make 3.79.1 - en to da translation catalogue (358 entries)

en: attempt to use unsupported feature: `%s'
da: forsøg på at bruge en ikke understøttet facilitet: '%s'

en: touch archive member is not available on VMS
da: 'berør arkivmedlem' er ikke tilgængelig på VMS

en: touch: Archive `%s' does not exist
da: berør: Arkivet '%s' findes ikke

en: touch: `%s' is not a valid archive
da: berør: '%s' er ikke et gyldigt arkiv

en: touch: Member `%s' does not exist in `%s'
da: berør: Medlemmet '%s' findes ikke i '%s'

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on `%s'
da: berør: Forkert returkode fra ar_member_touch på '%s'

en: lbr$set_module failed to extract module info, status = %d
da: lbr$set_module kunne ikke udtrække modulinformation, status = %d

en: lbr$ini_control failed with status = %d
da: lbr$ini_control fejlede med status = %d

en: unable to open library `%s' to lookup member `%s'
da: kan ikke åbne biblioteket '%s' for at søge medlemmet '%s'

en: Member `%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
da: Medlem '%s'%s: %ld byte ved %ld (/%ld).

en:  (name might be truncated)
da:  (navnet kan være forkortet)

en:   Date %s
da:   Tidsstempel %s

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
da:   uid = %d, gid = %d, modus = 0%o.

en: *** Break.
da: *** Afbrydelse.

en: *** [%s] Archive member `%s' may be bogus; not deleted
da: *** [%s] Arkivmedlemmet '%s' er måske falsk; ikke slettet

en: *** Archive member `%s' may be bogus; not deleted
da: *** Arkivmedlemmet '%s' er måske falsk; ikke slettet

en: *** [%s] Deleting file `%s'
da: *** [%s] Sletter filen '%s'

en: *** Deleting file `%s'
da: *** Sletter filen '%s'

en: #  commands to execute
da: #  kommandoer at udføre

en:  (built-in):
da:  (indbyggede):

en:  (from `%s', line %lu):
da:  (fra '%s', linje %lu):

en: 
    # Directories
da: 
    # Filkataloger

en: # %s: could not be stat'd.
da: # %s: kunne ikke undersøges med stat.

en: # %s (key %s, mtime %d): could not be opened.
da: # %s (nøgle %s, mtime %d): kunne ikke åbnes.

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
da: # %s (enhed %d, inode [%d,%d,%d]): kunne ikke åbnes.

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
da: # %s (enhed %ld, inode %ld): kunne ikke åbnes.

en: # %s (key %s, mtime %d):
da: # %s (nøgle %s, mtime %d):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
da: # %s (enhed %d, inode [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %ld, inode %ld):
da: # %s (enhed %ld, inode %ld):

en: No
da: Ingen

en:  files,
da:  filer,

en: no
da: ingen

en:  impossibilities
da:  umuligheder

en:  so far.
da:  indtil videre.

en:  impossibilities in %u directories.
da:  umuligheder i %u kataloger.

en: Recursive variable `%s' references itself (eventually)
da: Rekursiv variabel '%s' refererer (i sidste ende) til sig selv

en: warning: undefined variable `%.*s'
da: advarsel: udefineret vaiabel '%.*s'

note: Unterminated variable reference.
en: unterminated variable reference
da: uafsluttet variabelreference

en: Commands were specified for file `%s' at %s:%lu,
da: Kommandoer var angivet for fil '%s' i %s:%lu,

en: Commands for file `%s' were found by implicit rule search,
da: Kommandoer for fil '%s' blev fundet ved implicit regel-søgning,

en: but `%s' is now considered the same file as `%s'.
da: men '%s' bliver nu anset som samme fil som '%s'.

en: Commands for `%s' will be ignored in favor of those for `%s'.
da: Kommandoer for '%s' vil blive ignoreret til fordel for dem til '%s'.

en: can't rename single-colon `%s' to double-colon `%s'
da: kan ikke ændre enkelt-kolon '%s' til dobbelt-kolon '%s'

en: can't rename double-colon `%s' to single-colon `%s'
da: kan ikke ændre dobbelt-kolon '%s' til enkelt-kolon '%s'

en: *** Deleting intermediate file `%s'
da: *** Sletter mellemfil '%s'

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
da: %s: Tidsstempel i forkert område; bruger %s

en: Current time
da: Aktuel tid

en: # Not a target:
da: # Ikke et mål:

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
da: #  Værdifuld fil (forudsætning for .PRECIOUS).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
da: #  Falsk mål (forudsætning for .PHONY).

en: #  Command-line target.
da: #  Kommandolinjemål.

en: #  A default or MAKEFILES makefile.
da: #  En uangivet makefil, evt. en fra MAKEFILES.

en: #  Implicit rule search has been done.
da: #  Der er udført implicit regelsøgning.

en: #  Implicit rule search has not been done.
da: #  Der er ikke udført implicit regelsøgning.

en: #  Implicit/static pattern stem: `%s'
da: #  Implicit/statisk mønsterstamme: '%s'

en: #  File is an intermediate prerequisite.
da: #  Filen er en mellemfil.

en: #  Also makes:
da: #  Skaber også:

en: #  Modification time never checked.
da: #  Ændringstid ikke tjekket.

en: #  File does not exist.
da: #  Filen findes ikke.

en: #  File is very old.
da: #  Filen er meget gammel.

en: #  Last modified %s
da: #  Sidst ændret %s

en: #  File has been updated.
da: #  Filen er blevet opdateret.

en: #  File has not been updated.
da: #  Filen er ikke blevet opdateret.

en: #  Commands currently running (THIS IS A BUG).
da: #  Kommandoer udføres nu (DETTE ER EN FEJL).

en: #  Dependencies commands running (THIS IS A BUG).
da: #  Kommandoer for afhængigheder udføres nu (DETTE ER EN FEJL).

en: #  Successfully updated.
da: #  Opdateret med godt resultat.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
da: #  Behøver opdatering (-q er sat).

en: #  Failed to be updated.
da: #  Opdatering mislykkedes.

en: #  Invalid value in `update_status' member!
da: #  Ugyldig værdi i 'update_status'-felt!

en: #  Invalid value in `command_state' member!
da: #  Ugyldig værdi i 'command_state'-felt!

en: 
    # Files
da: 
    # Filer

en: 
    # No files.
da: 
    # Ingen filer.

en: 
    # %u files in %u hash buckets.
da: 
    # %u filer i %u hash-spande .

en: # average %.3f files per bucket, max %u files in one bucket.
da: # %.3f filer per spand i gennemsnit, maks. %u filer i en spand.

note: Check the first argument.
en: non-numeric first argument to `word' function
da: ikke-numerisk første argument til 'word'-funktionen

en: first argument to `word' function must be greater than 0
da: første argument til 'word'-functionen skal være større end 0

en: non-numeric first argument to `wordlist' function
da: ikke-numerisk første argument til 'wordlist'-funktionen

en: non-numeric second argument to `wordlist' function
da: ikke-numerisk andet argument til 'wordlist'-funktionen

en: create_child_process: DuplicateHandle(In) failed (e=%d)
da: create_child_process: DuplicateHandle(In) mislykkedes (e=%d)

en: create_child_process: DuplicateHandle(Err) failed (e=%d)
da: create_child_process: DuplicateHandle(Err) mislykkedes (e=%d)

en: CreatePipe() failed (e=%d)
da: CreatePipe() mislykkedes (e=%d)

en: windows32_openpipe (): process_init_fd() failed
da: windows32_openpipe(): process_init_fd() mislykkedes

en: Cleaning up temporary batch file %s
da: Afrydder midlertidig batchfil %s

en: Insufficient number of arguments (%d) to function `%s'
da: Utilstrækkeligt antal argumenter (%d) til funktionen '%s'

en: Unimplemented on this platform: function `%s'
da: Uimplementeret på denne platform: funktion '%s'

en: unterminated call to function `%s': missing `%c'
da: Uafsluttet kald til funktionen '%s'; manglende '%c'

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '%s' er flertydigt

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s tilvalg '%s' kræver et argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ikke genkendt tilvalg '--%s'

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ikke genkendt tilvalg '%c%s'

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver et argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '-W %s' er flertydigt

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '-W %s' tillader ikke et argument

en: Looking for an implicit rule for `%s'.
da: Kigger efter en implicit regel for '%s'.

en: Looking for archive-member implicit rule for `%s'.
da: Kigger efter en implicit arkivmedlemsregel for '%s'.

en: Avoiding implicit rule recursion.
da: Undgår rekursion i implicitte regler.

en: Trying pattern rule with stem `%.*s'.
da: Prøver mønsterregel med stammen '%.*s'.

en: Rejecting impossible implicit prerequisite `%s'.
da: Afviser umulig implicit forudsætning '%s'.

en: Rejecting impossible rule prerequisite `%s'.
da: Afviser umulig regelforudsætning '%s'.

en: Trying implicit prerequisite `%s'.
da: Prøver implicit forudsætning '%s'.

en: Trying rule prerequisite `%s'.
da: Prøver regelforudsætning '%s'.

en: Found prerequisite `%s' as VPATH `%s'
da: Fandt forudsætning '%s' som VPATH '%s'

en: Looking for a rule with intermediate file `%s'.
da: Kigger efter en regel med mellemfil '%s'.

en: *** [%s] Error 0x%x (ignored)
da: *** [%s] Fejl 0x%x (ignoreret)

en: *** [%s] Error 0x%x
da: *** [%s] Fejl 0x%x

en: [%s] Error %d (ignored)
da: [%s] Fejl %d (ignoreret)

en: *** [%s] Error %d
da: *** [%s] Fejl %d

en:  (core dumped)
da:  (core-fil efterladt)

en: Warning: Empty redirection
da: Advarsel: Tom omdirigering

en: Syntax error, still inside '"'
da: Syntaksfejl, stadig inden i '"'

en: Got a SIGCHLD; %u unreaped children.
da: Fik et SIGCHLD; %u uhøstede børn.

en: *** Waiting for unfinished jobs....
da: *** Venter på uafsluttede job....

en: Live child 0x%08lx (%s) PID %ld %s
da: Levende barn 0x%08lx (%s), PID %ld %s

en:  (remote)
da:  (eksternt)

en: Reaping losing child 0x%08lx PID %ld %s
da: Høster taberbarn 0x%08lx, PID %ld %s

en: Reaping winning child 0x%08lx PID %ld %s
da: Høster vinderbarn 0x%08lx, PID %ld %s

en: Cleaning up temp batch file %s
da: Afrydder midlertidig jobfil %s

en: Removing child 0x%08lx PID %ld %s from chain.
da: Fjerner barn 0x%08lx, PID %ld%s fra kæde.

en: Released token for child 0x%08lx (%s).
da: Frigav symbol for barn 0x%08lx (%s).

en: process_easy() failed failed to launch process (e=%d)
da: process_easy() fejlede ved igangsætning af proces (e=%d)

en: 
    Counted %d args in failed launch
da: 
    Talte %d argumenter i fejlet igangsætning

en: Putting child 0x%08lx (%s) PID %ld%s on the chain.
da: Sætter barn 0x%08lx (%s), PID %ld%s i kæden.

en: Obtained token for child 0x%08lx (%s).
da: Fik symbol for barn 0x%08lx (%s).

en: cannot enforce load limits on this operating system
da: kan ikke gennemtvinge belastningsgrænser på dette styrestystem

en: cannot enforce load limit:
da: kan ikke gennemtvinge belastningsgrænse:

en: internal error: `%s' command_state
da: intern fejl: '%s' command_state

en: -warning, CTRL-Y will leave sub-process(es) around.
da: -advarsel, CTRL-Y vil efterlade underproces(ser).

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
da: -advarsel, du kan blive nødt til at genetablere CTRL-Y-behandling fra DCL.

en: Unknown builtin command '%s'
da: Ukendt indbygget kommando '%s'

en: Error, empty command
da: Fejl, tom kommando

en: fopen (temporary file)
da: fopen (midlertidig fil)

en: Redirected input from %s
da: Omdirigeret inddata from %s

en: Redirected error to %s
da: Omdirigeret fejl to %s

en: Redirected output to %s
da: Omdirigeret uddata til %s

en: Executing %s instead
da: Udfører i stedet %s

en: Error spawning, %d
da: Fejl ved spawn, %d

en: make reaped child pid %d, still waiting for pid %d
da: make høstede børne-pid %d, venter endnu på pid %d

en: %s: Command not found
da: %s: Kommando ikke fundet

en: %s: Shell program not found
da: %s; Skalprogram ikke fundet

en: $SHELL changed (was `%s', now `%s')
da: $SHELL ændret (var '%s', nu '%s')

en: Creating temporary batch file %s
da: Opretter midlertidig jobfil %s

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
da: %s (linje %d) Forkert skal-kontekst (!unixy && !batch_mode_shell)

en: Ignored for compatibility
da: Ignoreret af hensyn til kompabilitet

en: DIRECTORY
da: KATALOG

en: Change to DIRECTORY before doing anything
da: Skift allerførst til KATALOG

en: Print lots of debugging information
da: Udskriv en masse fejlsøgningsinformation

en: FLAGS
da: FLAG

en: Print various types of debugging information
da: Udskriv forskellige slags fejlsøgningsinformation

en: Suspend process to allow a debugger to attach
da: Stands proces for at tillade et fejlsøgningsprogram at hænge sig på

en: Environment variables override makefiles
da: Miljøvariable har forrang for makefiler

en: FILE
da: FIL

en: Read FILE as a makefile
da: Læs FIL som makefil

en: Print this message and exit
da: Udskriv denne besked og afslut

en: Ignore errors from commands
da: Ignorér fejl fra kommandoer

en: Search DIRECTORY for included makefiles
da: Søg i KATALOG efter inkluderede makefiler

en: Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg
da: Tillad N samtidige job; uendelig mange job uden argument

en: Keep going when some targets can't be made
da: Fortsæt selvom nogen mål ikke kan skabes

en: Don't start multiple jobs unless load is below N
da: Start ikke flere job med mindre belastningen er under N

en: Don't actually run any commands; just print them
da: Udfør ikke nogen kommandoer; udskriv dem bare

en: Consider FILE to be very old and don't remake it
da: Anse FIL som værende meget gammel og genskab den ikke

en: Print make's internal database
da: Udskriv makes interne database

en: Run no commands; exit status says if up to date
da: Udfør ingen kommandoer; afslutningskoden fortæller status

en: Disable the built-in implicit rules
da: Slå de indbyggede implicitte regler fra

en: Disable the built-in variable settings
da: Slå de indbyggede variabelværdier fra

en: Don't echo commands
da: Udskriv ikke kommander

en: Turns off -k
da: Slå -k fra

en: Touch targets instead of remaking them
da: Berør mål i stedet for at genskabe dem

en: Print the version number of make and exit
da: Udskriv makes versionnummer og afslut

en: Print the current directory
da: Udskriv det aktuelle katalog

en: Turn off -w, even if it was turned on implicitly
da: Slå -w fra, selv hvis det var slået til automatisk

en: Consider FILE to be infinitely new
da: Anse FIL som værende nyskabt

en: Warn when an undefined variable is referenced
da: Advar når en udefineret variabel bruges

en: empty string invalid as file name
da: en tom streng er ugyldig som filnavn

en: unknown debug level specification `%s'
da: ukendt fejlsøgningsniveau-specifikation '%s'

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%x, addr = 0x%x)
da: %s: Interrupt/undtagelse fanget (kode = 0x%x, addr = 0x%x)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x
da: 
    Uhåndteret undtagelsesfilter kaldt fra program %s
    ExceptionCode = %x
    ExceptionFlags = %x
    ExceptionAddress = %x

en: Access violation: write operation at address %x
da: Adgangskrænkelse: skriveoperation på adresse %x

en: Access violation: read operation at address %x
da: Adgangskrænkelse: læseoperation på adresse %x

en: find_and_set_shell setting default_shell = %s
da: find_and_set_shell sætter default_shell = %s

en: find_and_set_shell path search set default_shell = %s
da: find_and_set_shell stisøgning sætter default_shell = %s

en: %s is suspending for 30 seconds...
da: %s er standset i 30 sekunder...

en: done sleep(30). Continuing.
da: udført sleep(30). Fortsætter.

en: Makefile from standard input specified twice.
da: Makefil fra standard-ind er angivet to gange.

en: fwrite (temporary file)
da: fwrite (midlertidig fil)

en: Do not specify -j or --jobs if sh.exe is not available.
da: Angiv ikke -j eller --jobs hvis sh.exe ikke er tilgængelig.

en: Resetting make for single job mode.
da: Sætter make tilbage til enkelt job-tilstand.

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
da: Parallelle job (-j) er ikke understøttet på denne platform.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
da: Sætter tilbage til enkelt job-tilstand (-j1).

en: internal error: multiple --jobserver-fds options
da: intern fejl: flere '--jobserver-fds'-tilvalg

en: internal error: invalid --jobserver-fds string `%s'
da: intern fejl: ugyldig '--jobserver-fds'-streng '%s'

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
da: advarsel: tvunget -jN i undermake: slår jobserver tilstand fra.

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add `+' to parent make rule.
da: advarsel: jobserver ikke tilgængelig: bruger -j1. Tilføj '+' til ophavsmakeregel.

en: creating jobs pipe
da: oprettelse af jobledning

en: init jobserver pipe
da: klargøring af jobserver-ledning

en: Updating makefiles....
da: Opdaterer makefiler....

en: Makefile `%s' might loop; not remaking it.
da: Makefilen '%s' får måske make til at gå i ring; genskaber den ikke.

note: The update failed and this makefile was not from the MAKEFILES variable, so we care.
en: Failed to remake makefile `%s'.
da: Genskabelse af makefilen '%s' mislykkedes.

en: Included makefile `%s' was not found.
da: Inkluderet makefil '%s' blev ikke fundet.

note: A normal makefile.  We must die later.
en: Makefile `%s' was not found
da: Makefil '%s' blev ikke fundet.

en: Couldn't change back to original directory.
da: Kunne ikke skifte tilbage til det originale katalog.

en: Re-executing:
da: Udfører igen:

en: unlink (temporary file):
da: unlink (midlertidig fil):

en: No targets specified and no makefile found
da: Ingen angivne mål og ingen makefil fundet

en: No targets
da: Ingen mål

note: Update the goals.
en: Updating goal targets....
da: Opdaterer endemål....

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
da: advarsel: Fejl i urets tid opdaget. Din bygning kan være ukomplet.

en: Usage: %s [options] [target] ...
da: Brug: %s [tilvalg] [mål] ...

en: Options:
da: Tilvalg:

en: 
    Report bugs to <bug-make@gnu.org>.
da: 
    Send fejlmeldinger (på engelsk) til <bug-make@gnu.org>.

en: the `-%c' option requires a positive integral argument
da: '-%c'-tilvalget kræver et positivt heltalligt argument

en: , by Richard Stallman and Roland McGrath.
    %sBuilt for %s
    %sCopyright (C) 1988, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 2000
    %s	Free Software Foundation, Inc.
    %sThis is free software; see the source for copying conditions.
    %sThere is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A
    %sPARTICULAR PURPOSE.
    
    %sReport bugs to <bug-make@gnu.org>.
da: , af Richard Stallman og Roland McGraph.
    %sBygget til %s
    %sOphavsret (C) 1988, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 2000
    %s	Free Software Foundation, Inc.
    %sDette er frit programmel; se kildeteksten for kopieringsbetingelser.
    %sDer er INGEN garanti; end ikke for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGET
    %sBESTEMT FORMÅL.
    
    %sSend fejlmeldinger (på engelsk) til <bug-make@gnu.org>.

en: 
    # Make data base, printed on %s
da: 
    # Makedatabase, udskrevet %s

en: 
    # Finished Make data base on %s
da: 
    # Afsluttet makedatabase %s

en: Entering
da: Går til

en: Leaving
da: Forlader

en: an unknown directory
da: et ukendt katalog

en: directory `%s'
da: katalog '%s'

en: .  Stop.
da: . Stop.

en: Unknown error %d
da: Ukendt fejl %d

en: virtual memory exhausted
da: virtuel hukommelse opbrugt

note: All the other debugging messages go to stdout, but we write this one to stderr because it might be run in a child fork whose stdout is piped.
en: %s access: user %lu (real %lu), group %lu (real %lu)
da: %s_access: bruger %lu (reelt %lu), gruppe %lu (reelt %lu)

en: Initialized
da: Init

en: Reading makefiles...
da: Læser makefiler...

en: Reading makefile `%s'
da: Læser makefil '%s'

en:  (no default goal)
da:  (ingen standard-endemål)

en:  (search path)
da:  (søgesti)

en:  (don't care)
da:  (ikke nødvendig)

en:  (no ~ expansion)
da:  (ingen ~-udfoldning)

en: invalid syntax in conditional
da: Ugyldig syntaks i betingelse

en: extraneous `endef'
da: fremmed 'endef'

en: empty variable name
da: tomt variabelnavn

en: empty `override' directive
da: tomt 'override'-direktiv

en: invalid `override' directive
da: ugyldigt 'override'-direktiv

en: no file name for `%sinclude'
da: intet filnavn for '%sinclude'

note: This line starts with a tab but was not caught above because there was no preceding target, and the line might have been usable as a variable definition. But now it is definitely lossage.
en: commands commence before first target
da: kommandoer begynder før det første mål

en: missing rule before commands
da: manglende regel før kommandoer

note: There's no need to be ivory-tower about this: check for one of the most common bugs found in makefiles...
en: missing separator%s
da: manglende adskiller%s

en:  (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
da:  (mente du TAB i stedet for 8 mellemrum?)

en: missing target pattern
da: manglende målmønster

en: multiple target patterns
da: flere målmønstre

en: target pattern contains no `%%'
da: målmønster indeholder ingen '%%'

en: missing `endif'
da: manglende 'endif'

en: Extraneous text after `endef' directive
da: Fremmed tekst efter 'endef'-direktiv

note: No `endef'!!
en: missing `endef', unterminated `define'
da: manglende 'endef', uafsluttet 'define'

en: Extraneous text after `%s' directive
da: Fremmed tekst efter '%s'-direktiv

en: extraneous `%s'
da: fremmed '%s'

en: only one `else' per conditional
da: kun én 'else' per betingelse

en: Malformed per-target variable definition
da: Misdannet per-mål variabeldefinition

en: mixed implicit and static pattern rules
da: blandede implicitte og statiske mønsterregler

en: mixed implicit and normal rules
da: blandede implicitte og normale regler

en: target `%s' doesn't match the target pattern
da: mål '%s' passer ikke til målmønstret

en: target `%s' leaves prerequisite pattern empty
da: mål '%s' efterlader forudsætningsmønstret tomt

en: target file `%s' has both : and :: entries
da: målfil '%s' har både :- og ::-angivelser

en: target `%s' given more than once in the same rule.
da: target '%s' optræder mere end én gang i samme regel.

en: warning: overriding commands for target `%s'
da: advarsel: tilsidesætter kommandoer for mål '%s'

en: warning: ignoring old commands for target `%s'
da: advarsel: ignorerer gamle kommadoer for mål '%s'

note: This only happens when the first thing on the line is a '\0'. It is a pretty hopeless case, but (wonder of wonders) Athena lossage strikes again!  (xmkmf puts NULs in its makefiles.) There is nothing really to be done; we synthesize a newline so the following line doesn't appear to be part of this l
en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
da: advarsel: NUL-tegn set; resten af linjen ignoreres

en: Nothing to be done for `%s'.
da: Ingenting at gøre for '%s'.

en: `%s' is up to date.
da: '%s' er tidssvarende.

en: Pruning file `%s'.
da: Beskærer fil '%s'.

en: Considering target file `%s'.
da: Overvejer målfil '%s'.

en: Recently tried and failed to update file `%s'.
da: Opdatering af fil '%s' er forgæves prøvet for nylig.

en: File `%s' was considered already.
da: Fil '%s' er allerede overvejet.

en: Still updating file `%s'.
da: Opdaterer stadig fil '%s'.

en: Finished updating file `%s'.
da: Opdatering af fil '%s' afsluttet.

en: File `%s' does not exist.
da: Filen '%s' findes ikke.

en: Found an implicit rule for `%s'.
da: Fandt en implicit regel for '%s'.

en: No implicit rule found for `%s'.
da: Ingen implicit regel for '%s' fundet.

en: Using default commands for `%s'.
da: Bruger standardkommandoer for '%s'.

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
da: Cirkulær %s <- %s afhængighed opgivet.

en: Finished prerequisites of target file `%s'.
da: Afsluttet forudsætningerne for målfil '%s'.

en: The prerequisites of `%s' are being made.
da: Forudsætningerne for '%s' er ved at blive skabt.

en: Giving up on target file `%s'.
da: Opgiver målfil '%s'.

en: Target `%s' not remade because of errors.
da: Målet '%s' ikke genskabt på grund af fejl.

en: Prerequisite `%s' of target `%s' does not exist.
da: Forudsætningen '%s' for målet '%s' findes ikke.

en: Prerequisite `%s' is newer than target `%s'.
da: Forudsætningen '%s' er nyere end målet '%s'.

en: Prerequisite `%s' is older than target `%s'.
da: Forudsætningen '%s' er ældre end målet '%s'.

en: Target `%s' is double-colon and has no prerequisites.
da: Målet '%s' er med dobbelt-kolon og har ingen forudsætninger.

en: No commands for `%s' and no prerequisites actually changed.
da: Ingen kommandoer til '%s' og ingen forudsætninger er ændrede.

en: No need to remake target `%s'
da: Ingen grund til at genskabe målet '%s'

en: ; using VPATH name `%s'
da: ; bruger VPATH-navnet '%s'

en: Must remake target `%s'.
da: Skal genskabe målet '%s'.

en:   Ignoring VPATH name `%s'.
da:  Ignorerer VPATH-navnet '%s'.

en: Commands of `%s' are being run.
da: Kommandoer til '%s' er ved at blive udført.

en: Failed to remake target file `%s'.
da: Genskabelse af målfil '%s' mislykkedes.

en: Successfully remade target file `%s'.
da: Målfil '%s' genskabt.

en: Target file `%s' needs remade under -q.
da: Med -q trænger målfilen '%s' til at blive genskabt.

en: %sNo rule to make target `%s'%s
da: %sIngen regel til at skabe mål '%s'%s

en: %sNo rule to make target `%s', needed by `%s'%s
da: %sIngen regel til at skabe mål '%s' som behøves af '%s'%s

en: *** Warning: File `%s' has modification time in the future (%s > %s)
da: *** Advarsel: Ændringstiden for filen '%s' er i fremtiden (%s > %s)

note: Give a warning if there is no pattern, then remove the pattern so it's ignored next time.
en: .LIBPATTERNS element `%s' is not a pattern
da: .LIBPATTERNS-element '%s' er ikke et mønster

en: 
    # No implicit rules.
da: 
    # Ingen implicitte regler.

en: 
    # %u implicit rules, %u
da: 
    # %u implicitte regler, %u

en:  terminal.
da:  terminale.

en: BUG: num_pattern_rules wrong!  %u != %u
da: FEJL: num_pattern_rules forkert! %u != %u

en: 
    # Pattern-specific variable values
da: 
    # Mønsterspecifikke variabelværdier

en: 
    # No pattern-specific variable values.
da: 
    # Ingen mønsterspecifikke variabelværdier.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
da: 
    # %u mønsterspecifikke variabelværdier

en: unknown signal
da: ukendt signal

en: Hangup
da: Læg på

en: Interrupt
da: Afbrudt

en: Quit
da: Afslut

en: Illegal Instruction
da: Ulovlig instruktion

en: Trace/breakpoint trap
da: Sporings-/stoppunkts-fælde

en: Aborted
da: Afbrudt

en: IOT trap
da: IOT_fælde

en: EMT trap
da: Emulatorfælde

en: Floating point exception
da: Undtagelsestilfælde ved flydendetals-operation

en: Killed
da: Dræbt

en: Bus error
da: Busfejl

en: Segmentation fault
da: Lagersegmentfejl

en: Bad system call
da: Ugyldigt systemkald

en: Broken pipe
da: Røret blev brudt

en: Alarm clock
da: Alarmen gik

en: Terminated
da: Termineret

en: User defined signal 1
da: Brugerdefineret signal 1

en: User defined signal 2
da: Brugerdefineret signal 2

en: Child exited
da: Barnet afsluttet

en: Power failure
da: Strømmen gik

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopped (tty input)
da: Stoppet (ville læse fra tty)

en: Stopped (tty output)
da: Stoppet (ville skrive til tty)

en: Stopped (signal)
da: Stoppet (signal)

en: CPU time limit exceeded
da: Begrænsning af CPU-tid overskredet

en: File size limit exceeded
da: Grænse for filstørrelse overskredet

en: Virtual timer expired
da: Virtuel tidsgrænse overskredet

en: Profiling timer expired
da: Profileringstiden udløb

note: "Window size changed" might be more accurate, but even if that is all that it means now, perhaps in the future it will be extended to cover other kinds of window changes.
en: Window changed
da: Vinduet blev ændret

en: Continued
da: Fortsættes

en: Urgent I/O condition
da: Kritisk I/O-tilstand

note: "I/O pending" has also been suggested.  A disadvantage is that signal only happens when the process has asked for it, not everytime I/O is pending.  Another disadvantage is the confusion from giving it a different name than under Unix.
en: I/O possible
da: I/O mulig

en: Resource lost
da: Resurse tabt

en: Danger signal
da: Faresignal

en: Information request
da: Informationsforespørgsel

en: Floating point co-processor not available
da: Flydendetalshjælpeprocessor ikke tilgængelig

en: default
da: forvalgt

en: environment
da: miljø

en: makefile
da: makefil

en: environment under -e
da: miljø med -e

en: command line
da: kommandolinje

en: `override' directive
da: 'override'-direktiv

en: automatic
da: automatisk

en: # No variables.
da: # Ingen variabler.

en: # %u variables in %u hash buckets.
da: # %u variabler i %u hash-spande.

en: # average of %.1f variables per bucket, max %u in one bucket.
da: # %.1f variabler per spand i gennemsnit, maks. %u i en spand.

en: # average of %d.%d variables per bucket, max %u in one bucket.
da: # %d.%d variabler per spand i gennemsnit, maks. %u i en spand.

en: 
    # Variables
da: 
    # Variabler

en: 
    # VPATH Search Paths
da: 
    # VPATH-søgestier

en: # No `vpath' search paths.
da: # Ingen 'vpath'-søgestier

en: 
    # %u `vpath' search paths.
da: 
    # %u 'vpath'-søgestier.

en: 
    # No general (`VPATH' variable) search path.
da: 
    # Ingen generel ('VPATH'-variabel) søgesti.

en: 
    # General (`VPATH' variable) search path:
    #
da: 
    # Generel ('VPATH'-variabel) søgesti:
    #

en: Customs won't export: %s
da: Customs kan ikke eksporteres: %s

en: sys$search failed with %d
da: sys$search mislykkedes med %d
