.
hr: Ovo je razorna operacija, podaci će nestati! Nametnite ju s opcijom -f.

en: failed to probe the device
hr: nije uspjelo isprobati uređaj

en: unknown command
hr: nepoznata naredba

en: pr ioctl failed
hr: pr ioctl() neuspješna

en: error code 0x%x, for more detailed information see specification of device model.
hr: greška 0x%x, za detalje pogledajte specifikaciju modela uređaja.

en: Manage persistent reservations on a device.
hr: Upravljanje stalnim rezervacijama na uređaju.

en:  -c, --command <cmd>      command for persistent reservations
hr:  -c, --command <naredba>  naredba za stalne rezervacije

en:  -k, --key <num>          key to operate on
hr:  -k, --key <broj>         ključ za obradu

en:  -K, --oldkey <num>       old key to operate on
hr:  -K, --oldkey <broj>      stari ključ za obradu

en:  -f, --flag <flag>        command flag
hr:  -f, --flag <flag>        flag naredbe

en:  -t, --type <type>        command type
hr:  -t, --type <tip>       tip naredbe

en:  <cmd> is a command; available commands are:
hr:  <cmd> je jedna naredba, dostupne naredbe su:

en:  <flag> is a command flag; available flags are:
hr:  <flag> je flag naredbe, dostupni flagovi su:

en:  <type> is a command type; available types are:
hr:  <type> je tip naredbe, dostupni tipovi su:

en: failed to parse key
hr: nije uspjelo raščlaniti ključ

en: failed to parse old key
hr: nije uspjelo razabrati stari ključ

en: unknown type
hr: nepoznati tip

en: unknown flag
hr: nepoznati flag

en: Report zone information about the given device
hr: Izvijesti informacije o zoni za navedeni uređaj.

en: Report sum of zone capacities for the given device
hr: Izvijesti o količini zonskog kapaciteta za navedeni uređaj.

en: Reset a range of zones.
hr: Resetira dijapazon zona.

en: Open a range of zones.
hr: Otvori dijapazon zona.

en: Close a range of zones.
hr: Zatvori dijapazon zona.

en: Set a range of zones to Full.
hr: Postavi dijapazon zona na Full.

en: %s: failed to get number of sectors
hr: %s: nije uspjelo dobiti broj sektora

en: %s: offset is greater than or equal to device size
hr: %s: odmak je veći od (ili je jednak) veličini uređaja

en: %s: unable to determine zone size
hr: %s: ne može utvrditi veličinu zone

en: %s: BLKREPORTZONE ioctl failed
hr: %s: BLKREPORTZONE ioctl nije uspjela

en: Found %d zones from 0x%<PRIx64>
hr: Pronađeno je %d zona od 0x%<PRIx64>

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, cap 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
hr:   poč: 0x%09<PRIx64>, duž 0x%06<PRIx64>, kap 0x%06<PRIx64>, w-pok 0x%06<PRIx64> reset:%u nesek:%u, z-uvjet:%2u(%s) [type: %u(%s)]

en:   start: 0x%09<PRIx64>, len 0x%06<PRIx64>, wptr 0x%06<PRIx64> reset:%u non-seq:%u, zcond:%2u(%s) [type: %u(%s)]
hr:   poč: 0x%09<PRIx64>, duž 0x%06<PRIx64>, w-pok 0x%06<PRIx64> reset:%u nesek:%u, z-uvjet:%2u(%s) [tip: %u(%s)]

en: %s: offset %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
hr: %s: odmak %<PRIu64> nije poravnat na veličinu zone %lu

en: %s: number of sectors %<PRIu64> is not aligned to zone size %lu
hr: %s: %<PRIu64> sektora nije poravnato na veličinu zone %lu

en: %s: successful %s of zones in range from %<PRIu64>, to %<PRIu64>
hr: %s: uspješnih %s zona u rasponu od %<PRIu64> do %<PRIu64>

en:  %s <command> [options] <device>
hr:  %s <naredba> [opcije] <uređaj>

en: Run zone command on the given block device.
hr: Izvrši zonsku naredbu na danom blok-uređaju

en:  -o, --offset <sector>  start sector of zone to act (in 512-byte sectors)
hr:  -o, --offset <broj>    djelovanje započinje od <broj> sektora zone

en:  -l, --length <sectors> maximum sectors to act (in 512-byte sectors)
hr:  -l, --length <broj>    djeluje na ne više od <broj> sektora

en:  -c, --count <number>   maximum number of zones
hr:  -c, --count <broj>     maksimalni broj zona

en:  -f, --force            enforce on block devices used by the system
hr:  -f, --force            primora na blok uređaje koje koristi sustav

en:  -v, --verbose          display more details
hr:  -v, --verbose          pokaže više informacija

en: <sector> and <sectors>
hr: <sektor> i <sektori>

en: %s is not valid command name
hr: %s nije valjano ime naredbe

en: failed to parse number of zones
hr: nije uspjelo razabrati broj zona

en: failed to parse number of sectors
hr: nije uspjelo razabrati broj sektora

en: failed to parse zone offset
hr: nije uspjelo razabrati odmak zone

en: no command specified
hr: nijedna naredba nije specificirana

en: CPU %u does not exist
hr: CPU %u ne postoji

en: CPU %u is not hot pluggable
hr: CPU %u se ne može ukopčati na ‘vruće’

en: CPU %u is already enabled
hr: CPU %u je već aktiviran

en: CPU %u is already disabled
hr: CPU %u je već deaktiviran

en: CPU %u enable failed (CPU is deconfigured)
hr: Nije uspjelo aktivirati CPU %u (CPU nije konfiguriran)

en: CPU %u enable failed
hr: Nije uspjelo aktivirati CPU %u

en: CPU %u enabled
hr: CPU %u je aktiviran

en: CPU %u disable failed (last enabled CPU)
hr: Nije uspjelo deaktivirati CPU %u (posljednji aktivirani CPU)

en: CPU %u disable failed
hr: Nije uspjelo deaktivirati CPU %u

en: CPU %u disabled
hr: CPU %u je deaktiviran

en: This system does not support rescanning of CPUs
hr: Ovaj sustav ne podržava preispitivanje CPU-ova

en: Failed to trigger rescan of CPUs
hr: Nije uspjelo pokrenuti preispitivanje CPU-ova

en: Triggered rescan of CPUs
hr: Preispitivanje CPU-ova je pokrenuto

en: This system does not support setting the dispatching mode of CPUs
hr: Ovaj sustav ne podržava postavljanje način nadzora CPU-a

en: Failed to set horizontal dispatch mode
hr: Nije uspjelo postaviti horizontalni način nadzora

en: Successfully set horizontal dispatching mode
hr: Uspješno je postavljen horizontalni način nadzora

en: Failed to set vertical dispatch mode
hr: Nije uspjelo postaviti vertikalni način nadzora

en: Successfully set vertical dispatching mode
hr: Uspješno je postavljen vertikalni način nadzora

en: CPU %u is not configurable
hr: CPU %u ne može konfigurirati

en: CPU %u is already configured
hr: CPU %u je već konfiguriran

en: CPU %u is already deconfigured
hr: CPU %u je već dekonfiguriran

en: CPU %u deconfigure failed (CPU is enabled)
hr: Nije uspjelo dekonfigurirati CPU %u (CPU je aktiviran)

en: CPU %u configure failed
hr: Nije uspjelo konfigurirati CPU %u

en: CPU %u configured
hr: CPU %u je konfiguriran

en: CPU %u deconfigure failed
hr: Nije uspjelo dekonfigurirati CPU %u

en: CPU %u deconfigured
hr: CPU %u je dekonfigurian

en: invalid CPU number in CPU list: %s
hr: nevaljani CPU broj u popisu CPU-a: %s

en: 
    Usage:
     %s [options]
hr: 
    Uporaba:
     %s [opcije]

en: Configure CPUs in a multi-processor system.
hr: Konfigurira procesore (CPU) višeprocesorskog sustava.

en:  -e, --enable <cpu-list>       enable cpus
     -d, --disable <cpu-list>      disable cpus
     -c, --configure <cpu-list>    configure cpus
     -g, --deconfigure <cpu-list>  deconfigure cpus
     -p, --dispatch <mode>         set dispatching mode
     -r, --rescan                  trigger rescan of cpus
hr:  -e, --enable <cpu-list>       aktivira CPU-e
     -d, --disable <cpu-list>      deaktivira CPU-e
     -c, --configure <cpu-list>    konfigurira CPU-e
     -g, --deconfigure <cpu-list>  dekonfigurira CPU-e
     -p, --dispatch <mode>         postavi način nadzora (dispatching) u <mode>
     -r, --rescan                  preispita (ponovno) CPU-e

en: failed to initialize sysfs handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja za sysfs

en: unsupported argument: %s
hr: nepodržani argument: %s

en: Memory Block %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)
hr: Blok memorije %<PRIu64> (0x%016<PRIx64>-0x%016<PRIx64>)

en: Failed to parse index
hr: Nije uspjelo raščlaniti index

en: %s enable failed
hr: nije uspjelo omogućiti %s

en: %s disable failed
hr: nije uspjelo onemogućiti %s

en: %s enabled
hr: %s je omogućen

en: %s disabled
hr: %s je onemogućen

en: Could only enable %s of memory
hr: Moguće je aktivirati samo %s memorije

en: Could only disable %s of memory
hr: Moguće je deaktivirati samo %s memorije

en: %s already enabled
hr: %s je već omogućen

en: %s already disabled
hr: %s je već onemogućen

en: %s enable failed: Zone mismatch
hr: nije uspjelo omogućiti %s -- zone se ne podudaraju

en: %s disable failed: Zone mismatch
hr: nije uspjelo onemogućiti %s -- zone se ne podudaraju

en: %s enable failed
hr: nije uspjelo omogućiti %s

en: %s disable failed
hr: nije uspjelo onemogućiti %s

en: Failed to read %s
hr: Nije uspjelo pročitati %s

en: Failed to parse block number
hr: Nije uspjelo raščlaniti broj bloka

en: Failed to parse size
hr: Nije uspjelo raščlaniti veličinu

en: Size must be aligned to memory block size (%s)
hr: Veličina mora biti poravnata na veličinu bloka memorije (%s)

en: Failed to parse start
hr: Nije uspjelo raščlaniti početak

en: Failed to parse end
hr: Nije uspjelo raščlaniti kraj

en: Invalid start address format: %s
hr: Nevaljani format početne adrese: %s

en: Invalid end address format: %s
hr: Nevaljani format krajnje adrese: %s

en: Failed to parse start address
hr: Nije uspjelo raščlaniti početnu adresu

en: Failed to parse end address
hr: Nije uspjelo raščlaniti krajnju adresu

en: Start address and (end address + 1) must be aligned to memory block size (%s)
hr: Početna adresa i (krajnja adresa + 1) mora biti poravnata na veličinu bloka memorije (%s)

en: Invalid parameter: %s
hr: Nevaljani parametar: %s

en: Invalid range: %s
hr: Nevaljani raspon: %s

en:  %s [options] [SIZE|RANGE|BLOCKRANGE]
hr:  %s [opcije] [VELIČINA|RASPON|RASPON_BLOKA]

en: Set a particular size or range of memory online or offline.
hr: Označi određenu količinu ili raspon memorije kao online ili offline

en:  -e, --enable       enable memory
hr:  -e, --enable       aktivira memoriju

en:  -d, --disable      disable memory
hr:  -d, --disable      deaktivira memoriju

en:  -b, --blocks       use memory blocks
hr:  -b, --blocks       koristi blokove memorije

en:  -z, --zone <name>  select memory zone (see below)
hr:  -z, --zone <ime>   odabere tu zonu memorije (v. niže)

en:  -v, --verbose      verbose output
hr:  -v, --verbose      prikaže više informacija

en: 
    Supported zones:
hr: 
    Podržane zone:

en: failed to initialize %s handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja %s

en: zone ignored, no valid_zones sysfs attribute present
hr: zanemarena zona -- ne postoji atribut ‘valid_zones’ sysfs

en: unknown memory zone: %s
hr: nepoznata zona memorije: %s

en:  %1$s [options] -p pid
     %1$s [options] -n number -p pid
     %1$s [options] -n number [--] command [args...]]
hr:  %1$s [opcije] -p PID
     %1$s [opcije] -n broj -p PID
     %1$s [opcije] -n broj [--] naredba [argument...]]

en: Display and adjust OOM-killer score.
hr: Prikaže ili korigira ocjenu ‘OOM-killer-a’.

en:  -n, --adjust <num>     specify the adjust score value
hr:  -n, --adjust <broj>    vrijednost za korekciju ocjene

en:  -p, --pid <num>        process ID
hr:  -p, --pid <broj>       ID procesa

en: failed to read OOM score value
hr: nije uspjelo pročitati ocjenu OOM-a: %s

en: failed to read OOM score adjust value
hr: nije uspjelo pročitati vrijednost za korekciju ocjene OOM-a

en: invalid adjust argument
hr: nevaljani argument za korekciju

en: invalid argument: %s
hr: nevaljani argument: %s

en: no PID or COMMAND specified
hr: ni PID ni NAREDBA nije specificirana

en: no OOM score adjust value specified
hr: nije specificirana vrijednost za korekciju ocjene

en: pid %d's current OOM score: %d
hr: trenutna ocjena OOM za PID %d: %d

en: pid %d's current OOM score adjust value: %d
hr: trenutna veličina za korekciju ocjene OOM za PID %d: %d

en: failed to set score adjust value
hr: nije uspjelo postaviti vrijednost za korekciju ocjene

en: pid %d's OOM score adjust value changed from %d to %d
hr: vrijednost za korekciju ocjene OOM za PID %d promijenjena je od %d na %d

en: Set the function of the Ctrl-Alt-Del combination.
hr: Definira funkciju za kombinaciju tipaka Ctrl-Alt-Del.

en: implicit
hr: implicitna

en: unexpected value in %s: %ju
hr: neočekivana vrijednost u %s: %ju

en: unknown argument: %s
hr: nepoznati argument: %s

en: system is unusable
hr: sustav nije upotrebljiv

en: action must be taken immediately
hr: potrebna je hitna intervencija

en: critical conditions
hr: kritična stanja

en: error conditions
hr: stanja s greškama

en: warning conditions
hr: stanja s upozorenjima

en: normal but significant condition
hr: normalna ali značajna stanja

en: informational
hr: za informacije

en: debug-level messages
hr: poruke za debugiranje

en: kernel messages
hr: jezgrine (kernel) poruke

en: random user-level messages
hr: nasumične poruke korisniku

en: mail system
hr: poštanski sustav

en: system daemons
hr: sustavski demoni

en: security/authorization messages
hr: sigurnosne/autorizacijske poruke

en: messages generated internally by syslogd
hr: interne poruke od syslogd

en: line printer subsystem
hr: tiskarski podsustav (printeri)

en: network news subsystem
hr: podsustav mrežnih novosti (usenet)

en: UUCP subsystem
hr: podsustav UUCP

en: clock daemon
hr: takt (clock) demon

en: security/authorization messages (private)
hr: sigurnosne/autorizacijske poruke (privatne)

en: reserved 0
hr: rezervirano 0

en: reserved 1
hr: rezervirano 1

en: reserved 2
hr: rezervirano 2

en: reserved 3
hr: rezervirano 3

en: Display or control the kernel ring buffer.
hr: Prikaže ili kontrolira cikličnu buffer jezgre (kernel ring buffer).

en:  -C, --clear                 clear the kernel ring buffer
hr:  -C, --clear                 izbriše poruke iz cikličnog buffera jezgre

en:  -c, --read-clear            read and clear all messages
hr:  -c, --read-clear            sve poruke pročita i potom izbriše

en:  -D, --console-off           disable printing messages to console
hr:  -D, --console-off           onemogući ispis poruka na konzolu

en:  -E, --console-on            enable printing messages to console
hr:  -E, --console-on            omogući ispis poruka na konzolu

en:  -F, --file <file>           use the file instead of the kernel log buffer
hr:  -f, --file <file>           rabi datoteku umjesto buffer dnevnika jezgre

en:  -K, --kmsg-file <file>      use the file in kmsg format
hr:  -K, --kmsg-file <file>      koristi datoteku u kmsg formatu

en:  -f, --facility <list>       restrict output to defined facilities
hr:  -f, --facility <popis>      ograniči ispis samo na definirane mogućnosti

en:  -H, --human                 human readable output
hr:  -H, --human                 ispis u čitljivom obliku

en:  -J, --json                  use JSON output format
hr:  -J, --json                  izlaz ispiše u JSON formatu

en:  -k, --kernel                display kernel messages
hr:  -k, --kernel                prikaže jezgrine poruke

en:  -L, --color[=<when>]        colorize messages (%s, %s or %s)
hr:  -L, --color[=<kȁd>]         oboji poruke (%s, %s or %s)

en:  -l, --level <list>          restrict output to defined levels
hr:  -l, --level <popis>         ograniči ispis samo na razine iz popisa

en:  -n, --console-level <level> set level of messages printed to console
hr:  -n, --console-level <razina>  razina poruka koje se ispisuju na konzolu

en:  -P, --nopager               do not pipe output into a pager
hr:  -P, --nopager               ne šalje izlaz kroz ‘pager’ (po stranicama)

en:  -p, --force-prefix          force timestamp output on each line of multi-line messages
hr:  -p, --force-prefix          prisilno prefiksira svaki redak
                                   višerednih poruka s vremenskim žigom

en:  -r, --raw                   print the raw message buffer
hr:  -r, --raw                    ispis neformiranih poruka iz buffera

en:      --noescape              don't escape unprintable character
hr:      --noescape              ne maskira ne-ispisive znakove (control codes)

en:  -S, --syslog                force to use syslog(2) rather than /dev/kmsg
hr:  -S, --syslog                prisili na korištenje syslog(2) umjesto /dev/kmsg

en:  -s, --buffer-size <size>    buffer size to query the kernel ring buffer
hr:  -s, --buffer-size <broj>    veličina buffera za propitivanje cikličnog
                                   buffera jezgre (kernel ring buffer)

en:  -u, --userspace             display userspace messages
hr:  -u, --userspace             prikaže poruke iz imenskog prostora korisnika

en:  -w, --follow                wait for new messages
hr:  -w, --follow                čeka na nove poruke

en:  -W, --follow-new            wait and print only new messages
hr:  -w, --follow-new            čeka na i ispiše samo nove poruke

en:  -x, --decode                decode facility and level to readable string
hr:  -x, --decode                ustroj za dekodiranje u čitljiv tekst

en:  -d, --show-delta            show time delta between printed messages
hr:  -d, --show-delta            pokaže vremensku razliku između ispisanih poruka

en:  -e, --reltime               show local time and time delta in readable format
hr:  -e, --reltime               čitljiv prikaz vremena (lokalnog i razlike)

en:  -T, --ctime                 show human-readable timestamp (may be inaccurate!)
hr:  -T, --ctime                 čitljiv prikaz vremenskog žiga (možda netočan!)

en:  -t, --notime                don't show any timestamp with messages
hr:  -t, --notime                poruke pokaže bez vremenskih žigova

en:      --time-format <format>  show timestamp using the given format:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspending/resume will make ctime and iso timestamps inaccurate.
hr:      --time-format <format>  vremenski žigovi pokaže u dȃnom formatu:
                                   [delta|reltime|ctime|notime|iso|raw]
    Suspenzija/nastavak rada čini ctime i iso vremenske oznake netočnim.

en:      --since <time>          display the lines since the specified time
hr:      --since <vrijeme>       ispiše retke nakon ovog vremena

en:      --until <time>          display the lines until the specified time
hr:      --until <vrijeme>       ispiše retke do ovog vremena

en: 
    Supported log facilities:
hr: 
    Podržani objekti za zapisivanje u dnevnik (log):

en: 
    Supported log levels (priorities):
hr: 
    Podržane razine za zapisivanje u dnevnik (prioriteti):

en: failed to parse level '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti razinu ‘%s’

en: unknown level '%s'
hr: nepoznata razina ‘%s’

en: failed to parse facility '%s'
hr: nije uspjelo raščlaniti ustroj ‘%s’

en: unknown facility '%s'
hr: nepoznati ustroj ‘%s’

en: cannot mmap: %s
hr: ne može datoteku %s u cijelosti pohraniti u memoriju (mmap nije moguć)

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where %a is abbreviated name of the day, %b is abbreviated month name and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
hr: %a %e %b %H:%M:%S %Y

note: TRANSLATORS: dmesg uses strftime() fo generate date-time string where: %b is abbreviated month and %e is day of the month as a decimal number. Please, set proper month/day order here.
en: %b%e %H:%M
hr: %e%b %H:%M

en: record too large
hr: zapis je prevelik

en: invalid buffer size argument
hr: nevaljani argument za veličinu buffera

en: --raw can be used together with --level or --facility only when reading messages from /dev/kmsg
hr: --raw se može koristiti zajedno s --level ili --facility
    samo za čitanje poruka iz /dev/kmsg

en: only kmsg supports multi-line messages
hr: samo kmsg podržava višeredne poruke

en: read kernel buffer failed
hr: čitanje iz buffera kernela nije uspjelo

en: clear kernel buffer failed
hr: čišćenje spremnika kernela nije uspjelo

en: klogctl failed
hr: klogctl() nije uspjela

en:  %s [options] [<device>|<mountpoint>]
hr:  %s [opcija] [<uređaj>|<točka_montiranja>]

en: Eject removable media.
hr: Izbaci prijenosni medij (uređaj).

en:  -a, --auto <on|off>         turn auto-eject feature on or off
     -c, --changerslot <slot>    switch discs on a CD-ROM changer
     -d, --default               display default device
     -f, --floppy                eject floppy
     -F, --force                 don't care about device type
     -i, --manualeject <on|off>  toggle manual eject protection on/off
     -m, --no-unmount            do not unmount device even if it is mounted
     -M, --no-partitions-unmount do not unmount another partitions
     -n, --noop                  don't eject, just show device found
     -p, --proc                  use /proc/mounts instead of /etc/mtab
     -q, --tape                  eject tape
     -r, --cdrom                 eject CD-ROM
     -s, --scsi                  eject SCSI device
     -t, --trayclose             close tray
     -T, --traytoggle            toggle tray
     -v, --verbose               enable verbose output
     -x, --cdspeed <speed>       set CD-ROM max speed
     -X, --listspeed             list CD-ROM available speeds
hr:  -a, --auto <on|off>         uključi/isključi automatsko izbacivanje
     -c, --changerslot <slot>    izmjeni diskove u CD-ROM mjenjaču
     -d, --default               pokaže zadani uređaj
     -f, --floppy                izbaci disketu
     -F, --force                 nije važan tip uređaja
     -i, --manualeject <on|off>  uključi/isključi ručno izbacivanje
     -m, --no-unmount            ne demontira uređaj čak i ako je montiran
     -M, --no-partitions-unmount  ne demontira neku drugu particiju
     -n, --noop                  samo pokaže pronađeni uređaj, ali ga ne izbaci
     -p, --proc                  koristi /proc/mounts umjesto /etc/mtab
     -q, --tape                  izbaci magnetsku traku
     -r, --cdrom                 izbaci CD-ROM
     -s, --scsi                  izbaci SCSI uređaj
     -t, --trayclose             zatvori ladicu
     -T, --traytoggle            otvori/zatvori ladicu
     -v, --verbose               omogući opširnije informacije
     -x, --cdspeed <brzina>      postavi maksimalnu CD-ROM brzinu
     -X, --listspeed             izlista sve moguće CD-ROM brzine

en: 
    By default tries -r, -s, -f, and -q in order until success.
hr: 
    Normalno pokušavamo s opcijama -r, -s, -f, i -q sve dok ne uspije.

en: invalid argument to --changerslot/-c option
hr: nevaljani argument za opciju --changerslot (-c)

en: invalid argument to --cdspeed/-x option
hr: nevaljani argument za opciju --cdspeed (-x)

en: CD-ROM auto-eject command failed
hr: naredba za automatsko izbacivanje CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-ROM door lock is not supported
hr: zaključavanje vratašca CD-ROM-a nije podržano

en: other users have the drive open and not CAP_SYS_ADMIN
hr: disk koristi neki drugi korisnik, a ne CAP_SYS_ADMIN

en: CD-ROM lock door command failed
hr: naredba za zaključavanje vratašca CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-Drive may NOT be ejected with device button
hr: CD-ROM se NE smije izbaciti s gumbom na uređaju

en: CD-Drive may be ejected with device button
hr: CD-ROM se smije izbaciti s gumbom na uređaju

en: CD-ROM select disc command failed
hr: naredba za odabir CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-ROM load from slot command failed
hr: naredba za odabir CD-ROM-a nije uspjela

en: IDE/ATAPI CD-ROM changer not supported by this kernel
hr: Ova jezgra (kernel) ne podržava IDE/ATAPI CD-ROM mjenjač

en: CD-ROM tray close command failed
hr: naredba za zatvaranje ladice CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-ROM tray close command not supported by this kernel
hr: Ova jezgra (kernel) ne podržava naredbu zatvaranja ladice CD-ROM-a

en: CD-ROM eject unsupported
hr: izbacivanje CD-ROM-a nije podržano

en: CD-ROM eject command failed
hr: naredba za izbacivanje CD-ROM-a nije uspjela

en: no CD-ROM information available
hr: nema dostupnih informacija o CD-ROM-u

en: CD-ROM drive is not ready
hr: CD-ROM uređaj nije spreman

en: CD-ROM status command failed
hr: naredba za status CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-ROM select speed command failed
hr: naredba za odabir brzine CD-ROM-a nije uspjela

en: CD-ROM select speed command not supported by this kernel
hr: Ova jezgra (kernel) ne podržava naredbu za odabir brzine CD-ROM-a

en: %s: failed to finding CD-ROM name
hr: %s: nije uspjelo naći ime CD-ROM-a

en: %s: failed to read speed
hr: %s: nije uspjelo pročitati brzinu

en: failed to read speed
hr: nije uspjelo pročitati brzinu

en: not an sg device, or old sg driver
hr: to nije ni SG-uređaj ni stari SG driver

en: %s: unmounting
hr: %s: demontira se

en: drop permissions failed
hr: nije uspjelo ukloniti prava pristupa

en: unable to fork
hr: ne može stvoriti novi proces (greška u fork())

en: unmount of `%s' did not exit normally
hr: demontiranje „%s” nije normalno završilo

en: unmount of `%s' failed
hr: nije uspjelo demontirati „%s”

en: failed to parse mount table
hr: nije uspjelo raščlaniti tablicu montiranja

en: %s: mounted on %s
hr: %s: je montiran na %s

en: setting CD-ROM speed to auto
hr: CD-ROM postavljamo na automatsku brzinu

en: setting CD-ROM speed to %ldX
hr: CD-ROM-a postavljamo na %ldX

en: default device: `%s'
hr: zadani uređaj: „%s”

en: using default device `%s'
hr: koristi se zadani uređaj „%s”

en: unable to find device
hr: ne može naći uređaj

en: device name is `%s'
hr: ime uređaja je „%s”

en: %s: not mounted
hr: %s: nije montiran

en: %s: disc device: %s (disk device will be used for eject)
hr: %s: blok-uređaj: %s (blok-uređaj se ne će koristiti za izbacivanje)

en: %s: not found mountpoint or device with the given name
hr: %s: nije pronađena ni točka montiranja ni uređaj s dȃnim imenom

en: %s: is whole-disk device
hr: %s: je cijeli-disk uređaj

en: %s: is not ejectable device
hr: %s: nije uređaj koji se ne može izabaciti

en: device is `%s'
hr: uređaj je „%s”

en: exiting due to -n/--noop option
hr: završava se zbog opcije --noop (-n)

en: %s: enabling auto-eject mode
hr: %s: omogućuje se automatsko izbacivanje

en: %s: disabling auto-eject mode
hr: %s: onemogućuje se automatsko izbacivanje

en: %s: closing tray
hr: %s: ladica se zatvara

en: %s: toggling tray
hr: %s: ladica se otvara/zatvara

en: %s: listing CD-ROM speed
hr: %s: ispisivanje CD-ROM brzina

en: error: %s: device in use
hr: greška: uređaj %s je zauzet

en: %s: selecting CD-ROM disc #%ld
hr: %s: odabire se CD-ROM disk #%ld

en: %s: trying to eject using CD-ROM eject command
hr: %s: pokušaj izbacivanja CD-ROM-a s naredbom za izbacivanje

en: CD-ROM eject command succeeded
hr: naredba za izbacivanje CD-ROM-a je uspjela

en: %s: trying to eject using SCSI commands
hr: %s: pokušaj izbacivanja CD-ROM-a sa SCSI naredbom

en: SCSI eject succeeded
hr: SCSI izbacivanje je uspjelo

en: SCSI eject failed
hr: SCSI izbacivanje nije uspjelo

en: %s: trying to eject using floppy eject command
hr: %s: pokušaj izbacivanja s naredbom za izbacivanje diskete

en: floppy eject command succeeded
hr: naredba za izbacivanje diskete je uspjela

en: floppy eject command failed
hr: naredba za izbacivanje diskete nije uspjela

en: %s: trying to eject using tape offline command
hr: %s: pokušaj izbacivanja s naredbom tape-offline

en: tape offline command succeeded
hr: naredba tape-offline je uspjela

en: tape offline command failed
hr: naredba tape-offline nije uspjela

en: unable to eject
hr: izbacivanje ne može

en:  %s [options] <filename>
hr:  %s [opcije] <datoteka>

en: Preallocate space to, or deallocate space from a file.
hr: Rezervira prostor za ili ga oslobodi iz datoteke.

en:  -c, --collapse-range remove a range from the file
hr:  -c, --collapse-range ukloni raspon iz datoteke

en:  -d, --dig-holes      detect zeroes and replace with holes
hr:  -d, --dig-holes      otkriva blokove s nulama i zamijeni ih s rupama

en:  -i, --insert-range   insert a hole at range, shifting existing data
hr:  -i, --insert-range   umetne rupu u raspon gurnuvši postojeće podatke

en:  -l, --length <num>   length for range operations, in bytes
hr:  -l, --length <broj>  dužina za operacije s rasponima, u bajtima

en:  -n, --keep-size      maintain the apparent size of the file
hr:  -n, --keep-size      zadrži prividnu veličinu datoteke

en:  -o, --offset <num>   offset for range operations, in bytes
hr:  -o, --offset <broj>  odmak za operacije s rasponima, u bajtima

en:  -p, --punch-hole     replace a range with a hole (implies -n)
hr:  -p, --punch-hole     zamijeni raspon s rupom (implicira -n)

en:  -z, --zero-range     zero and ensure allocation of a range
hr:  -z, --zero-range     rezervira raspon i ispuni ga nulama

en:  -x, --posix          use posix_fallocate(3) instead of fallocate(2)
hr:  -x, --posix          koristi posix_fallocate(3) umjesto fallocate(2)

en: fallocate failed: keep size mode is unsupported
hr: fallocate() nije uspjela:  ‘keep size’ mȏd (opcija -n) nije podržan

en: fallocate failed
hr: fallocate() nije uspjela

en: %s: read failed
hr: %s: čitanje nije uspjelo

en: %s: %s (%ju bytes) converted to sparse holes.
hr: %s: %s (%ju bajta) pretvoreno je u rupe (sparse holes).

en: posix_fallocate support is not compiled
hr: posix_fallocate podrška nije ugrađena (nije ukompilirana)

en: no filename specified
hr: nije dȃno ime datoteke

en: invalid length value specified
hr: dȃna je nevaljana vrijednost za dužinu

en: no length argument specified
hr: nije dȃn argument dužine

en: invalid offset value specified
hr: dȃna je nevaljana vrijednost za odmak

en: %s: %s (%ju bytes) hole created.
hr: %s: stvoreno je %s rupa (%ju bajta).

en: %s: %s (%ju bytes) removed.
hr: %s: uklonjeno %s (%ju bajta).

en: %s: %s (%ju bytes) inserted.
hr: %s: umetnuto %s (%ju bajta).

en: %s: %s (%ju bytes) zeroed.
hr: %s: nulirano (zeroed) %s (%ju bajta)

en: %s: %s (%ju bytes) allocated.
hr: %s: dodijeljeno %s (%ju bajta)

en:  %1$s [options] <file>|<directory> <command> [<argument>...]
     %1$s [options] <file>|<directory> -c <command>
     %1$s [options] <file descriptor number>
hr:  %1$s [opcije] <datoteka>|<direktorij> <naredba> [<argument>...]
     %1$s [opcije] <datoteka>|<direktorij> -c <naredba>
     %1$s [opcije] <broj_deskriptora_datoteke>

en: Manage file locks from shell scripts.
hr: Upravlja s bravama (locks) datoteke iz skripta ljuske (shell scripts).

en:  -s, --shared             get a shared lock
hr:  -s, --shared             dobije dijeljenu bravu

en:  -x, --exclusive          get an exclusive lock (default)
hr:  -x, --exclusive          dobije ekskluzivnu bravu (zadano)

en:  -u, --unlock             remove a lock
hr:  -u, --unlock             ukloni bravu

en:  -n, --nonblock           fail rather than wait
hr:  -n, --nonblock           umjesto čekanja završi s neuspjehom

en:  -w, --timeout <secs>     wait for a limited amount of time
hr:  -w, --timeout <broj>     čeka taj broj sekundi (tajmaut)

en:  -E, --conflict-exit-code <number>  exit code after conflict or timeout
hr:  -E, --conflict-exit-code <broj>  izlazni kȏd nakon konflikta ili tajmauta

en:  -o, --close              close file descriptor before running command
hr:  -o, --close              prije izvršenja naredbe zatvori deskriptor datoteke

en:  -c, --command <command>  run a single command string through the shell
hr:  -c, --command <naredba>  provede tu naredbu kroz ljusku

en:  -F, --no-fork            execute command without forking
hr:  -F, --no-fork            izvrši naredbu bez pokretanje novog procesa

en:      --fcntl              use fcntl(F_OFD_SETLK) rather than flock()
hr:      --fcntl              koristi fcntl(F_OFD_SETLK) radije nego flock()

en:      --verbose            increase verbosity
hr:      --verbose            prikaže više informacija

en: cannot open lock file %s
hr: ne može otvoriti zaključanu datoteku %s

en: internal error, unknown operation %d
hr: **interna programska greška**: nepoznata operacija %d

en: internal error, unknown api %d
hr: **interna programska greška**: nepoznati api %d

en: invalid timeout value
hr: nevaljana vrijednost za tajmaut

en: invalid exit code
hr: nevaljani izlazni kȏd

en: exit code out of range (expected 0 to 255)
hr: izlazni kod je izvan raspona (mora biti od 0 do 255)

en: the --no-fork and --close options are incompatible
hr: opcije --no-fork i --close su međusobno isključive

en: %s requires exactly one command argument
hr: %s zahtijeva samo jedan naredbeni argument

en: bad file descriptor
hr: loš deskriptor datoteke

en: requires file descriptor, file or directory
hr: zahtijeva deskriptor datoteke, datoteku ili direktorij

en: failed to get lock
hr: nije uspjelo dobiti bravu

en: timeout while waiting to get lock
hr: vrijeme za čekanje na bravu je isteklo

en: %s: getting lock took %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
hr: %s: za dobivanje brave trebalo je %<PRId64>.%06<PRId64> sekunda

en: %s: executing %s
hr: %s: izvršavamo %s

en:  %s [options] <mountpoint>
hr:  %s [opcije] <točka_montiranja>

en: Suspend access to a filesystem.
hr: Obustavi pristup datotečnom sustavu.

en:  -f, --freeze      freeze the filesystem
hr:  -f, --freeze      zamrzne datotečni sustav

en:  -u, --unfreeze    unfreeze the filesystem
hr:  -u, --unfreeze    odmrzne datotečni sustav

en: neither --freeze or --unfreeze specified
hr: ni opcija --freeze ni opcija --unfreeze nije specificirana

en: %s: is not a directory
hr: %s: nije direktorij

en: %s: freeze failed
hr: %s: nije uspjelo zamrznuti

en: %s: unfreeze failed
hr: %s: nije uspjelo odmrznuti

en: %s: not a directory
hr: %s: nije direktorij

en: %s: 0 B (dry run) trimmed on %s
hr: %s: 0 B (proba (dry run)) je podrezano na %s

en: %s: 0 B (dry run) trimmed
hr: %s: 0 B (proba (dry run)) je podrezano

en: %s: FITRIM ioctl failed
hr: %s: FITRIM ioctl nije uspjela

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed on %s
hr: %s: %s (%<PRIu64> bajta) podrezano na %s

note: TRANSLATORS: The standard value here is a very large number.
en: %s: %s (%<PRIu64> bytes) trimmed
hr: %s: %s (%<PRIu64> bajta) je odrezano

en: failed to parse %s
hr: nije uspjelo raščlaniti %s

en: failed to allocate FS handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za rukovatelja datotečnih sustava

en: %s: the discard operation is not supported
hr: %s: operacija odbacivanja nije podržana

en:  %s [options] <-A|-a|mount point>
hr:  %s [opcije] <-A|-a|očka_montiranja>

en: Discard unused blocks on a mounted filesystem.
hr: Odbaci nekorištene blokove montiranog datotečnog sustava.

en:  -a, --all                trim mounted filesystems
hr:  -a, --all             podreže (počisti, skrati) montirane datotečne sustave

en:  -A, --fstab              trim filesystems from /etc/fstab
hr:  -A, --fstab           podreže datotečne sustave iz /etc/fstab

en:  -I, --listed-in <list>   trim filesystems listed in specified files
hr:  -I, --listed-in <popis>  podreže datotečne sustave iz <popisa> datoteka

en:  -o, --offset <num>       the offset in bytes to start discarding from
hr:  -o, --offset <broj>   odmak u bajtovima otkuda započeti s odbacivanjem

en:  -l, --length <num>       the number of bytes to discard
hr:  -l, --length <broj>   odbaci tu količinu bajtova

en:  -m, --minimum <num>      the minimum extent length to discard
hr:  -m, --minimum <broj>  minimalna dužina (broj bajta) za odbaciti

en:  -t, --types <list>       limit the set of filesystem types
hr:  -t, --types <popis>     ograniči datotečne sustave na popis

en:  -v, --verbose            print number of discarded bytes
hr:  -v, --verbose         ispiše broj odbačenih bajtova

en:      --quiet-unsupported  suppress error messages if trim unsupported
hr:      --quiet-unsupported  prešuti greške ako je podrezivanje nepodržano

en:  -n, --dry-run            does everything, but trim
hr:  -n, --dry-run         izvrši sve osim podrezivanja,

en: failed to parse minimum extent length
hr: minimalna dužina za ‘extent’ nije razumljiva
    (extent je neprekinuti prostor rezerviran za pohranu datoteke)

en: no mountpoint specified
hr: točka montiranja nije specificirana

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
hr: Pretpostavljamo da je hardverski sat (hw sat) sinkroniziran s %s.

en: local
hr: lokalno vrijeme

en: Warning: unrecognized line in adjtime file: %s
hr: Upozorenje:  nepoznati redak u adjtime datoteci: %s

en: Warning: unrecognized third line in adjtime file
    (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
hr: Upozorenje:  treći redak u adjtime-datoteci nije prepoznat
    (Očekivano je: „UTC” ili „LOCAL” ili ništa.)

en: Last drift adjustment done at %<PRId64> seconds after 1969
hr: Posljednja korekcija odstupanja izvršena je u %<PRId64> sekunda nakon 1969.

en: Last calibration done at %<PRId64> seconds after 1969
hr: Posljednja kalibracija izvršena je u %<PRId64> sekunda nakon 1969.

en: Hardware clock is on %s time
hr: Hardverski sat je na %s vremenu

en: Waiting for clock tick...
hr: Čekamo na signal od sata...

en: ...synchronization failed
hr: ...sinkronizacija nije uspjela

en: ...got clock tick
hr: ... signal je primljen.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
hr: Nevaljane vrijednosti u hardverskom satu: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
hr: Vrijeme hardverskog sata: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekunde nakon 1969.

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
hr: Vrijeme pročitano iz hardverskog sata: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> seconds since 1969
hr: Hardverski sat postavljamo na %.2d:%.2d:%.2d = %<PRId64> sekunda nakon 1969.

en: RTC type: '%s'
hr: RTC tip: ‘%s’

en: Using delay: %.6f seconds
hr: Kašnjenje: %.6f sekunda

en: time jumped backward %.6f seconds to %<PRId64>.%06<PRId64> - retargeting
hr: vrijeme je skočilo %.6f sekunda unatrag na %<PRId64>.%06<PRId64> -- novi cilj...

en: missed it - %<PRId64>.%06<PRId64> is too far past %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)
hr: prespavano -- %<PRId64>.%06<PRId64> je predaleko od %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f > %.6f)

en: %<PRId64>.%06<PRId64> is close enough to %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    Set RTC to %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)
hr: %<PRId64>.%06<PRId64> je dovoljno blizu %<PRId64>.%06<PRId64> (%.6f < %.6f)
    RTC je postavljen na %<PRId64> (%<PRId64> + %d; refsystime = %<PRId64>.%06<PRId64>)

en: Calling settimeofday(NULL, 0) to lock the warp_clock function.
hr: Pozivamo settimeofday(NULL, 0) da zaključamo funkciju warp_clock.

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to set the kernel timezone.
hr: Pozivamo settimeofday(NULL, %d) da postavimo vremensku zonu jezgre (kernel).

en: Calling settimeofday(NULL, %d) to warp System time, set PCIL and the kernel tz.
hr: Pozivamo settimeofday(NULL, %d) da warp sustavsko vrijeme, postavimo PCIL i vremensku zonu jezgre.

en: Calling settimeofday(%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) to set the System time.
hr: Poziva settimeofday((%<PRId64>.%06<PRId64>, NULL) da postavi vrijeme sustava.

en: settimeofday() failed
hr: settimeofday() nije uspjela

en: Not adjusting drift factor because the --update-drift option was not used.
hr: Drift-faktor nije korigiran jer
    nije bila korištena opcija --update-drift.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
hr: Drift-faktor nije korigiran jer
    vrijeme je bilo nula pri posljednjoj kalibraciji.
    Budući da nema iskoristive povijesti, potrebna je nova kalibracija.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than four hours since the last calibration.
hr: Drift-faktor nije korigiran jer
    nije prošlo četiri sata od posljednje kalibracije.

en: Clock drift factor was calculated as %f seconds/day.
    It is far too much. Resetting to zero.
hr: Izračunati drift-faktor je %f sekunda/dan.
    To je previše. Postavlja se na nulu.

en: Clock drifted %f seconds in the past %f seconds
    in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
hr: Unatoč drift-faktoru %3$f sekundi/dan, u posljednjih
    %2$f sekundi sat odstupa %1$f sekunda.
    Drift-faktor će se korigirati za %4$f sekunde/dan.

en: Time since last adjustment is %<PRId64> second
     | Time since last adjustment is %<PRId64> seconds
hr[0]: Prošlo je %<PRId64> sekunda od posljednje korekcije.
hr[1]: Prošlo je %<PRId64> sekunde od posljednje korekcije.
hr[2]: Prošlo je %<PRId64> sekunda od posljednje korekcije.

en: Calculated Hardware Clock drift is %<PRId64>.%06<PRId64> seconds
hr: Izračunati drift hardverskog sata je %<PRId64>.%06<PRId64> sekundi

en: New %s data:
    %s
hr: Novi podaci %s:
    %s

en: cannot update %s
hr: ne može ažurirati %s

en: Not setting clock because last adjustment time is zero, so history is bad.
hr: Sat neće biti postavljen jer
    vrijeme je bilo nula pri posljednjoj kalibraciji.
    Znači da nema iskoristive povijesti.

en: Not setting clock because drift factor %f is far too high.
hr: Sat neće biti postavljen jer
    drift-faktor %f je previše velik.

en: No usable clock interface found.
hr: Nije pronađeno ni jedno upotrebljivo sučelje sata.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
hr: Ni jednom poznatom metodom ne može pristupiti hardverskom satu.

en: Use the --verbose option to see the details of our search for an access method.
hr: Koristite opciju --verbose za detalje potrage za metodom pristupa.

en: Target date:   %<PRId64>
hr: Ciljani datum:   %<PRId64>

en: Predicted RTC: %<PRId64>
hr: Predviđeno vrijeme RTC-a: %<PRId64>

en: RTC read returned an invalid value.
hr: RTC je vratio nevaljanu vrijednost.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
hr: Potrebna korekcija je manja od jedne sekunde; sat se neće mijenjati.

en: unable to read the RTC epoch.
hr: ne može pročitati epohu iz RTC.

en: The RTC epoch is set to %lu.
hr: Epoha RTC je postavljena na %lu.

en: --epoch is required for --setepoch.
hr: opcija --epoch je obvezna za --setepoch.

en: unable to set the RTC epoch.
hr: ne može postaviti epohu RTC.

en: unable to read the RTC parameter %s
hr: ne može pročitati RTC parametar %s

en: The RTC parameter 0x%jx is set to 0x%jx.
hr: RTC parametar 0x%jx je postavljena na 0x%jx.

en:  %s [function] [option...]
hr:  %s [funkcija] [opcija...]

en: Time clocks utility.
hr: Alat za manipuliranje satova (time clocks).
    Hardverski sat je još poznat kao Real Time Clock (RTC) ili CMOS Clock.

en:  -r, --show                      display the RTC time
hr:  -r, --show                      pokaže RTC vrijeme

en:      --get                       display drift corrected RTC time
hr:      --get                       pokaže driftom korigirano RTC vrijeme

en:      --set                       set the RTC according to --date
hr:      --set                       postavi RTC u skladu s --date

en:  -s, --hctosys                   set the system time from the RTC
hr:  -s, --hctosys                   postavi vrijeme sustava na RTC vrijeme

en:  -w, --systohc                   set the RTC from the system time
hr:  -w, --systohc                   postavi RTC na vrijeme sustava

en:      --systz                     send timescale configurations to the kernel
hr:      --systz                     pošalje vremensku konfiguraciju jezgri (kernel)

en:  -a, --adjust                    adjust the RTC to account for systematic drift
hr:  -a, --adjust                    korigira RTC s uračunatim driftom sustava

en:      --getepoch                  display the RTC epoch
hr:      --getepoch                  pokaže RTC epohu

en:      --setepoch                  set the RTC epoch according to --epoch
hr:      --setepoch                  postavi RTC epohu u skladu s --epoch

en:      --param-get <param>         display the RTC parameter
hr:      --getepoch                  pokaže RTC parametar

en:      --param-set <param>=<value> set the RTC parameter
hr:      --param-set <param>=<vrijednost>  postavi RTC parametar

en:      --param-index <number>      parameter index (default 0)
hr:      --param-index <broj>        indeks parametra (zadano 0)

en:      --vl-read                   read voltage low information
hr:      --vl-read                   čita podatke o niskom naponu

en:      --vl-clear                  clear voltage low information
hr:      --vl-clear                  izbriše podatke o niskom naponu

en:      --predict                   predict the drifted RTC time according to --date
hr:      --predict                   predvidi RTC vrijeme s uračunatim driftom
                                       u skladu s --date

en:  -u, --utc                       the RTC timescale is UTC
hr:  -u, --utc                       RTC koristi UTC zonu

en:  -l, --localtime                 the RTC timescale is Local
hr:  -l, --localtime                 RTC koristi Local (lokalnu vremensku zonu)

en:  -f, --rtc <file>                use an alternate file to %1$s
hr:  -f, --rtc <datoteka>            koristi <datoteku> za %1$s

en:      --directisa                 use the ISA bus instead of %1$s access
hr:      --directisa                 koristi ISA bus umjesto %1$s pristupa

en:      --date <time>               date/time input for --set and --predict
hr:      --date <vrijeme>            ulazni podaci datum/vrijeme
                                       za --set i --predict

en:      --delay <sec>               delay used when set new RTC time
hr:      --delay <sek>               koristi <sek> kašnjenja za postavku RTC vremena

en:      --epoch <year>              epoch input for --setepoch
hr:      --epoch <godina>            ulazna epoha za --setepoch

en:      --update-drift              update the RTC drift factor
hr:      --update-drift              ažurira RTC drift faktor

en:      --noadjfile                 do not use %1$s
hr:      --noadjfile                 ne koristi %1$s

en:      --adjfile <file>            use an alternate file to %1$s
hr:      --adjfile <datoteka>        koristi <datoteku> za %1$s

en:      --test                      dry run; implies --verbose
hr:      --test                      dry run; implicira --verbose

en:  -v, --verbose                   display more details
hr:  -v, --verbose                   pokaže više informacija

en:  <param> is either a numeric RTC parameter value or one of these aliases:
hr:  <param> je ili numerička vrijednost RTC parametra  ili jedna od:

en:    See Kernel's include/uapi/linux/rtc.h for parameters and values.
hr:    Pogledajte include/uapi/linux/rtc.h za parametre i vijednosti.

en:  <param> and <value> accept hexadecimal values if prefixed with 0x, otherwise decimal.
hr:  <param> i <vrijednost> očekuju heksadecimalne vrijenosti s prefiksom 0x,
     inače decimalne vrijednosti.

en: Unable to connect to audit system
hr: Ne može spojiti se na revizijski sustav (audit system)

en: use --verbose, --debug has been deprecated.
hr: koristite --verbose, opcija --debug je zastarjela.

en: failed to parse param-index
hr: Nije uspjelo raščlaniti param-index

en: --update-drift requires --set or --systohc
hr: --update-drift zahtijeva --set ili --systohc

en: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
hr: S --noadjfile morate specificirati ili --utc ili --localtime

en: --date is required for --set or --predict
hr: --date je obvezan uz --set ili --predict

en: invalid date '%s'
hr: nevaljani datum ‘%s’

en: System Time: %<PRId64>.%06<PRId64>
hr: Sustavno vrijeme: %<PRId64>.%06<PRId64>

en: Test mode: nothing was changed.
hr: To je bilo samo testiranje: ništa nije promijenjeno.

en: could not send audit message
hr: nije bilo moguće poslati revizijsku poruku

en: ISA port access is not implemented
hr: pristup k ISA portu nije ostvaren

en: iopl() port access failed
hr: pristup portu pomoću iopl() nije uspio

en: Using direct ISA access to the clock
hr: Koristi se direktni ISA pristup k satu

en: supported features
hr: podržane značajke

en: time correction
hr: korekcija vremena

en: Trying to open: %s
hr: Pokušavamo otvoriti: %s

en: cannot open rtc device
hr: ne može otvoriti uređaj RTC

en: Waiting in loop for time from %s to change
hr: Čekamo (u petlji) na promjenu vremena iz %s

en: Timed out waiting for time change.
hr: Isteklo je vrijeme čekanja za promjenu vremena.

en: select() to %s to wait for clock tick timed out
hr: select() na %s radi čekanja na signal sata je predugo trajala

en: select() to %s to wait for clock tick failed
hr: select() na %s radi čekanja na signal sata nije uspjelo

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
hr: ioctl() na %s radi onemogućavanja ‘update interrupts’ nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) to %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_UIE_ON, 0) na %s nije uspjela

en: ioctl(RTC_SET_TIME) to %s to set the time failed
hr: ioctl(RTC_SET_NAME) na %s nije uspio postaviti vrijeme

en: ioctl(RTC_SET_TIME) was successful.
hr: ioctl(RTC_SET_NAME) završio je s uspjehom.

en: Using the rtc interface to the clock.
hr: Koristimo sučelje RTC-a za sat.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) to %s succeeded.
hr: ioctl(%d, RTC_EPOCH_READ, epoch_p) na %s je uspješno završila.

en: invalid epoch '%s'.
hr: nevaljana epoha ‘%s’.

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) to %s succeeded.
hr: ioctl(%d, RTC_EPOCH_SET, %lu) na %s je uspješno završila.

en: could not convert parameter name to number
hr: nije bilo moguće pretvoriti ime parametra u broj

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) to %s succeeded.
hr: ioctl(%d, RTC_PARAM_GET, param) na %s je uspješno završila.

en: expected <param>=<value>
hr: očekivano <param>=<vrijednost>

en: could not convert parameter value to number
hr: nije bilo moguće pretvoriti vrijednost parametra u broj

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) to %s succeeded.
hr: ioctl(%d, RTC_PARAM_SET, param) na %s je uspješno završila.

en: Voltage too low, RTC data is invalid
hr: Napon je prenizak, podaci od RTC nisu valjani

en: Backup voltage is low
hr: Pomoćni napon je nizak

en: Backup empty or not present
hr: Pomoćno napajanje je prazno ili ga nema

en: Voltage is low, RTC accuracy is reduced
hr: Napon je nizak, RTC točnost je smanjena

en: Backup switchover happened
hr: Dogodilo se prebacivanje na backup

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_VL_READ) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_VL_READ) on %s returned 0x%x
hr: ioctl(%d, RTC_VL_READ) na %s vratio se na 0x%x

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s failed
hr: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) na %s nije uspjela

en: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) on %s succeeded.
hr: ioctl(%d, RTC_VL_CLEAR) na %s je uspješno završila.

en: POSIX shared memory is not supported
hr: Podrška za POSIX dijeljenu memoriju nije podržana

en: POSIX shared memory name: %s
hr: Ime POSIX dijeljene memorije: %s

en: POSIX message queue is not supported
hr: Podrška za POSIX red poruka nije dostupna

en: POSIX message queue name: %s
hr: Ime POSIX reda poruka: %s

en: POSIX semaphore is not supported
hr: POSIX semafor nije podržan

en: POSIX semaphore name: %s
hr: Ime POSIX semafora: %s

en: Create various IPC resources.
hr: Ostvari razne IPC resurse.

en:  -M, --shmem <size>       create shared memory segment of size <size>
hr:  -M, --shmem <veličina>   kreira segment dijeljene memorije te veličine

en:  -m, --posix-shmem <size> create POSIX shared memory segment of size <size>
hr:  -m, --posix-shmem <veličina>   kreira segment dijeljene memorije te veličine

en:  -S, --semaphore <number> create semaphore array with <number> elements
hr:  -S, --semaphore <broj>   kreira polje semafora s tim brojem elemenata

en:  -s, --posix-semaphore    create POSIX semaphore
hr:  -s, --posix-semaphore    kreira POSIX semafor

en:  -Q, --queue              create message queue
hr:  -Q, --queue              kreira red čekanja

en:  -q, --posix-mqueue       create POSIX message queue
hr:  -q, --posix-mqueue       kreira POSIX red čekanja

en:  -p, --mode <mode>        permission for the resource (default is 0644)
hr:  -p, --mode <mȏd>         prava pristupa resursa (zadano 0644)

en:  -n, --name <name>        name of the POSIX resource
hr:  -n, --name <ime>          ime POSIX resursa

en: <size>
hr: <veličina>

en:  -n, --name <name> option is required for POSIX IPC
hr:  -n, --name <ime> opcija je potrebna za POSIX IPC

en: failed to parse size
hr: nije uspjelo raščlaniti veličinu

en: failed to parse elements
hr: nije uspjelo raščlaniti elemente

en: failed to parse mode
hr: nije uspjelo razabrati način rada

en: name is required for POSIX IPC
hr: za POSIX IPC potrebno je ime

en: create share memory failed
hr: kreiranje dijeljene memorije nije uspjelo

en: Shared memory id: %d
hr: ID segmenta dijeljene memorije: %d

en: create POSIX shared memory failed
hr: kreiranje POSIX dijeljene memorije nije uspjelo

en: create message queue failed
hr: kreiranje reda čekanja nije uspjelo

en: Message queue id: %d
hr: ID reda čekanja: %d

en: create POSIX message queue failed
hr: kreiranje POSIX reda čekanja nije uspjelo

en: create semaphore failed
hr: kreiranje semafora nije uspjelo

en: Semaphore id: %d
hr: ID semafora: %d

en: create POSIX semaphore failed
hr: kreiranje POSIX semafora nije uspjelo

en:  %1$s [options]
     %1$s shm|msg|sem <id>...
hr:  %1$s [opcije]
     %1$s shm|msg|sem <ID>...

en: Remove certain IPC resources.
hr: Uklanjanje određenih IPC resursa.

en:  -m, --shmem-id <id>        				remove shared memory segment by id
hr:  -m, --shmem-id <id>        				ukloni segment dijeljene memorije prema ID

en:  -M, --shmem-key <key>      				remove shared memory segment by key
hr:  -M, --shmem-key <ključ>    				ukloni segment dijeljene memorije prema ključu

en:      --posix-shmem <name>   				remove POSIX shared memory segment by name
hr:      --posix-shmem <imr>    				ukloni segment POSIX dijeljene memorije prema imenu

en:  -q, --queue-id <id>        				remove message queue by id
hr:  -q, --queue-id <id>        				ukloni red čekanja prema ID

en:  -Q, --queue-key <key>      				remove message queue by key
hr:  -Q, --queue-key <ključ>    				ukloni red čekanja prema ključu

en:      --posix-mqueue <name>  				remove POSIX message queue by name
hr:      --posix-mqueue <ime>   				ukloni POSIX red čekanja prema imenu

en:  -s, --semaphore-id <id>    				remove semaphore by id
hr:  -s, --semaphore-id <ID>    				ukloni semafor prema ID

en:  -S, --semaphore-key <key>  				remove semaphore by key
hr:  -S, --semaphore-key <ključ> 				ukloni semafor prema ključu

en:      --posix-semaphore <name> 				remove POSIX semaphore by name
hr:      --posix-semaphore <ime>  				ukloni semafor prema ključu

en:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]	remove all (in the specified category)
hr:  -a, --all[=shm|pshm|msg|pmsg|sem|psem]	ukloni sve (u navedenoj kategoriji)

en:  -v, --verbose              				explain what is being done
hr:  -v, --verbose              				objašnjava što radi

en: removing shared memory segment id `%d'
hr: uklanjamo segment s ID „%d” dijeljene memorije

en: removing message queue id `%d'
hr: uklanjamo red čekanja s ID „%d”

en: removing semaphore id `%d'
hr: uklanjamo semafor s ID „%d”

en: permission denied for key
hr: pristup nije dopušten za ključ

en: permission denied for id
hr: pristup nije dopušten za ID

en: invalid key
hr: nevaljani ključ

en: invalid id
hr: nevaljani ID

en: already removed key
hr: ključ je već uklonjen

en: already removed id
hr: ID je već uklonjen

en: key failed
hr: s ključem nije uspjelo

en: id failed
hr: s ID nije uspjelo

en: invalid id: %s
hr: nevaljani ID: %s

en: resource(s) deleted
hr: resurs(i) je/su uklonjen(i)

en: illegal key (%s)
hr: neispravni ključ (%s)

en: removing POSIX shared memory `%s'
hr: uklanjamo POSIX dijeljenu memoriju „%s”

en: POSIX message queues are not supported
hr: POSIX red čekanja nije podržan

en: removing POSIX message queue `%s'
hr: uklanjamo POSIX red čekanja  „%s”

en: POSIX semaphores are not supported
hr: POSIX semafori nisu podržani

en: removing POSIX semaphore `%s'
hr: uklanjamo POSIX semafor „%s”

en: permission denied for name `%s'
hr: pristup nije dopušten za ime „%s”

en: name `%s' not found
hr: ime „%s” nije pronađeno

en: name `%s' too long
hr: name „%s” je predugo

en: name failed
hr: ‘ime’ nije uspjela

en: kernel not configured for shared memory
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava dijeljenu memoriju

en: kernel not configured for semaphores
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava semafore

en: kernel not configured for message queues
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava redove čekanja poruka

en:  %1$s [resource-option...] [output-option]
     %1$s -m|-q|-s -i <id>
hr:  %1$s [resurs-opcija...] [prikaz-opcija]
     %1$s -m|-q|-s -i <ID>

en: Show information on IPC facilities.
hr: Prikaže informacije o korištenju IPC resursa.

en:  -i, --id <id>  print details on resource identified by <id>
hr:  -i, --id <ID>  ispiše iscrpne podatke o resursu identificiranom s <ID>

en: Resource options:
hr: Opcije za resurse:

en:  -m, --shmems      shared memory segments
hr:  -m, --shmems      dijeljeni segmenti memorije

en:  -q, --queues      message queues
hr:  -q, --queues      redovi čekanja poruka

en:  -s, --semaphores  semaphores
hr:  -s, --semaphores  semafori

en:  -a, --all         all (default)
hr:  -a, --all         sve (zadano)

en: Output options:
hr: Opcije za prikaz/ispis izlaza:

en:  -t, --time        show attach, detach and change times
hr:  -t, --time        pokaže vrijeme pripajanja, odvajanja i promjena

en:  -p, --pid         show PIDs of creator and last operator
hr:  -p, --pid         pokaže PID-ove kreatora i PID-ove posljednje operacije

en:  -c, --creator     show creator and owner
hr:  -c, --creator     pokaže kreatora i vlasnika

en:  -l, --limits      show resource limits
hr:  -l, --limits      pokaže ograničenja resursa

en:  -u, --summary     show status summary
hr:  -u, --summary     pokaže sažetak stanja

en:      --human       show sizes in human-readable format
hr:      --human       veličine u čitljivom formatu

en:  -b, --bytes       show sizes in bytes
hr:  -b, --bytes       veličine u bajtovima

en: failed to parse id argument
hr: nije uspjelo razabrati ID argument

en: when using an ID, a single resource must be specified
hr: ako koristite ID, onda morate specificirati (samo) jedan resurs

en: unable to fetch shared memory limits
hr: ne može dobiti ograničenja za dijeljenu memoriju

en: ------ Shared Memory Limits --------
hr: ------ Ograničenja zajedničke memorije --------

en: max number of segments = %ju
hr: maksimalni broj segmenata = %ju

en: max seg size
hr: maksimalna veličina segmenta

en: max total shared memory (kbytes)
hr: maksimalna ukupna dijeljena memorija  (kbajta)

en: max total shared memory
hr: maksimalna ukupna dijeljena memorija

en: min seg size
hr: minimalna veličina segmenta

en: kernel not configured for shared memory
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava dijeljenu memoriju

en: ------ Shared Memory Status --------
hr: ------ Status dijeljene memorije --------

note: TRANSLATORS: This output format is maintained for backward compatibility as ipcs is used in scripts. For consistency with the rest, the translated form can follow this model: * "segments allocated = %d\n" "pages allocated = %ld\n" "pages resident = %ld\n" "pages swapped = %ld\n" "swap performance = 
en: segments allocated %d
    pages allocated %ld
    pages resident  %ld
    pages swapped   %ld
    Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
hr: segmenti dodijeljeni %d
    stranice dodijeljene %ld
    stranice rezidentne %ld
    stranice zamijenjene   %ld
    Učinkovitost zamjena: %ld pokušano	 %ld uspješno

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
hr: ------ Zajednička memorija: kreatori/vlasnici segmenata --------

en: shmid
hr: shmID

en: perms
hr: prava

en: cuid
hr: cUID

en: cgid
hr: cGID

en: uid
hr: UID

en: gid
hr: GID

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
hr: ------ Zajednička memorija: vremena -> pripojena/odvojena/promijenjena ------

en: owner
hr: vlasnik

en: attached
hr: pripojena

en: detached
hr: odvojena

en: changed
hr: promijenjena

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op PIDs --------
hr: ------ Zajednička memorija: PID-ovi kreatora/posljednje operacije -------

en: cpid
hr: cPID

en: lpid
hr: lPID

en: ------ Shared Memory Segments --------
hr: ------ Zajednička memorija: segmenti --------

en: key
hr: ključ

en: bytes
hr: bajta

en: nattch
hr: pripajanja

en: status
hr: stanje

en: Not set
hr: (nema)

en: dest
hr: uništi

en: locked
hr: zaključan

en: unable to fetch semaphore limits
hr: ne može dobiti ograničenja za semafore

en: ------ Semaphore Limits --------
hr: ------ Semafori: ograničenja --------

en: max number of arrays = %d
hr: maksimalni broj polja = %d

en: max semaphores per array = %d
hr: maksimalni broj semafora po polju = %d

en: max semaphores system wide = %d
hr: maksimalni broj semafora za cijeli sustav = %d

en: max ops per semop call = %d
hr: maksimalni broj operacija po pozivu semop() = %d

en: semaphore max value = %u
hr: maksimalna vrijednost semafora = %u

en: kernel not configured for semaphores
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava semafore

en: ------ Semaphore Status --------
hr: ------ Semafori: stanje --------

en: used arrays = %d
hr: korišteno polja = %d

en: allocated semaphores = %d
hr: rezervirano semafora = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
hr: ------ Semafori: kreatori/vlasnici polja --------

en: semid
hr: semID

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
hr: ------ Semafori: vremena -> operacija/promjena --------

en: last-op
hr: posljednja operacija

en: last-changed
hr: posljednja promjena

en: ------ Semaphore Arrays --------
hr: ------ Semafori: polja --------

en: nsems
hr: semafora

en: unable to fetch message limits
hr: ne može dobiti ograničenja za redove čekanja poruka

en: ------ Messages Limits --------
hr: ------ Poruke: ograničenja --------

en: max queues system wide = %d
hr: maksimalni broj redova čekanja za cijeli sustav = %d

en: max size of message
hr: maksimalna veličina poruke

en: default max size of queue
hr: zadana maksimalna veličina poruke

en: kernel not configured for message queues
hr: konfiguracija jezgre (kernel) ne podržava redove čekanja poruka

en: ------ Messages Status --------
hr: ------ Poruke: stanje --------

en: allocated queues = %d
hr: rezervirani redovi čekanja = %d

en: used headers = %d
hr: korišteno zaglavlja = %d

en: used space
hr: korišten prostor

en:  bytes
hr:  bajta

en: ------ Message Queues Creators/Owners --------
hr: ------ Redovi čekanja poruka: kreatori/vlasnici --------

en: msqid
hr: msqID

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
hr: ------ Redovi čekanja poruka: vremena -> poslana/primljena/promijenjena -----

en: send
hr: poslana

en: recv
hr: primljena

en: change
hr: promijenjena

en: ------ Message Queues PIDs --------
hr: ------ Redovi čekanja poruka: PID-ovi --------

en: lspid
hr: lsPID

en: lrpid
hr: lrPID

en: ------ Message Queues --------
hr: ------ Redovi čekanja poruka: --------

en: used-bytes
hr: korišteno

en: messages
hr: poruke

en: id %d not found
hr: ID %d nije pronađen

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
hr: 
    Segment dijeljene memorije s shmID=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u
hr: UID=%u  GID=%u,  cUID=%u  cGID=%u

en: mode=%#o	access_perms=%#o
hr: mȏd=%#o  prava_pristupa=%#o

en: size=
hr: veličina=

en: bytes=
hr: bajta=

en: lpid=%u	cpid=%u	nattch=%jd
hr: lPID=%u  cPID=%u  pripajanja=%jd

en: att_time=%-26.24s
hr: pripojen_vrijeme=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
hr: odvojen_vrijeme=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
hr: promijenjen_vrijeme=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
hr: 
    Red čekanja poruka s msqID=%d

en: uid=%u	gid=%u	cuid=%u	cgid=%u	mode=%#o
hr: uid=%u  gid=%u,  cuid=%u  cgid=%u  mȏd=%#o

en: send_time=%-26.24s
hr: poslana_vrijeme=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
hr: primljena_vrijeme=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
hr: 
    Polje semafora sa semID=%d

en: uid=%u	 gid=%u	 cuid=%u	 cgid=%u
hr: UID=%u  GID=%u, cUID=%u  cGID=%u

en: mode=%#o, access_perms=%#o
hr: mȏd=%#o, prava_pristupa=%#o

en: nsems = %ju
hr: broj semafora = %ju

en: otime = %-26.24s
hr: vrijeme posljednje operacije = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
hr: vrijeme posljednje promjene= %-26.24s

en: value
hr: vrijednost

en: pid
hr: PID

en: %s failed
hr: %s je neuspješan

en: %s does not seem to be mounted. Use 'mount -t mqueue none %s' to mount it.
hr: izgeda da %s nije montiran. Upotrebite ‘mount -t mqueue none %s’ da ga montirate

en: mqueue name must start with '/': %s
hr: ‘mqueue’ ime mora početi s '/': %s

en: %s (bytes) =
hr: %s (bajtova) =

en: %s (kbytes) =
hr: %s (kilobajt) =

en: interrupts
hr: prekidi

en: total count
hr: Ukupna količina

en: delta count
hr: razlika

en: name
hr: ime

en: failed to initialize output table
hr: nije uspjelo inicijalizirati izlaznu tablicu

en: failed to add line to output
hr: nije uspjelo dodati redak izlaznim podacima

en: unsupported column name to sort output
hr: nepodržano ime za stupac za sortiranje izlaza

en: cpu-interrupts
hr: cpu-prekidi

en: irqtop | total: %ld delta: %ld | %s | %s
hr: irqtop | ukupno: %ld razlika: %ld | %s | %s

en: cannot create timerfd
hr: ne može stvoriti timerfd

en: cannot set timerfd
hr: ne može postaviti timerfd

en: epoll_ctl failed
hr: epoll_ctl() nije uspjela

en: sigfillset failed
hr: sigfillset nije uspjela

en: sigprocmask failed
hr: sigprocmask nije uspjela

en: cannot create signalfd
hr: ne može stvoriti signalfd

en: Interactive utility to display kernel interrupt information.
hr: Interaktivna rutina za pokazivanje informacija o jezgrinim prekidima
    (kernel interrupt information)

en:  -c, --cpu-stat <mode> show per-cpu stat (auto, enable, disable)
hr:  -c, --cpu-stat <mode> pokaže statistiku per-cpu (auto, enable, disable)

en:  -C, --cpu-list <list> specify cpus in list format
hr:  -C, --cpu-list <popis> specificira ‘cpus’ u formatu s popisa

en:  -d, --delay <secs>   delay updates
hr:  -d, --delay <sek>    ažuriranje kašnjenja

en:  -s, --sort <column>  specify sort column
hr:  -x, --sort <stupac>   stupac na kojem se sortira

en:  -S, --softirq        show softirqs instead of interrupts
hr:  -S, --softirq        pokaže softirqs umjesto prekida

en:  -t, --threshold <N>  only IRQs with counters above <N>
hr:  -t, --threshold <N>  samo IRQ s vrijednostima brojača većim od <N>

en: 
    The following interactive key commands are valid:
hr: 
    Sljedeće interaktivne naredbe s tipkama su valjanje:

en:   i      sort by IRQ
hr:   i      sortira po IRQ

en:   t      sort by TOTAL
hr:   t      sortira po UKUPNO

en:   d      sort by DELTA
hr:   d      sortira po RAZLIKA

en:   n      sort by NAME
hr:   n      sortira po IME

en:   q Q    quit program
hr:   q Q    završi program

en: unsupported mode '%s'
hr: nepodržani način ‘%s’

en: failed to parse delay argument
hr: nije uspjelo raščlaniti argument za kašnjenje

en: error: --threshold
hr: greška: --threshold

en: terminal setting retrieval
hr: preuzimanje postavki terminala

en: invalid iflag
hr: nevaljani iflag

en:  %s [options] <ldisc> <device>
hr:  %s [opcije] <linijski_protokol> <uređaj>

en: Attach a line discipline to a serial line.
hr: Postavi linijski protokol za serijsku vezu.

en:  -d, --debug             print verbose messages to stderr
hr:  -d, --debug             ispisuje opširne poruke na standardni izlaz greški

en:  -s, --speed <value>     set serial line speed
hr:  -s, --speed <broj>      postavi brzinu na serijskoj liniji na broj

en:  -c, --intro-command <string> intro sent before ldattach
hr:  -c, --intro-command <tekst>  uvodna naredba poslana prije ldattach

en:  -p, --pause <seconds>   pause between intro and ldattach
hr:  -p, --pause <broj>      pauzira broj sekundi između uvoda i ldattach

en:  -7, --sevenbits         set character size to 7 bits
hr:  -7, --sevenbits         koristi 7 bita za jedan znak

en:  -8, --eightbits         set character size to 8 bits
hr:  -8, --eightbits         koristi 8 bita za jedan znak

en:  -n, --noparity          set parity to none
hr:  -n, --noparity          ne koristi paritetni bit

en:  -e, --evenparity        set parity to even
hr:  -e, --evenparity        koristi parni paritet

en:  -o, --oddparity         set parity to odd
hr:  -o, --oddparity         koristi neparni paritet

en:  -1, --onestopbit        set stop bits to one
hr:  -1, --onestopbit        koristi jedan stop bit

en:  -2, --twostopbits       set stop bits to two
hr:  -2, --twostopbits       koristi dva stop bita

en:  -i, --iflag [-]<iflag>  set input mode flag
hr:  -i, --iflag [-]<vrijenost>  vrijednost za iflag odredi način ulaza

en: 
    Known <ldisc> names:
hr: 
    Mogući linijski protokoli su:

en: 
    Known <iflag> names:
hr: 
    Moguće iflag vrijednosti su:

en: invalid speed argument
hr: nevaljani argument brzine

en: invalid pause argument
hr: nevaljani argument pauze

en: invalid line discipline argument
hr: nevaljani argument za linijski protokol

en: %s is not a serial line
hr: %s nije serijska linija (veza)

en: cannot get terminal attributes for %s
hr: ne može dobiti atribute terminala za %s

en: speed %d unsupported
hr: brzina %d nije podržana

en: cannot set terminal attributes for %s
hr: ne može postaviti atribute terminala za %s

en: cannot write intro command to %s
hr: uvodne naredbe ne možete pisati u %s

en: cannot set line discipline
hr: ne može postaviti linijski protokol

en: cannot daemonize
hr: nije ga moguće demonizirati (da radi kao pozadinska usluga)

en: autoclear flag set
hr: autoclear flag je postavljen

en: device backing file
hr: uređaju pridružena (backing) datoteka

en: backing file inode number
hr: broj inoda pridružene (backing) datoteke

en: backing file major:minor device number
hr: glavni (major):sporedni (minor) broj uređaju pridružene (backing) datoteke

en: backing file major device number
hr: glavni (major) broj uređaju pridružene (backing) datoteke

en: backing file minor device number
hr: sporedni (minor) broj uređaju pridružene (backing) datoteke

en: loop device name
hr: ime loop-uređaja

en: offset from the beginning
hr: odmak od početka

en: partscan flag set
hr: partscan flag je postavljen

en: loop device reference string
hr: referirajući string loop-uređaja

en: size limit of the file in bytes
hr: ograničenje veličine datoteke u bajtovima

en: loop device major:minor number
hr: glavni:sporedni broj loop-uređaja

en: loop device major number
hr: glavni broj loop-uređaja

en: loop device minor number
hr: sporedni broj loop-uređaja

en: access backing file with direct-io
hr: pristup osnovnoj datoteci s direct-IO (izravni U/I)

en: logical sector size in bytes
hr: veličina logičkog sektora u bajtovima

en: , offset %ju
hr: , odmak %ju

en: , sizelimit %ju
hr: , maksimalna veličina %ju

en: , encryption %s (type %u)
hr: , šifriranje %s (tip %u)

en: %s: detach failed
hr: %s: odvojiti nije uspjelo

en:  %1$s [options] [<loopdev>]
     %1$s [options] -f | <loopdev> <file>
hr:  %1$s [opcije] [<loop-uređaj>]
     %1$s [opcije] -f | <loop-uređaj> <datoteka>

en: Set up and control loop devices.
hr: Inicijalizira i upravlja s loop-uređajima.

en:  -a, --all                     list all used devices
hr:  -a, --all                     izlista sve korištene loop-uređaje

en:  -d, --detach <loopdev>...     detach one or more devices
hr:  -d, --detach <loop-uređaj>... izdvoji jedan ili nekoliko uređaja

en:  -D, --detach-all              detach all used devices
hr:  -D, --detach-all              izdvoji sve korištene uređaje

en:  -f, --find                    find first unused device
hr:  -f, --find                    nađe prvi nekorišteni uređaj

en:  -c, --set-capacity <loopdev>  resize the device
hr:  -c, --set-capacity <loop-uređaj>  promijeni veličinu uređaja

en:  -j, --associated <file>       list all devices associated with <file>
hr:  -j, --associated <datoteka>   izlista sve uređaje pridružene datoteci

en:  -L, --nooverlap               avoid possible conflict between devices
hr:  -L, --nooverlap               izbjegne moguće konflikte između uređaja

en:  -o, --offset <num>            start at offset <num> into file
hr:  -o, --offset <broj>           započne od tog odmaka u datoteci

en:      --sizelimit <num>         device is limited to <num> bytes of the file
hr:      --sizelimit <broj>        koristi samo taj broj bajtova datoteke

en:  -b, --sector-size <num>       set the logical sector size to <num>
hr:  -b  --sector-size <broj>      postavi veličinu logičkog sektora na <broj>

en:  -P, --partscan                create a partitioned loop device
hr:  -P, --partscan                stvori particirani loop-uređaj

en:  -r, --read-only               set up a read-only loop device
hr:  -r, --read-only               postavi loop-uređaj samo-za-čitanje

en:      --direct-io[=<on|off>]    open backing file with O_DIRECT
hr:      --direct-io[=<on|off>]    otvori osnovnu datoteku s O_DIRECT

en:      --loop-ref <string>       loop device reference
hr:      --loop-ref <string>       referencija loop-uređaja

en:      --show                    print device name after setup (with -f)
hr:      --show                    pokaže ime uređaja nakon postavljanja (s -f)

en:  -v, --verbose                 verbose mode
hr:  -v, --verbose                 prikaže više informacija

en:  -J, --json                    use JSON --list output format
hr:  -J, --json                    za prikaz koristi JSON --list format

en:  -l, --list                    list info about all or specified (default)
hr:  -l, --list                    izlista informacije o svim ili dȃnim uređajima

en:  -n, --noheadings              don't print headings for --list output
hr:  -n, --noheadings              ne ispisuje zaglavlja u prikazu s --list opcijom

en:  -O, --output <cols>           specify columns to output for --list
hr:  -O, --output <stupci>         stupci koje treba pokazati s --list opcijom

en:      --output-all              output all columns
hr:      --output-all              ispiše sve stupce

en:      --raw                     use raw --list output format
hr:      --raw                     koristi sirovi (raw) izlaz s --list opcijom

en: %s: Warning: file is smaller than 512 bytes; the loop device may be useless or invisible for system tools.
hr: %s: Upozorenje: datoteka je manja od 512 bajta -- taj loop-uređaj će možda biti beskoristan ili nevidljiv alatima sustava.

en: %s: Warning: file does not end on a 512-byte sector boundary; the remaining end of the file will be ignored.
hr: %s: Upozorenje: datoteka nije završila na granici sektora od 512 bajta -- preostali dio datoteke bit će zanemaren.

en: cannot find an unused loop device
hr: ne može naći nekorišteni loop-uređaj

en: %s: overlapping loop device exists
hr: %s: postoje preklapajući loop-uređaji

en: %s: overlapping read-only loop device exists
hr: %s: postoje preklapajući samo-za-čitanje loop-uređaji

en: %s: overlapping encrypted loop device exists
hr: %s: postoje preklapajući šifrirani loop-uređaji

en: %s: failed to re-use loop device
hr: %s: nije uspjelo ponovno koristiti loop uređaj

en: failed to inspect loop devices
hr: nije uspjelo ispitati loop uređaj

en: %s: failed to check for conflicting loop devices
hr: %s: nije uspjelo provjeriti ima li konfliktnih loop-uređaja

en: cannot set loop reference string
hr: ne može postaviti loop referirajući string

en: %s: failed to use backing file
hr: %s: nije uspjelo upotrijebiti pridruženu (backing) datoteku

en: failed to parse logical block size
hr: nije uspjelo raščlaniti veličinu logičkih blokova

en: %s: failed to use device
hr: %s: nije uspjelo koristiti uređaj

en: no loop device specified
hr: nije specificiran nijedan loop-uređaj

en: the options %s are allowed during loop device setup only
hr: opcije %s dopuštene su samo pri postavljanju loop-uređaja

en: the option --offset is not allowed in this context
hr: opcija --offset nije dopuštena u ovom kontekstu

en: %s: set capacity failed
hr: %s: nije uspjelo postaviti kapacitet

en: %s: set direct io failed
hr: %s: nije uspjelo postaviti direct-IO

en: %s: set logical block size failed
hr: %s: nije uspjelo postaviti veličinu logičkog sektora

en: horizontal
hr: horizontalni

en: vertical
hr: vertikalni

en: crude measurement of CPU speed
hr: Približna CPU brzina

en: logical CPU number
hr: logički broj CPU

en: logical core number
hr: logički broj jezgre procesora

en: logical cluster number
hr: logički broj klastera

en: logical socket number
hr: logički broj podnožja

en: logical NUMA node number
hr: logički broj čvora NUMA

en: logical book number
hr: logički broj knjige

en: logical drawer number
hr: logički broj ladice

en: shows how caches are shared between CPUs
hr: pokaže dijeljenje predmemorija između procesora

en: CPU dispatching mode on virtual hardware
hr: dispečerski mȏd CPU-a na virtualnom hardveru

en: physical address of a CPU
hr: fizička adresa CPU-a

en: shows if the hypervisor has allocated the CPU
hr: pokaže je li hipervizor dodijelio CPU

en: shows if Linux currently makes use of the CPU
hr: pokaže koristi li Linux trenutno CPU

en: shows the current MHz of the CPU
hr: pokaže trenutnu frekvenciju CPU-a u MHz

en: shows scaling percentage of the CPU frequency
hr: pokaže postotak skaliranja CPU frekvencije

en: shows the maximum MHz of the CPU
hr: pokaže maksimalnu frekvenciju CPU-a u MHz

en: shows the minimum MHz of the CPU
hr: pokaže minimalnu frekvenciju CPU-a u MHz

en: shows CPU model name
hr: pokaže model i ime CPU-a

en: size of all system caches
hr: veličina svih cache-ova sustava

en: cache level
hr: razina cache-a

en: cache name
hr: ime cache-a

en: size of one cache
hr: veličina jednog cache-a

en: cache type
hr: tip cache-a

en: ways of associativity
hr: načini asocijativnosti

en: allocation policy
hr: pravila za dodjelu memorije

en: write policy
hr: pravila pisanja

en: number of physical cache lines per cache tag
hr: broj redaka fizičke predmemorije po tagu predmemorije

en: number of sets in the cache (lines in a set have the same cache index)
hr: broj skupova u predmemoriji (redci skupa imaju isti indeks predmemorije)

en: minimum amount of data in bytes transferred from memory to cache
hr: najmanja količina prenesenih podataka
                       iz memorije u predmemoriju (u bajtovima)

en: failed to initialize rootfs handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja ‘rootfs’

en: failed to initialize CPUs sysfs handler
hr: nije uspjelo inicijalizirati rukovatelja sysfs za CPU

en: Y
hr: D

en: # The following is the parsable format, which can be fed to other
    # programs. Each different item in every column has an unique ID
    # starting usually from zero.
hr: # U nastavku je ispis u formatu koji se može koristiti kao ulaz za druge
    # programe. Svaka različita stavka u svakom stupcu ima jedinstveni ID
    # počevši od nule.

en: Model name:
hr: Ime modela:

en: BIOS Model name:
hr: BIOS ime Modela:

en: BIOS CPU family:
hr: BIOS CPU familija:

en: Machine type:
hr: Tip stroja:

en: CPU family:
hr: Familija CPU-a:

en: Thread(s) per core:
hr: Dretva po jezgri:

en: Core(s) per cluster:
hr: Jezgr(a/e) po klasteru:

en: Core(s) per socket:
hr: Jezgra po podnožju:

en: Socket(s) per book:
hr: Podnožja po knjizi:

en: Book(s) per drawer:
hr: Knjiga po ladici:

en: Drawer(s):
hr: Ladica:

en: Book(s):
hr: Knjiga:

en: Socket(s):
hr: CPU podnožja:

en: Cluster(s):
hr: Klaster(i):

en: Frequency boost:
hr: Povećanje frekvencije:

en: enabled
hr: omogućeno

en: disabled
hr: onemogućeno

en: CPU dynamic MHz:
hr: Dinamička frekvencija CPU-a (MHz):

en: CPU static MHz:
hr: Statička frekvencija CPU-a (MHz):

en: CPU(s) scaling MHz:
hr: Skaliranje CPU(s), MHz:

en: CPU max MHz:
hr: CPU max frekvencija (MHz):

en: CPU min MHz:
hr: CPU min frekvencija (MHz):

en: Dispatching mode:
hr: Dispečerski mȏd:

en: Physical sockets:
hr: Broj fizičkih podnožja:

en: Physical chips:
hr: Broj fizičkih čipova:

en: Physical cores/chip:
hr: Broj fizičkih jezgri/čip:

en: Flags:
hr: Flagovi:

en: Architecture:
hr: Arhitektura:

en: CPU op-mode(s):
hr: Op-mod(ovi) CPU-a:

en: Address sizes:
hr: Veličine adresa:

en: Byte Order:
hr: Poredak bajtova:

en: CPU(s):
hr: CPU(-a)

en: On-line CPU(s) mask:
hr: Maska online CPU-a:

en: On-line CPU(s) list:
hr: Popis online CPU-a:

en: failed to callocate cpu set
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za skup procesora

en: Off-line CPU(s) mask:
hr: Maska offline CPU-a:

en: Off-line CPU(s) list:
hr: Popis offline CPU-a:

en: Vendor ID:
hr: ID proizvođača:

en: BIOS Vendor ID:
hr: ID proizvođača BIOSA-a:

en: Virtualization features:
hr: Značajke virtualizacije:

en: Virtualization:
hr: Virtualizacija:

en: Hypervisor:
hr: Hipervizor:

en: Hypervisor vendor:
hr: Proizvođač hipervizora:

en: Virtualization type:
hr: Tip virtualizacije:

en: Caches (sum of all):
hr: Spremnici (ukupni zbroj):

en: NUMA node(s):
hr: NUMA čvor(ovi):

en: Vulnerabilities:
hr: Ranjivosti:

en: Vulnerability %s:
hr: Ranjivosti %s:

en: Display information about the CPU architecture.
hr: Prikaže informacije o arhitekturi procesora.

en:  -a, --all               print both online and offline CPUs (default for -e)
hr:  -a, --all               pokaže online i offline CPU-e (zadano za -e)

en:  -b, --online            print online CPUs only (default for -p)
hr:  -b, --online            pokaže samo online CPU-e (zadano za -p)

en:  -B, --bytes             print sizes in bytes rather than in human readable format
hr:  -B, --bytes             veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -C, --caches[=<list>]   info about caches in extended readable format
hr:  -C, --caches[=<popis>]  ispis u proširenom čitljivom formatu

en:  -c, --offline           print offline CPUs only
hr:  -c, --offline           pokaže samo offline CPU-e

en:  -J, --json              use JSON for default or extended format
hr:  -J, --json              koristi JSON za zadani ili prošireni izlazni format

en:  -e, --extended[=<list>] print out an extended readable format
hr:  -e, --extended[=<popis>]  ispis u proširenom čitljivom formatu

en:  -p, --parse[=<list>]    print out a parsable format
hr:  -p, --parse[=<popis>]   ispis u raščlanjivom formatu

en:  -r, --raw               use raw output format (for -e, -p and -C)
hr:  -r, --raw               koristi sirovi format (za -e, -p i -C)

en:  -s, --sysroot <dir>     use specified directory as system root
hr:  -s, --sysroot <dir>     koristi taj direktorij kao root sustava

en:  -x, --hex               print hexadecimal masks rather than lists of CPUs
hr:  -x, --hex               ispiše heksadecimalne maske umjesto popisa CPU-a

en:  -y, --physical          print physical instead of logical IDs
hr:  -y, --physical          ispiše fizičke ID-ove umjesto logičkih

en:      --hierarchic[=when] use subsections in summary (auto, never, always)
hr:      --hierarchic[=kad]  koristi pod-sekcije u sažetku (auto, never, always)

en:      --output-all        print all available columns for -e, -p or -C
hr:      --output-all        ispiše sve dostupne stupce za -e, -p ili -C

en: 
    Available output columns for -e or -p:
hr: 
    Dostupni izlazni stupci za -e ili -p:

en: 
    Available output columns for -C:
hr: 
    Dostupni izlazni stupci za -C:

en: unsupported --flat argument
hr: nepodržani --flat argument

en: %s: options --all, --online and --offline may only be used with options --extended or --parse.
hr: %s: opcije --all, --online i --offline mogu se koristiti
    samo s opcijama --extended ili --parse.

en: error: uname failed
hr: greška: uname() nije uspjela

en: failed to determine number of CPUs: %s
hr: nije uspjelo odrediti broj CPU-a: %s

en: Failed to extract the node number
hr: Nije uspjelo doznati broj čvora

en: cannot restore signal mask
hr: ne može vratiti signalnu masku

en: cannot unblock signal
hr: ne može deblokirati signal

en: cannot restore signal handler
hr: ne može uspostaviti rukovatelja signala

en: Resource key
hr: Ključ resursa

en: Key
hr: Ključ

en: Resource ID
hr: ID resursa

en: Owner's username or UID
hr: Ime korisnika ili UID vlasnika

en: Owner
hr: Vlasnik

en: Permissions
hr: Prava pristupa

en: Creator UID
hr: UID kreatora

en: Creator user
hr: Ime kreatora

en: Creator GID
hr: GID kreatora

en: Creator group
hr: Grupa kreatora

en: User ID
hr: ID korisnika

en: User name
hr: Ime korisnika

en: Group ID
hr: ID grupe

en: Group name
hr: Ime grupe

en: Time of the last change
hr: Vrijeme posljednje promjene

en: Last change
hr: Posljednja promjena

en: POSIX resource name
hr: POSIX ime resursa

en: Time of last action
hr: Vrijeme zadnje operacije

en: Last action
hr: Posljednja akcija

en: Bytes used
hr: Korišteno bajta

en: Number of messages
hr: Broj poruka

en: Messages
hr: Poruke

en: Time of last msg sent
hr: Vrijeme posljednje poslane poruke

en: Msg sent
hr: Poslano

en: Time of last msg received
hr: Vrijeme posljednje primljene poruke

en: Msg received
hr: Primljeno

en: PID of the last msg sender
hr: PID posljednjeg pošiljatelja

en: Msg sender
hr: Pošiljatelj

en: PID of the last msg receiver
hr: PID posljednjeg primatelja

en: Msg receiver
hr: Primatelj

en: Segment size
hr: Veličina segmenta

en: Number of attached processes
hr: Broj pripojenih procesa

en: Attached processes
hr: Pripojeni procesi

en: Status
hr: Stanje

en: Attach time
hr: Vrijeme pripojenja

en: Detach time
hr: Vrijeme odvajanja

en: Creator command line
hr: Naredbeni redak kreatora

en: Creator command
hr: Naredba kreatora

en: PID of the creator
hr: PID kreiranog procesa

en: Creator PID
hr: PID kreatora

en: PID of last user
hr: PID posljednjeg korisnika

en: Last user PID
hr: Posljednji PID

en: Number of semaphores
hr: Broj semafora

en: Semaphores
hr: Semafori

en: Time of the last operation
hr: Vrijeme zadnje operacije

en: Last operation
hr: Posljednja operacija

en: Resource name
hr: Ime resursa

en: Resource
hr: Resurs

en: Resource description
hr: Opis resursa

en: Description
hr: Opis

en: Currently used
hr: Trenutno u uporabi

en: Used
hr: Korišteno

en: Currently use percentage
hr: Uporaba u postocima

en: Use
hr: Uporaba

en: System-wide limit
hr: Ograničenje sustava

en: Limit
hr: Ograničenje

en: Semaphore value
hr: Vrijednost semafora

en: Value
hr: Vrijednost

en: column %s does not apply to the specified IPC
hr: stupac %s nije primjenjiv za specificirani IPC

en:  -m, --shmems             shared memory segments
hr:  -m, --shmems             dijeljeni segmenti memorije

en:  -M, --posix-shmems       POSIX shared memory segments
hr:  -M, --posix-shmems       segmenti POSIX dijeljene memorije

en:  -q, --queues             message queues
hr:  -q, --queues             redovi čekanja poruka

en:  -Q, --posix-mqueues      POSIX message queues
hr:  -Q, --posix-queues       POSIX redovi čekanja poruka

en:  -s, --semaphores         semaphores
hr:  -s, --semaphores         semafori

en:  -S, --posix-semaphores   POSIX semaphores
hr:  -S, --posix-semaphores   POSIX semafori

en:  -g, --global             info about system-wide usage
                                (may be used with -m, -q and -s)
hr:  -g, --global              globalni podaci od općoj uporabi sustava
                                (može se koristiti s -m, -q i -s)

en:  -i, --id <id>            System V resource identified by <id>
hr:  -i, --id <ID>            System V resurs identificiran po <ID>

en:  -N, --name <name>        POSIX resource identified by <name>
hr:  -N, --name <ime>        POSIX resurs identificiran po <imenu>

en:  -b, --bytes              print SIZE in bytes rather
hr:  -b, --bytes              ispis VELIČINE u bajtovima

en:  -c, --creator            show creator and owner
hr:  -c, --creator            pokaže kreatora i vlasnika

en:  -J, --json               use the JSON output format
hr:  -J, --json               koristi izlaz u JSON formatu

en:  -l, --list               force list output format (for example with --id)
hr:  -l, --list               primora na ispis u formatu popisa (npr. s --id)

en:  -P, --numeric-perms      print numeric permissions (PERMS column)
hr:  -P, --numeric-perms      ispiše prava pristupa numerički (stupac PERMS)

en:  -t, --time               show attach, detach and change times
hr:  -t, --time               pokaže vrijeme pripajanja, odvajanja i promjena

en:  -y, --shell              use column names to be usable as shell variables
hr:  -y, --shell              imenuje stupce da se mogu koristiti za varijable ljuske

en: 
    Generic System V columns:
hr: 
    Opći stupci System V:

en: 
    Generic POSIX columns:
hr: 
    Opći POSIX stupci:

en: 
    System V Shared-memory columns (--shmems):
hr: 
    Stupci za zajedničku memoriju (--shmems):

en: 
    System V Message-queue columns (--queues):
hr: 
    Stupci reda poruka System V (--queues):

en: 
    System V Semaphore columns (--semaphores):
hr: 
    Stupci semafora System V (--semaphores):

en: 
    POSIX Semaphore columns (--posix-semaphores):
hr: 
    Stupci POSIX semafora (--posix-semaphores):

en: 
    Summary columns (--global):
hr: 
    Stupci za sažetak (--global):

en: Elements:
hr: Elementi:

en: failed to set data
hr: nije uspjelo postaviti (zapisati) podatke

en: Number of semaphore identifiers
hr: Broj identifikatora semafora

en: Total number of semaphores
hr: Ukupni broj semafora

en: Max semaphores per semaphore set.
hr: Maksimalni broj semafora po skupu (semafora)

en: Max number of operations per semop(2)
hr: Maksimalni broj operacija po semop(2)

en: Semaphore max value
hr: Maksimalna vrijednost semafora

en: mqueue %s not found
hr: mqueue %s: nije pronađen

en: Number of System V message queues
hr: Broj System V redova čekanja

en: Max size of System V message (bytes)
hr: Maksimalna veličina System V poruke (u bajtima)

en: Default max size of System V queue (bytes)
hr: Zadana maksimalna veličina System V reda čekanja (u bajtima)

en: Number of POSIX message queues
hr: Broj POSIX redova čekanja

en: Max size of POSIX message (bytes)
hr: Maksimalna veličina POSIX poruke (u bajtima)

en: Number of messages in POSIX message queue
hr: Broj poruka u POSIX redu čekanja

en: noreserve
hr: ne rezervirano

en: shm %s not found
hr: shm %s: nije pronađen

en: Shared memory segments
hr: Segmenti zajedničke memorije

en: Shared memory pages
hr: Stranice zajedničke memorije

en: Max size of shared memory segment (bytes)
hr: Maksimalna veličina segmenta zajedničke memorije (u bajtima)

en: Min size of shared memory segment (bytes)
hr: Minimalna veličina segmenta zajedničke memorije (u bajtima)

en: failed to parse IPC identifier
hr: nije uspjelo raščlaniti identifikator IPC-a

en: --global is mutually exclusive with --creator, --id, --name and --time
hr: opcija --global ne može se koristiti zajedno s --creator, --id, --name i --time

en: Utility to display kernel interrupt information.
hr: Rutina za prikaz informacija o jezgrinim prekidima (kernel interrupt info).

en:  -C, --cpu-list <list> only show counters for these CPUs
hr:  -C, --cpu-list <popis> prikaže samo brojače za navedene procesore

en: start and end address of the memory range
hr: početna i završna adresa raspona memorije

en: size of the memory range
hr: veličina raspona memorije

en: online status of the memory range
hr: stanje raspona online memorije

en: memory is removable
hr: memorija je izmjenjiva

en: memory block number or blocks range
hr: broj bloka memorije ili raspon blokova

en: numa node of memory
hr: čvor NUMA memorije

en: valid zones for the memory range
hr: valjane zone za raspone memorije

en: Memory block size:
hr: Veličina bloka memorije:

en: Total online memory:
hr: Ukupna online memorija:

en: Total offline memory:
hr: Ukupna offline memorija:

en: Failed to open %s
hr: Nije uspjelo otvoriti %s

en: failed to read memory block size
hr: nije uspjelo pročitati veličinu bloka memorije

en: This system does not support memory blocks
hr: Ovaj sustav ne podržava memorijske blokove

en: List the ranges of available memory with their online status.
hr: Izlista raspone (područja) online memorije i njihovo online stanje.

en:  -a, --all            list each individual memory block
hr:  -a, --all            izlista svaki individualni memorijski blok

en:  -o, --output <list>  output columns
hr:  -o, --output <popis>  popis stupaca za izlazne podatke

en:  -S, --split <list>   split ranges by specified columns
hr:  -S, --split <popis>  raspone podijeli u <popis> stupce

en:  -s, --sysroot <dir>  use the specified directory as system root
hr:  -s, --sysroot <dir>  koristi direktorij <dir> kao korijen (root) sustava

en:      --summary[=when] print summary information (never,always or only)
hr:      --summary[=kȁd]  ispiše sažete informacije (never, always ili only)

en: options --{raw,json,pairs} and --summary=only are mutually exclusive
hr: opcije --{raw,json,pairs} i --summary=only se ne mogu zajedno koristiti

en: invalid argument to --sysroot
hr: nevaljani argument za --sysroot

en: namespace identifier (inode number)
hr: identifikator imenskog prostora (inodov broj)

en: kind of namespace
hr: tip imenskog prostora

en: path to the namespace
hr: staza do imenskog prostora

en: number of processes in the namespace
hr: broj procesa u imenskom prostoru

en: lowest PID in the namespace
hr: najniži PID u imenskom prostoru

en: PPID of the PID
hr: PPID PID-a

en: command line of the PID
hr: naredbeni redak PID-a

en: UID of the PID
hr: UID PID-a

en: username of the PID
hr: ime korisnika PID-a

en: namespace ID as used by network subsystem
hr: ID imenskog prostora koji koristi mrežni podsustav

en: nsfs mountpoint (usually used network subsystem)
hr: točka montiranja nsfs (koju obično koristi mrežni podsustav)

en: parent namespace identifier (inode number)
hr: identifikator pretka imenskog prostora (inode number)

en: owner namespace identifier (inode number)
hr: identifikator vlasnika imenskog prostora (inode number)

en:  %s [options] [<namespace>]
hr:  %s [opcije] [<imenski_prostor>]

en: List system namespaces.
hr: Izlista imenske prostore sustava.

en:  -o, --output <list>    define which output columns to use
hr:  -o, --output <popis>   popis stupaca za prikaz izlaza

en:  -P, --persistent       namespaces without processes
hr:  -P, --persistent       imenski prostori bez procesa

en:  -p, --task <pid>       print process namespaces
hr:  -p, --task <PID>       ispiše imenske prostore procesa

en:  -W, --nowrap           don't use multi-line representation
hr:  -W, --nowrap           ne koristi višeredni prikaz

en:  -t, --type <name>      namespace type (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)
hr:  -t, --type <tip>       tip imenskog prostora
                              (mnt, net, ipc, user, pid, uts, cgroup, time)

en:  -T, --tree[=<rel>]     use tree format (parent, owner, or process)
hr:  -T, --tree[=<rel>]     koristi format stabla (parent, owner, ili process)

en: failed to do stat /proc/self/ns/user
hr: nije uspjelo dobiti statistiku za /proc/self/ns/user

en: unknown namespace type: %s
hr: nepoznati imenski prostor: %s

en: unknown tree type: %s
hr: nepoznati format: %s

en: --task is mutually exclusive with <namespace>
hr: --task se ne može koristiti zajedno s <imenski_prostor>

en: invalid namespace argument
hr: nevaljani argument za imenski prostor

en: --tree={parent|owner} is unsupported for your system
hr: --tree={parent|owner} vaš sustav ne podržava taj format

en: not found namespace: %ju
hr: nije pronađen imenski prostor: %ju

en: drop permissions failed.
hr: nije uspjelo ukloniti prava pristupa

en: %s from %s (libmount %s
hr: %s iz %s (libmount %s)

en: failed to read mtab
hr: nije uspjelo pročitati mtab

en: %-25s: ignored
hr: %-25s: zanemareno je

en: %-25s: already mounted
hr: %-25s: je već montiran

en: %s: %s moved to %s.
hr: %s: %s je premješten na %s.

en: %s: %s bound on %s.
hr: %s: %s je vezan na %s.

en: %s: %s mounted on %s.
hr: %s: %s je montiran na %s.

en: %s: %s propagation flags changed.
hr: %s: %s promijenjeni su flagovi propagacije.

en: mount: %s does not contain SELinux labels.
           You just mounted a file system that supports labels which does not
           contain labels, onto an SELinux box. It is likely that confined
           applications will generate AVC messages and not be allowed access to
           this file system.  For more details see restorecon(8) and mount(8).
hr: mount: %s ne sadrži oznake SELinux-a.
        Upravo ste montirali datotečni sustav koji podržava oznake (ali ih ne
        sadrži) na SELinux računalo. Vrlo je vjerojatno da će restriktivni
        programi generirati AVC poruke i neće im se dopustiti pristup datotečnom
        sustavu. Za detalje pogledajte restorecon(8) i mount(8).

en: mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
           the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.
hr: mount: vaš fstab je promijenjen, but systemd još uvijek koristi staru verziju
           koristite ‘systemctl daemon-reload’ za ponovno učitavanje.

en: mount error:
     | mount errors:
hr[0]: greška montiranja:
hr[1]: greške montiranja:
hr[2]: grešaka u argumentu

en: mount warning:
     | mount warnings:
hr[0]: upozorenje montiranja
hr[1]: upozorenja montiranja
hr[2]: upozorenja montiranja

en: mount info:
     | mount infos:
hr[0]: podaci montiranja
hr[1]: podaci montiranja
hr[2]: podaci montiranja

en:        dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
hr:        dmesg(1) možda ima više informacija nakon što montiranje nije uspjelo.

en: %s: failed to parse
hr: %s: nije uspjelo raščlaniti

en: failed to append option '%s'
hr: nije uspjelo pripojiti opciju ‘%s’

en:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] [--source] <source> | [--target] <directory>
     %1$s [options] <source> <directory>
     %1$s <operation> <mountpoint> [<target>]
hr:  %1$s [-lhV]
     %1$s -a [opcije]
     %1$s [opcije] [--source] <izvor> | [--target] <direktorij>
     %1$s [opcije] <izvor> <direktorij>
     %1$s <operacija> <točka_montiranja> [<cilj>]

en: Mount a filesystem.
hr: Montira datotečni sustav.

en:  -a, --all               mount all filesystems mentioned in fstab
hr:  -a, --all               demontira sve datotečne sustave spomenute u ‘fstab’

en:  -c, --no-canonicalize   don't canonicalize paths
hr:  -c, --no-canonicalize   ne normalizira staze (ne prevodi ih u kanonsku formu)

en:  -f, --fake              dry run; skip the mount(2) syscall
hr:  -f, --fake              samo testira; preskače ‘syscall’ mount(2)

en:  -F, --fork              fork off for each device (use with -a)
hr:  -F, --fork              izdvoji (isključi) za svaki uređaj (koristite s -a)

en:  -T, --fstab <path>      alternative file to /etc/fstab
hr:  -T, --fstab <staza>     alternativa za /etc/fstab

en:  -i, --internal-only     don't call the mount.<type> helpers
hr:  -i, --internal-only     ne poziva mount.<tip> pomoćni program iz /sbin

en:  -l, --show-labels       show also filesystem labels
hr:  -l, --show-labels       također pokaže i oznake datotečnog sustava

en:      --map-groups <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified GID map to an ID-mapped mount
hr:      --map-groups=<inner>:<outer>:<count>
                             doda dano GID mapiranje u montiranje s ID mapiranjem

en:      --map-users <inner>:<outer>:<count>
                             add the specified UID map to an ID-mapped mount
hr:      --map-users=<inner>:<outer>:<count>
                             doda dano UID mapiranje u montiranje s ID mapiranjem

en:      --map-users /proc/<pid>/ns/user
                             specify the user namespace for an ID-mapped mount
hr:      --map-users /proc/<pid>/ns/korisnik
                             specificira korisnikov imenski prostor za
                             montiranje s ID mapiranjem

en:  -m, --mkdir[=<mode>]    alias to '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'
hr:  -m, --mkdir[=<mode>]    isto kao '-o X-mount.mkdir[=<mode>]'

en:  -n, --no-mtab           don't write to /etc/mtab
hr:  -n, --no-mtab           ne piše u /etc/mtab

en:      --options-mode <mode>
                             what to do with options loaded from fstab
hr:      --options-mode <način>
                             što napraviti s opcijama učitanim u ‘fstab’

en:      --options-source <source>
                             mount options source
hr:      --options-source <source>
                             montira source opcije

en:      --options-source-force
                             force use of options from fstab/mtab
hr:      --options-source-force
                             forsira upotrebu opcija iz fstab/mtab

en:      --onlyonce          check if filesystem is already mounted
hr:      --onlyonce          provjeri da li je datotečni sustav već montiran

en:  -o, --options <list>    comma-separated list of mount options
hr:  -o, --options <popis>   zarezima odvojen popis opcija za montiranje

en:  -O, --test-opts <list>  limit the set of filesystems (use with -a)
hr:  -O, --test-opts <popis>  datotečne sustave ograniči popisom opcija;
                                ima smisla samo uz opciju -a

en:  -r, --read-only         mount the filesystem read-only (same as -o ro)
hr:  -r, --read-only         montira datotečni sustav samo-za-čitati (kao -o ro)

en:  -t, --types <list>      limit the set of filesystem types
hr:  -t, --types <popis>     datotečne sustave ograniči na popisane tipove
                               (zarezom odijeljene)

en:      --source <src>      explicitly specifies source (path, label, uuid)
hr:      --source <izvor>    eksplicitna specifikacija izvora (staza, oznaka, UUID)

en:      --target <target>   explicitly specifies mountpoint
hr:      --target <cilj>     eksplicitna specifikacija točke montiranja

en:      --target-prefix <path>
                             specifies path used for all mountpoints
hr:      --target-prefix <staza>  specifikacija staze za sve točke montiranja

en:  -v, --verbose           say what is being done
hr:  -v, --verbose           objašnjava što radi

en:  -w, --rw, --read-write  mount the filesystem read-write (default)
hr:  -w, --rw, --read-write  montira datotečni sustav za čitanje i pisanje (zadano)

en:  -N, --namespace <ns>    perform mount in another namespace
hr:  -N, --namespace <ip>    montiranje izvrši u tom <ip> imenskom prostoru

en:  -L, --label <label>     synonym for LABEL=<label>
hr:  -L, --label <oznaka>    sinonim za LABEL=<oznaka>

en:  -U, --uuid <uuid>       synonym for UUID=<uuid>
hr:  -U, --uuid <uuid>       sinonim za UUID=<uuid>

en:  LABEL=<label>           specifies device by filesystem label
hr:  LABEL=<oznaka>          specificira uređaj s oznakom datotečnog sustava

en:  UUID=<uuid>             specifies device by filesystem UUID
hr:  UUID=<uuid>             specificira uređaj s UUID datotečnog sustava

en:  PARTLABEL=<label>       specifies device by partition label
hr:  PARTLABEL=<oznaka>      specificira uređaj s oznakom particije

en:  PARTUUID=<uuid>         specifies device by partition UUID
hr:  PARTUUID=<uuid>         specificira uređaj s UUID particije

en:  ID=<id>                 specifies device by udev hardware ID
hr:  ID=<id>                 specificira uređaj s udev ID hardvera

en:  <device>                specifies device by path
hr:  <uređaj>                specificira uređaj sa stazom

en:  <directory>             mountpoint for bind mounts (see --bind/rbind)
hr:  <direktorij>            točka montiranja za ‘bind’ montiranja (v. --bind/rbind)

en:  <file>                  regular file for loopdev setup
hr:  <datoteka>              regularna datoteka za ‘loopdev’ postav

en: Operations:
hr: Operacije:

en:  -B, --bind              mount a subtree somewhere else (same as -o bind)
hr:  -B, --bind              montira pod-stablo drugamo (isto kao -o bind)

en:  -M, --move              move a subtree to some other place
hr:  -M, --move              pomakne pod-stablo drugamo

en:  -R, --rbind             mount a subtree and all submounts somewhere else
hr:  -R, --rbind             montira pod-stablo i sva pod-montiranja drugamo

en:  --make-shared           mark a subtree as shared
hr:  --make-shared           označi pod-stablo kao dijeljeno (zajedničko)

en:  --make-slave            mark a subtree as slave
hr:  --make-slave            označi pod-stablo kao ‘slave’, (podčinjeno)

en:  --make-private          mark a subtree as private
hr:  --make-private          označi pod-stablo kao privatno

en:  --make-unbindable       mark a subtree as unbindable
hr:  --make-unbindable       označi pod-stablo kao ‘unbindable’, nepovezivo

en:  --make-rshared          recursively mark a whole subtree as shared
hr:  --make-rshared          rekurzivno označi cijelo pod-stablo kao dijeljeno

en:  --make-rslave           recursively mark a whole subtree as slave
hr:  --make-rslave           rekurzivno označi cijelo pod-stablo kao ‘slave’

en:  --make-rprivate         recursively mark a whole subtree as private
hr:  --make-rprivate         rekurzivno označi cijelo pod-stablo kao privatno

en:  --make-runbindable      recursively mark a whole subtree as unbindable
hr:  --make-runbindable      rekurzivno označi cijelo pod-stablo kao ‘unbindable’

en: libmount context allocation failed
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za libmount kontekst

en: failed to set options pattern
hr: nije uspjelo postaviti uzorak opcija

en: failed to set target namespace to %s
hr: nije uspjelo uspostaviti ciljani imenski prostor %s

en: source specified more than once
hr: izvor je naveden više od jedanput

en:  %1$s [-qd] /path/to/directory
     %1$s -x /dev/device
hr:  %1$s [-qd] /staza/do/direktorija
     %1$s -x /dev/uređaj

en: Check whether a directory or file is a mountpoint.
hr: Provjeri da li je direktorij ili datoteka točka montiranja.

en:  -q, --quiet        quiet mode - don't print anything
         --nofollow     do not follow symlink
     -d, --fs-devno     print maj:min device number of the filesystem
     -x, --devno        print maj:min device number of the block device
hr:  -q, --quiet        radi tiho; ništa ne ispisuje
           --nofollow   ne prati simbolične poveznice
     -d, --fs-devno     ispiše glavni:sporedni broj uređaja datotečnog sustava
     -x, --devno        ispiše glavni:sporedni broj uređaja blok-uređaja

en: %s is not a mountpoint
hr: %s nije točka montiranja

en: %s is a mountpoint
hr: %s je točka montiranja

en:  %s [options] [<program> [<argument>...]]
hr:  %s [opcije] [<program> [<argument>...]]

en: Run a program with namespaces of other processes.
hr: Pokrene program s imenskim prostorima drugih (ostalih) procesa.

en:  -a, --all              enter all namespaces
hr:  -a, --all              uđe u sve imenske prostore

en:  -t, --target <pid>     target process to get namespaces from
hr:  -t, --target <PID>     iz ciljanog procesa dobije imenske prostore

en:  -m, --mount[=<file>]   enter mount namespace
hr:  -m, --mount[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor montiranja

en:  -u, --uts[=<file>]     enter UTS namespace (hostname etc)
hr:  -u, --uts[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor UTS (hostname, itd.)

en:  -i, --ipc[=<file>]     enter System V IPC namespace
hr:  -i, --ipc[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor System V IPC

en:  -n, --net[=<file>]     enter network namespace
hr:  -n, --net[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor mreže

en:  -N, --net-socket <fd>  enter socket's network namespace (use with --target)
hr:  -N, --net-socket <fd>  uđe u imenski prostor mreže utičnice (rabi s --target)

en:  -p, --pid[=<file>]     enter pid namespace
hr:  -p, --pid[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor PID

en:  -C, --cgroup[=<file>]  enter cgroup namespace
hr:  -C, --cgroup[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor cgroup

en:  -U, --user[=<file>]    enter user namespace
hr:  -U, --user[=<datoteka>]  uđe u imenski prostor korisnika

en:      --user-parent      enter parent user namespace
hr:      --user-parent      uđe u imenski prostor pretka korisnika

en:  -T, --time[=<file>]    enter time namespace
hr:  -T, --time[=<file>]    uđe u vremenski imenski prostor

en:  -S, --setuid[=<uid>]   set uid in entered namespace
hr:  -S, --setuid[=<uid>]   postavi UID u tom imenskom prostoru

en:  -G, --setgid[=<gid>]   set gid in entered namespace
hr:  -G, --setgid[=<gid>]   postavi GID u tom imenskom prostoru

en:      --preserve-credentials do not touch uids or gids
hr:      --preserve-credentials  ne dira UID-ove ili GID-ove (ne mijenja ih)

en:      --keep-caps        retain capabilities granted in user namespaces
hr:      --keep-caps        zadrži dobivene mogućnosti u imenskom prostoru korisnika

en:  -r, --root[=<dir>]     set the root directory
hr:  -r, --root[=<direktorij>] postavi direktorij za root sustava

en:  -w, --wd[=<dir>]       set the working directory
hr:  -w, --wd[=<direktorij>]   postavi radni direktorij

en:  -W, --wdns <dir>       set the working directory in namespace
hr:  -W, --wdns <direktorij>   postavi radni direktorij u imenskom prostoru

en:  -e, --env              inherit environment variables from target process
hr:  -e, --env              naslijedi varijable okružja iz ciljanog procesa

en:  -F, --no-fork          do not fork before exec'ing <program>
hr:  -F, --no-fork          ne stvara novi proces prije izvršenja <program>

en:  -c, --join-cgroup      join the cgroup of the target process
hr:  -c, --join-cgroup      pridruži ‘cgroup’ ciljanog procesa

en:  -Z, --follow-context   set SELinux context according to --target PID
hr:  -Z, --follow-context   postavi kontekst SELinux prema --target PID

en: neither filename nor target pid supplied for %s
hr: nije dȃna ni datoteka ni ciljani PID za %s

en: reassociate to namespace '%s' failed
hr: ponovno pridruživanje na imenski prostor ‘%s’ nije uspjelo

en: reassociate to namespaces failed
hr: nije se uspjelo ponovno pridružiti na imenski prostor

en: failed to open parent namespace
hr: nije uspjelo otvoriti imenski prostor pretka (roditelja)

en: failed to pidfd_open() for %d
hr: pdifd_open() za %d nije uspjela

en: failed to get cgroup path
hr: nije uspjelo dobiti stazu od cgroup

en: failed to open cgroup.procs
hr: nije uspjelo otvoriti cgroup.procs

en: statfs %s failed
hr: statfs od %s nije uspio

en: write cgroup.procs failed
hr: pisanje cgroup.procs nije uspjelo

en: failed to parse file descriptor
hr: nije uspjelo raščlaniti descriptor datoteke

en: failed to parse uid
hr: nije uspjelo raščlaniti UID

en: failed to parse gid
hr: nije uspjelo raščlaniti GID

en: no target PID specified for --follow-context
hr: nije specificiran ciljani PID za opciju --follow-context

en: failed to get %d SELinux context
hr: nije uspjelo dobiti SELinux kontekst %d

en: failed to set exec context to '%s'
hr: nije uspjelo uspostaviti izvršni kontekst na ‘%s’

en: no target PID specified
hr: nije specificiran ciljani PID

en: --join-cgroup is only supported in cgroup v2
hr: --join-cgroup je podržano samo u cgroup v2

en: no namespace specified
hr: nije specificiran  imenski prostor

en: cannot open current working directory
hr: ne može otvoriti trenutni radni direktorij

en: change directory by root file descriptor failed
hr: nije uspjelo promijeniti trenutni direktorij pomoću deskriptora root direktorija

en: chroot failed
hr: chroot nije uspio

en: change directory by working directory file descriptor failed
hr: nije uspjelo promijeniti trenutni direktorij pomoću deskriptora radnog direktorija

en: failed to get environment variables
hr: nije uspjelo dobiti varijable okružja

en: can not get process stat
hr: ne može dobiti status, stat, procesa

en: setgroups failed
hr: neuspješna setgroups()

en:  %s [options] new_root put_old
hr:  %s [opcije] novi_korijen stari_korijen

en: Change the root filesystem.
hr: Promijeni korijen (root) datotečnog sustava.

en: failed to change root from `%s' to `%s'
hr: nije uspjelo promijeniti korijen od „%s” na „%s”

en: address space limit
hr: ograničenje prostora adresa

en: max core file size
hr: maksimalna veličina datoteke core(dump)

en: CPU time
hr: CPU vrijeme

en: seconds
hr: sekunde

en: max data size
hr: maks. veličina podataka

en: max file size
hr: maks. veličina datoteke

en: max number of file locks held
hr: maks. broj zaključanih datoteka

en: locks
hr: brave (locks)

en: max locked-in-memory address space
hr: maks. količina zaključane memorije

en: max bytes in POSIX mqueues
hr: maks. broj bajta u POSIX mqueues

en: max nice prio allowed to raise
hr: maks. dopušteni rast nice prioriteta

en: max number of open files
hr: maks. broj otvorenih datoteka

en: files
hr: datoteke

en: max number of processes
hr: maks. broj procesa

en: max resident set size
hr: maks. vel. rezidentne memorije

en: max real-time priority
hr: maks. real-time prioritet

en: timeout for real-time tasks
hr: tajmaut za real-time zadatke

en: microsecs
hr: mikrosekunde

en: max number of pending signals
hr: maks. broj signala na čekanju

en: signals
hr: signali

en: max stack size
hr: maks. veličina stoga

en: resource name
hr: ime resursa

en: resource description
hr: opis resursa

en: soft limit
hr: meka granica

en: hard limit (ceiling)
hr: tvrda granica (gornja granica)

en: units
hr: jedinice

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] [-p PID]
hr:  %s [opcije] [--<resource>=<ograničenje>] [-p PID]

en:  %s [options] [--<resource>=<limit>] COMMAND
hr:  %s [opcije] [--<resource>=<ograničenje>] COMMAND

en: Show or change the resource limits of a process.
hr: Pokaže ili promijeni ograničenja resursa procesa.

en:  -p, --pid <pid>        process id
     -o, --output <list>    define which output columns to use
         --noheadings       don't print headings
         --raw              use the raw output format
         --verbose          verbose output
hr:  -p, --pid <PID>        ID procesa
     -o, --output <popis>   popis stupaca za prikaz izlaza
         --noheadings       ne ispisuje zaglavlja
         --raw              koristi sirovi format za izlaz
         --verbose          prikaže više informacija

en: 
    Resources:
hr: 
    Resursi:

en:  -c, --core             maximum size of core files created
     -d, --data             maximum size of a process's data segment
     -e, --nice             maximum nice priority allowed to raise
     -f, --fsize            maximum size of files written by the process
     -i, --sigpending       maximum number of pending signals
     -l, --memlock          maximum size a process may lock into memory
     -m, --rss              maximum resident set size
     -n, --nofile           maximum number of open files
     -q, --msgqueue         maximum bytes in POSIX message queues
     -r, --rtprio           maximum real-time scheduling priority
     -s, --stack            maximum stack size
     -t, --cpu              maximum amount of CPU time in seconds
     -u, --nproc            maximum number of user processes
     -v, --as               size of virtual memory
     -x, --locks            maximum number of file locks
     -y, --rttime           CPU time in microseconds a process scheduled
                            under real-time scheduling
hr:  -c, --core             maksimalna veličina ispisa stanja memorije (coredump)
     -d, --data             maksimalna veličina segmenta podatka procesa
     -e, --nice             maksimalno dopušteni porast ‘nice’ prioriteta
     -f, --fsize            maksimalna veličina datoteke proizvedene procesom
     -i, --sigpending       maksimalni broj signala na čekanju
     -l, --memlock          maksimalna memorija koju proces može zaključati
     -m, --rss              maksimalna veličina rezidentne memorije (RSS)
     -n, --nofile           maksimalni broj otvorenih datoteka
     -q, --msgqueue         maksimalni broj bajtova u redu čekanja POSIX
     -r, --rtprio           maksimalni real-time prioritet planiranja
     -s, --stack            maksimalna veličina stoga
     -t, --cpu              maksimalno CPU vrijeme u sekundama
     -u, --nproc            maksimalni broj procesa korisnika
     -v, --as               veličina virtualne memorije
     -x, --locks            maksimalni broj datotečnih brava
     -y, --rttime           CPU vrijeme u mikrosekundama planirano procesom
                              pod uvjetima real-time planiranja

en:  <limit> is defined as a range soft:hard, soft:, :hard or a value to
             define both limits (e.g. -e=0:10 -r=:10).
hr:  <granica> je definirana kao opseg soft:hard, soft:, :hard ili vrijednost
             koja definira obje granice (npr. -e=0:10 -r=:10).

en: unlimited
hr: neograničeno

en: failed to get old %s limit
hr: nije uspjelo dobiti staro ograničenje od %s

en: the soft limit %s cannot exceed the hard limit
hr: meka granica %s ne može biti veća od tvrde granice

en: New %s limit for pid %d:
hr: Novo ograničenje %s za PID %d:

en: failed to set the %s resource limit
hr: nije uspjelo postaviti ograničenje resursa na %s

en: failed to get the %s resource limit
hr: nije uspjelo dobiti ograničenje resursa na %s

en: failed to parse %s limit
hr: nije uspjelo raščlaniti granicu %s

en: option --pid may be specified only once
hr: opcija --pid može se specificirati samo jedanput

en: options --pid and COMMAND are mutually exclusive
hr: opcije --pid i NAREDBA se ne mogu zajedno koristiti

en: Display kernel profiling information.
hr: Prikaže informacije o profilu jezgre (kernel profiling).

en:  -m, --mapfile <mapfile>   (defaults: "%s" and
                                          "%s")
hr:  -m, --mapfile <mapfile>   (zadano: "%s" i
                                          "%s")

en:  -p, --profile <pro-file>  (default:  "%s")
hr:  -p, --profile <datoteka>  (zadana je:  "%s")

en:  -M, --multiplier <mult>   set the profiling multiplier to <mult>
hr:  -M, --multiplier <množ>   koristi taj množitelj za ubrzanje profiliranja

en:  -i, --info                print only info about the sampling step
hr:  -i, --info                ispiše samo informacije o koraku uzorkovanja

en:  -v, --verbose             print verbose data
hr:  -v, --verbose             prikaže više informacija

en:  -a, --all                 print all symbols, even if count is 0
hr:  -a, --all                 ispiše sve simbole čak i ako je brojač na 0

en:  -b, --histbin             print individual histogram-bin counts
hr:  -b, --histbin             prikaže individualne brojače intervala histograma

en:  -s, --counters            print individual counters within functions
hr:  -s, --counters            ispiše individualne brojače unutar funkcija

en:  -r, --reset               reset all the counters (root only)
hr:  -r, --reset               resetira sve brojače (to može samo root)

en:  -n, --no-auto             disable byte order auto-detection
hr:  -n, --no-auto             isključi automatsku detekciju poretka bajtova

en: failed to parse multiplier
hr: nije uspjelo razabrati multiplikator

en: error writing %s
hr: greška pri pisanju %s

en: input file is empty
hr: datoteka s ulaznim podacima je prazna

en: Assuming reversed byte order. Use -n to force native byte order.
hr: Pretpostavljamo da je poredak bajtova obrnut.
    Koristite -n da nametnete normalni poredak bajtova.

en: Sampling_step: %u
hr: Korak_uzorkovanja: %u

en: %s(%i): wrong map line
hr: %s(%i): pogrešni redak u datoteci simbola (mapfile)

en: can't find "_stext" in %s
hr: ne može pronaći "_stext" in %s

en: profile address out of range. Wrong map file?
hr: adresa profila je izvan raspona. Kriva datoteka simbola (mapfile)?

en: total
hr: ukupno

en: process ID
hr: ID procesa

en: process group ID
hr: ID grupe procesa

en:  %1$s [-n|--priority|--relative] <priority> [-p|--pid] <pid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -g|--pgrp <pgid>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <priority>  -u|--user <user>...
hr:  %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet> [-p|--pid] <PID>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet>  -g|--pgrp <PGID>...
     %1$s [-n|--priority|--relative] <prioritet>  -u|--user <korisnik>...

en: Alter the priority of running processes.
hr: Mijenja prioritet pokrenutih aktivnih procesa.

en:  -n <num>               specify the nice value;
                              if POSIXLY_CORRECT flag is set in environment,
                              then the priority is 'relative' to current
                              process priority; otherwise it is 'absolute'
hr:  -n <broj>              navedite vrijednost prioriteta;
                              ako okruženje ima postavljen flag POSIXLY_CORRECT,
                              onda je prioritet ‘relativan’ prema prioritetu
                              trenutnog procesa; inače će je ‘apsolutan’

en:  --priority <num>       specify the 'absolute' nice value
hr:  --priority <broj>      specificira ‘absolute’ nice-vrijednost

en:  --relative <num>       specify the 'relative' nice value
hr:  --relative <broj>      specificira ‘relative’ nice-vrijednost

en:  -p, --pid              interpret arguments as process ID (default)
hr:  -p, --pid              argumente interpretira kao ID procesa (zadano)

en:  -g, --pgrp             interpret arguments as process group ID
hr:  -g, --pgrp             argumente interpretira kao ID grupe)

en:  -u, --user             interpret arguments as username or user ID
hr:  -u, --user             argument interpretira kao ime korisnika
                              ili UID korisnika

en: failed to get priority for %d (%s)
hr: nije uspjelo dobiti prioritet za %d (%s)

en: failed to set priority for %d (%s)
hr: nije uspjelo postaviti prioritet za %d (%s)

en: %d (%s) old priority %d, new priority %d
hr: %d (%s) stari prioritet %d, novi prioritet %d

en: invalid priority '%s'
hr: nevaljani prioritet ‘%s’

en: unknown user %s
hr: nepoznati korisnik %s

note: TRANSLATORS: The first %s is one of the above * three ID names. Read: "bad value for %s: %s"
en: bad %s value: %s
hr: loša %s vrijednost: %s

en: kernel device name
hr: jezgrino ime uređaja

en: device identifier value
hr: vrijednost identifikatora uređaja

en: device type name that can be used as identifier
hr: ime tipa uređaja koje se može koristiti kao identifikator

en: device type description
hr: opis tipa uređaja

en: status of software block
hr: status programske blokade

en: status of hardware block
hr: status hardverske blokade

en: cannot set non-blocking %s
hr: postaviti %s da ne blokira ne može

en: wrong size of rfkill event: %zu < %zu
hr: pogrešna veličina rfkill događaja: %zu < %zu

en: failed to poll %s
hr: upit (poll) %s nije uspio

en: invalid identifier
hr: nevaljani identifikator

en: blocked
hr: blokirano

en: unblocked
hr: deblokirano

en: invalid identifier: %s
hr: nevaljani identifikator: %s

en:  %s [options] command [identifier ...]
hr:  %s [opcije] naredba [identifikator...]

en: Tool for enabling and disabling wireless devices.
hr: Alat za omogućavanje i onemogućavanje bežičnih uređaja.

note: TRANSLATORS: command names should not be translated, explaining them as additional field after identifier is fine, for example * list   [identifier]   (lista [tarkenne])
en:  help
hr:  help (pomoć)

en:  event
hr:  event (događaj)

en:  list   [identifier]
hr:  list   [identifier] (popis [identifikator])

en:  block   identifier
hr:  block   identifier (blokiranje identifikator)

en:  unblock identifier
hr:  unblock identifikator (deblokiranje identifikator)

en:  toggle  identifier
hr:  toggle  identifier   (šalter identifikator)

en: Enter a system sleep state until a specified wakeup time.
hr: Sustav stavi u stanje spavanja do specificiranog vremena za buđenje.

en:  -a, --auto               reads the clock mode from adjust file (default)
hr:  -a, --auto               pročita iz adjtime-datoteke (korekcija vremena)
                                način (mȏd) hardverskog sata (zadano)

en:  -A, --adjfile <file>     specifies the path to the adjust file
                                the default is %s
hr:  -A, --adjfile <datoteka>  koristi ovu datoteku (za korekciju vremena)
                                 zadana je %s

en:      --date <timestamp>   date time of timestamp to wake
hr:      --date <datum_vrijeme>  datum i vrijeme (moment) kad se probuditi

en:  -d, --device <device>    select rtc device (rtc0|rtc1|...)
hr:  -d, --device <uređaj>    koristi taj hardverski sat (rtc0|rtc1|...)

en:  -n, --dry-run            does everything, but suspend
hr:  -n, --dry-run            izvrši sve osim obustave

en:  -l, --local              RTC uses local timezone
hr:  -l, --local              hardverski sat koristi lokalnu vremensku zonu

en:      --list-modes         list available modes
hr:      --list-modes         izlista dostupne načine (modove)

en:  -m, --mode <mode>        standby|mem|... sleep mode
hr:  -m, --mode <mode>        način (mȏd) spavanja (standby|mem|...)

en:  -s, --seconds <seconds>  seconds to sleep
hr:  -s, --seconds <sekunde>  broj sekunda za spavati (u budućnosti od sada)

en:  -t, --time <time_t>      time to wake
hr:  -t, --time <time_t>      vrijeme (sekunde, od 1970-01-01, 00:00 UTC) buđenja

en:  -u, --utc                RTC uses UTC
hr:  -u, --utc                RTC (hardverski sat) koristi UTC

en:  -v, --verbose            verbose messages
hr:  -v, --verbose            ispisuje detaljnije poruke

en: read rtc time failed
hr: nije uspjelo pročitati hardverski sat (RTC)

en: read system time failed
hr: nije uspjelo pročitati sustavsko vrijeme

en: convert rtc time failed
hr: nije uspjelo konvertirati hardverski sat (RTC)

en: set rtc wake alarm failed
hr: nije uspjelo postaviti RTC budilicu

en: discarding stdin
hr: odbacuje se standardni ulaz

en: unexpected third line in: %s: %s
hr: neočekivani treći redak u: %s: %s

en: read rtc alarm failed
hr: nije uspjelo pročitati RTC budilicu

en: alarm: off
hr: budilica: off

en: convert time failed
hr: konverzija vremena nije uspjela

en: alarm: on  %s
hr: budilica: on  %s

en: %s: unable to find device
hr: %s: ne može naći uređaj

en: could not read: %s
hr: nije (bilo) moguće čitati: %s

en: unrecognized suspend state '%s'
hr: neprepoznato stanje spavanja ‘%s’

en: invalid seconds argument
hr: nevaljani broj sekundi

en: invalid time argument
hr: nevaljano vrijeme

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
hr: %s: pretpostavljamo da hardverski sat (RTC) koristi UTC ...

en: Using UTC time.
hr: Koristi se UTC vrijeme.

en: Using local time.
hr: Koristi se lokalno vrijeme.

en: must provide wake time (see --seconds, --time and --date options)
hr: morate navesti vrijeme buđenja s opcijom -s, ili -t ili --date

en: %s not enabled for wakeup events
hr: %s ne može rukovati s buđenjem

en: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, seconds %<PRIu64>
hr: alarm %<PRId64>, sys_time %<PRId64>, rtc_time %<PRId64>, sekunde %<PRIu64>

en: time doesn't go backward to %s
hr: vrijeme se ne smanjuje na %s

en: %s: wakeup using %s at %s
hr: %s: buđenje pomoću %s na %s

en: %s: wakeup from "%s" using %s at %s
hr: %s: buđenje iz "%s" pomoću %s na %s

en: suspend mode: no; leaving
hr: način spavanja: no -- zaustavlja se

en: suspend mode: off; executing %s
hr: način spavanja: off -- izvršava se %s

en: failed to find shutdown command
hr: nije uspjelo naći naredbu za shutdown

en: suspend mode: on; reading rtc
hr: način spavanja: on -- čita se hardverski sat

en: rtc read failed
hr: čitanje hardverskog sata nije uspjelo

en: suspend mode: disable; disabling alarm
hr: način spavanja: disable -- alarm na budilici se isključuje

en: suspend mode: show; printing alarm info
hr: način spavanja: show -- ispis informacija o budilici

en: suspend mode: %s; suspending system
hr: način spavanja: %s -- sustav ide spavati

en: disable rtc alarm interrupt failed
hr: nije uspjelo deaktivirati prekid (interrrupt) hardverskog sata

en: Switching on %s.
hr: Prijelaz na %s.

en:  %s [<arch>] [options] [<program> [<argument>...]]
hr:  %s [<arch>] [opcije] [<program> [<argument>...]]

en: Change the reported architecture and set personality flags.
hr: Mijenja prijavljenu arhitekturu i postavlja joj osobnost.

en:  -B, --32bit              turns on ADDR_LIMIT_32BIT
hr:  -B, --32bit              uključi ADDR_LIMIT_32BIT

en:  -F, --fdpic-funcptrs     makes function pointers point to descriptors
hr:  -F, --fdpic-funcptrs     neka funkcijski pokazivači pokazuju na deskriptore

en:  -I, --short-inode        turns on SHORT_INODE
hr:  -I, --short-inode        uključi SHORT_INODE

en:  -L, --addr-compat-layout changes the way virtual memory is allocated
hr:  -L, --addr-compat-layout  mijenja način dodjele virtualne memorije

en:  -R, --addr-no-randomize  disables randomization of the virtual address space
hr:  -R, --addr-no-randomize  neka virtualni adresni prostor nije randomiziran

en:  -S, --whole-seconds      turns on WHOLE_SECONDS
hr:  -S, --whole-seconds      uključi WHOLE_SECONDS

en:  -T, --sticky-timeouts    turns on STICKY_TIMEOUTS
hr:  -T, --sticky-timeouts    uključi STICKY_TIMEOUTS

en:  -X, --read-implies-exec  turns on READ_IMPLIES_EXEC
hr:  -X, --read-implies-exec  uključi READ_IMPLIES_EXEC

en:  -Z, --mmap-page-zero     turns on MMAP_PAGE_ZERO
hr:  -Z, --mmap-page-zero     uključi MMAP_PAGE_ZERO

en:  -3, --3gb                limits the used address space to a maximum of 3 GB
hr:  -3, --3gb                ograniči na 3 GB korišteni adresni prostor

en:      --4gb                ignored (for backward compatibility only)
hr:      --4gb                (zanemarena je; tu je samo zbog kompatibilnost)

en:      --uname-2.6          turns on UNAME26
hr:      --uname-2.6          uključi UNAME26

en:  -v, --verbose            say what options are being switched on
hr:  -v, --verbose            pokaže popis aktiviranih opcija

en:      --list               list settable architectures, and exit
hr:      --list               izlista moguće arhitekture i završi

en:      --show[=personality] show current or specific personality and exit
hr:      --show[=personality] pokaže trenutnu ili specifičnu ‘personality’ i iziđe

en: Kernel cannot set architecture to %s
hr: jezgra (kernel) ne može postaviti arhitekturu na %s

en: Can not get current kernel personality
hr: Ne može dobiti trenutni kernel personality

en: Not enough arguments
hr: Nema dovoljno argumenata

en: unrecognized option '--list'
hr: neprepoznata opcija ‘--list’

en: could not parse personality
hr: nije bili moguće razabrati personality

en: unrecognized option '--show'
hr: neprepoznata opcija ‘--show’

en: no architecture argument or personality flags specified
hr: ni argument arhitekture ni karakteristika osobnosti nije specificirana

en: %s: Unrecognized architecture
hr: %s: Neprepoznata arhitektura

en: failed to set personality to %s
hr: nije uspjelo postaviti osobnost na %s

en: Execute command `%s'.
hr: Izvrši naredbu „%s”.

en:  %s [options] <program> [<argument>...]
hr:  %s [opcije] <program> [<argument>...]

en: Run a program in a new process group.
hr: Pokrene program u novoj grupi procesa.

en:  -f, --foreground    Make a foreground process group
hr:  -f, --foregound     Stvori glavnu (foregound) grupu procesa

en: setpgid failed
hr: setpgid() nije uspjela

en: sigemptyset failed
hr: sigemptyset nije uspješan

en: sigaddset failed
hr: sigaddset nije uspješan

en: tcsetpgrp failed
hr: tcsetattr() nije uspjela

en: Run a program with different privilege settings.
hr: Izvrši program s drukčijim pravima (privilegijama).

en:  -d, --dump                  show current state (and do not exec)
hr:  -d, --dump                  pokaže trenutno stanje (i ne radi ništa)

en:  --nnp, --no-new-privs       disallow granting new privileges
hr:  --nnp, --no-new-privs       zabrani dodjelu novih privilegija

en:  --ambient-caps <caps>       set ambient capabilities
hr:  --ambient-caps <caps>       postavi ambijentalne mogućnosti

en:  --inh-caps <caps>           set inheritable capabilities
hr:  --inh-caps <caps>           postavi nasljedne mogućnosti

en:  --bounding-set <caps>       set capability bounding set
hr:  --bounding-set <caps>       postavi sposobnosti (capabilities) ‘bounding set’

en:  --ruid <uid|user>           set real uid
hr:  --ruid <UID|korisnik>       postavi realni UID

en:  --euid <uid|user>           set effective uid
hr:  --euid <UID|korisnik>       postavi efektivni UID

en:  --rgid <gid|group>          set real gid
hr:  --rgid <GID|grupa>          postavi realni GID

en:  --egid <gid|group>          set effective gid
hr:  --egid <GID|grupa>          postavi efektivni GID

en:  --reuid <uid|user>          set real and effective uid
hr:  --reuid <UID|user>          postavi realni i efektivni UID

en:  --regid <gid|group>         set real and effective gid
hr:  --regid <GID|grupa>         postavi realni i efektivni GID

en:  --clear-groups              clear supplementary groups
hr:  --clear-groups              ukloni dodatne grupe

en:  --keep-groups               keep supplementary groups
hr:  --keep-groups               zadrži dodatne grupe

en:  --init-groups               initialize supplementary groups
hr:  --init-groups               inicijalizira dodatne grupe

en:  --groups <group>[,...]      set supplementary group(s) by GID or name
hr:  --groups <grupa>[,...]      postavi dodatne grupe po GID-u ili po imenu

en:  --securebits <bits>         set securebits
hr:  --securebits <bitovi>       postavlja ‘securebits’ (sigurnosne bitove)

en:  --pdeathsig keep|clear|<signame>
                                 set or clear parent death signal
hr:  --pdeathsig keep|clear|<ime_signala>  postavi/ukloni signal smrti pretka

en:  --ptracer <pid>|any|none    allow ptracing from the given process
hr:  --ptracer <pid>|any|none    dopusti ‘ptracing’ iz datog procesa

en:  --selinux-label <label>     set SELinux label
hr:  --selinux-label <oznaka>    postavi SELinux oznaku

en:  --apparmor-profile <pr>     set AppArmor profile
hr:  --apparmor-profile <prof>   postavi AppArmor profil

en:  --landlock-access <access>  add Landlock access
hr:  --landlock-access <pristup> doda Landlock pristup

en:  --landlock-rule <rule>      add Landlock rule
hr:  --landlock-rule <rule>      doda Landlock rule

en:  --seccomp-filter <file>     load seccomp filter from file
hr:  --seccomp-filter <datoteka> učita seccomp filtar iz datoteke

en:  --reset-env                 clear all environment and initialize
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME and PATH
hr:  --reset-env                 ukloni sve varijable okružja i inicijalizira
                                   HOME, SHELL, USER, LOGNAME i PATH

en:  This tool can be dangerous.  Read the manpage, and be careful.
hr: Ovaj alat može biti opasan. Pročitajte priručnik i budite oprezni.

en: invalid capability type
hr: nevaljani tip sposobnosti

en: cap %d: libcap-ng is broken
hr: cap %d: libcap-ng je ostećen

en: getting process secure bits failed
hr: dobivanje ‘securebits’ (sigurnosne bitove) iz procesa nije uspjelo

en: [none]
hr: [nijedan]

en: %s: too long
hr: %s: predugi

en: Supplementary groups:
hr: Dodatne grupe:

en: [none]
hr: [nijedna]

en: failed to get parent death signal
hr: nije uspjelo dobiti signal o smrti pretka

en: Parent death signal:
hr: Signal smrti pretka:

en: uid: %u
hr: UID: %u

en: euid: %u
hr: EUID: %u

en: suid: %u
hr: SUID: %u

en: getresuid failed
hr: getresuid() nije uspjela

en: getresgid failed
hr: getresgid() nije uspjela

en: Effective capabilities:
hr: Efektivne sposobnosti:

en: Permitted capabilities:
hr: Dopuštene sposobnosti:

en: Inheritable capabilities:
hr: Inheritable (naslijedljive) sposobnosti:

en: Ambient capabilities:
hr: Ambient sposobnosti:

en: [unsupported]
hr: [nepodržane]

en: Capability bounding set:
hr: Sposobnosti bounding set (ograničavajuće):

en: SELinux label
hr: SELinux oznaka

en: AppArmor profile
hr: AppArmor profil

en: Invalid supplementary group id
hr: nevaljani ID dodatne grupe

en: failed to parse ptracer pid
hr: niju uspjelo raščlaniti ‘ptracer’ pid

en: setresuid failed
hr: setresuid() nije uspjela

en: setresgid failed
hr: setresgid() nije uspjela

en: unsupported capability type
hr: nepodržani tip sposobnosti

en: bad capability string
hr: loš string sposobnosti

en: unknown capability "%s"
hr: nepoznata sposobnost "%s"

en: unrecognized securebit set -- refusing to adjust
hr: neprepoznati skup ‘securebit’ -- ne prilagođuje se

en: bad securebits string
hr: loš string ‘securebits’

en: +all securebits is not allowed
hr: ‘+all securebits’ nije dopušten

en: adjusting keep_caps does not make sense
hr: prilagoditi ‘keep_caps’ nema smisla

en: unrecognized securebit
hr: neprepoznati ‘securebit’

en: SELinux is not running
hr: SELinux se ne izvršava (nije pokrenut)

en: close failed: %s
hr: zatvaranje nije uspjelo: %s

en: AppArmor is not running
hr: AppArmor se ne izvršava (nije pokrenut)

en: invalid filter
hr: nevaljani filtar

en: Could not load seccomp filter
hr: Nije (bilo) moguće učitati seccomp filtar

en: duplicate --no-new-privs option
hr: duplikat opcije --no-new-privs

en: duplicate ruid
hr: duplikat RUID

en: failed to parse ruid
hr: nerazumljivi RUID

en: duplicate euid
hr: duplikat EUID

en: failed to parse euid
hr: nerazumljivi EUID

en: duplicate ruid or euid
hr: duplikat RUID ili EUID

en: failed to parse reuid
hr: nerazumljivi REUID

en: duplicate rgid
hr: duplikat RGID

en: failed to parse rgid
hr: nerazumljivi RGID

en: duplicate egid
hr: duplikat EGID

en: failed to parse egid
hr: nerazumljivi EGID

en: duplicate rgid or egid
hr: duplikat RGID ili EGID

en: failed to parse regid
hr: nerazumljivi REGID

en: duplicate --clear-groups option
hr: duplikat opcije --clear-groups

en: duplicate --keep-groups option
hr: duplikat opcije --keep-groups

en: duplicate --init-groups option
hr: duplikat opcije --init-groups

en: duplicate --groups option
hr: duplikat opcije --groups

en: duplicate --keep-pdeathsig option
hr: duplikat opcije --keep-pdeathsig

en: duplicate --ptracer option
hr: duplikat opcije --ptracer

en: duplicate --inh-caps option
hr: duplikat opcije --inh-caps

en: duplicate --ambient-caps option
hr: duplikat opcije --ambient-caps

en: duplicate --bounding-set option
hr: duplikat opcije --bounding-se

en: duplicate --securebits option
hr: duplikat opcije --securebits

en: duplicate --selinux-label option
hr: duplikat opcije --selinux-label

en: duplicate --apparmor-profile option
hr: duplikat opcije --apparmor-profile

en: duplicate --secccomp-filter option
hr: duplikat opcije --seccomp-filter

en: --dump is incompatible with all other options
hr: --dump nije kompatibilan s nijednom drugom opcijom

en: --list-caps must be specified alone
hr: opcija --list-caps mora biti specificirana sama (bez drugih opcija)

en: No program specified
hr: program nije specificiran

en: --[re]gid requires --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, or --groups
hr: --[re]gid zahtijeva --keep-groups, --clear-groups, --init-groups, ili --groups

en: --init-groups requires --ruid or --reuid
hr: --init-groups zahtijeva --ruid ili --reuid

en: uid %ld not found, --init-groups requires an user that can be found on the system
hr: uid %ld nije nađen; --init-groups treba korisnika kojega se može naći u sustavu

en: disallow granting new privileges failed
hr: nije uspjelo zabraniti davanje novih privilegija

en: keep process capabilities failed
hr: nije uspjelo zadržati sposobnosti procesa

en: activate capabilities
hr: aktivirati sposobnosti

en: reactivate capabilities
hr: reaktivirati sposobnosti

en: initgroups failed
hr: initgroups() nije uspjela

en: set process securebits failed
hr: postavljanje ‘securebits’ procesa nije uspjelo

en: apply bounding set
hr: primijeniti ‘bounding set’ (ograničavajući skup)

en: apply capabilities
hr: primijeniti sposobnosti

en: set parent death signal failed
hr: nije uspjelo postaviti signal smrti pretka

en: set ptracer
hr: postavi ptracer

en: could not parse landlock fs access: %s
hr: nije (bilo) moguće raščlaniti landlock fs pristup: %s

en: invalid landlock rule: %s
hr: nevaljano landlock pravilo: %s

en: could not open file for landlock: %s
hr: ne može otvoriti datoteku za landlock: %s

en: landlock_create_ruleset failed
hr: landlock_create_ruleset nije uspješna

en: adding landlock rule failed
hr: nije uspjelo dodati landlock pravilo

en: disallow granting new privileges for landlock failed
hr: nije uspjelo zabraniti davanje novih privilegija za landlock

en: landlock_restrict_self failed
hr: landlock_restrict_self nije uspješan

en: Landlock accesses:
hr: Pristupi k landlock:

en: no support for landlock
hr: nema podrške za landlock

en: Run a program in a new session.
hr: Pokrene program u novoj sjednici.

en:  -c, --ctty     set the controlling terminal to the current one
hr:  -c, --ctty     postavi trenutni terminal za upravljački

en:  -f, --fork     always fork
hr:  -f, --fork     uvijek započne novi proces (fork)

en:  -w, --wait     wait program to exit, and use the same return
hr:  -w, --wait     pričeka da program završi i prihvati istu izlaznu vrijednost

en: fork
hr: fork()

en: child %d did not exit normally
hr: potomak %d nije normalno završio

en: setsid failed
hr: setsid() nije uspjela

en: failed to set the controlling terminal
hr: nije uspjelo postaviti upravljački terminal

en: Not superuser.
hr: Vi niste superkorisnik (root).

en: %s: swapoff failed
hr: %s: swapoff nije uspio

en:  %s [options] [<spec>]
hr:  %s [opcije] [<spec>]

en: Disable devices and files for paging and swapping.
hr: Deaktivira uređaje i datoteke s memorijom za razmjenu (paging i swapping).

en:  -a, --all              disable all swaps from /proc/swaps
     -v, --verbose          verbose mode
hr:  -a, --all              deaktivira sva odlagališta (swaps) iz /proc/swaps
     -v, --verbose          prikaže više informacija

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             LABEL of device to be used
     -U <uuid>              UUID of device to be used
     LABEL=<label>          LABEL of device to be used
     UUID=<uuid>            UUID of device to be used
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
hr: 
    Parametar <spec> može biti:
     -L <oznaka> | LABEL=<oznaka>  oznaka uređaja koji će se koristiti
     -U <uuid>  | UUID=<uuid>      UUID uređaja koji će se koristiti
     PARTLABEL=<oznaka>            oznaka particije koja će se koristiti
     PARTUUID=<uuid>               UUID particije koja će se koristiti
     <uređaj>                      uređaj koji će se koristiti
     <datoteka>                    datoteka koja će se koristiti

en: device file or partition path
hr: datoteka uređaja ili staza particije

en: type of the device
hr: tip uređaja

en: size of the swap area
hr: veličina odlagališta (prostora za razmjenu, swap area)

en: bytes in use
hr: korišteni bajtovi

en: swap priority
hr: swap priority (prioritet odlagališta)

en: swap uuid
hr: swap UUID (UUID odlagališta)

en: swap label
hr: swap label (oznaka odlagališta)

note: TRANSLATORS: The tabs make each field a multiple of 8 characters. Keep aligned with each entry below.
en: Filename				Type		Size		Used		Priority
hr: Datoteka				Tip		Veličina		Korišteno		Prioritet

en: %s: reinitializing the swap.
hr: %s: reinicijaliziranje odlagališta (swap-a).

en: %s: lseek failed
hr: %s: lseek nije uspio

en: %s: write signature failed
hr: %s: zapisivanje potpisa nije uspjelo

en: %s: insecure permissions %04o, %04o suggested.
hr: %s: nesigurna prava pristupa %04o -- preporučuje se %04o.

en: %s: insecure file owner %d, 0 (root) suggested.
hr: %s: nesigurna prava vlasništva %d -- preporučuje se 0 (root).

en: %s: skipping - it appears to have holes.
hr: %s: preskače se - čini se da ima rupa.

en: %s: get size failed
hr: %s: veličinu nije uspjelo doznati

en: %s: read swap header failed
hr: %s: zaglavlje odlagališta (swap header) nije uspjelo pročitati

en: %s: found signature [pagesize=%d, signature=%s]
hr: %s: potpis je nađen [pagesize=%d, signature=%s]

en: %s: last_page 0x%08llx is larger than actual size of swapspace
hr: %s: veličina posljednjeg odlaganja (last_page) 0x%08llx
    je veća od stvarne veličine odlagališta (swapspace)

en: %s: swap format pagesize does not match.
hr: %s: spremljena veličina stranice (swap pagesize) nije točna

en: %s: swap format pagesize does not match. (Use --fixpgsz to reinitialize it.)
hr: %s: spremljena veličina stranice (swap pagesize) nije točna;
    reinicijalizirajte ju s --fixpgsz

en: %s: software suspend data detected. Rewriting the swap signature.
hr: %s: otkriveni su podaci spavanja -- potpis je ponovno zapisan.

en: %s: swapon failed
hr: %s: swapon nije uspio

en: %s: noauto option -- ignored
hr: %s: opcija noauto -- zanemarena je

en: %s: already active -- ignored
hr: %s: je već aktivna -- zanemarena je

en: %s: inaccessible -- ignored
hr: %s: nije dostupna -- zanemareno je

en: Enable devices and files for paging and swapping.
hr: Aktivira uređaje i datoteke s memorijom za razmjenu (paging and swapping).

en:  -a, --all                enable all swaps from /etc/fstab
hr:  -a, --all                aktivira sve u /etc/fstab za razmjenu

en:  -d, --discard[=<policy>] enable swap discards, if supported by device
hr:  -d, --discard[=<politika>]  omogući odbacivanje ako to uređaj podržava

en:  -e, --ifexists           silently skip devices that do not exist
hr:  -e, --ifexists           prešutno preskače nepostojeće uređaje

en:  -f, --fixpgsz            reinitialize the swap space if necessary
hr:  -f, --fixpgsz            reinicijalizira razmjenu ako je potrebno

en:  -o, --options <list>     comma-separated list of swap options
hr:  -o, --options <list>     zarezima odvojen popis (swap) opcija za razmjenu

en:  -p, --priority <prio>    specify the priority of the swap device
hr:  -p, --priority <prio>    specificira prioritet swap-uređaja

en:  -s, --summary            display summary about used swap devices (DEPRECATED)
hr:  -s, --summary            sažetak korištenja svih swap-uređaja (ZASTARJELO)

en:  -T, --fstab <path>       alternative file to /etc/fstab
hr:  -T, --fstab <staza>      alternativa za /etc/fstab

en:      --show[=<columns>]   display summary in definable table
hr:      --show[=<stupac>]    sažetak u tablici (koja se može definirati)

en:      --noheadings         don't print table heading (with --show)
hr:      --noheadings         ispis tablice bez zaglavlja (sa --show)

en:      --raw                use the raw output format (with --show)
hr:      --raw                koristi sirovi format za izlaz (sa --show)

en:      --bytes              display swap size in bytes in --show output
hr:      --bytes              prikaže veličinu razmjene u bajtovima (sa --show)

en:  -v, --verbose            verbose mode
hr:  -v, --verbose            prikaže više informacija

en: 
    The <spec> parameter:
     -L <label>             synonym for LABEL=<label>
     -U <uuid>              synonym for UUID=<uuid>
     LABEL=<label>          specifies device by swap area label
     UUID=<uuid>            specifies device by swap area UUID
     PARTLABEL=<label>      specifies device by partition label
     PARTUUID=<uuid>        specifies device by partition UUID
     <device>               name of device to be used
     <file>                 name of file to be used
hr: 
    Parametar <spec> može biti:
     -L <oznaka> ili LABEL=<oznaka>  oznaka uređaja koji će se koristiti
     -U <uuid>   ili UUID=<uuid>     UUID uređaja koji će se koristiti
     PARTLABEL=<oznaka>              oznaka particije koja će se koristiti
     PARTUUID=<uuid>                 UUID particije koja će se koristiti
     <uređaj>                        uređaj koji će se koristiti
     <datoteka>                      datoteka koja će se koristiti

en: 
    Available discard policy types (for --discard):
     once    : only single-time area discards are issued
     pages   : freed pages are discarded before they are reused
    If no policy is selected, both discard types are enabled (default).
hr: 
    Dostupne tipovi politike odbacivanja (za opciju --discard):
     once    : koristi samo jednokratno odbacivanje iz područja
     pages   : oslobođene stranice odbace se prije ponovne uporabe
    Ako politika nije odabrana, koriste se oba tipa (zadano).

en: failed to parse priority
hr: prioritet nije razumljiv

en: unsupported discard policy: %s
hr: nepodržana politika odbacivanja: %s

en: cannot find the device for %s
hr: ne može naći uređaj za %s

en: failed to open directory
hr: nije uspjelo otvoriti direktorij

en: stat failed
hr: nije uspjelo doznati status datoteke

en: failed to read directory
hr: nije uspjelo pročitati direktorij

en: failed to unlink %s
hr: nije uspjelo ukloniti poveznicu %s

en: failed to mount moving %s to %s
hr: nije uspjelo premjestiti točku montiranja od %s na %s

en: forcing unmount of %s
hr: prisilno demontiranje os %s

en: failed to change directory to %s
hr: mije uspjelo promijeniti direktorij na %s

en: failed to mount moving %s to /
hr: nije uspjelo premjestiti točku montiranja od %s na /

en: failed to change root
hr: nije uspjelo promijeniti root (direktorij)

en: old root filesystem is not an initramfs
hr: stari korijenski (root) datotečni sustav nije initramfs

en:  %s [options] <newrootdir> <init> <args to init>
hr:  %s [opcije] <novi_root_direktorij> <init> <argumenti_za_init>

en: Switch to another filesystem as the root of the mount tree.
hr: Učini drugi (novi) datotečni sustav korijenskim i pokrene init proces.

en: failed. Sorry.
hr: nije uspjelo. Sorry.

en: cannot access %s
hr: %s nije dostupan

en: Set various parameters for the line printer.
hr: Postavlja razne parametre pisača za ispis redaka (lp uređaj).

en:  -i, --irq <num>              specify parallel port irq
hr:  -i, --irq <broj>             specificira IRQ za paralelni port

en:  -t, --time <ms>              driver wait time in milliseconds
hr:  -t, --time <ms>              vrijeme čekanja drivera na pisač u milisekundama

en:  -c, --chars <num>            number of output characters before sleep
hr:  -c, --chars <broj>           broj pokušaja ispisa na pisač prije spavanja
                                    od --time <ms>.

en:  -w, --wait <us>              strobe wait in micro seconds
hr:  -w, --wait <mikrosek>        čekanje na strobe signal u mikrosekundama

note: TRANSLATORS: do not translate <on|off> arguments. The argument reader does not recognize locale, unless `on' is exactly that very same string.
en:  -a, --abort <on|off>         abort on error
hr:  -a, --abort <on|off>         završiti pri greškama (da|ne)

en:  -o, --check-status <on|off>  check printer status before printing
hr:  -o, --check-status <on|off>  provjeriti status prije ispisivanja (da|ne)

en:  -C, --careful <on|off>       extra checking to status check
hr:  -C, --careful <on|off>       dodatne provjere statusa (da|ne)

en:  -s, --status                 query printer status
hr:  -s, --status                 ispita i pokaže status pisača

en:  -r, --reset                  reset the port
hr:  -r, --reset                  resetira port

en:  -q, --print-irq <on|off>     display current irq setting
hr:  -q, --print-irq <on|off>     pokaže trenutnu postavku IRQ (dan|ne)

en: %s not an lp device
hr: %s nije lp uređaj

en: LPGETSTATUS error
hr: ioctl(LPGETSTATUS) neuspješna

en: %s status is %d
hr: %s status je %d

en: , busy
hr: , zauzet

en: , ready
hr: , spreman

en: , out of paper
hr: , nema papira

en: , error
hr: , greška

en: ioctl failed
hr: ioctl() neuspješna

en: LPGETIRQ error
hr: ioctl(LPGETIRQ) nije uspješna

en: %s using IRQ %d
hr: %s koristi IRQ %d

en: %s using polling
hr: %s koristi polling (anketiranje)

en:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [options]
     %1$s [options] <source> | <directory>
hr:  %1$s [-hV]
     %1$s -a [opcije]
     %1$s [opcije] <izvor> | <direktorij>

en: Unmount filesystems.
hr: Demontira datotečne sustave.

en:  -a, --all               unmount all filesystems
hr:  -a, --all               demontira sve datotečne sustave

en:  -A, --all-targets       unmount all mountpoints for the given device in the
                               current namespace
hr:  -A, --all-targets       demontira sve točke montiranja za dȃni uređaj u
                               trenutnom imenskom prostoru

en:  -d, --detach-loop       if mounted loop device, also free this loop device
hr:  -d, --detach-loop       ako je loop-uređaj montiran, oslobodi taj uređaj

en:      --fake              dry run; skip the umount(2) syscall
hr:      --fake              samo testira; preskače sustavski poziv mount(2)

en:  -f, --force             force unmount (in case of an unreachable NFS system)
hr:  -f, --force             prisilno demontira (ako NFS sustav nije dostupan)

en:  -i, --internal-only     don't call the umount.<type> helpers
hr:  -i, --internal-only     ne poziva umount.<tip> pomoćne programe

en:  -l, --lazy              detach the filesystem now, clean up things later
hr:  -l, --lazy              odvoji datotečne sustave sad, a počisti kasnije

en:  -R, --recursive         recursively unmount a target with all its children
hr:  -R, --recursive         rekurzivno demontira cilj i sve njegove potomke

en:  -r, --read-only         in case unmounting fails, try to remount read-only
hr:  -r, --read-only         ako demontiranje ne uspije,
                               pokuša remontirati samo-za-čitanje

en:  -q, --quiet             suppress 'not mounted' error messages
hr:  -q, --quiet             ne prijavljuje greške ‘nije montiran’

en:  -N, --namespace <ns>    perform umount in another namespace
hr:  -N, --namespace <ip>    izvrši umount u <ip> imenskom prostoru

en: %s (%s) unmounted
hr: %s (%s) demontiran

en: %s unmounted
hr: %s demontiran

en: failed to set umount target
hr: nije uspjelo demontirati cilj

en: libmount table allocation failed
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za libmount tablicu.

en: libmount iterator allocation failed
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za libmount iterator

en: failed to get child fs of %s
hr: nije uspjelo dobiti datotečni sustav potomka od %s

en: %s: not found
hr: %s: nije pronađen

en: %s: failed to determine source (--all-targets is unsupported on systems with regular mtab file).
hr: %s: nije uspjelo odrediti izvor (opcija --all-targets nije podržana na sustavima s regularnom datotekom mtab).

en: unsupported --setgroups argument '%s'
hr: nepodržani argument za --setgroups: ‘%s’

en: write failed %s
hr: pisanje nije uspjelo %s

en: unsupported propagation mode: %s
hr: nepodržani način propagacije: %s

en: cannot change root filesystem propagation
hr: ne može promijeniti propagaciju korijenskog datotečnog sustava

en: mount %s on %s failed
hr: nije uspjelo montirati %s na %s

en: failed to open /proc/self/timens_offsets
hr: nije uspjelo otvoriti /proc/self/timens_offsets

en: failed to write to /proc/self/timens_offsets
hr: nije uspjelo pisati u /proc/self/timens_offsets

en: eventfd failed
hr: eventfd nije uspješan

en: failed to read eventfd
hr: nije uspjelo pročitati eventfd

en: invalid mapping '%s'
hr: nevaljano preslikavanje, mapping ‘%s’

en: could not open '%s'
hr: nije (bilo) moguće otvoriti '%s'

en: failed to parse subid map
hr: nije uspjelo raščlanitinije mapu podidentifikatora

en: no line matching user "%s" in %s
hr: nijedan redak ne podudara korisnika  "%s" in %s

en: %s too large for kernel 4k limit
hr: %s je previlik za jezgru s 4k ograničenjem

en: failed to open %s
hr: nije uspjelo otvoriti %s

en: failed to write %s
hr: nije uspjelo pisati %s

en: cannot open %s/register
hr: ne može otvoriti %s/register

en: write failed %s/register
hr: nije uspjelo pisati %s/register

en: Run a program with some namespaces unshared from the parent.
hr: Pokrene program s nekim imenskim prostorima odijeljenim od pretka.

en:  -m, --mount[=<file>]      unshare mounts namespace
hr:  -m, --mount[=<datoteka>]  odijeli montirani imenski prostor

en:  -u, --uts[=<file>]        unshare UTS namespace (hostname etc)
hr:  -u, --uts[=<datoteka>]    odijeli imenski prostor UTS (hostname i slično)

en:  -i, --ipc[=<file>]        unshare System V IPC namespace
hr:  -i, --ipc[=<datoteka>]    odijeli imenski prostor System V IPC

en:  -n, --net[=<file>]        unshare network namespace
hr:  -n, --net[=<datoteka>]    odijeli imenski prostor mreže

en:  -p, --pid[=<file>]        unshare pid namespace
hr:  -p, --pid[=<datoteka>]    odijeli imenski prostor PID-a

en:  -U, --user[=<file>]       unshare user namespace
hr:  -U, --user[=<datoteka>]   odijeli imenski prostor korisnika

en:  -C, --cgroup[=<file>]     unshare cgroup namespace
hr:  -C, --cgroup[=<datoteka>]  odijeli imenski prostor kontrolnih grupa

en:  -T, --time[=<file>]       unshare time namespace
hr:  -T, --time[=<datoteka>]   prestane dijeliti vremenski imenski prostor

en:  --mount-proc[=<dir>]      mount proc filesystem first (implies --mount)
hr:  --mount-proc[=<dir>]      prvo montira proc datotečni sustav (implicira --mount)

en:  --mount-binfmt[=<dir>]    mount binfmt filesystem first (implies --user and --mount)
hr:  --mount-proc[=<dir>]      prvo montira binfmt datotečni sustav (implicira --user i --mount)

en:  -l, --load-interp <file>  load binfmt definition in the namespace (implies --mount-binfmt)
hr:  -l, --load-interp <datoteka> učita ‘binfmt’ u imenskom prostoru (implicira --mount-binfmt)

en:  --propagation slave|shared|private|unchanged
                               modify mount propagation in mount namespace
hr:  --propagation slave|shared|private|unchanged  modificira propagaciju montiranja
                                                     u montiranom imenskom prostoru

en:  -R, --root <dir>          run the command with root directory set to <dir>
hr:  -R, --root=<dir>          izvrši naredbu s root direktorijem postavljenim na <dir>

en:  -w, --wd <dir>            change working directory to <dir>
hr:  -w, --wd=<dir>            promijeni radni direktorij na <dir>

en:  -S, --setuid <uid>        set uid in entered namespace
hr:  -S, --setuid <UID>        postavi taj UID u dȃnom imenskom prostoru

en:  -G, --setgid <gid>        set gid in entered namespace
hr:  -G, --setgid <GID>        postavi taj GID u dȃnom imenskom prostoru

en:  --map-user <uid>|<name>   map current user to uid (implies --user)
hr:  --map-user <uid>|<ime>    pridruži trenutnog korisnika UID-u (implicira --user)

en:  --map-group <gid>|<name>  map current group to gid (implies --user)
hr: --map-group <gid>|<ime>    pridruži trenutnu grupu GID-u (implicira --user)

en:  -r, --map-root-user       map current user to root (implies --user)
hr:  -r, --map-root-user       pridruži trenutnog korisnika na root (implicira --user)

en:  -c, --map-current-user    map current user to itself (implies --user)
hr:  -r, --map-root-user       preslika trenutnog korisnika na samog sebe
                                 (implicira --user)

en:  --map-auto                map users and groups automatically (implies --user)
hr:  --map-auto                mapira automatski korisnike i grupe
                                 (implicira --user)

en:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<count>
                               map count users from outeruid to inneruid (implies --user)
hr:  --map-users <inneruid>:<outeruid>:<broj>
                               pridruži broj korisnika od ‘outeruid’ na ‘inneruid’ (implicira --user)

en:  --map-groups <innergid>:<outergid>:<count>
                               map count groups from outergid to innergid (implies --user)
hr:  --map-groups=<innergid>:<outergid>:<broj>
                               pridruži broj grupa od ‘outergid’ na ‘innergid’ (implicira --user)

en:  -f, --fork                fork before launching <program>
hr:  -f, --fork                pokrene novi proces prije pokretanja <programa>

en:  --kill-child[=<signame>]  when dying, kill the forked child (implies --fork)
                                 defaults to SIGKILL
hr:  --kill-child[=<signame>]  kad završi, pošalje <signame > da ubije potomka
                                 (implicira --fork); zadani signal je SIGKILL

en:  --setgroups allow|deny    control the setgroups syscall in user namespaces
hr:  --setgroups allow|deny    dopusti ili zabrani sustavske pozive setgroups
                                 u korisničkom imenskom prostoru

en:  --keep-caps               retain capabilities granted in user namespaces
hr:  --keep-caps               zadrži mogućnosti odobrene imenskom
                                 prostoru korisnika

en:  --monotonic <offset>      set clock monotonic offset (seconds) in time namespaces
hr:  --monotonic <offset>      postavi odmak (offset) monotonog sata (sekunde)
                                 u vremenskom imenskom prostoru

en:  --boottime <offset>       set clock boottime offset (seconds) in time namespaces
hr:  --boottime <offset>       postavi odmak (offset) boottime sata (sekunde)
                                 u vremenskom imenskom prostoru

en: failed to parse monotonic offset
hr: nije uspjelo razabrati monotoni odmak (offset)

en: failed to parse boottime offset
hr: nije uspjelo razabrati boottime odmak (offset)

en: options --monotonic and --boottime require unsharing of a time namespace (-T)
hr: opcije --monotonic i --boottime zahtijevaju odvajanje vremenskog imenskog prostora (-T)

en: unshare failed
hr: funkcija unshare() nije uspjela

en: sigprocmask block failed
hr: sigprocmask block neuspješan

en: pidfd_open failed
hr: pidfd_open() neuspješna

en: sigprocmask restore failed
hr: sigprocmask restore neuspješan

en: signal handler reset failed
hr: resetirati rukovatelja signala nije uspjelo

en: sigprocmask unblock failed
hr: sigprocmask unblock neuspješan

en: child exit failed
hr: potomak nije završio uspješno

en: options --setgroups=allow and --map-group are mutually exclusive
hr: opcije --setgroups=allow i --map-group se međusobno isključuju (ne mogu se koristiti istovremeno).

en: mount %s failed
hr: nije uspjelo montirati %s

en: cannot change root directory to '%s'
hr: ne može promijeniti root direktorij u %s

en: cannot chdir to '%s'
hr: nije se moguće premjestiti u direktorij ‘%s’

en: cannot change %s filesystem propagation
hr: ne može promijeniti %s propagaciju datotečnog sustava

en: Card previously reset the CPU
hr: Procesor je već ranije resetirao karticu

en: External relay 1
hr: Vanjski relej 1

en: External relay 2
hr: Vanjski relej 2

en: Fan failed
hr: Ventilator je pokvaren

en: Keep alive ping reply
hr: Odgovara na keep-alive ping

en: Supports magic close char
hr: Podržava magični znak zatvaranja

en: Reset due to CPU overheat
hr: Resetira zbog pregrijavanja procesora

en: Power over voltage
hr: Prenapon napajanja

en: Power bad/power fault
hr: Loše napajanje ili je napajanje prekinuto

en: Pretimeout (in seconds)
hr: Početni tajmaut (u sekundama)

en: Set timeout (in seconds)
hr: Postavi tajmaut (u sekundama)

en: Not trigger reboot
hr: Ne pokreće ponovno sustav

en: flag name
hr: ime flaga

en: flag description
hr: opis flaga

en: flag status
hr: status flaga

en: flag boot status
hr: status boot flaga

en: watchdog device name
hr: ime watchdog-uređaja

en: unknown flag: %s
hr: nepoznati flag: %s

en: Show the status of the hardware watchdog.
hr: Pokaže status watchdog-a (čuvara) hardvera.

en:  -f, --flags <list>     print selected flags only
     -F, --noflags          don't print information about flags
     -I, --noident          don't print watchdog identity information
     -n, --noheadings       don't print headings for flags table
     -O, --oneline          print all information on one line
     -o, --output <list>    output columns of the flags
     -p, --setpretimeout <sec> set watchdog pre-timeout
     -g, --setpregovernor <name> set pre-timeout governor
     -r, --raw              use raw output format for flags table
     -T, --notimeouts       don't print watchdog timeouts
     -s, --settimeout <sec> set watchdog timeout
     -x, --flags-only       print only flags table (same as -I -T)
hr:  -f, --flags <popis>    ispiše samo popisane flagove
     -F, --noflags          ne ispisuje informacije o flagovima
     -I, --noident          ne ispisuje informacije o watchdog-identitetu
     -n, --noheadings       ne ispisuje zaglavlja u tablici flagova
     -O, --oneline          sve informacije ispiše u jednom retku
     -o, --output <popis>   popis stupaca za prikaz flagova
     -p, --setpretimeout <sek>  postavka pre-tajmouta za watchdog
     -g, --setpregovernor <name> postavka pre-tajmouta za governor
     -r, --raw              tablicu flagova ispiše u sirovom (neobrađenom) formatu
     -T, --notimeouts       ne ispisuje watchdog-tajmaute
     -s, --settimeout <sek> postavi watchdog-tajmaut
     -x, --flags-only       ispiše samo tablicu flagova (isto kao -I -T)

en: The default device is %s.
hr: Zadani uređaj je %s.

en: No default device is available.
hr: Zadani uređaj nije dostupan.

en: %s: unknown flags 0x%x
hr: %s: nepoznati flag 0x%x

en: %s: watchdog already in use, terminating.
hr: %s: watchdog se već koristi -- zaustavlja se.

en: %s: failed to disarm watchdog
hr: %s: nije uspjelo razoružati watchdog-a (čuvara)

en: cannot set timeout for %s
hr: ne može postaviti tajmaut za %s

en: Timeout has been set to %d second.
     | Timeout has been set to %d seconds.
hr[0]: Tajmaut je postavljen na %d sekundu.
hr[1]: Tajmaut je postavljen na %d sekunde.
hr[2]: Tajmaut je postavljen na %d sekunda.

en: cannot set pretimeout for %s
hr: ne može postaviti pred-tajmaut za %s

en: Pre-timeout has been set to %d second.
     | Pre-timeout has been set to %d seconds.
hr[0]: Pred-tajmaut je postavljen na %d sekundu.
hr[1]: Pred-tajmaut je postavljen na %d sekunde.
hr[2]: Pred-tajmaut je postavljen na %d sekundi.

en: cannot set pre-timeout governor
hr: ne može postaviti pred-tajmaut za governor

en: %s: failed to get information about watchdog
hr: %s: nije uspjelo dobiti informacije o watchdog-u (čuvaru)

en: cannot read information about %s
hr: ne može pročitati informacije o %s

en: %-14s %2i second
     | %-14s %2i seconds
hr[0]: %-14s %2i sekunda
hr[1]: %-14s %2i sekunde
hr[2]: %-14s %2i sekunda

en: Timeout:
hr: Tajmaut:

en: Timeleft:
hr: Preostalo vrijeme:

en: Pre-timeout:
hr: Početni tajmaut:

en: Pre-timeout governor:
hr: Pred-tajmaut governor:

en: Available pre-timeout governors:
hr: Dostupni pred-tajmout governors:

en: Device:
hr: Uređaj:

en: Identity:
hr: Identitet:

en: version
hr: inačica

en: invalid pretimeout argument
hr: nevaljani pred-tajmout argument

en: No default device is available.
hr: Zadani uređaj nije dostupan.

en: zram device name
hr: ime ZRAM-uređaja

en: limit on the uncompressed amount of data
hr: ograničenje na količinu nekomprimiranih podataka

en: uncompressed size of stored data
hr: nekomprimirana veličina pohranjenih podataka

en: compressed size of stored data
hr: komprimirana veličina pohranjenih podataka

en: the selected compression algorithm
hr: odabrani algoritam za komprimiranje

en: number of concurrent compress operations
hr: broj istodobnih operacija kompresije

en: empty pages with no allocated memory
hr: prazne stranice bez rezervirane memorije

en: all memory including allocator fragmentation and metadata overhead
hr: sva memorija uključujući fragmentaciju i metadata overhead

en: memory limit used to store compressed data
hr: ograničenje memorije koja se koristi za komprimirane podataka

en: memory zram have been consumed to store compressed data
hr: količina memorije koja se koristi za komprimirane podatke

en: number of objects migrated by compaction
hr: broj objekata premještenih zbijanjem

en: compression ratio: DATA/TOTAL
hr: omjer kompresije: DATA/TOTAL

en: Failed to parse mm_stat
hr: Nije uspjelo raščlaniti mm_stat

en:  %1$s [options] <device>
     %1$s -r <device> [...]
     %1$s [options] -f | <device> -s <size>
hr:  %1$s [opcije] <uređaj>
     %1$s -r <uređaj>...
     %1$s [opcije] -f | <uređaj> -s <veličina>

en: Set up and control zram devices.
hr: Priprema i upravljanje ZRAM-uređajima.

en:  -a, --algorithm <alg>              compression algorithm to use
hr:  -a, --algorithm <alg>              algoritam za kompresiju

en:  -b, --bytes                        print sizes in bytes rather than in human readable format
hr:  -b, --bytes                        veličine u bajtovima umjesto u čitljivom obliku

en:  -f, --find                         find a free device
hr:  -f, --find                         potraži slobodni uređaj

en:  -n, --noheadings                   don't print headings
hr:  -n, --noheadings                   ne ispisivati zaglavlja

en:  -o, --output <list>                columns to use for status output
hr:  -o, --output <popis>               popis stupaca za prikaz statusa

en:      --output-all                   output all columns
hr:      --output-all                   ispiše sve stupce

en:  -p, --algorithm-params <params>    algorithm parameters to use
hr:  -p, --algorithm-parameters <param> parametri algoritma koje treba koristiti

en:      --raw                          use raw status output format
hr:      --raw                          ispiše status u sirovom obliku

en:  -r, --reset                        reset all specified devices
hr:  -r, --reset                        resetira sve specificirane uređaje

en:  -s, --size <size>                  device size
hr:  -s, --size <broj>                  veličina uređaja

en:  -t, --streams <number>             number of compression streams
hr:  -t, --streams <broj>               broj kompresijsnih tokova

en:  <alg> is the name of an algorithm; supported are:
hr:  <alg> je ime algoritma; podržani su:

en:    (List may be inaccurate, consult man page.)
hr:   (List možda nije točna, konzultirajte priručnu stranicu (map page).)

en: failed to parse streams
hr: nije uspjelo raščlaniti tokove

en: option --find is mutually exclusive with <device>
hr: opcija --find se ne može koristiti zajedno s <uređaj>

en: only one <device> at a time is allowed
hr: može se navesti samo jedan <uređaj>

en: options --algorithm, --algorithm-params, and --streams must be combined with --size
hr: opcije --algorithm, --algorithm-params, i --streams moraju se kombinirati s opcijom --size

en: %s: failed to reset
hr: %s: resetiranje nije uspjelo

en: no free zram device found
hr: nijedan slobodni ZRAM-uređaj nije pronađen

en: %s: failed to set number of streams
hr: %s: nije uspjelo postavit broj tokova

en: %s: failed to set algorithm
hr: %s: nije uspjelo postaviti algoritam

en: %s: failed to set algorithm params
hr: %s: nije uspjelo postaviti parametre algoritma

en: %s: failed to set disksize (%ju bytes)
hr: %s: nije uspjelo postaviti veličinu diska (%ju bajtova)

en: %s%s (automatic login)
hr: %s%s (automatska prijava)

en: %s: can't change root directory %s: %m
hr: %s: ne može promijeniti root direktorij na %s: %m

en: %s: can't change working directory %s: %m
hr: %s: ne može promijeniti radni direktorij na %s: %m

en: %s: can't change process priority: %m
hr: %s: ne može promijeniti prioritet procesa: %m

en: %s: can't exec %s: %m
hr: %s: ne može izvršiti %s: %m

en: failed to allocate memory: %m
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju: %m

en: invalid delay argument
hr: nevaljani argument opcije --delay

en: invalid argument of --local-line
hr: nevaljani argument opcije --local-line

en: invalid nice argument
hr: nevaljani argument za opciju --nice

en: could not get terminal name: %d
hr: nije uspjelo dobiti ime terminala: %d

en: bad speed: %s
hr: nevaljana brzina: %s

en: too many alternate speeds
hr: previše alternativnih brzina

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
hr: /dev/%s: ne može otvoriti kao standardni ulaz: %m

en: /dev/%s: not a character device
hr: /dev/%s: nije znak-uređaj

en: /dev/%s: not a tty
hr: /dev/%s: nije tty

en: /dev/%s: cannot get controlling tty: %m
hr: /dev/%s: ne može dobiti upravljački terminal: %m

en: /dev/%s: vhangup() failed: %m
hr: /dev/%s: vhangup() nije uspjela: %m

en: %s: not open for read/write
hr: %s: ne može otvoriti za čitanje i pisanje

en: /dev/%s: cannot set process group: %m
hr: /dev/%s: ne može postavit grupu procesa: %m

en: %s: dup problem: %m
hr: %s: problem s dupliciranjem standardnog ulaza i izlaza: %m

en: %s: failed to get terminal attributes: %m
hr: %s: nije uspjelo dobiti atribute terminala: %m

en: setting terminal attributes failed: %m
hr: nije uspjelo postaviti atribute terminala: %m

en: cannot open os-release file
hr: ne može otvoriti datoteku os-release

en: failed to create reload file: %s: %m
hr: nije uspjelo stvoriti datoteku za ponovno pokretanje: %s: %m

en: failed to get terminal attributes: %m
hr: nije uspjelo dobiti atribute terminala: %m

en: [press ENTER to login]
hr: [pritisnite ENTER za prijavu]

en: %s: read: %m
hr: %s: pročitano: %m

en: %s: input overrun
hr: %s: prekoračenje ulaza

en: %s: invalid character conversion for login name
hr: %s: nevaljana konverzija znakova prijavljenog imena

en: %s: invalid character 0x%x in login name
hr: %s: nevaljani znak 0x%x u prijavljenom imenu

en: %s: failed to set terminal attributes: %m
hr: %s: nije uspjelo postaviti atribute terminala: %m

en:  %1$s [options] <line> [<baud_rate>,...] [<termtype>]
     %1$s [options] <baud_rate>,... <line> [<termtype>]
hr:  %1$s [opcije] <linija> [<brzina_u_bodovima>,...] [<tip_terminala>]
     %1$s [opcije] <brzina_u_bodovima>,... <linija> [<tip_terminala>]

en: Open a terminal and set its mode.
hr: Otvori terminal i odredi mu način rada.

en:  -8, --8bits                assume 8-bit tty
hr:  -8, --8bits                pretpostavi 8-bitni terminal

en:  -a, --autologin <user>     login the specified user automatically
hr:  -a, --autologin <korisnik>  ovog <korisnika> prijavi automatski

en:  -c, --noreset              do not reset control mode
hr:  -c, --noreset              ne resetira upravljački način

en:  -E, --remote               use -r <hostname> for login(1)
hr:  -E, --remote               koristi opciju -r <hostname> za login(1)

en:  -f, --issue-file <list>    display issue files or directories
hr:  -f, --issue-file <popis>   prikaže issue datoteke ili direktorije

en:      --show-issue           display issue file and exit
hr:      --show-issue           pokaže datoteku issue i iziđe

en:  -h, --flow-control         enable hardware flow control
hr:  -h, --flow-control         aktivira ‘hardware flow control’

en:  -H, --host <hostname>      specify login host
hr:  -H, --host <hostname>      specificira hostname za prijavu

en:  -i, --noissue              do not display issue file
hr:  -i, --noissue              ne pokazati issue-datoteku

en:  -I, --init-string <string> set init string
hr:  -I, --init-string <string>  koristi taj string za inicijalizaciju

en:  -J, --noclear              do not clear the screen before prompt
hr:  -J  --noclear              ne počisti ekran prije prompta

en:  -l, --login-program <file> specify login program
hr:  -l, --login-program <datoteka>  koristi <datoteku> za prijavni (login) program

en:  -L, --local-line[=<mode>]  control the local line flag
hr:  -L, --local-line[=<mode>]  način [<mode>] kontrole lokalne linije

en:  -m, --extract-baud         extract baud rate during connect
hr:  -m, --extract-baud         odredi brzinu u bodovima u fazi spajanja

en:  -n, --skip-login           do not prompt for login
hr:  -n, --skip-login           prijava bez prompta

en:  -N, --nonewline            do not print a newline before issue
hr:  -N  --nonewline            ne prelomi redak ispred ‘issue’

en:  -o, --login-options <opts> options that are passed to login
hr:  -o, --login-options <opcije>  proslijedi opcije na login(1)

en:  -p, --login-pause          wait for any key before the login
hr:  -p, --login-pause          čeka na bilo koju tipku prije prijave

en:  -r, --chroot <dir>         change root to the directory
hr:  -r, --chroot <dir>         promijeni root na direktorij <dir>

en:  -R, --hangup               do virtually hangup on the tty
hr:  -R, --hangup               obavi virtualni ‘hangup’ na terminalu

en:  -s, --keep-baud            try to keep baud rate after break
hr:  -s, --keep-baud            nastoji održati brzinu nakon ‘break’

en:  -t, --timeout <number>     login process timeout
hr:  -t, --timeout <broj>       vremensko ograničenje (tajmaut) za prijavu

en:  -U, --detect-case          detect uppercase terminal
hr:  -U, --detect-case          detektira terminal samo s velikim slovima

en:  -w, --wait-cr              wait carriage-return
hr:  -w, --wait-cr              čeka na CR znak (carriage-return)

en:      --nohints              do not print hints
hr:      --nohints              ne ispisivati savjete (hints)

en:      --nohostname           no hostname at all will be shown
hr:      --nohostname           neće uopće pokazati hostname

en:      --long-hostname        show full qualified hostname
hr:      --long-hostname        pokaže potpuno kvalificirano ime hosta

en:      --erase-chars <string> additional backspace chars
hr:      --erase-chars <string>  dodatni znakovi koji djeluju kao backspace

en:      --kill-chars <string>  additional kill chars
hr:      --kill-chars <string>  dodatni znakovi za brisanje

en:      --chdir <directory>    chdir before the login
hr:      --chdir <dir>          prije prijave promijeni direktorij na <dir>

en:      --delay <number>       sleep seconds before prompt
hr:      --delay <broj>         spava broj sekundi prije prompta

en:      --nice <number>        run login with this priority
hr:      --nice <broj>          prijavu izvrši s tim prioritetom

en:      --reload               reload prompts on running agetty instances
hr:      --reload               obnovi promptove na već pokrenutim agetty instancama

en:      --list-speeds          display supported baud rates
hr:      --list-speeds          prikaže podržane brzine transmisije u bodovima

en: %d user | %d users
hr[0]: %d korisnik
hr[1]: %d korisnika
hr[2]: %d korisnika

en: checkname failed: %m
hr: checkname nije uspio: %m

en: cannot touch file %s
hr: ne može taknuti (touch) datoteku %s

en: --reload is unsupported on your system
hr: opcija --reload nije podržana na vašem sustavu

en: failed to open credentials directory
hr: nije uspjelo otvoriti direktorij s vjerodajnicama

en:  %s [options] [y | n]
hr:  %s [opcije] [y | n]

en: Control write access of other users to your terminal.
hr: Kontrolira prava pisanja drugih korisnika po vašem terminalu.

en:  -v, --verbose  explain what is being done
hr:  -v, --verbose  objašnjava što radi

en: no tty
hr: nema tty

en: ttyname() failed, attempting to go around using: %s
hr: funkcija ttyname() nije uspjela -- pokušava se zaobići pomoću: %s

en: is y
hr: je y (da)

en: is n
hr: je n (ne)

en: change %s mode failed
hr: nije uspjelo promijeniti mȏd %s

en: write access to your terminal is allowed
hr: dopušteno je pisanje po vašem terminalu

en: write access to your terminal is denied
hr: nije dopušteno pisanje po vašem terminalu

en:  %s [options] [file]
hr:  %s [opcije] [datoteka]

en: Make a typescript of a terminal session.
hr: Napravi skriptu (točnu kopiju) sjednice na terminalu.

en:  -I, --log-in <file>           log stdin to file
hr:  -I, --log-in <datoteka>       urudžbira stdin u datoteku

en:  -O, --log-out <file>          log stdout to file (default)
hr:  -O, --log-out <datoteka>      urudžbira stdout u datoteku (zadano)

en:  -B, --log-io <file>           log stdin and stdout to file
hr:  -B, --log-io <datoteka>       urudžbira stdin i stdout u datoteku

en:  -T, --log-timing <file>       log timing information to file
hr:  -T, --log-timing <datoteka>   urudžbira tajming podatke u datoteku

en:  -t[<file>], --timing[=<file>] deprecated alias to -T (default file is stderr)
hr:  -t[<file>], --timing[=<file>] je zastarjeli alias za -T
                                   (zadana datoteka je stderr)

en:  -m, --logging-format <name>   force to 'classic' or 'advanced' format
hr:  -m, --logging-format <naziv>  forsira ‘classic’ ili ‘advanced’ format

en:  -a, --append                  append to the log file
hr:  -a, --append                  dodaje u dnevnik (dnevničku datoteku)

en:  -c, --command <command>       run command rather than interactive shell
hr:  -c, --command <naredba>       provede naredbu umjesto interaktivne ljuske

en:  -e, --return                  return exit code of the child process
hr:  -e, --return                  vrati izlazni kȏd potomka (child process)

en:  -f, --flush                   run flush after each write
hr:  -f, --flush                   isprazni buffer nakon svakog pisanja

en:      --force                   use output file even when it is a link
hr:      --force                   rabi izlanu datoteku čak i ako je poveznica

en:  -E, --echo <when>             echo input in session (auto, always or never)
hr:  -E, --echo <kad>              odjekne ulaz u sjednicu (auto, always or never)

en:  -o, --output-limit <size>     terminate if output files exceed size
hr:  -o, --output-limit <veličina>  prekine ako izlazne datoteke premaše veličinu

en:  -q, --quiet                   be quiet
hr:  -q, --quiet                   radi tiho (bez suvišnih poruka)

en: 
    Script done on %s [<%s>]
hr: 
    Script je završio na %s [<%s>]

en: 
    Script done on %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]
hr: 
    Script je završio na %s [COMMAND_EXIT_CODE="%d"]

en: Script started on %s [
hr: Script je pokrenut na %s [

en: %*s<not executed on terminal>
hr: %*s<ne izvršava se u terminalu>

en: Script terminated, max output files size %<PRIu64> exceeded.
hr: Script je prekinut -- premašena maksimalna veličina izlaznih datoteka %<PRIu64>.

en: max output size exceeded
hr: premašena je maksimalna veličina

en: output file `%s' is a link
    Use --force if you really want to use it.
    Program not started.
hr: izlazna datoteka „%s” je poveznica
    koristite --force ako ju zaista želite koristiti.
    Script nije pokrenut.

en: unsupported echo mode: '%s'
hr: nepodržani echo način: '%s'

en: failed to parse output limit size
hr: nije uspjelo raščlaniti veličinu ograničenja izlaza

en: unsupported logging format: '%s'
hr: nepodržani format dnevnika: ‘%s’

en: log multiple streams is mutually exclusive with 'classic' format
hr: urudžbiranje višestrukih tokova ne ide zajedno s 'classic' formatom

en: Script started
hr: Script je pokrenut

en: , output log file is '%s'
hr: , dnevnik izlaza je ‘%s’

en: , input log file is '%s'
hr: , dnevnik ulaza je ‘%s’

en: , timing file is '%s'
hr: , dnevnik vremenskih podataka je ‘%s’

en: Script done.
hr: Script je gotov.

en:  %s [options] <timingfile> <typescript>
hr:  %s [opcije] <timingfile> <typescript>

en: Execute terminal typescript.
hr: Izvrši typescript u terminalu.

en:  -t, --timing <file>     script timing log file
hr:  -t, --timing <datoteka> datoteka s vremenskim podacima script-a

en:  -T, --log-timing <file> alias to -t
hr:  -T, --log-timing <datoteka>  alias za -t

en:  -I, --log-in <file>     script stdin log file
hr:  -I, --log-in <datoteka> dnevnik stdin script-a

en:  -B, --log-io <file>     script stdin and stdout log file
hr:  -B, --log-io <datoteka> dnevnik stdin i stdout script-a

en:  -c, --command <command> run command rather than interactive shell
hr:  -c, --command <naredba> provede naredbu umjesto interaktivne ljuske

en:  -d, --divisor <num>     speed up or slow down execution with time divisor
hr:  -d, --divisor <broj>    ubrza ili uspori reprizu djeliteljem <broj>

en:  -E, --echo <when>       echo input in session (auto, always or never)
hr:  -E, --echo <kad>        odjekne ulaz u sjednicu (auto, always or never)

en:  -m, --maxdelay <num>    wait at most this many seconds between updates
hr:  -m, --maxdelay <broj>   pričeka ne više od <broj> sekundi između ažuriranja

en: failed to parse maximal delay argument
hr: nije uspjelo raščlaniti argument za maksimalnu zadršku

en: timing file not specified
hr: nije specificirana datoteka vremenskih podataka

en: stdin typescript file not specified
hr: nije specificirana datoteka za stdin typescript-a

en: >>> scriptlive: Starting your typescript execution by %s.
hr: >>> scriptlive: %s započinje izvršavati vaš typescript.

en: failed to allocate PTY handler
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za PTY rukovatelja

en: 
    >>> scriptlive: done.
hr: 
    >>> scriptlive: gotovo.

en:  %s [options] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]
hr:  %s [opcije] <timingfile> [<typescript> [<divisor>]]

en: Play back terminal typescripts, using timing information.
hr: Reproducira skriptu terminalske sjednice koristeći vremenske informacije.

en:  -O, --log-out <file>    script stdout log file (default)
hr:  -O, --log-out <datoteka>     dnevnik za stdout script-a (zadano)

en:  -s, --typescript <file> deprecated alias to -O
hr:  -s, --typescript <datoteka> zastarjeli alias za -O

en:      --summary           display overview about recorded session and exit
hr:      --summary           prikaže pregled o snimljenoj sjednici i iziđe

en:  -x, --stream <name>     stream type (out, in, signal or info)
hr:  -x, --stream <tip>      tip toka (out, in, signal ili info)

en:  -c, --cr-mode <type>    CR char mode (auto, never, always)
hr:  -c, --cr-mode <tip>     način za znak CR (auto, never ili always)

en: Key bindings:
hr: Prečaci:

en:  space        toggles between pause and play
hr:  space        prebacuje između pauze i reprodukcije

en:  up-arrow     increases playback speed with ten percent
hr:  up-arrow     poveća brzinu reprodukcije za deset posto

en:  down-arrow   decreases playback speed with ten percent
hr:  down-arrow   smanji brzinu reprodukcije za deset posto

en: unexpected fcntl failure
hr: neočekivani fcntl neuspjeh

en: unexpected tcgetattr failure
hr: neočekivani tcgetattr neuspjeh

en: unsupported mode name: '%s'
hr: nepodržano ime tipa za način znaka CR: ‘%s’

en: unsupported stream name: '%s'
hr: nepodržano ime toka: ‘%s’

en: data log file not specified
hr: nije specificiran dnevnik

en: %s: log file error
hr: %s: greška u dnevničkoj datoteci

en: %s: line %d: timing file error
hr: %s: redak %d: greška u datoteci s vremenskim podacima

en: argument error: bright color %s is not supported
hr: greška argumenta: svijetla boja %s nije podržana

en: too many tabs
hr: previše tab(ova)

en: Set the attributes of a terminal.
hr: Postavlja atribute terminala.

en:  --term <terminal_name>        override TERM environment variable
hr:  --term <ime_terminala>        redefinicija varijable okružja TERM

en:  --reset                       reset terminal to power-on state
hr:  --reset                       vrati terminal na početno stanje

en:  --resize                      reset terminal rows and columns
hr:  --resize                      resetira retke i stupce terminala

en:  --initialize                  display init string, and use default settings
hr:  --initialize                  pokaže init string i koristi zadane postavke

en:  --default                     use default terminal settings
hr:  --default                     koristi zadane postavke terminala

en:  --store                       save current terminal settings as default
hr:  --store                       spremi ovaj terminal kao zadani

en:  --cursor on|off               display cursor
hr:  --cursor on|off               prikaže / ne prikaže kursor

en:  --repeat on|off               keyboard repeat
hr:  --repeat on|off               repetira / ne repetira pritisnutu tipku

en:  --appcursorkeys on|off        cursor key application mode
hr:  --appcursorkeys on|off        upotreba tipki sa strelicama

en:  --linewrap on|off             continue on a new line when a line is full
hr:  --linewrap on|off             nastaviti u novom retku nakon punog retka

en:  --inversescreen on|off        swap colors for the whole screen
hr:  --inversescreen on|off        inverzija boja po cijelom zaslonu

en:  --msg on|off                  send kernel messages to console
hr:  --msg           on|off        šalje jezgrine (kernel) poruke na konzolu

en:  --msglevel <0-8>              kernel console log level
hr:  --msglevel <0-8>              razina dnevničenja jezgrine konzole

en:  --foreground default|<color>  set foreground color
hr:  --foreground default|<boja>   boja teksta

en:  --background default|<color>  set background color
hr:  --background default|<boja>   boja pozadine

en:  --ulcolor [bright] <color>    set underlined text color
hr:  --ulcolor [bright] <boja>     boja podcrtanog teksta

en:  --hbcolor [bright] <color>    set half-bright text color
hr:  --hbcolor [bright] <boja>     boja za polusvjetli tekst

en:         <color>: black blue cyan green grey magenta red white yellow
hr:         <boja>: black|blue|cyan|green|grey|magenta|red|white|yellow

en:  --bold on|off                 bold
hr:  --bold on|off                 podebljani tekst

en:  --half-bright on|off          dim
hr:  --half-bright on|off          tamnije

en:  --blink on|off                blink
hr:  --blink on|off                treptanje

en:  --underline on|off            underline
hr:  --underline on|off            podcrtavanje

en:  --reverse  on|off             swap foreground and background colors
hr:  --reverse  on|off             zamjena boja teksta i pozadine

en:  --clear[=<all|rest>]          clear screen and set cursor position
hr:  --clear[=<all|rest>]          očisti konzolu i postavi poziciju kursora

en:  --tabs[=<number>...]          set these tab stop positions, or show them
hr:  --tabs[=<broj>...]            postavi ili pokaže pozicije tabulatora

en:  --clrtabs[=<number>...]       clear these tab stop positions, or all
hr:  --clrtabs[=<broj>...]         ukloni ove ili sve pozicije tabulatora

en:  --regtabs[=1-160]             set a regular tab stop interval
hr:  --regtabs[=1-160]             postavi regularne intervale tabulatora

en:  --blank[=0-60|force|poke]     set time of inactivity before screen blanks
hr:  --blank[=0-60|force|poke]     potamni zaslon nakon neaktivnosti u minutama

en:  --dump[=<number>]             write vcsa<number> console dump to file
hr:  --dump[=<broj>]               zapiše stanje konzole vcsa<broj> u datoteku

en:  --append <number>             append vcsa<number> console dump to file
hr:  --append <broj>               pripoji stanje konzole vcsa<broj> datoteci

en:  --file <filename>             name of the dump file
hr:  --file <ime_datoteke>         ime datoteke sa stanjem konzole

en:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   set vesa powersaving features
hr:  --powersave on|vsync|hsync|powerdown|off
                                   postavi ‘VESA’ značajke za uštedu energije

en:  --powerdown[=<0-60>]          set vesa powerdown interval in minutes
hr:  --powerdown[=<0-60>]          interval u minutama za VESA powerdown

en:  --blength[=<0-2000>]          duration of the bell in milliseconds
hr:  --blength[=<0-2000>]          trajanje zvuka zvonca u milisekundama

en:  --bfreq[=<number>]            bell frequency in Hertz
hr:  --bfreq[=<broj>]              frekvencija zvuka zvonca u Hz

en: duplicate use of an option
hr: višekratna upotreba opcije

en: cannot force blank
hr: ne može prisilno blank zaslon

en: cannot force unblank
hr: ne može prisilno unblank zaslon

en: cannot get blank status
hr: ne može dobiti blank status

en: cannot open dump file %s for output
hr: ne može otvoriti datoteku stanja %s za pisanje

en: terminal %s does not support %s
hr: terminal %s ne podržava %s

en: fcntl failed
hr: fcntl() nije upješna

en: select failed
hr: ‘select’ nije uspio

en: stdin does not refer to a terminal
hr: standardni ulaz se ne odnosi na terminal

en: invalid cursor position: %s
hr: nevaljana pozicija kursora: %s

en: reset failed
hr: ‘reset’ nije uspio

en: cannot (un)set powersave mode
hr: ne može se o(ne)mogućiti način za uštedu energije

en: klogctl error
hr: greška klogctl()

en: $TERM is not defined.
hr: varijabla $TERM nije definirana

en: terminfo database cannot be found
hr: ne može naći bazu podataka terminfo

en: %s: unknown terminal type
hr: %s: nepoznati tip terminala

en: terminal is hardcopy
hr: terminal je ‘tvrdi’ uređaj (hardcopy)

en: internal error: too many iov's
hr: **interna programska greška**: previše IOV (U/I vektora)

en: excessively long line arg
hr: predugi redak s argumentima

en: open failed
hr: otvaranje nije uspjelo

en: fork: %m
hr: fork(): %m

en: cannot fork
hr: ne može započeti novi proces (fork)

en: %s: BAD ERROR, message is far too long
hr: %s: OZBILJNA GREŠKA, poruka je preduga

en:  %s [options] [<file> | <message>]
hr:  %s [opcije] [<datoteka> | <poruka>]

en: Write a message to all users.
hr: Pošalje poruku svim korisnicima.

en:  -g, --group <group>     only send message to group
hr:  -g, --group <grupa>     poruku pošalje samo toj grupi (ime ili GID)

en:  -n, --nobanner          do not print banner, works only for root
hr:  -n, --nobanner          ne prikaže zaglavlje (to može koristiti samo root)

en:  -t, --timeout <timeout> write timeout in seconds
hr:  -t, --timeout <broj>    nakon isteka broja sekundi odustane od pisanja

en: invalid group argument
hr: nevaljani argument grupe

en: %s: unknown gid
hr: %s: nepoznati GID

en: getgrouplist found more groups than sysconf allows
hr: getgrouplist() je pronašla više grupa nego ih sysconf() dopušta

en: --nobanner is available only for root
hr: opciju --nobanner može koristiti samo root

en: invalid timeout argument: %s
hr: nevaljani argument za opciju --timeout: %s

en: error getting sessions: %s
hr: greška pri dobivanju sjednica: %s

en: get user name failed: %s
hr: nije uspješan dobiti ime korisnika: %s

en: failed to allocate lines list
hr: nije uspjelo smjestiti popis redaka u memoriju

en: cannot get passwd uid
hr: ne može dobiti ID korisnika

en: Broadcast message from %s@%s (%s) (%s):
hr: Emitirana poruka od %s@%s (%s) (%s):

en: will not read %s - use stdin.
hr: neće čitati iz %s; koristite standardni ulaz

en:  %s [options] <user> [<ttyname>]
hr:  %s [opcije] <korisnik> [<ime_terminala>]

en: Send a message to another user.
hr: Pošalje poruku drugom korisniku.

en: effective gid does not match group of %s
hr: efektivni GID ne odgovara grupi %s

en: %s is not logged in
hr: %s nije prijavljen

en: can't find your tty's name
hr: ne može naći ime vašeg terminala

en: %s has messages disabled
hr: %s je onemogućio poruke

en: %s is logged in more than once; writing to %s
hr: %s je prijavljen nekoliko puta; piše se u %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %02d:%02d ...
hr: Poruka od %s@%s (kao %s) na %s pri %02d:%02d ...

en: Message from %s@%s on %s at %02d:%02d ...
hr: Poruka od %s@%s na %s pri %02d:%02d...

en: carefulputc failed
hr: carefulputc() nije uspjela

en: you have write permission turned off
hr: nemate uključeno primanje poruka

en: %s is not logged in on %s
hr: %s nije prijavljen na %s

en: %s has messages disabled on %s
hr: %s je isključio poruke na %s

en: error: cannot allocate bit mask
hr: greška: nije moguće smjestiti bitmasku u memoriju

en: error: invalid bit mask: %s
hr: greška: nevaljani bit maske: %s

en: error: invalid bit list: %s
hr: greška: nevaljani popis bitova: %s

en:  %s [options] [<mask_or_list>...]
hr:  %s [opcije] [<maska_ili_popis>...]

en: Convert bit masks from/to various formats.
hr: Konvertira bitove maske iz/na razne formate

en:  <mask_or_list>      bits specified as a hex mask (e.g. 0xeec2)
                           or as a comma-separated list of bit IDs
hr:  <mask_or_list>      bitovi navedeni kao heksadecimalna maska (primjer, 0xeec2)
                           ili popis ID-ova bitova odvojenih zarezima

en:  If not specified, arguments will be read from stdin.
hr:  Ako nisu navedeni, argumente će pročitati iz standardnog ulaza.

en:  -w <num>, --width <num>
                         maximum width of bit masks (default 8192)
hr:  -w <num>, --width <broj>
                         maksimalna širina bitove maske (zadano 8192)

en: 
    Output modes:
hr: 
    Načini izlaza:

en:  -m, --mask          display bits as a hex mask value (default)
hr:  -m, --mask          prikaže bitove kao vrijednost heksadecimalne maske (zadano)

en:  -g, --grouped-mask  display bits as a hex mask value in 32bit
                           comma separated groups
hr:  -g, --grouped-mask  prikaže bitove kao vrijednost heksadecimalne maske u
                           32-bita zarezima odvojenih grupa

en:  -b, --binary        display bits as a binary mask value
hr:  -b, --binary        prikaže bitove kao vrijednost binarne maske

en:  -l, --list          display bits as a compressed list of bit IDs
hr:  -l, --list          prikaže bitove kao komprimirani popis bitovih ID-eova

en: invalid --width
hr: nevaljana opcija --width

en: cannot allocate memory
hr: ne može rezervirati memoriju

en: Filter out reverse line feeds from standard input.
hr: Izfiltrira ‘reverse line feeds’ od standardnog ulaza.

en: 
    Options:
     -b, --no-backspaces    do not output backspaces
     -f, --fine             permit forward half line feeds
     -p, --pass             pass unknown control sequences
     -h, --tabs             convert spaces to tabs
     -x, --spaces           convert tabs to spaces
     -l, --lines NUM        buffer at least NUM lines
hr: 
    Opcije:
     -b, --no-backspaces    ne ispisuje ‘backspaces’; ispiše samo zadnji znak
                              napisan u svakoj poziciji stupca
     -f, --fine             dopušta pomak ‘za pola retka naprijed’
     -p, --pass             propušta i nepoznate sekvencije kontrolnih kodova
     -h, --tabs             pretvara razmake u tabulatore
     -x, --spaces           prevara tabulatore u razmake
     -l, --lines BROJ       međuspremi (buffer) najmanje BROJ redaka

en: warning: can't back up %s.
hr: Upozorenje: ne može vratiti natrag %s.

en: past first line
hr: do prvog retka

en: -- line already flushed
hr: -- redak je već počišćen

en: bad -l argument
hr: nevaljani argument opcije -l

en:  %s [options] [<file>...]
hr:  %s [opcije] [<datoteka>...]

en: Filter nroff output for CRT previewing.
hr: Filtrira izlazne podatke nroff-a za gledanje na zaslonu (CRT).

en:  -,  --no-underlining    suppress all underlining
hr:  -,  --no-underlining    izostavi sve što je podcrtano

en:  -2, --half-lines        print all half-lines
hr:  -2, --half-lines        ispiše sve poluretke

en: 
    Usage:
     %s [startcol [endcol]]
hr: 
    Uporaba:
     %s [početni_stupac [krajnji_stupac]]

en: Filter out the specified columns from standard input.
hr: Izfiltrira specificirane stupce od standardnog ulaza.

en: first argument
hr: prvi argument

en: second argument
hr: drugi argument

en: failed to parse column
hr: nije uspjelo raščlaniti stupac

en: undefined column name '%s'
hr: ime stupca ‘%s’ nije definirano

en: failed to parse --table-order list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-order

en: failed to parse --table-hide list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-hide

en: failed to parse --table-right list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-right

en: failed to parse --table-trunc list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-trunc

en: failed to parse --table-noextreme list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-noextreme

en: failed to parse --table-wrap list
hr: nije uspjelo raščlaniti popis --table-wrap

en: failed to allocate input line
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za izlazni redak

en: line %zu: for JSON the name of the column %zu is required
hr: redak %zu: JSON zahtijeva ime stupca %zu

en: failed to allocate output data
hr: nije uspjelo rezervirati memoriju za izlazne podatke

en: Columnate lists.
hr: Popis prikaže u stupcima.

en:  -t, --table                      create a table
hr:  -t, --table                      kreira tablicu

en:  -n, --table-name <name>          table name for JSON output
hr:  -n, --table-name <ime>           ime tablice za izlaz JSON-a

en:  -O, --table-order <columns>      specify order of output columns
hr:  -O, --table-order <stupci>       specifikacija redoslijeda izlaznih stupaca

en:  -C, --table-column <properties>  define column
hr:  -C, --table-column <properties>  defira stupac

en:  -N, --table-columns <names>      comma separated columns names
hr:  -N, --table-columns <imena>      zarezom odvojena imena stupaca

en:  -l, --table-columns-limit <num>  maximal number of input columns
hr:  -l, --table-columns-limit <broj> maksimalni broj ulaznih stupaca

en:  -E, --table-noextreme <columns>  don't count long text from the columns to column width
hr:  -E, --table-noextreme <stupci>   ne krati (pre)dugi tekst na širinu stupaca

en:  -d, --table-noheadings           don't print header
hr:  -d, --table-noheadings           ne ispisuje zaglavlja

en:  -m, --table-maxout               fill all available space
hr:  -m, --table-maxout               ispuni cijeli dostupni prostor

en:  -e, --table-header-repeat        repeat header for each page
hr:  -e, --table-header-repeat        zaglavlje ponavlja na svakoj stranici

en:  -H, --table-hide <columns>       don't print the columns
hr:  -H, --table-hide <stupci>        ne ispisuje te stupce

en:  -R, --table-right <columns>      right align text in these columns
hr:  -R, --table-right <stupci>       ove stupce poravna nadesno

en:  -T, --table-truncate <columns>   truncate text in the columns when necessary
hr:  -T, --table-truncate <stupci>    skrati tekst u stupcima kad je to potrebno

en:  -W, --table-wrap <columns>       wrap text in the columns when necessary
hr:  -W, --table-wrap <stupci>        omota tekst u stupcima kad je to potrebno

en:  -L, --keep-empty-lines           don't ignore empty lines
hr:  -L, --keep-empty-lines           ne zanemari prazne retke

en:  -J, --json                       use JSON output format for table
hr:  -J, --json                       tablica u formatu JSON izlaza

en:  -r, --tree <column>              column to use tree-like output for the table
hr:  -r, --tree <column>              stupac rabi hijerarhijski izlaz za tablicu

en:  -i, --tree-id <column>           line ID to specify child-parent relation
hr:  -i, --tree-id <stupac>           ID retka specificira odnos potomak-predak

en:  -p, --tree-parent <column>       parent to specify child-parent relation
hr:  -p, --tree-parent <stupac>       roditelj specificira odnos potomak-predak

en:  -c, --output-width <width>       width of output in number of characters
hr:  -c, --output-width <broj>        broj je širina izlaza u znakovima

en:  -o, --output-separator <string>  columns separator for table output (default is two spaces)
hr:  -o, --output-separator <string>  string je separator za izlaz tablice;
                                        zadano: dva razmaka

en:  -s, --separator <string>         possible table delimiters
hr:  -s, --separator <string>         mogući separatori tablice

en:  -x, --fillrows                   fill rows before columns
hr:  -x, --fillrows                   prvo ispuni retke, zatim stupce

en:  -S, --use-spaces <number>        minimal whitespaces between columns (no tabs)
hr:  -S, --use-spaces <broj>          minimalna bjelina između stupaca (bez tabova)

en: invalid columns argument
hr: nevaljani argument stupca

en: invalid columns limit argument
hr: nevaljani argument za stupce

en: columns limit must be greater than zero
hr: granica za broj stupaca mora biti veće od nula

en: failed to parse column names
hr: nije uspjelo raščlaniti imena stupaca

en: invalid spaces argument
hr: nevaljani argument za broj razmaka

en: failed to parse input separator
hr: nije uspjelo koristiti ulaz za separator

en: options --tree-id and --tree-parent are required for tree formatting
hr: opcije --tree-id i --tree-parent su obvezne za formatiranje stabla

en: option --table required for all --table-*
hr: opcija --table je obvezna za sve opcije tipa --table-*

en: option --table-columns or --table-column required for --json
hr: opcija --table-columns ili --table-column je obvezna za opciju --json

en:  %s [options] <file>...
hr:  %s [opcije] <datoteka>...

en: Display file contents in hexadecimal, decimal, octal, or ascii.
hr: Pokaže heksadecimalni, decimalni, oktalni ili ASCII sadržaj datoteke.

en:  -b, --one-byte-octal      one-byte octal display
hr:  -b, --one-byte-octal      prikaz u jednobajtnom oktalnom formatu

en:  -X, --one-byte-hex        one-byte hexadecimal display
hr:  -X, --one-bytes-hex       prikaz u jednobajtnom heksadecimalnom formatu

en:  -c, --one-byte-char       one-byte character display
hr:  -c, --one-byte-char       prikaz u jednobajtnom znakovnom formatu

en:  -C, --canonical           canonical hex+ASCII display
hr:  -C, --canonical           prikaz u kanonskom heksadecimalnom+ASCII formatu

en:  -d, --two-bytes-decimal   two-byte decimal display
hr:  -d, --two-bytes-decimal   prikaz u dvobajtnom decimalnom formatu

en:  -o, --two-bytes-octal     two-byte octal display
hr:  -o, --two-bytes-octal     prikaz u dvobajtnom oktalnom formatu

en:  -x, --two-bytes-hex       two-byte hexadecimal display
hr:  -x, --two-bytes-hex       prikaz u dvobajtnom heksadecimalnom formatu

en:  -L, --color[=<mode>]      interpret color formatting specifiers
hr:  -L, --color[=<kȁd>]       kȁd interpretirati specifikacije boja;
                                 kȁd može biti: auto (zadano), never ili always

en:  -e, --format <format>     format string to be used for displaying data
hr:  -e, --format <format>     format-string za prikaz izlaznih podataka

en:  -f, --format-file <file>  file that contains format strings
hr:  -f, --format-file <datoteka>  datoteka koja sadrži format-stringove

en:  -n, --length <length>     interpret only length bytes of input
hr:  -n, --length <broj>       interpretira samo taj broj ulaznih bajtova

en:  -s, --skip <offset>       skip offset bytes from the beginning
hr:  -s, --skip <broj>         preskoči taj broj bajtova od početka

en:  -v, --no-squeezing        output identical lines
hr:  -v, --no-squeezing        ispisuje identične ulazne retke (ne istiskuje ih)

en: <length> and <offset>
hr: <length> i <offset>

en: all input file arguments failed
hr: svi argumenti ulazne datoteke su pogrešni

en: bad byte count for conversion character %s
hr: netočan broj bajtova za znak konverzije %s

en: %%s requires a precision or a byte count
hr: %%s zahtijeva preciznost ili broj bajtova

en: bad format {%s}
hr: loš format {%s}

en: bad conversion character %%%s
hr: nepravilni znak konverzije %%%s

en: byte count with multiple conversion characters
hr: broj bajtova s višestrukim znakovima konverzije

en: Read one line.
hr: Pročita jedan redak.

en: Display the contents of a file in a terminal.
hr: Pokaže sadržaj datoteke na terminalu.

en:  -d, --silent          display help instead of ringing bell
hr:  -d, --silent          prikaže pomoć (u zadnjem retku) umjesto da oglasi zvonce

en:  -f, --logical         count logical rather than screen lines
hr:  -f, --logical         broji logičke retke umjesto redaka na konzoli

en:  -l, --no-pause        suppress pause after form feed
hr:  -l, --no-pause        bez pauziranja nakon znaka za ‘form feed’

en:  -c, --print-over      do not scroll, display text and clean line ends
hr:  -c, --print-over      ne rola (scroll); pokaže tekst, očisti završetke redaka

en:  -p, --clean-print     do not scroll, clean screen and display text
hr:  -p, --clean-print     ne rola (scroll); počisti konzolu i prikaže tekst

en:  -e, --exit-on-eof     exit on end-of-file
hr:  -e, --exit-on-eof     završi (iziđe) na kraju datoteke

en:  -s, --squeeze         squeeze multiple blank lines into one
hr:  -s, --squeeze         spoji uzastopne prazne retke u jedan redak

en:  -u, --plain           suppress underlining and bold
hr:  -u, --plain           prikrije podcrtavanje i podebljavanje teksta

en:  -n, --lines <number>  the number of lines per screenful
hr:  -n, --lines <broj>    broj redaka po konzoli

en:  -<number>             same as --lines
hr:  -<broj>               isto kao i --lines

en:  +<number>             display file beginning from line number
hr:  +<broj>               pokaže datoteku počevši od retka broj

en:  +/<pattern>           display file beginning from pattern match
hr:  +/<uzorak>            pokaže datoteku od počevši od nađenog uzorka

en: MORE environment variable
hr: varijabla okružja MORE

en: magic failed
hr: magic nije uspjela

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
hr: 
    ******** %s: nije tekstna datoteka ********

en: 
    *** %s: directory ***
hr: 
    *** %s: je direktorij ***

en: --More--
hr: --More--Dalje--

en: (Next file: %s)
hr: (Sljedeća datoteka: %s)

en: (END)
hr: (KRAJ)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
hr: [Pritisnite razmaknicu da nastavite, ‘q’ za izlaz iz programa.]

en: 
    ...Skipping
hr: 
    ...Preskačemo:

en: ...Skipping to file
hr: ...preskačemo na datoteku

en: ...Skipping back to file
hr: ...skačemo unatrag na datoteku

en: Line too long
hr: Redak je predug

en: No previous command to substitute for
hr: Nema prethodne naredbe

en: [Use q or Q to quit]
hr: [Za izlaz koristite q ili Q]

en: exec failed
hr: exec() nije uspio

en: can't fork
hr: ne može započeti novi proces

en: ...skipping
hr: ...preskačemo

en: 
    Pattern not found
hr: 
    Uzorak nije pronađen

en: Pattern not found
hr: Uzorak nije pronađen

en: Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
hr: Cijeli broj ‘k’ kao argument može prethoditi većini naredbi.
    Zadana vrijednost je u uglatim zagradama.
    Zvjezdica (*) označava da ‘k’ postaje nova zadana vrijednost te naredbe.

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up '%s' at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
hr: <razmaknica>            Pokaže daljnjih k redaka [tekuća veličina konzole]
    z                       Pokaže daljnjih k redaka [tekuća veličina konzole]*
    <enter>                 Pokaže daljnjih k redaka teksta [1]*
    d ili Ctrl-D            Rola za k redaka [tekuća veličina rolanja, početno 11]*
    q ili Q ili Ctrl-C      Završi, iziđe iz ‘more’
    s                       Skoči za k redaka teksta naprijed [1]
    f                       Skoči za k zaslona teksta naprijed [1]
    b ili Ctrl-B            Skoči za k zaslona teksta natrag [1]
    '                       Vrati se na prethodni nalaz (uzorka)
    =                       Pokaže trenutni broj retka
    /<regularni izraz>      Potraži k-ti nalaz regularnog izraza [1]
    n                       Potraži k-ti nalaz prethodnog regularnog izraza [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Izvrši naredbu <cmd> u pod-ljusci
    v                       Pokrene ‘%s’ u trenutnom retku
    ctrl-L                  Osvježi konzolu (iznova ju iscrta)
    :n                      Na k-tu sljedeću datoteku [1]
    :p                      Na k-tu prethodnu datoteku [1]
    :f                      Pokaže ime datoteke i broj retka
    .                       Ponovi posljednju naredbu

en: ...back %d page | ...back %d pages
hr[0]: ...natrag za %d stranicu
hr[1]: ...natrag za %d stranice
hr[2]: ...natrag za %d stranica

en: ...skipping %d line | ...skipping %d lines
hr[0]: ...preskačemo %d redak
hr[1]: ...preskačemo %d retka
hr[2]: ...preskačemo %d redaka

en: 
    ***Back***
hr: 
    ***Natrag***

en: "%s" line %d
hr: "%s" redak %d

en: [Not a file] line %d
hr: [Nije datoteka] redak %d

en: No previous regular expression
hr: Nema prethodnog regularnog izraza

en: [Press 'h' for instructions.]
hr: [Pritisnite ‘h’ za upute.]

en: -------------------------------------------------------
      h                       this screen
      q or Q                  quit program
      <newline>               next page
      f                       skip a page forward
      d or ^D                 next halfpage
      l                       next line
      $                       last page
      /regex/                 search forward for regex
      ?regex? or ^regex^      search backward for regex
      . or ^L                 redraw screen
      w or z                  set page size and go to next page
      s filename              save current file to filename
      !command                shell escape
      p                       go to previous file
      n                       go to next file
    
    Many commands accept preceding numbers, for example:
    +1<newline> (next page); -1<newline> (previous page); 1<newline> (first page).
    
    See pg(1) for more information.
    -------------------------------------------------------
hr: -------------------------------------------------------
      h                       ova pomoć koju sad gledate
      q ili Q                 izlaz iz programa
      <newline>               sljedeća stranica (normalno s tipkom Enter)
      f                       preskoči sljedeću stranicu
      d ili ^D                dalje po pola stranice
      l                       dalje po redak
      $                       skoči na zadnju stranicu (EOF)
      /regex/                 traži regularni izraz (uzorak)
      ?regex? ili ^regex^     traži unatrag regularni izraz (uzorak)
      . ili ^L                osvježi konzolu (ponovo ju iscrta)
      w ili z                 postavi veličinu stranice i ode na sljedeću stranicu
      s datoteka_2            spremi trenutnu datoteku u datoteku_2
      !naredba                izvrši naredbu u (pod)-ljusci
      p                       ode na prethodnu datoteku
      n                       ode na sljedeću datoteku
    
    Puno naredbi prihvaća cijeli broj ispred naredbe; na primjer:
    +1<newline> (sljedeća stranica);
    -1<newline> (prethodna stranica);
     1<newline> (prva stranica).
    
    Pogledajte pg(1) za više informacija.
    -------------------------------------------------------

en:  %s [options] [+line] [+/pattern/] [files]
hr:  %s [opcije] [+redak] [+/uzorak/] [datoteke]

en: Browse pagewise through text files.
hr: Listanje po stranicama tekstnih datoteka.

en:  -number      lines per page
hr:  -BROJ          količin (broj) redaka po stranici

en:  -c           clear screen before displaying
hr:  -c             počisti konzolu prije pokazivanja

en:  -e           do not pause at end of a file
hr:  -e             bez pauze (ne zaustavi se) na kraju datoteke

en:  -f           do not split long lines
hr:  -f             ne lomi (omata) duge retke

en:  -n           terminate command with new line
hr:  -n             naredbe završiti s novim retkom (normalno Enter)

en:  -p <prompt>  specify prompt
hr:  -p <prompt>    specifikacija prompta

en:  -r           disallow shell escape
hr:  -r             ne dopušta kontrolne znakove ljuske (shell escape)

en:  -s           print messages to stdout
hr:  -s             poruke ispisuje na standardni izlaz

en:  +number      start at the given line
hr:  +BROJ          listanje počinje od tog broja retka

en:  +/pattern/   start at the line containing pattern
hr:  +/uzorak/      listanje započinje od retka koji sadrži uzorak

en: option requires an argument -- %s
hr: opcija zahtijeva argument -- %s

en: illegal option -- %s
hr: neispravna opcija -- %s

en: ...skipping forward
hr: ...propuštamo unaprijed

en: ...skipping backward
hr: ...propuštamo unatrag

en: No next file
hr: Nema sljedeće datoteke

en: No previous file
hr: Nema prethodne datoteke

en: Read error from %s file
hr: greška pri čitanju iz %s datoteke

en: Unexpected EOF in %s file
hr: Neočekivani EOF u datoteci %s

en: Unknown error in %s file
hr: Nepoznata greška u datoteci %s

en: Cannot create temporary file
hr: Ne može stvoriti privremenu datoteku

en: RE error:
hr: Greška u regularnom izrazu:

en: No remembered search string
hr: Nema ranijeg uzorka za traženje

en: cannot open
hr: ne može otvoriti

en: saved
hr: spremljeno

en: : !command not allowed in rflag mode.
hr: : !naredba nije dopuštena ako je aktivna opcija -r.

en: fork() failed, try again later
hr: fork() nije uspjelo; pokušajte opet kasnije

en: (Next file:
hr: (Sljedeća datoteka:

en: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. All rights reserved.
hr: %s %s Copyright (c) 2000-2001 Gunnar Ritter. Sva prava pridržana.

en: failed to parse number of lines per page
hr: nije uspjelo razabrati količinu (broj) redaka po stranici

en:  %s [options] [<file> ...]
hr:  %s [opcije] [<datoteka>...]

en: Reverse lines characterwise.
hr: Obrne poredak znakova u redcima.

en: Do underlining.
hr: Podcrtava.

en:  -t, -T, --terminal TERMINAL  override the TERM environment variable
hr:  -t, -T, --terminal TERMINAL  koristi ovaj tip terminala (umjesto $TERM)

en:  -i, --indicated              underlining is indicated via a separate line
hr:  -i, --indicated              podcrtavanje je pokazano u zasebnom retku

en: unknown escape sequence in input: %o, %o
hr: nepoznati niz kontrolnih znakova na ulazu: %o, %o

en: trouble reading terminfo
hr: problem pri čitanju terminfo

en: terminal `%s' is not known, defaulting to `dumb'
hr: terminal „%s” nije poznat; koristit će se „dumb” terminal
