bash-5.2-rc1 - en to hr translation catalogue (588 entries)

en: bad array subscript
hr: loši indeks polja

en: %s: removing nameref attribute
hr: %s: uklanjamo atribut nameref

en: %s: cannot convert indexed to associative array
hr: %s: nije moguće pretvoriti indeksirano polje u asocijativno polje

en: %s: cannot assign to non-numeric index
hr: %s: nenumerički indeks nije moguć

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
hr: %s: %s: indeks je nužan pri dodjeli asocijativnom polju

en: %s: cannot create: %s
hr: %s: nije moguće stvoriti: %s

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
hr: bash_execute_unix_command: nije moguće pronaći prečac (keymap) za naredbu

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
hr: %s: prvi ne bijeli znak nije „"”

en: no closing `%c' in %s
hr: nema zaključnog „%c” u %s

en: %s: missing colon separator
hr: %s: nema separatora (dvotočka)

en: `%s': cannot unbind in command keymap
hr: „%s”: nije moguće razvezati prečac (keymap) za naredbu

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
hr: zamjena vitičastih zagrada: nema dovoljno memorije za %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
hr: zamjena vitičastih zagrada: nema dovoljno memorije za %u elemenata

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
hr: zamjena vitičastih zagrada: nema dovoljno memorije za „%s”

en: `%s': invalid alias name
hr: „%s”: ime aliasa nije valjano

en: line editing not enabled
hr: nije omogućeno uređivanje redaka

en: `%s': invalid keymap name
hr: „%s”: nevaljano ime za prečac (keymap)

en: %s: cannot read: %s
hr: %s: nije moguće pročitati: %s

en: `%s': unknown function name
hr: „%s”: nepoznato ime funkcije

en: %s is not bound to any keys.
hr: %s nije vezan na nijednu tipku.

en: %s can be invoked via
hr: %s se može pozvati s prečacem

en: `%s': cannot unbind
hr: „%s”: nije moguće razvezati

en: loop count
hr: broj ponavljanja petlje

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
hr: ima smisla samo u „for”, „while” ili „until” petljama

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
hr: Vrati kontekst trenutnog poziva funkciji.
    
        Bez IZRAZA, vrati „$line $filename”. S IZRAZOM, vrati
        „$line $subroutine $filename”; ovi dodatni podaci mogu poslužiti
        za „stack trace”.
    
        Vrijednost IZRAZA pokazuje koliko se razina poziva treba vratiti unatrag od
        trenutne pozicije, s time da je pozicija 0 trenutna pozicija.

en: HOME not set
hr: HOME nije definiran

en: too many arguments
hr: previše argumenata

en: null directory
hr: null-direktorij

en: OLDPWD not set
hr: OLDPWD nije definiran

en: line %d:
hr: redak %d:

en: warning:
hr: upozorenje:

en: %s: usage:
hr: %s: uporaba:

en: %s: option requires an argument
hr: %s: opcija zahtijeva argument

en: %s: numeric argument required
hr: %s: nužan je numerički argument

en: %s: not found
hr: %s: nije nađeno

en: %s: invalid option
hr: %s: nevaljana opcija

en: %s: invalid option name
hr: %s: nevaljano ime za opciju

en: `%s': not a valid identifier
hr: „%s”: nije valjano ime

en: invalid octal number
hr: nevaljan oktalni broj

en: invalid hex number
hr: nevaljan heksadecimalni broj

en: invalid number
hr: nevaljani broj

en: %s: invalid signal specification
hr: %s: nevaljana specifikacija signala

en: `%s': not a pid or valid job spec
hr: „%s”: nije PID ili nije valjana oznaka posla

en: %s: readonly variable
hr: %s: je samo-za-čitanje varijabla

en: %s: cannot assign
hr: %s: nije moguće pridružiti

en: %s: %s out of range
hr: %s: %s je izvan raspona

en: %s out of range
hr: %s je izvan raspona

en: %s: no such job
hr: %s: nema takvog posla

en: %s: no job control
hr: %s: nema upravljanja poslovima

en: no job control
hr: nema upravljanja poslovima

en: %s: restricted
hr: %s: ograničeni način rada

en: restricted
hr: ograničeni način rada

en: %s: not a shell builtin
hr: %s: nije ugrađena naredba ljuske

en: write error: %s
hr: greška pisanja: %s

en: error setting terminal attributes: %s
hr: greška pri postavljanju svojstava terminala: %s

en: error getting terminal attributes: %s
hr: greška pri preuzimanju svojstava terminala: %s

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
hr: %s: greška u određivanju trenutnog direktorija: %s: %s

en: %s: ambiguous job spec
hr: %s: dvosmislena oznaka posla

en: help not available in this version
hr: u ovoj inačici pomoć nije dostupna

en: %s: cannot unset: readonly %s
hr: %s: nije moguće izbrisati: %s je samo-za-čitanje

en: %s: cannot unset
hr: %s: nije moguće izbrisati

en: %s: invalid action name
hr: %s: nevaljano ime za akciju

en: %s: no completion specification
hr: %s: nema specifikacije za dovršavanje

en: warning: -F option may not work as you expect
hr: upozorenje: opcija -F možda neće raditi prema očekivanju

en: warning: -C option may not work as you expect
hr: upozorenje: opcija -C možda neće raditi prema očekivanju

en: not currently executing completion function
hr: funkcija dovršavanja trenutno ne radi

en: can only be used in a function
hr: može se koristiti samo u funkciji

en: cannot use `-f' to make functions
hr: „-f” se ne može koristiti za definiranje funkcija

en: %s: readonly function
hr: %s: je samo-za-čitanje funkcija

en: %s: reference variable cannot be an array
hr: %s: referentna varijabla ne može biti polje (array)

en: %s: nameref variable self references not allowed
hr: %s: nameref varijablu nije dopušteno samoreferencirati

en: %s: circular name reference
hr: %s: kružna referencija imena

en: `%s': invalid variable name for name reference
hr: „%s”: nevaljano ime varijable za referenciju imena

en: %s: cannot destroy array variables in this way
hr: %s: nije moguće uništiti varijable polja na ovaj način

en: %s: cannot convert associative to indexed array
hr: %s: nije moguće pretvoriti asocijativno u indeksirano polje

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
hr: %s: dodjela vrijednosti u navodnicima složenom polju je zastarjela

en: dynamic loading not available
hr: dinamičko učitavanje nije dostupno

en: cannot open shared object %s: %s
hr: nije moguće otvoriti zajednički objekt %s: %s

en: cannot find %s in shared object %s: %s
hr: nije moguće pronaći %s u dijeljenom objektu %s: %s

en: %s: dynamic builtin already loaded
hr: %s: dinamički učitljiva ugrađena naredba već je učitana

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
hr: funkcija učitavanja za %s završila je s greškom (%d): nije učitano

en: %s: not dynamically loaded
hr: %s: nije dinamički učitan

en: %s: cannot delete: %s
hr: %s: nije moguće izbrisati: %s

en: %s: is a directory
hr: %s: je direktorij

en: %s: not a regular file
hr: %s: nije obična datoteka

en: %s: file is too large
hr: %s: datoteka je prevelika

en: %s: cannot execute binary file
hr: %s: nije moguće izvršiti binarnu datoteku

en: %s: cannot execute: %s
hr: %s: nije moguće izvršiti: %s

en: logout
hr: odjavljen

en: not login shell: use `exit'
hr: nije prijavna ljuska; koristite „exit”

en: There are stopped jobs.
hr: Ima zaustavljenih poslova.

en: There are running jobs.
hr: Ima pokrenutih poslova.

en: no command found
hr: nijedna naredba nije nađena

en: history specification
hr: specifikacija povijesti

en: %s: cannot open temp file: %s
hr: %s: Nije moguće otvoriti privremenu datoteku: %s

en: current
hr: trenutno

en: job %d started without job control
hr: posao %d započet je bez upravljanja poslovima

en: %s: illegal option -- %c
hr: %s: nelegalna opcija -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- %c

en: hashing disabled
hr: hash-iranje (memoriranje) nije omogućeno

en: %s: hash table empty
hr: %s: hash tablica je prazna

en: hits	command
hr: pogodci	naredba

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
hr[0]: Naredbe ljuske koja podudara riječ„
hr[1]: Naredbe ljuske koje podudaraju riječi'
hr[2]: Naredbe ljuske koje podudaraju riječi'

en: '
hr: ”

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
hr: Nema pomoći za „%s”.
    Pokušajte s „help help”, „man -k %s” ili „info %s”.

en: %s: cannot open: %s
hr: %s: Nije moguće otvoriti: %s

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
hr: Ove bash naredbe su interno definirane. Utipkajte (bez navodnika) „help”
    da vidite popis tih naredbi.
    Utipkajte „help ime” za više uputa o naredbi „ime”.
    Koristite „info bash” za detaljnije informacije i upute o ljusci.
    Koristite „man -k ...” ili „info ...” za više podataka o ostalim naredbama.
    
    Zvjezdica (*) pokraj imena znači da je naredba onemogućena.

en: cannot use more than one of -anrw
hr: moguć je samo jedan od -a, -n, -r ili -w

en: history position
hr: pozicija u povijesti

en: %s: invalid timestamp
hr: %s: nevaljan vremenski žig

en: %s: history expansion failed
hr: %s: proširenje povijesti nije uspjelo

en: %s: inlib failed
hr: %s: „inlib” nije uspio

en: no other options allowed with `-x'
hr: uz „-x” nije dopuštena nijedna druga opcija

en: %s: arguments must be process or job IDs
hr: %s: argumenti moraju biti ID-ovi procesa ili ID-ovi posla

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: expression expected
hr: očekivan je izraz

en: %s: not an indexed array
hr: %s: nije indeksirano polje

en: %s: invalid file descriptor specification
hr: %s: nevaljana specifikacija deskriptora datoteke

en: %d: invalid file descriptor: %s
hr: %d: nevaljan deskriptor datoteke: %s

en: %s: invalid line count
hr: %s: nevaljan broj (količina) redaka

en: %s: invalid array origin
hr: %s: nevaljan početak polja (nevaljan indeks polja)

en: %s: invalid callback quantum
hr: %s: nevaljana količina (redaka između poziva)

en: empty array variable name
hr: prazno ime varijable polja

en: array variable support required
hr: nužna je podrška za varijable (vrsta) polje

en: `%s': missing format character
hr: „%s”: nema znaka za format

en: `%c': invalid time format specification
hr: „%c”: nevaljana specifikacija za format vremena

en: `%c': invalid format character
hr: „%c”: nevaljan znak u specifikaciji formata

en: warning: %s: %s
hr: upozorenje: %s: %s

en: format parsing problem: %s
hr: problem s raščlanjivanjem formata: %s

en: missing hex digit for \x
hr: nema heksadecimalne znamenke za \x

en: missing unicode digit for \%c
hr: nema unicode znamenke za \%c

en: no other directory
hr: nema drugog direktorija

en: %s: invalid argument
hr: %s: nevaljan argument

en: <no current directory>
hr: <nema trenutnog direktorija>

en: directory stack empty
hr: stȏg direktorija je prazan

en: directory stack index
hr: indeks stȏga direktorija

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
hr: Pokaže popis trenutno zapamćenih direktorija. Direktoriji se unose
        na popis pomoću naredbe „pushd”, a s naredbom „popd” se uklanjaju.
    
        Opcije:
          -c   ukloni stȏg direktorija brisanjem svih elemenata
          -l   ispiše apsolutne staze direktorija u odnosu na vaš vlastiti
                 direktorij (ne skraćuje staze upotrebom tilde)
          -p   ispiše sadržaj stȏga po jedan direktorij po retku
          -v   kao „-p”, ali s prefiksom koji pokazuje
                 poziciju direktorija u stȏgu
    
        Argumenti:
          +N   Pokaže N-ti direktorij iz stȏga, brojeći od od nule s
                 lijeve strane popisa kad se „dirs” pokrene bez opcija.
          -N   Pokaže N-ti direktorij iz stȏga, brojeći od nule s
                 desne strane popisa kad se „dirs” pokrene bez opcija.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
hr: Doda direktorij na vrh stȏga direktorija ili zarotira stȏg tako da
        učini novi vrh stȏga trenutnim radnim direktorijem. Bez argumenata
        razmijeni pozicije dvama direktorijima na vrhu stȏga.
    
        Opcije:
          -n   spriječi uobičajenu promjenu direktorija kad dodaje
               direktorije u stȏg, odnosno samo manipulira sa stȏgom
    
         Argumenti:
          +N   Zarotira stȏg tako, da N-ti direktorij u stȏgu (brojeći od nule s
                 lijeve strane popisa pokazanog s „dirs”) postane novi vrh stȏga.
          -N   Zarotira stȏg tako, da N-ti direktorij u stȏgu (brojeći od nule s
                 desne strane popisa pokazanog s „dirs”) postane novi vrh stȏga.
          DIREKTORIJ  Doda DIREKTORIJ na vrh stȏga direktorija i
                        učini ga novim trenutnim radnim direktorijem.
    
          Naredba „dirs” prikaže trenutni sadržaj stȏga direktorija.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
hr: Ukloni zapise iz stȏga direktorija. Bez argumenata, ukloni direktorij na
        vrhu stȏga i učini da je trenutni radni direktorij jednak novom direktoriju
        na vrhu stȏga.
    
        Opcije:
          -n   spriječi uobičajenu promjenu direktorija kad uklanja
               direktorije iz stȏga, odnosno samo manipulira sa stȏgom
    
        Argumenti:
          +N   Ukloni da N-ti direktorij iz stȏga brojeći od nule s lijeve
               strane popisa pokazanog s „dirs”. Na primjer: „popd +0”
               ukloni prvi, a „popd +1” ukloni drugi direktorij.
          +N   Ukloni da N-ti direktorij iz stȏga brojeći od nule s desne
               strane popisa pokazanog s „dirs”. Na primjer.: „popd -0”
               ukloni zadnji, a „popd -1” ukloni predzadnji direktorij.
    
        Naredba „dirs” prikaže trenutni sadržaj stȏga direktorija.

en: %s: invalid timeout specification
hr: %s: nevaljana specifikacija za istek vremena (timeout)

en: read error: %d: %s
hr: greška čitanja: %d: %s

en: can only `return' from a function or sourced script
hr: „return” je moguć samo iz funkcije ili iz skripte pokrenute sa „source”

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
hr: nije moguće istovremeno poništiti funkciju i varijablu

en: %s: not an array variable
hr: %s: nije varijabla (vrste) polja

en: %s: not a function
hr: %s: nije funkcija

en: %s: cannot export
hr: %s: Nije moguće izvesti (export)

en: shift count
hr: broj (veličina) pomaka

en: cannot set and unset shell options simultaneously
hr: nije moguće istovremeno postaviti i poništiti opcije ljuske

en: %s: invalid shell option name
hr: %s: nevaljano ime za opciju ljuske

en: filename argument required
hr: ime datoteke je nužno kao argument

en: %s: file not found
hr: %s: datoteka nije pronađena

en: cannot suspend
hr: obustava nije moguća

en: cannot suspend a login shell
hr: nije moguće obustaviti prijavnu ljusku

en: %s is aliased to `%s'
hr: %s je alias za „%s”

en: %s is a shell keyword
hr: %s je ključna riječ ljuske

en: %s is a function
hr: %s je funkcija

en: %s is a special shell builtin
hr: %s je specijalna ugrađena funkcija ljuske

en: %s is a shell builtin
hr: %s je ugrađena funkcija ljuske

en: %s is %s
hr: %s je %s

en: %s is hashed (%s)
hr: %s je zapamćen (hashed) (%s)

en: %s: invalid limit argument
hr: %s: nevaljan argument za ograničenje

en: `%c': bad command
hr: „%c”: loša naredba

en: %s: cannot get limit: %s
hr: %s: nije moguće odrediti vrijednost ograničenja: %s

en: limit
hr: ograničenje

en: %s: cannot modify limit: %s
hr: %s: nije moguće promijeniti ograničenja: %s

en: octal number
hr: oktalni broj

en: `%c': invalid symbolic mode operator
hr: „%c”: nevaljan operator u simboličnom načinu

en: `%c': invalid symbolic mode character
hr: „%c”: nevaljan znak u simboličnom načinu

en:  line
hr:  redak

en: last command: %s
hr: zadnja naredba: %s

en: Aborting...
hr: Prekidamo...

note: TRANSLATORS: this is a prefix for informational messages.
en: INFORM:
hr: informacija:

en: DEBUG warning:
hr: Dijagnostičko upozorenje:

en: unknown command error
hr: nepoznata greška naredbe

en: bad command type
hr: loš tip naredbe

en: bad connector
hr: loš konektor

en: bad jump
hr: loš skok

en: %s: unbound variable
hr: %s: nevezana varijabla

en: timed out waiting for input: auto-logout
hr: timed out, čekanje na ulaz je isteklo: auto-logout, automatska-odjava

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
hr: nije moguće preusmjeriti standardni ulaz iz /dev/null: %s

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
hr: TIMEFORMAT: „%c”: nevaljan znak za format

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
hr: execute_coproc(): coproc [%d:%s] još uvijek postoji

en: pipe error
hr: greška cijevi

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
hr: eval: prekoračena je dopuštena razina (dubina) gniježđenja eval (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
hr: %s: prekoračena je dopuštena razina gniježđenja source (%d)

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
hr: %s: prekoračena je dopuštena razina gniježđenja funkcije (%d)

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
hr: %s: ograničenje : znak „/” nije dopušten u imenima naredba

en: %s: command not found
hr: %s: naredba nije pronađena

en: %s: cannot execute: required file not found
hr: %s: nije moguće izvršiti: potrebna datoteka nije nađena

en: %s: %s: bad interpreter
hr: %s: %s: loš interpreter

en: %s: cannot execute binary file: %s
hr: %s: binarnu datoteku %s nije moguće pokrenuti/izvršiti

en: `%s': is a special builtin
hr: „%s” je specijalna funkcija ugrađena u ljusku

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
hr: nije moguće duplicirati deskriptor datoteke %d u deskriptor datoteke %d

en: expression recursion level exceeded
hr: prekoračena je dopuštena razina rekurzija izraza

en: recursion stack underflow
hr: podlijevanje stȏga rekurzija (prazni stȏg)

en: syntax error in expression
hr: sintaktička greška u izrazu

en: attempted assignment to non-variable
hr: pokušaj dodjeljivanja ne-varijabli (objektu koji nije varijabla)

en: syntax error in variable assignment
hr: sintaktička greška u dodjeljivanju varijabli

en: division by 0
hr: dijeljenje s 0

en: bug: bad expassign token
hr: **interna greška** : loš simbol u izrazu za dodjelu

en: `:' expected for conditional expression
hr: znak „:” je nužan u uvjetnom izrazu

en: exponent less than 0
hr: eksponent je manji od 0

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
hr: očekivalo se ime nakon pre-increment ili pre-decrement

en: missing `)'
hr: nema „)”

en: syntax error: operand expected
hr: sintaktička greška: očekivan je operand

en: syntax error: invalid arithmetic operator
hr: sintaktička greška: nevaljan aritmetički operator

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
hr: %s%s%s: %s (simbol greške je „%s”)

en: invalid arithmetic base
hr: nevaljana aritmetička baza

en: invalid integer constant
hr: %s: nevaljana cijelo brojna (integer) konstanta

en: value too great for base
hr: vrijednost baze je prevelika

en: %s: expression error
hr: %s: greška u izrazu

en: getcwd: cannot access parent directories
hr: getcwd(): nije moguće pristupiti nadređenim direktorijima

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
hr: nije moguće onemogućiti „nodelay” način za deskriptor datoteke %d

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
hr: nije moguće rezervirati novi datotečni deskriptor za bash ulaz iz datotečnog deskriptora %d

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
hr: save_bash_input(): međuspremnik već postoji za novi datotečni deskriptor %d

en: start_pipeline: pgrp pipe
hr: start_pipeline(): pgrp pipe (procesna skupina cijevi)

en: bgp_delete: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
hr: bgp_delete: PETLJA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: bgp_search: LOOP: psi (%d) == storage[psi].bucket_next
hr: bgp_search: PETLJA: psi (%d) == storage[psi].bucket_next

en: forked pid %d appears in running job %d
hr: račvani PID %d pripada tekućem poslu %d

en: deleting stopped job %d with process group %ld
hr: uklanjamo zaustavljeni posao %d sa skupinom procesa %ld

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
hr: add_process(): PID %5ld (%s) označen kao još uvijek aktivan

en: describe_pid: %ld: no such pid
hr: describe_pid(): %ld: PID ne postoji

en: Done
hr: Gotovo

en: Stopped
hr: Zaustavljeno

en: Stopped(%s)
hr: Zaustavljeno(%s)

en: Running
hr: Pokrenuto

en: Done(%d)
hr: Gotovo(%d)

en: Exit %d
hr: Izlaz %d

en: Unknown status
hr: Nepoznata izlazna vrijednost (izlazni kȏd)Nepoznato

en: (core dumped)
hr: (ispis memorije je spremljen!)

en: child setpgid (%ld to %ld)
hr: promijeni skupinu potomka (% ld u% ld)

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
hr: wait: PID %ld nije potomak ove ljuske

en: wait_for: No record of process %ld
hr: wait_for: proces %ld nije nigdje registriran

en: wait_for_job: job %d is stopped
hr: wait_for_job: posao %d je zaustavljen

en: %s: no current jobs
hr: %s: nema tekućih poslova

en: %s: job has terminated
hr: %s: posao je završen

en: %s: job %d already in background
hr: %s: posao %d je već u pozadini

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
hr: waitchld(): WNOHANG je omogućen kako bi se izbjeglo neograničeno blokiranje

en: %s: line %d:
hr: %s: redak %d:

en:  (core dumped)
hr:  (ispis memorije je spremljen!)

en: (wd now: %s)
hr: (radni direktorij je sada: %s)

en: initialize_job_control: getpgrp failed
hr: initialize_job_control: getpgrp() nije uspješna

en: initialize_job_control: no job control in background
hr: initialize_job_control: nema upravljanja poslom u pozadini

en: initialize_job_control: line discipline
hr: initialize_job_control: disciplina retka (protokol realizacije stringova/redaka)

en: initialize_job_control: setpgid
hr: initialize_job_control: setpgid()

en: cannot set terminal process group (%d)
hr: nije moguće postaviti procesnu skupinu (%d) terminala

en: no job control in this shell
hr: nema upravljanja poslom u ovoj ljusci

en: malloc: failed assertion: %s
hr: malloc(): neuspješni kontrolni test: %s

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
hr: 
    malloc(): %s:%d: loše provedeni kontrolni test

en: unknown
hr: nepoznato

en: malloc: block on free list clobbered
hr: malloc(): zauzeti blok na popisu slobodnih blokova

en: free: called with already freed block argument
hr: free(): pozvana s argumentom bloka koji je već slobodan

en: free: called with unallocated block argument
hr: free(): pozvana s argumentom bloka koji se ne koristi

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
hr: free(): otkriveno je podlijevanje, mh_nbytes izvan raspona

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
hr: free(): otkriveno je podlijevanje; magic8 je oštećen

en: free: start and end chunk sizes differ
hr: free(): veličine početnog i zaključnog (dijela) bloka su različite

en: realloc: called with unallocated block argument
hr: realloc(): je pozvana s nekorištenim blokom kao argument (blok još nije odabran)

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
hr: realloc(): otkriveno je podlijevanje, mh_nbytes izvan raspona

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
hr: realloc(): otkriveno je podlijevanje; magic8 je oštećen

en: realloc: start and end chunk sizes differ
hr: realloc(): veličine početnog i zaključnog (dijela) bloka su različite

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
hr: register_alloc(): rezervacijska tablica je popunjena s FIND_ALLOC??

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
hr: register_alloc(): %p je već rezerviran u tablici??

en: register_free: %p already in table as free?
hr: register_free(): %p je već slobodan u tablici??

en: invalid base
hr: nevaljana baza

en: %s: host unknown
hr: %s: nepoznati host

en: %s: invalid service
hr: %s: nevaljana usluga

en: %s: bad network path specification
hr: %s: loša specifikacija za mrežnu stazu

en: network operations not supported
hr: mrežne operacije nisu podržane

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
hr: setlocale(): LC_ALL: nije moguće promijeniti jezično područje (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
hr: setlocale(): LC_ALL: nije moguće promijeniti jezično područje (%s): %s

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
hr: setlocale(): %s: nije moguće promijeniti jezično područje (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
hr: setlocale(): %s: nije moguće promijeniti jezično područje (%s): %s

en: You have mail in $_
hr: Imate poštu u $_

en: You have new mail in $_
hr: Imate novu poštu u $_

en: The mail in %s has been read
hr: Pošta u %s je već pročitana

en: syntax error: arithmetic expression required
hr: sintaktička greška: nužan je aritmetički izraz

en: syntax error: `;' unexpected
hr: sintaktička greška: neočekivan „;” znak

en: syntax error: `((%s))'
hr: sintaktička greška: „((%s))”

en: make_here_document: bad instruction type %d
hr: make_here_document(): loš tip instrukcije %d

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
hr: here-document u retku %d završava sa znakom kraj datoteke (očekivan je „%s”)

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
hr: make_redirection(): instrukcija za preusmjeravanje „%d” je izvan raspona

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
hr: shell_getc(): shell_input_line_size (%zu) veća je od SIZE_MAX (%lu):
      redak je skraćen

en: maximum here-document count exceeded
hr: maksimalna broj (količina) here-document-a je premašena

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
hr: neočekivan kraj-datoteke (EOF) pri traženju odgovarajućeg „%c”

en: unexpected EOF while looking for `]]'
hr: neočekivan kraj datoteke (EOF) pri traženju „]]”

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
hr: sintaktička greška u uvjetnom izrazu: neočekivan simbol „%s”

en: syntax error in conditional expression
hr: sintaktička greška u uvjetnom izrazu

en: unexpected token `%s', expected `)'
hr: neočekivan simbol „%s”; očekivana je „)”

en: expected `)'
hr: očekivana je „)”

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
hr: neočekivan argument „%s” za uvjetni unarni operator

en: unexpected argument to conditional unary operator
hr: neočekivan argument za uvjetni unarni operator

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
hr: neočekivani simbol „%s”; očekivan je uvjetni binarni operator

en: conditional binary operator expected
hr: očekivan je uvjetni binarni operator

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
hr: neočekivan argument „%s” uvjetnom binarnom operatoru

en: unexpected argument to conditional binary operator
hr: neočekivan argument uvjetnom binarnom operatoru

en: unexpected token `%c' in conditional command
hr: neočekivan simbol „%c” u uvjetnoj naredbi

en: unexpected token `%s' in conditional command
hr: neočekivan simbol „%s” u uvjetnoj naredbi

en: unexpected token %d in conditional command
hr: neočekivan simbol %d u uvjetnoj naredbi

en: syntax error near unexpected token `%s'
hr: sintaktička greška blizu neočekivanog simbola „%s”

en: syntax error near `%s'
hr: sintaktička greška blizu „%s”

en: syntax error: unexpected end of file
hr: sintaktička greška: neočekivani kraj datoteke

en: syntax error
hr: sintaktička greška

en: Use "%s" to leave the shell.
hr: Koristite "%s" za izlaz iz ljuske.

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
hr: neočekivani kraj datoteke pri traženju odgovarajuće „)”

en: completion: function `%s' not found
hr: completion(): funkcija „%s” nije pronađena

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
hr: programmable_completion(): %s: moguća ponovljena petlja

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
hr: progcomp_insert(): %s: prazni COMPSPEC

en: print_command: bad connector `%d'
hr: print_command(): loš konektor „%d”

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
hr: xtrace_set(): %d: nevaljan deskriptor datoteke

en: xtrace_set: NULL file pointer
hr: xtrace_set(): pointer datoteke je NULL

en: xtrace fd (%d) != fileno xtrace fp (%d)
hr: deskriptor datoteke xtrace (%d) !=  broju datoteke u pointeru datoteke xtrace (%d)

en: cprintf: `%c': invalid format character
hr: cprintf(): „%c”: nevaljan znak za format

en: file descriptor out of range
hr: deskriptor datoteke je izvan raspona

en: %s: ambiguous redirect
hr: %s: dvosmisleno preusmjeravanje

en: %s: cannot overwrite existing file
hr: %s: nije moguće pisati preko postojeće datoteke

en: %s: restricted: cannot redirect output
hr: %s: ograničeno: nije moguće preusmjeriti izlaz

en: cannot create temp file for here-document: %s
hr: nije moguće stvoriti privremenu datoteku za here-document: %s

en: %s: cannot assign fd to variable
hr: %s: nije moguće dodijeliti deskriptor datoteke varijabli

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
hr: /dev/(tcp|udp)/host/port nije podržan bez umrežavanja

en: redirection error: cannot duplicate fd
hr: greška  preusmjeravanja: nije moguće duplicirati deskriptor datoteke

en: could not find /tmp, please create!
hr: nije moguće pronaći /tmp; stvorite taj direktorij!

en: /tmp must be a valid directory name
hr: /tmp mora biti valjano ime direktorija

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
hr: u interaktivnoj ljusci pretty-printing se zanemaruje

en: %c%c: invalid option
hr: %c%c: nevaljana opcija

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
hr: nije moguće postaviti UID na %d: efektivni UID je %d

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
hr: nije moguće postaviti GID na %d: efektivni GID je %d

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
hr: nije moguće pokrenuti debugger; dijagnostika je onemogućena

en: %s: Is a directory
hr: %s: Je direktorij

en: I have no name!
hr: Nemam ime!

en: GNU bash, version %s-(%s)
hr: GNU bash, inačica %s-(%s)

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
hr: Uporaba: %s [GNU duga opcija] [opcija]...
             %s [GNU duga opcija] [opcija] skripta...

en: GNU long options:
hr: GNU duge opcije:

en: Shell options:
hr: Kratke opcije:

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
hr: 	-ilrsD ili -c NAREDBA ili -O SHOPT-OPCIJA    (samo za pozivanje)

en: 	-%s or -o option
hr: 	-%s ili -o opcija  (može se promijeniti sa „set”)

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
hr: Utipkajte „%s -c "help set"” za dodatne obavijesti o opcijama ljuske.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
hr: Utipkajte „%s -c help set” za dodatne obavijesti o ugrađenim naredbama ljuske.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
hr: Koristite naredbu „bashbug” za prijavljivanje grešaka.

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
hr: Početna mrežna bash stranica: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
hr: Općenita pomoć za korištenje GNU softvera: <http://www.gnu.org/gethelp/>
    Prijavite primjedbe i greške u prijevodu na lokalizacija@linux.hr/

en: sigprocmask: %d: invalid operation
hr: sigprocmask(): %d: nevaljana operacija

en: Bogus signal
hr: Nepostojeći signal

en: Hangup
hr: Poklopi

en: Interrupt
hr: Prekini

en: Quit
hr: Završi

en: Illegal instruction
hr: nelegalna instrukcija

en: BPT trace/trap
hr: BPT trag/zamka instrukcija (Trace/Breakpoint trap)

en: ABORT instruction
hr: ABORT instrukcija

en: EMT instruction
hr: EMT instrukcija

en: Floating point exception
hr: Iznimka (broja) s pomičnim zarezom

en: Killed
hr: Ubijen

en: Bus error
hr: Greška sabirnice

en: Segmentation fault
hr: Segmentacijska greška

en: Bad system call
hr: Loš sustavni poziv

en: Broken pipe
hr: Potrgana cijev

en: Alarm clock
hr: Budilica

en: Terminated
hr: Završeno

en: Urgent IO condition
hr: Žurno U/I stanje

en: Stopped (signal)
hr: Zaustavljeno (signalom)

en: Continue
hr: Nastavljanje

en: Child death or stop
hr: Potomak mrtav ili zaustavljen

en: Stopped (tty input)
hr: Zaustavljen (ulaz u terminal)

en: Stopped (tty output)
hr: Zaustavljen (izlaz iz terminala)

en: I/O ready
hr: U/I je spreman

en: CPU limit
hr: Ograničenje (vremena) procesora

en: File limit
hr: Ograničenje (veličine) datoteke

en: Alarm (virtual)
hr: Alarm (virtualni)

en: Alarm (profile)
hr: Alarm (profil)

en: Window changed
hr: Prozor promijenjen

en: Record lock
hr: Zapis je zaključan

en: User signal 1
hr: Korisnički signal 1

en: User signal 2
hr: Korisnički signal 2

en: HFT input data pending
hr: HFT ulazni podaci čekaju

en: power failure imminent
hr: neizbježan prekid napajanja

en: system crash imminent
hr: neizbježni pad sustava

en: migrate process to another CPU
hr: preseli proces na drugi procesor

en: programming error
hr: programska greška

en: HFT monitor mode granted
hr: HFT nadzor je dopušten

en: HFT monitor mode retracted
hr: HFT nadzor je oduzet

en: HFT sound sequence has completed
hr: HFT sekvencija zvukova je završena

en: Information request
hr: Zahtjev za informacijama

en: Unknown Signal #%d
hr: Nepoznati signal #%d

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
hr: loša supstitucija: nema zaključnog „%s” u %s

en: %s: cannot assign list to array member
hr: %s: nije moguće dodijeliti popis elementu polja

en: cannot make pipe for process substitution
hr: nije moguće napraviti cijev za zamjenu procesa

en: cannot make child for process substitution
hr: nije moguće napraviti potomka za zamjenu procesa

en: cannot open named pipe %s for reading
hr: nije moguće otvoriti imenovanu cijev %s za čitanje

en: cannot open named pipe %s for writing
hr: nije moguće otvoriti imenovanu cijev %s za pisanje

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
hr: nije moguće duplicirati imenovanu cijev %s kao deskriptor datoteke %d

en: command substitution: ignored null byte in input
hr: nevaljana supstitucija: zanemaren prazni (nula) bajt u ulazu

en: cannot make pipe for command substitution
hr: nije moguće napraviti cijev za zamjenu naredbi

en: cannot make child for command substitution
hr: nije moguće napraviti potomka za zamjenu naredbi

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
hr: command_substitute(): nije moguće duplicirati cijev kao deskriptor datoteke 1

en: %s: invalid variable name for name reference
hr: %s: nevaljano ime varijable za ime referencije

en: %s: invalid indirect expansion
hr: %s: nevaljana neizravna ekspanzija

en: %s: invalid variable name
hr: „%s”: nevaljano ime varijable

en: %s: parameter not set
hr: %s: parametar nije postavljen

en: %s: parameter null or not set
hr: %s: parametar je prazan ili nedefiniran

en: %s: substring expression < 0
hr: %s: rezultat od dijela stringa (substring) < 0

en: %s: bad substitution
hr: %s: loša supstitucija

en: $%s: cannot assign in this way
hr: $%s: nije moguće dodijeliti na ovaj način

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
hr: buduće inačice ljuske prisilit će vrednovanje kao aritmetičku supstituciju

en: bad substitution: no closing "`" in %s
hr: loša supstitucija: nema zaključnog znaka "`" u %s

en: no match: %s
hr: nema podudaranja: %s

en: argument expected
hr: očekivan je argument

en: %s: integer expression expected
hr: %s: očekivan je cjelobrojni izraz

en: `)' expected
hr: očekivana je „)”

en: `)' expected, found %s
hr: očekivana je „)”, a nađen je %s

en: %s: binary operator expected
hr: %s: očekivan je binarni operator

en: %s: unary operator expected
hr: %s: očekivan je unarni operator

en: missing `]'
hr: nema „]”

en: syntax error: `%s' unexpected
hr: sintaktička greška: neočekivan „%s”

en: invalid signal number
hr: nevaljani broj za signal

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
hr: trap handler: prekoračena je dopuštena razina gniježđenja (%d)

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
hr: run_pending_traps(): loša vrijednost u trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
hr: run_pending_traps: signalom rukuje SIG_DFL, opet šalje %d (%s) samom sebi

en: trap_handler: bad signal %d
hr: trap_handler(): loš signal %d

en: error importing function definition for `%s'
hr: greška pri uvozu definicije funkcije za „%s”

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
hr: razina ljuske (%d) je previsoka, vraćamo ju na 1

en: make_local_variable: no function context at current scope
hr: make_local_variable(): u trenutnom opsegu nema konteksta funkcije

en: %s: variable may not be assigned value
hr: %s: varijabli se ne može dodijeliti vrijednost

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
hr: %s: nije moguće naslijediti vrijednost nekompatibilnog tipa

en: %s: assigning integer to name reference
hr: %s: nazivu referencije se dodjeljuje cijeli broj

en: all_local_variables: no function context at current scope
hr: all_local_variables(): u trenutnom opsegu nema konteksta funkcije

en: %s has null exportstr
hr: *** %s ima prazni string za izvoz

en: invalid character %d in exportstr for %s
hr: *** nevaljani znak %d u izvoznom stringu za %s

en: no `=' in exportstr for %s
hr: *** nema „=” u izvoznom stringu za %s

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
hr: pop_var_context(): glava „shell_variables” nije funkcijski kontekst

en: pop_var_context: no global_variables context
hr: pop_var_context(): nije „global_variables” kontekst

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
hr: pop_scope(): vrh od „shell_variables” nije privremeni raspon valjanosti

en: %s: %s: cannot open as FILE
hr: %s: %s: nije moguće otvoriti kao DATOTEKU

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
hr: %s: %s: nevaljana vrijednost za „trace” deskriptora datoteke

en: %s: %s: compatibility value out of range
hr: %s: %s vrijednost za kompatibilnost je izvan raspona

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
hr: Licencija:
    GPLv3+: GNU GPL inačica 3 ili novija <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: GNU bash, version %s (%s)
hr: GNU bash, inačica %s (%s)

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
hr: Ovo je slobodan softver: slobodno ga mijenjajte i dijelite.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
hr: NEMA JAMSTVA do granica dopuštenih zakonom.

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
hr: %s: nije moguće rezervirati %lu bajtova (rezervirano je %lu bajtova)

en: %s: cannot allocate %lu bytes
hr: %s: nije moguće rezervirati %lu bajtova

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
hr: %s: %s:%d: nije moguće rezervirati %lu bajtova (rezervirano je %lu bajtova)

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
hr: %s: %s:%d: nije moguće rezervirati %lu bajtova

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
hr: alias [-p] [IME[=ZAMJENA]... ]

en: unalias [-a] name [name ...]
hr: unalias [-a] IME [IME...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
hr: bind [-lpsvPSVX] [-m MAPA_TIPAKA] [-f DATOTEKA] [-q FUNKCIJA]
               [-u FUNKCIJA] [-r PREČAC] [-x PREČAC:SHELL-NAREDBA]
               [PREČAC:READLINE-FUNKCIJA | READLINE-NAREDBA]

en: break [n]
hr: break [N]

en: continue [n]
hr: continue [N]

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
hr: builtin [UGRAĐENA_SHELL_FUNKCIJA [ARGUMENT...]]

en: caller [expr]
hr: caller [IZRAZ]

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
hr: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [DIREKTORIJ]

en: command [-pVv] command [arg ...]
hr: command [-pVv] NAREDBA [ARGUMENT...]

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
hr: declare [aAfFgiIlnrtux] [IME[=VRIJEDNOST]...] ili declare -p [-aAfFilnrtux] [IME...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
hr: typeset [-aAfFgiIlnrtux] IME[=VRIJEDNOST]… ili typeset -p [-aAfFilnrtux] [IME...]

en: local [option] name[=value] ...
hr: local [OPCIJA] IME[=VRIJEDNOST ]...

en: echo [-neE] [arg ...]
hr: echo [-neE] [ARGUMENT...]

en: echo [-n] [arg ...]
hr: echo [-n] [ARGUMENT...]

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
hr: enable [-a] [-dnps] [-f DATOTEKA] [IME...]

en: eval [arg ...]
hr: eval [ARGUMENT...]

en: getopts optstring name [arg ...]
hr: getopts STRING_OPCIJA IME [ARGUMENT...]

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
hr: exec [-cl] [-a IME] [NAREDBA [ARGUMENT...]] [PREUSMJERAVANJE...]

en: exit [n]
hr: exit [N]

en: logout [n]
hr: logout [N]

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
hr: fc [-e EDITOR] [-lnr] [PRVA] [ZADNJA]
    ili: fc -s [UZORAK=ZAMJENA] [NAREDBA]

en: fg [job_spec]
hr: fg [SPECIFIKACIJA_POSLA]

en: bg [job_spec ...]
hr: bg [SPECIFIKACIJA_POSLA...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
hr: hash [-lr] [-p STAZA] [-dt] [IME...]

en: help [-dms] [pattern ...]
hr: help [-dms] [UZORAK...]

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
hr: history [-c] [-d POZICIJA] [N]
        ili: history -anrw [DATOTEKA]
        ili: history -ps ARGUMENT...

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
hr: jobs [-lnprs] [SPECIFIKACIJA_POSLA...]
     ili: jobs -x NAREDBA [ARGUMENT...]

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
hr: disown [-h] [-ar] [SPECIFIKACIJA_POSLA... | PID...]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
hr: kill [-s SIGNAL_IME | -n SIGNAL_BROJ | -SIGNAL] PID | SPECIFIKACIJA_POSLA
     ili: kill -l [SIGNAL]

en: let arg [arg ...]
hr: let ARGUMENT...

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
hr: read [-ers] [-a POLJE] [-d MEĐA] [-i TEKST] [-p PROMPT]
               [-n BROJ_ZNAKOVA] [-N BROJ_ZNAKOVA] [-t SEKUNDA]
               [-u FD]  [IME...]

en: return [n]
hr: return [N]

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
hr: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o IME_OPCIJE] [--] [-] [ARGUMENT...]

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
hr: unset [-f] [-v] [-n] [IME...]

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
hr: export [-fn] [IME[=VRIJEDNOST]...]
       ili: export -p

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
hr: readonly [-aAf] [IME[=VRIJEDNOST]...]
         ili: readonly -p

en: shift [n]
hr: shift [N]

en: source filename [arguments]
hr: source DATOTEKA [ARGUMENTI]

en: . filename [arguments]
hr: . DATOTEKA [ARGUMENTI]

en: test [expr]
hr: test [IZRAZ]

en: [ arg... ]
hr: [ ARGUMENT... ]

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
hr: trap [-lp] [[ARGUMENT] SIGNAL_SPEC...]

en: type [-afptP] name [name ...]
hr: type [-afptP] IME...

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
hr: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [LIMIT]

en: umask [-p] [-S] [mode]
hr: umask [-p] [-S] [MODE]

en: wait [-fn] [-p var] [id ...]
hr: wait [-fn] [-p VAR] [ID...]

en: wait [pid ...]
hr: wait [PID...]

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
hr: for IME [in RIJEČIMA...].; do NAREDBE; done

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
hr: for (( IZRAZ1; IZRAZ2; IZRAZ3 )); do NAREDBE; done

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
hr: select IME [in RIJEČI... ;] do NAREDBE; done

en: time [-p] pipeline
hr: time [-p] CJEVOVOD

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
hr: case RIJEČ in [UZORAK [| UZORAK]...) NAREDBE;;]... esac

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
hr: if NAREDBE; then NAREDBE; [ elif NAREDBE; then NAREDBE; ]... [ else NAREDBE; ] fi

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
hr: while NAREDBE; do NAREDBE-2; done

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
hr: until NAREDBE; do NAREDBE-2; done

en: coproc [NAME] command [redirections]
hr: coproc [IME] NAREDBA [PREUSMJERAVANJA]

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
hr: function IME { NAREDBE ; }
         ili: IME () { NAREDBE ; }

en: { COMMANDS ; }
hr: { NAREDBE; }

en: job_spec [&]
hr: SPECIFIKACIJA_POSLA [&]

en: (( expression ))
hr: (( IZRAZ ))

en: [[ expression ]]
hr: [[ IZRAZ ]]

en: variables - Names and meanings of some shell variables
hr: var — imena i značenje nekih varijabla ljuske

en: pushd [-n] [+N | -N | dir]
hr: pushd [-n] [+N | -N | DIREKTORIJ]

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
hr: shopt [-pqsu] [-o] [IME_OPCIJE...]

en: printf [-v var] format [arguments]
hr: printf [-v VARIJABLA] FORMAT [ARGUMENTI]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
hr: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o OPCIJA] [-A AKCIJA] [-C NAREDBA]
                       [-F FUNKCIJA] [-G GLOB_UZORAK] [-P PREFIKS] [-S SUFIKS]
                       [-W POPIS_RIJEČI] [-X FILTAR_UZORAKA]  [IME...]

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
hr: compgen [-abcdefgjksuv] [-o OPCIJA] [-A AKCIJA] [-C NAREDBA] [-F FUNCIJA]
                     [-G GLOB_UZORAK] [-P PREFIKS] [-S SUFIKS]
                     [-W POPIS_RIJEČI] [-X FILTAR_UZORAKA]  [IME...]

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
hr: compopt [-o|+o OPCIJA] [-DEI] [IME...]

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
hr: mapfile [-d MEĐA] [-n KOLIČINA [-O POČETAK] [-s BROJ] [-t] [-u FD]
                     [-C FUNKCIJA] [-c TOLIKO] [POLJE]

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
hr: readarray [-d MEĐA] [-n KOLIČINA] [-O POČETAK] [-s BROJ] [-t] [-u FD]
                         [-C FUNKCIJA] [-c TOLIKO] [POLJE]

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
hr: Definira ili prikaže aliase.
    
        Bez argumenata (ili s opcijom -p), „alias” ispiše popis aliasa na
        standardni izlaz u upotrebljivom formatu: alias IME='ZAMJENA'.
        S argumentima, alias je definiran za svako IME za koje je navedena ZAMJENA.
        Zaostali razmak (bjelina) u ZAMJENI čini da „alias” prilikom ekspanzije
        provjerava je li i sljedeća riječ zamjenska.
    
        Options:
          -p       ispiše sve definirane aliase u upotrebljivom formatu
    
        Završi s uspjehom osim ako alias nije definiran za dano IME.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
hr: Ukloni svako navedeno IME iz popisa definiranih aliasa.
    
        S opcijom „-a” izbriše sve definirane aliase.
    
        Završi s uspjehom osim ako IME nije postojeći alias.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
hr: Prikaže i postavlja „Readline” prečace (key binding) i varijable.
    
        Veže sekvenciju tipki (key sequence, prečac) na „Readline” funkciju
        ili na makronaredbe ili na „Readline” varijablu. Sintaksa za argumente
        koji nisu opcija je ista kao za ~/.inputrc, ali moraju biti proslijeđeni
        kao jedan argument; primjer: bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'
    
        Opcije:
          -f DATOTEKA        pročita prečace (bindings, key sequences) iz DATOTEKE
          -l                 izlista imena svih poznatih funkcija
          -m MAPA_TIPAKA     koristi MAPU_TIPAKA (keymap) dok traje ova naredba;
                             moguće MAPE_TIPAKA su jedna od emacs, emacs-standard,
                             emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move, vi-command,
                             i vi-insert.
          -P                 izlista imena funkcija i prečaca
          -p                 ispiše imena funkcija i prečaca u obliku
                               koji se može iskoristiti kao ulaz
          -r PREČAC          razveže PREČAC (ukloni sekvenciju tipki za prečac)
          -q FUNKCIJA        ispita i ispiše tipke koje pozivaju tu FUNKCIJU
          -S                 izlista prečace (sekvencije tipki) koje pozivaju
                               makronaredbe s njihovim vrijednostima
          -s                 ispiše sekvencije tipki koje pozivaju makronaredbe s
                               njihovim vrijednostima u obliku koji se može
                               iskoristiti kao ulaz
          -u FUNKCIJA        razveže sve prečace vezane na tu FUNKCIJU
          -V                 izlista imena varijabli s njihovim vrijednostima
          -v                 ispiše imena varijabli s njihovim vrijednostima
                               u formatu koji se može iskoristiti kao ulaz
          -x PREČAC:SHELL-NAREDBA  izvrši SHELL-NAREDBU svaki put kad se unese
                                     PREČAC (sekvencija tipki)
          -X                 ispiše prečace (sekvencije tipki) vezane s „-x” i
                               njima pridružene naredbe u obliku koji se može
                               iskoristiti kao ulaz
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana neprepoznata opcija ili se je
        dogodila greška.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
hr: Iziđe iz for, while ili until petlji.
    
        Ako je dan N, ukine N ugnježđenih petlji.
    
        Završi s uspjehom osim ako je N manji od 1.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
hr: Nastavlja sljedeću iteraciju ugnježđenih for, while ili until petlji.
        Ako je dan N, nastavlja na N-tom ugnježđenom petljom.
    
        Završi s uspjehom osim ako je N manji od 1.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
hr: Izvrši ugrađenu funkciju ljuske (shell builtins).
    
        Izvrši danu UGRAĐENU_SHELL_FUNKCIJU s navedenim ARGUMENTIMA.
        To je korisno ako želite redefinirati implementaciju ugrađene shell
        funkcije kao vlastitu shell funkciju (skriptu s istim imenom kao ugrađena
        shell funkcija), a potrebna vam je funkcionalnost te ugrađene shell
        funkcije unutar vaše vlastite skripte.
    
        Završi s kȏdom UGRAĐENE_SHELL_FUNKCIJE ili s kȏdom 1 ako
        UGRAĐENA_SHELL_FUNKCIJA nije ugrađene funkcija ljuske.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
hr: Vrati kontekst trenutnog poziva funkciji.
    
        Bez IZRAZA, vrati „$line $filename”. Ako je dan IZRAZ, onda vrati
        „$line $subroutine $filename”; ova dodatna informacija može poslužiti za
        stvaranje „stack trace”.
    
        Vrijednost IZRAZA naznačuje koliko ciklusa se treba vratiti
        unatrag od trenutne pozicije; trenutni ciklus ima vrijednost 0.
    
        Završi s uspjehom osim ako ljuska ne izvršava ljuskinu funkciju
        ili je IZRAZ nevaljan.

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
hr: Promjeni trenutni direktorij.
    
        Promijeni trenutni direktorij u navedeni DIREKTORIJ. Ako DIREKTORIJ nije
        naveden, za DIREKTORIJ se koristi vrijednost varijable HOME.
    
        Varijabla CDPATH definira staze (direktorije) po kojima se
        traži DIREKTORIJ.
    
        Nazivi direktorija (staza) u CDPATH su razdvojeni s dvotočkom (:);
        prazni naziv za direktorij je isto što i trenutni direktorij (.)
        CDPATH se ne koristi ako DIREKTORIJ započinje s kosom crtom (/)
    
        Ako se direktorij ne pronađe, a omogućena je opcija „cdable_vars”,
        tada se dana riječ uzme kao ime varijable; ako ta varijabla sadrži
        naziv, „cd” prijeđe u direktorij s tim nazivom.
    
        Opcije:
          -L    slijedi simbolične linkove; simbolične linkove u DIREKTORIJU razriješi
                  nakon obrade instance „..”
          -P    rabi fizičku strukturu direktorija umjesto da slijedi simbolične
                  linkove; simbolične linkove u DIREKTORIJU razriješi prije obrade
                  instance „..”
          -e    ako je dana s opcijom „-P”, i trenutni radni direktorij nije
                  moguće uspješno odrediti nakon uspješne promjene direktorija,
                  „cd” završi s kȏdom različitim od 0.
          -@    opiše proširene atribute povezane s datotekom kao direktorij
                  koji sadrži atribute datoteke (ako sustav to podržava)
    
        Zadano, simbolične linkove slijedi kao da je navedena opcija -L.
        „..” (ako se pojavi u DIREKTORIJU) obradi je uklanjanjem komponente
        staze koja mu neposredno prethodi unatrag do kose crte „/” ili do početka
        DIREKTORIJA.
    
        Završi s uspjehom ako je direktorij promijenjen i ako je
        varijabla okoline PWD uspješno postavljena kad je dana opcija „-P”;
        u suprotnom završi s kȏdom 1.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
hr: Ispiše ime trenutnog radnog direktorija.
    
        Opcije:
          -L   ispiše vrijednost od $PWD ako sadrži trenutni radni direktorij
          -P   ispiše stvarnu fizičku stazu do direktorija bez simboličnih linkova
    
        Bez opcija, „pwd” se ponaša kao da je navedena opcija „-L”
    
        Završi s uspjehom osim ako nije dana nevaljana opcija
        ili se trenutni radni direktorij ne može pročitati.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hr: Naredba nema nikakvog efekta, ne radi ništa; uvijek završi uspješno.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hr: Uvijek završi uspješno s kȏdom 0.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
hr: Uvijek završi neuspješno s kȏdom 1.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
hr: Izvrši jednostavnu naredbu ili prikaže informacije o naredbama.
    
        Izvrši danu NAREDBU s navedenim ARGUMENTIMA zanemarujući pritom bilo
        koju funkciju ljuske s istim imenom (naredba). Može se koristiti da
        pokrenete naredbu na disku i onda kad postoji funkcija s istim imenom.
    
        Opcije:
          -p   rabi zadanu vrijednost za PATH kao garanciju
                 pronalaženja svih standardnih programa
          -v   pokaže ime naredbe koja bi se izvršila similar to the „type” builtin
          -V   == kao „-v” ali opširnije
    
        Završi s izlaznim kȏdom NAREDBE
        ili s 1 ako NAREDBA nije pronađena.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
hr: Postavlja vrijednosti i atribute varijablama.
    
        Deklarira varijable i dodjeljuje im atribute. Ako IMENA nisu dana,
        prikaže atribute i vrijednosti svih varijabli.
    
        Opcije:
          -f   prikaže samo definirane funkcije (ne prikaže varijable)
          -F   prikaže samo imena funkcija bez definicija
          -g   stvori globalne varijable samo za upotrebu u funkciji ljuske;
                 inače su zanemarene
          -I   ako stvori lokalnu varijablu, neka naslijedi atribute i vrijednost
                 varijable s istim imenom u prethodnom opsegu
          -p   prikaže atribute i vrijednost za svako dano IME
    
        Opcije koje postavljaju atribute:
          -a   učini od navedenih IMENA indeksirana polja (ako je to podržano)
          -A   učini od navedenih IMENA asocijativna polja (ako je to podržano)
          -i   učini da navedena IMENA dobiju „integer” svojstva
          -l   pretvori slova navedenih IMENA u mala slova prilikom upotrebe
          -n   učini da dano IME referira na varijablu imenovanu
                 sa svojom vrijednosti
          -r   učini navedena IMENA readonly
          -t   učini da navedena IMENA dobiju „trace” svojstva
          -u   pretvori slova navedenih IMENA u velika slova prilikom upotrebe
          -x   označi navedena IMENA za ekport
    
        „+” umjesto „-” isključi dani atribut.
    
        Varijable s „integer” atributom obavljaju aritmetičke operacije tijekom
        izvođenja i upotrebe (pogledajte „let” naredbu).
    
        Unutar funkcije „declare” učini navedena IMENA lokalnima, slično kao
        naredba „local”. Opcija „-g” spriječi takvo ponašanje.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija
        ili se dogodila greška prilikom zadavanja varijabli.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
hr: Postavi vrijednosti i svojstva varijabli.
    
        Sinonim za „declare”.  Za detalje utipkajte (bez navodnika) „help declare”.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
hr: Definira lokalne varijable.
    
        Stvori lokalnu varijablu IME i dodijeli joj vrijednost. OPCIJA može biti
        bilo koja od opcija koju prihvaća naredba „declare”.
    
        Lokalne varijable mogu se koristiti samo unutar funkcije i vidljive su
        samo toj funkciji i njezinim potomcima.
    
        Završi s uspjehom osim ako su navedene nevaljane opcije, ili se dogodila
        greška pri dodijeli ili ljuska ne izvrši funkciju.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
hr: Navedene argumente ispiše na standardni izlaz.
    
        Ispiše navedene argumente na standardni izlaz međusobno
        odvojene s jednim znakom za razmak i završi s novim retkom.
    
        Opcije:
          -n   ne pripaja znak novog retka (LF)
          -e   interpretira sljedeće backslash (\) kontrolne kȏdove
          -E   ne interpretira sljedeće backslash (\) kontrolne kȏdove
    
        „echo” interpretira ove kontrolne kȏdove:
          \a   alert (zvučni signal)
          \b   backspace
          \c   spriječi daljni izlaz
          \e   znak za escape (ESC)
          \E   znak za escape (ESC)
          \f   nova stranica (znak za FF, form feed)
          \n   novi redak (znak za LF, line feed)
          \r   na početak novog retka (Enter, znak za CR, carriage return)
          \t   horizontalni tabulator
          \v   vertikalni tabulator
          \\     backslash (\)
          \0NNN   znak s ASCII kȏdom NNN (oktalni, 1 do 3 oktalne znamenke)
          \xHH    osmobitni znak čija je vrijednost HH (heksadecimalna)
          \uHHHH  unicode znak čija je vrijednost HHHH  (heksadecimalna)
                     HHHH može biti od 1 do 4 heksadecimalne znamenke
          \UHHHHHHHH  unicode znak čija je vrijednost HHHH  (heksadecimalna)
                         HHHHHHHH može biti od 1 do 8 heksadecimalnih znamenki
    
        Završi s uspjehom osim ako se ne dogodi greška pri pisanju.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
hr: Ispiše argumente na standardni izlaz.
    
        Prikaže ARGUMENTE na standardnom izlazu (pripoji im znak za novi redak).
        Opcijom „-n” može se isključiti pripajanje znaka za novi redak.
    
        Završi s uspjehom osim ako se ne dogodi greška pri pisanju.

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
hr: Omogući ili onemogući ugrađene funkcije ljuske.
    
        Omogućuje i onemogućuje ugrađene naredbe ljuske. Onemogućavanje
        dopušta pokretanje datoteke na disku s istim imenom kao ugrađena
        naredba, a bez potrebe specificiranja kompletne staze.
    
        Opcije:
          -a   ispiše ugrađene naredbe i prikaže jesu li o(ne)mogućene
          -n   onemogući IMENOVANE naredbe ili izlista onemogućene naredbe
          -p   generira izlaz koji se može koristi za ulaz (zadano)
          -s   ispiše samo imena specijalnih POSIX ugrađenih naredbi
    
        Opcije koje upravljaju dinamičko učitavanje:
          -f   učita ugrađenu naredbu IME iz dijeljenog objekta DATOTEKA
          -d   ukloni ugrađenu naredbu učitanu s „-f”
    
        Bez opcija, omogućena su sva navedena IMENA. Bez imena pokazane su
        omogućene naredbe (ili s „-n” onemogućene).
    
        Primjer: da koristite binarnu datoteku „test” koja se nalazi na stazi
        pretraživanja PATH, umjesto ugrađene (test) naredbe, utipkajte
        (bez navodnika) „enable -n test”.
    
        Završi s uspjehom osim ako IME nije ugrađena naredba ili se nije
        dogodila greška.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
hr: Izvrši argumente kao naredbu ljuske.
    
        Združi argumente u jedinstveni string, upotrijebi ga kao ulaz za ljusku
        i izvrši rezultirajuću naredbu.
    
        Završi s kȏdom naredbe ili uspješno ako je naredba prazna.

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
hr: Raščlamba argumenata opcija.
    
        „getopts” se može koristiti u skriptama za raščlanjivanje
        pozicijskih parametara kao opcija.
    
        STRING_OPCIJA sadrži slova opcije koje treba prepoznati; ako iza
        slova slijedi dvotočka, očekuje se da opcija ima argument koji treba
        biti bjelinom odvojen od opcije.
    
        Svaki put kad se pozove, getopts će smjestiti sljedeću opciju u ljuskinu
        varijablu IME (ako IME ne postoji, getopts ga inicijalizira), a indeks
        sljedećeg argumenta koji treba procesirati u ljuskinu varijablu OPTIND.
        OPTIND je inicijaliziran na 1 pri svakom pozivanju ljuske ili ljuskine
        skripte. Ako opcija zahtijeva argument, getopts smjesti taj argument u
        ljuskinu varijablu OPTARG.
    
        getopts javlja greške na jedan od dva načina. Ako je dvotočka prvi znaku
        u STRINGU_OPCIJA, getopts tiho prijavi grešku, tj. ne ispisuje poruke o
        greškama. Ako naiđe na nevaljanu opciju, getopts smjesti nađeni znak opcije
        u OPTARG. Ako zahtijevani argument nije pronađen, getopts smjesti „:” u IME
        i postavi OPTARG na pronađeni znak opcije. Ako getopts ne radi tiho i naiđe
        na nevaljanu opciju, getopts smjesti „?” u IME i poništi OPTARG.
        Ako zahtijevani argument nije pronađen, getopts smjesti „?” u IME, poništi
        OPTARG i ispiše poruku o greškama.
    
        Ako ljuskina varijabla OPTERR ima vrijednost 0, getopts onemogući ispis
        poruka o greškama, čak i kad prvi znak u STRINGU_OPCIJA nije dvotočka.
        Zadano, OPTERR ima vrijednost 1.
    
        Getopts obično analizira pozicijske parametre, a ako su
        argumenti navedeni kao ARG vrijednosti, onda njih analizira.
    
        Završi s uspjehom ako pronađe opciju; ako naiđe na kraj opcija
        ili ako se dogodi greška, završi s neuspjehom.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
hr: Zamijeni ljusku s danom naredbom.
    
        Izvrši danu NAREDBU, zamjenjujući ovu ljusku s ovim programom.
        Eventualni ARGUMENTI postanu argumenti NAREDBE. Ako NAREDBA nije
        specificirana, sva preusmjeravanja se dogode u trenutnoj ljusci.
    
        Opcije:
          -a IME   dȁde IME kao nulti argument NAREDBI
          -c       izvrši NAREDBU u praznoj okolini
          -l       proslijedi crticu („-”) kao nulti argument NAREDBE
    
        Ako se naredba ne može izvršiti, ne-interaktivna ljuska završi,
        osim ako je aktivna opcija ljuske „execfail”.
    
        Završi s uspjehom, osim ako NAREDBA nije pronađena ili se dogodila
        greška preusmjeravanja.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
hr: Izlaz iz ljuske.
    
        Završi s kȏdom N. Bez N završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
hr: Izlaz iz prijavne ljuske.
    
        Završi s kȏdom N. Završi s greškom ako to nije prijavna ljuska.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
hr: Prikaže ili izvrši naredbe iz popisa povijesti.
    
        Koristi se za pokazivanje dosadašnjih, za uređivanje ili za ponovno
        pokretanje naredbi. PRVA i ZADNJA mogu biti brojevi koji specificiraju
        raspon ili PRVA može biti string s koji specificira najnoviju naredbu
        koja započinje s tim slovima.
    
        Opcije:
          -e EDITOR  ime EDITORA koji će se koristi; zadano, koristi se FCEDIT,
                       zatim EDITOR ili konačno „vi”
          -l         izlista popis naredbi (umjesto uređivanja)
          -n         popis bez brojeva
          -r         popis s obrnutim redoslijedom (najnovija prva)
    
        U obliku „fc -s [UZORAK=ZAMJENA...] [NAREDBA]”,
        „fc” nakon provedenih naznačenih supstitucija ponovno izvrši NAREDBU.
    
        Prikladni alias s ovom funkcijom je r='fc -s'. Tako, utipkani „r” izvrši
        ponovno posljednju naredbu, a utipkani „r cc” izvrši posljednju naredbu
        koja započinje s „cc”.
        
        Završi s kȏdom izvršene naredbe, a različito od 0 ako se dogodi greška.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
hr: Premjesti posao u prednji plan.
    
        Premjesti specificirani posao u prednji plan i učini ga trenutnim poslom.
        Bez navedene specifikacije posla, premjesti u prednji plan posao koji
        ljuska smatra trenutnim.
    
        Završi s kȏdom trenutne naredbe u prednjem planu ili s neuspjehom ako se
        dogodi greška.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
hr: Premjesti poslove u pozadinu.
    
        Premjesti specificirane poslove u pozadinu, kao da su pokrenuti s „&”
        Ako nije navedena nijedna SPECIFIKACIJA_POSLA, premjesti u pozadinu
        posao koji ljuska smatra trenutnim.
    
        Završi s uspjehom osim ako upravljanje poslovima nije omogućeno
        ili se dogodila greška.

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
hr: Zapamti ili prikaže lokacije programa.
    
        Odredi i zapamti apsolutnu stazu za svaku navedenu naredbu IME. Bez
        argumenata prikaže podatke o zapamćenim naredbama.
    
        Opcije:
          -d            zaboravi zapamćene lokacije za svako navedeno IME
          -l            generira izlaz u obliku koji se može koristi kao ulaz
          -p STAZA      rabi STAZU kao kao apsolutnu stazu za naredbu IME
          -r            zaboravi sve zapamćene lokacije
          -t            ispiše zapamćene lokacije za svako navedeno IME
                          (s prefiksom IME ako je navedeno više IMENA)
    
        Svako navedeno IME traži se u $PATH i doda se popisu zapamćenih
        naredbi.
    
        Završi s uspjehom osim ako nije pronađeno IME ili je dana nevaljana opcija.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
hr: Prikaže podatke o ugrađenim (builtins) naredbama.
    
        Prikaže kratke sažetke o ugrađenim naredbama. Ako je specificiran
        UZORAK, prikaže detaljnu pomoć za sve naredbe koje podudaraju UZORAK;
        inače ispiše popis tema za koje možete potražiti detalje.
    
        Opcije:
          -d   ukratko opisano djelovanje naredbe
          -m   prikaže uporabu u pseudo manpage formatu
          -s   prikaže samo sažetak uporabe za svaku naredbu koja podudara UZORAK
    
        Završi s uspjehom osim ako UZORAK nije pronađen, ili je dana nevaljana
        opcija.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
hr: Prikaže ili manipulira povijest naredbi.
    
        Prikaže numerirani popis izvršenih naredbi (povijest); ispred
        modificiranih stavki stoji prefiks „*”. S argumentom N
        ispiše samo N posljednjih redaka povijesti.
    
        Opcije:
          -c   izbriše povijest iz memorije; zaboravi sve izvršene naredbe
          -d   POZICIJA  izbriše redak povijesti na toj POZICIJI. Negativna
               POZICIJA odbrojava od kraja popisa.
    
          -a   doda trenutnu povijest „povijesnoj” datoteci
          -n   doda sve nepročitane retke povijesne datoteke
                 trenutnom popisu povijesti
          -r   pročita i doda povijesnu datoteku
                 trenutnom popisu povijesti
          -w   trenutnu povijest zapiše u povijesnu datoteku
    
          -p   proširi povijest na svakom ARGUMENTU i prikaže rezultat
                 bez spremanja u povijesni popis
          -s   doda ARGUMENTE kao jednu stavku popisu povijesti
    
        Ako je dana, DATOTEKA se koristi se kao povijesna datoteka; ako nije dana,
        koristi se varijabla HISTFILE (ako ima vrijednost). Inače se koristi
        ~/.bash_history.
    
        Ako HISTTIMEFORMAT varijabla postoji i nije nula, njezinu vrijednost
        koristi strftime(3) kao format string za ispis vremenskih oznaka
        povijesnih stavki; inače, vremenske oznake se ne ispisuju.
    
        Završi s uspjehom osim ako nije dana nevaljana opcija ili se dogodila
        greška.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
hr: Prikaže stanje poslova.
    
        Izlista aktivne poslove. SPECIFIKACIJA_POSLA ograniči izlaz samo za
        taj posao. Bez opcija, prikaže status svih aktivnih poslova.
    
        Opcije:
          -l   prikaže i ID-ove procesa uz uobičajene obavijesti
          -n   prikaže samo procese koji su se promijenili od zadnjeg izvješća
          -p   prikaže samo ID-ove procesa
          -r   ograniči izlaz samo na trenutno pokrenute poslove
          -s   ograniči izlaz samo na zaustavljene poslove
    
        Ako je navedena opcija '-x', dana NAREDBA će se izvršiti tek nakon
        zatvaranja svih navedenih poslova u ARGUMENTIMA (tj. njihov ID procesa je
        zamijenjen s ID-om njima nadređenog procesa).
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili se dogodila greška.
        Ako je dana opcija -x, završi sa izlaznim kȏdom NAREDBE.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
hr: Uklanja poslove iz trenutne ljuske.
    
        Ukloni svaki specificirani posao iz tablice aktivnih poslova.
        Ako nije navedena nijedna SPECIFIKACIJA_POSLA, ukloni posao
        koji ljuska smatra trenutnim.
    
        Opcije:
          -a   ukloni sve poslove (ako nije specificiran nijedan posao)
          -h   ne ukloni, ali označi svaku SPECIFIKACIJU_POSLA tako da se
                 poslu ne pošalje SIGHUP ako (ili kad) ljuska primi SIGHUP
          -r   ukloni samo trenutne poslove
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili nije
        navedena SPECIFIKACIJA_POSLA.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
hr: Pošalje signal poslu.
    
        Procesima označenim s PID-om ili sa SPECIFIKACIJOM_POSLA pošalje signal
        naveden brojem ili imenom. Ako nije naveden ni broj ni ime, „kill” pošalje
        SIGTERM.
    
        Opcije:
          -s IME          IME je ime signala koji se šalje
          -n BROJ         BROJ je broj signala koji se šalje
          -l              izlista imena dostupnih signala; ako su dani argumenti
                            iza „-l”, to su brojevi signala čija odgovarajuća
                            imena treba ispisati
          -L              == -l
    
        „kill” je ugrađena ljuskina naredba iz dva razloga: dopušta korištenje
        ID posla umjesto ID procesa i također dopušta ubiti procese iako
        ste dostigli vaše ograničenje za broj procesa koje možete stvoriti;
        tj. ne morate pokrenuti novi proces da ubijete prekobrojne procese.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili se dogodila greška.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
hr: Vrednuje aritmetičke izraze.
    
        Vrednuje svaki ARGUMENT kao aritmetički izraz. Vrednovanje se
        obavlja za cijele brojeve fiksne širine bez provjere prelijevanja.
        Ipak, dijeljenje s nulom se detektira i prijavi kao greška.
    
        Popis koji slijedi opisuje operatore s jednakom prednošću u istom retku,
        a redci su poredani po opadajućoj prednosti.
    
            var++, var--    post-inkrement, post-dekrement varijable
            ++var, --var    pre-inkrement, pre-dekrement varijable
            -, +            unarni minus, unarni plus
            !, ~            logička i bitwise negacija
            **              potenciranje
            *, /, %         množenje, dijeljenje, ostatak dijeljenja
            +, -            zbrajanje, oduzimanje
            <<, >>          bitwise pomak ulijevo, udesno
            <=, >=, <, >    usporedba
            ==, !=          jednako, nejednako
            &               bitwise AND
            ^               bitwise XOR
            |               bitwise OR
            &&              logički AND
            ||              logički OR
    
            expr ? expr : expr    uvjetni izraz
    
            =, *=, /=, %=, +=, -=, <<=, >>=,  &=, ^=, |=    pridruživanje
    
        Varijable ljuske su dopuštene kao parametri. Ime varijable se zamijeni
        s njezinom vrijednošću (ako treba, pretvori se u cijeli broj).
        Varijable, za upotrebu u izrazima, ne moraju imati atribut cijelog broja.
    
        Operatori se vrednuju prema pravilima prednosti. Najprije se
        vrednuju pod-izrazi u zagradama i tako mogu redefinirati gore
        opisana pravilila prednosti.
    
        Ako je vrednovanje zadnjeg ARGUMENTA nula (0), „let” završi s kȏdom 1;
        inače završi s uspjehom.

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
hr: Pročita redak iz standardnog ulaza i razdijeli ga na polja.
    
        Pročita jedan redak iz standardnog ulaza (ili navedenog deskriptora
        datoteke FD ako je dana opcija „-u”) i dodijeli prvu riječ prvom IMENU,
        drugu riječ drugom IMENU, i tako dalje; preostale riječi dodijeli zadnjem
        IMENU. Samo se znakovi sadržani u  varijabli $IFS prepoznaju kao MEĐA
        (separator riječi). Zadano, obratna kosa crta (backslash) maskira znakove
        za separator i znak za novi redak.
    
        Ako nije navedeno nijedno IME, pročitani redak se spremi u varijablu REPLY.
    
        Opcije:
          -a POLJE   pročitane riječi dodijeli sekvencijalnim indeksima POLJA
                       počevši od nule
          -d MEĐA    nastavi čitati sve dok ne pročita prvu MEĐU (umjesto LF znaka)
          -e           rabi „Readline” za dobaviti redak
          -i TEKST   rabi TEKST kao početni tekst za „Readline”
          -n BROJ    zaustavi čitanje nakon pročitanih ne više od BROJ znakova
                       ili nakon LF znaka (umjesto da uvijek čeka na LF znak)
          -N BROJ    zaustavi čitanje samo nakon pročitanih ne više od BROJ
                       znakova ili nakon EOF znaka ili nakon isteka „t SEKUNDA
          -p PROMPT  ispiše taj string kao prompt (bez LF) prije početka čitanja
          -r         backslash je doslovno kosa crta (nema posebno značenje)
          -s         ne odjekuje (echo) ulaz koji dolazi iz terminala
          -t BROJ    nakon isteka BROJA sekundi  prestane čekati na ulaz i završi
                       s kȏdom većim od 128; zadano, broj sekundi čekanja je
                       vrijednost varijable TMOUT; BROJ može biti i realni broj;
                       Ako je BROJ = 0, „read” završi odmah bez da išta čita, a
                       samo ako je ulaz dostupni na specificiranom deskriptoru
                       datoteke Završi s uspjehom
    
          -u FD      čita iz deskriptora datoteke FD umjesto iz standardnog ulaza
    
          Završi s uspjehom osim ako ne naiđe na konac datoteke (EOF) ili je
          isteklo vrijeme čekanja ili se dogodila greška pri dodjeli ili je
          naveden nevaljani deskriptor datoteke kao argument opciji „-u”.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
hr: Vraćanje iz funkcije ljuske.
    
        Učini da funkcija ili pokrenuta skripta završi sa izlaznom vrijednošću
        specificiranom s N. Ako N nije dan, završi s kȏdom zadnje naredbe
        izvršene unutar funkcije ili skripte.
    
        Vrati vrijednost N ili 1 ako ljuska ne izvrši funkciju ili skriptu.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
hr: Postavlja ili uklanja vrijednosti opcija ljuske i pozicijskih parametara.
    
        Mijenja svojstva ljuske i vrijednosti pozicijskih parametara.
        Bez opcija ili argumenata „set” ispiše imena i vrijednosti svih definiranih
        varijabli i funkcija u obliku koji se može iskoristiti kao ulaz.
        Dostupne su sljedeće opcije („+” umjesto „-” onemogući navedenu opciju):
    
          -a  automatski izveze nove ili modificirane varijable i funkcije
          -B  izvrši zamjenu vitičastih zagrada (brace expansion), zadano;
          -b  odmah prijavi prekid posla (ne čeka da završi trenutna naredba)
          -C  onemogući da preusmjereni izvoz piše preko regularnih datoteka
          -E  omogući da bilo koji ERR „trap” naslijede funkcije ljuske i potomci
          -e  završi odmah ako naredba završi s kȏdom različitim od nula
          -f  onemogući zamjenske znakove za imena datoteka (isključi „globbing”)
          -H  omogući upotrebu znaka „!” za pozivanje naredbi iz povijesti (zadano)
          -h  pamti (apsolutne) lokacije izvršenih naredbi (zadano)
          -k  sve argumente dodijeljene varijablama smjesti u okolinu
                (a ne samo one argumente koji prethode imenu naredbe)
          -m  upravljanje poslovima je omogućeno (zadano)
          -n  pročita, ali ne izvrši naredbe
          -o  IME_OPCIJE  omogući tu opciju (v. niže duge nazive za IME_OPCIJE)
          -P  ne razriješi simbolične linkove pri izvršavanju naredbi poput „cd”
                koje promijene trenutni direktorij
          -p  uključi privilegirani način: datoteke BASH_ENV i ENV se zanemare,
                funkcije ljuske se ne uvoze iz okoline, a zanemari se i
                sve SHELLOPTS; taj način se automatski aktivira kad god se stvarni
                i efektivni UID i GID ne podudaraju. Isključivanje ove opcije
                učini da je efektivni UID i GID isti kao i stvarni UID i GID.
          -T  DEBUG i RETURN „trap” naslijede funkcije ljuske i potomci
          -t  završi nakon čitanja i izvršenja jedne naredbe
          -u  tretira korištenje nepostojećih varijabli kao grešku pri supstituciji
          -v  ispisuje ulaz (odjekuje ih) istovremeno dok čitam
          -x  ispisuje naredbe s argumentima istovremeno dok izvršava
          --  dodijeli sve preostale argumente pozicijskim parametrima; ako nema
              preostalih argumenata, postojeći pozicijski argumenti se brišu
          -   isključi opcije -v i -x; argumenti koji slijede su pozicijski
                parametri (ali ako ih nema, postojeći pozicijski argumenti
                se ne brišu)
    
        Opcije se mogu koristiti i pri pokretanju ljuske. Trenutno stanje
        svojstva može se naći u $-. Podrazumijeva se da su svi dodatni argumenti
        pozicijski i dodijeljeni su u $1, $2, .. $N.
    
        Dugi nazivi za IME_OPCIJE koji se koriste s opcijom -o (ili +o)
          allexport    == -a
          braceexpand  == -B (zamjena vitičastih zagrada)
          emacs        za uređivanje redaka koristi sučelje u „emacs” stilu
          errexit      == -e
          errtrace     == -E
          functrace    == -T
          hashall      == -h
          histexpand   == -H
          history      omogući naredbu „history”
          ignoreeof    zanemari Ctrl-D; ne završi (ne iziđe iz) ljusku na EOF
          interactive-comments  dopusti komentiranje u interaktivnim naredbama
          keyword      == -k
          monitor      == -m
          noclobber    == -C
          noexec       == -n
          noglob       == -f
          nolog        (prepoznata, ali je zanemarena)
          notify       == -b
          nounset      == -u
          onecmd       == -t
          physical     == -P
          pipefail     cjevovod vrati vrijednost izlaznog koda zadnje neuspješne
                         naredbe ili 0 ako su svi poslovi uspješno završeni
          posix        striktno poštuje POSIX standard
          privileged   == -p
          verbose      == -v
          vi           za uređivanje redaka koristi sučelje u „vi” stilu
          xtrace       == -x
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija.

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
hr: Ukloni vrijednosti i atribute varijabli i funkcija ljuske.
    
        Za svako IME ukloni odgovarajuću varijablu ili funkciju
    
        Opcije:
          -f   tretira svako IME kao funkciju ljuske
          -v   tretira svako IME kao varijablu ljuske
          -n   tretira svako IME kao referenciju na neki objekt i ukloni
                 samu varijablu IME umjesto referiranog objekta
    
        Bez opcija, „unset” prvo pokuša ukloniti varijablu, a ako to
        ne uspije, onda pokuša ukloniti funkciju. Neke varijable nije moguće
        ukloniti; pogledajte „readonly.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili IME je
        „samo-za-čitanje”. (bez navodnika)

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
hr: Postavi izvozni atribut na varijable ljuske.
    
        Označi svako navedeno IME za automatski izvoz u okolinu za naknadno
        izvršavanje naredbi. Ako je dana VRIJEDNOST, dodijeli VRIJEDNOST
        prije izvoza.
    
        Opcije:
          -f   navedena IMENA se odnose samo na funkcije
          -n   ukloni izvezeni atribut iz svakog IMENA
          -p   izlista popis svih izvezenih varijabli i funkcija
    
        Argument „--” spriječi daljnje procesiranje opcija.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili nije navedeno
        valjano IME.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
hr: Označi varijable ljuske kao nepromjenjive.
    
        Označi svako IME kao nepromjenjivo (readonly), tako da se vrijednosti
        ovih IMENA ne mogu promijeniti kasnijim operacijama. Ako je dana
        VRIJEDNOST, prvo mu dodijeli VRIJEDNOST, a zatim ga označi nepromjenjivim.
    
        Opcije:
          -a  svako IME se odnosi na varijable indeksiranog polja
          -A  svako IME se odnosi na varijable asocijativnog polja
          -f  svako IME se odnosi na funkcije ljuske
          -p  prikaže popis svih nepromjenjivih varijabli ili funkcija
                ovisno o opciji „-f” (je li ili nije dana).
    
        Argument „--” onemogući daljnje obrađivanje opcija.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili je IME nevaljano.

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
hr: Pomakne pozicijske parametre.
    
        Preimenuje pozicijske parametre $N+1,$N+2,... u $1,$2,...
        Ako nije naveden N, uzima se da je N = 1.
    
        Završi s uspjehom osim ako je N negativni ili veći od $#.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
hr: Izvrši naredbe iz datoteke u trenutnoj ljusci.
    
        Čita i izvrši naredbe iz DATOTEKE u trenutnoj ljusci.
        Direktorij s DATOTEKOM traži se po stazama sadržanim u varijabli
        PATH. Ako su dani bilo koji ARGUMENTI, oni postanu pozicijski parametri
        tijekom izvršavanja DATOTEKE.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe iz DATOTEKE ili s kȏdom 1 ako se
        DATOTEKA ne može pročitati.

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
hr: Obustavi rad ljuske.
    
        Obustavi rad u ovoj ljusci sve dok ne primi SIGCONT signal.
        Osim ako nije prisiljena, prijavna ljuska ne može se obustaviti.
    
        Opcije:
          -f  prisili obustavu, čak i ako je to prijavna ljuska
    
        Završi s uspjehom osim ako upravljanje poslovima nije omogućeno
        ili se dogodila greška.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
hr: Vrednuje uvjetni izraz.
    
        Vrednuje IZRAZ; ovisno o rezultatu vrednovanja, završi s izlaznim
        kȏdom 0 (istina) ili 1 (neistina, laž). Izrazi mogu biti unarni
        ili binarni. Unarni izrazi se često koriste za ispitivanje stanja
        datoteke. Također postoje operatori za usporedbu stringova i brojeva.
    
        Ponašanje od „test” ovisi o broju argumenata. Potražite u „bash”
        uputama detalje za uporabu.
    
        Operatori za datoteke:
            -a DATOTEKA       istina ako datoteka postoji
            -b DATOTEKA       istina ako je datoteka blok uređaj
            -c DATOTEKA       istina ako je datoteka znakovni uređaj
            -d DATOTEKA       istina ako je datoteka direktorij
            -e DATOTEKA       istina ako datoteka postoji
            -f DATOTEKA       istina ako je datoteka regularna datoteka
            -G DATOTEKA       istina ako je datoteka efektivno vlasništvo vaše skupine
            -g DATOTEKA       istina ako je datoteka SETGUID
            -h DATOTEKA       istina ako je datoteka simbolični link
            -k DATOTEKA       istina ako datoteka ima postavljeni "sticky" bit
            -L DATOTEKA       istina ako je datoteka simbolični link
            -N DATOTEKA       istina ako se datoteka promijenila od zadnjeg čitanja
            -O DATOTEKA       istina ako je datoteka efektivno vaše vlasništvo
            -p DATOTEKA       istina ako je datoteka imenovana cijev
            -r DATOTEKA       istina ako vi možete čitati datoteku
            -S DATOTEKA       istina ako je datoteka utičnica
            -s DATOTEKA       istina ako datoteka nije prazna
            -t DESKRIPTOR     istina ako je deskriptor datoteke otvoren u terminalu
            -u DATOTEKA       istina ako je datoteka SETUID
            -w DATOTEKA       istina ako vi možete pisati datoteku
            -x DATOTEKA       istina ako vi možete izvršiti datoteku
    
          DTEKA1 -nt DTEKA2   istina ako je prva datoteka promijenjena
                                kasnije od druge
          DTEKA1 -ot DTEKA2   istina ako je prva datoteka promijenjena
                                ranije od druge
          DTEKA1 -ef DTEKA2   istina ako je prva datoteka čvrsti link na drugu
    
        Operatori za stringove:
            -z STRING         istina ako je string prazni
            -n STRING         istina ako string nije prazni
            STRING            istina ako string nije prazni
          STRING1 = STRING2   istina ako su stringovi jednaki
          STRING1 != STRING2  istina ako stringovi nisu jednaki
          STRING1 < STRING2   istina ako se leksikografski prvi string
                                razvrsta ispred drugog
          STRING1 > STRING2   istina ako se leksikografski prvi string
                                razvrsta iza drugog
    
        Ostali operatori:
            -o OPCIJA         istina ako je ova OPCIJA ljuske omogućena
            -v VARIJABLA      istina ako ova VARIJABLA ima vrijednost
            -R VARIJABLA      istina ako je ova VARIJABLA referencija (nameref) 
            ! IZRAZ           istina ako IZRAZ neistinit
          IZRAZ1 -a IZRAZ2    istina ako su oba izraza istinita
          IZRAZ1 -o IZRAZ2    laž ako su oba izraza neistinita
          ARG1 OP ARG2        istina ako je aritmetika valjana; operator OP je
                                jedan od: -eq, -ne, -lt, -le, -gt ili -ge;
                                koji znače: jednako, nejednako, manje od, manje,
                                ili jednako, veće od, veće ili jednako.
    
        Završi s uspjehom ako je IZRAZ istinit, 1 ako je IZRAZ neistinit,
        ili 2 ako je dan nevaljan argument.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
hr: Provjeri uvjetni izraz.
    
        To je sinonim za ugrađenu funkciju „test”, ali zadnji argument
        mora biti zagrada „]” kao par zagradi „[” na početku.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
hr: Prikaže potrošnju vremena procesa.
        
        Prikaže ukupno potrošeno vrijeme korisnikom i sustavom; prvo, vrijeme
        potrošeno samom ljuskom, a zatim svim potomcima pokrenutih ljuskom.
    
        Završi uvijek s kȏdom 0.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
hr: Prikupljanje (hvatanje) signala i drugih događaja.
    
        Definira i aktivira postupke rukovanja koji se pokrenu kad ljuska
        primi signal ili se dogodi neki drugi slučaj.
    
        ARGUMENT je naredba koja se pročita i izvrši kad ljuska primi jedan od
        specificiranih signala (SIGNAL_SPEC). Ako nema ARGUMENTA (i dan je samo
        jedan signal) ili ARGUMENT je „-”, specificirani signal zadobije svoju
        originalnu vrijednost (koju je imao na startu ove ljuske). Ako je ARGUMENT
        prazni string, ljuska i njezini potomci zanemare svaki SIGNAL_SPEC.
    
        Ako je SIGNAL_SPEC 0 ili EXIT, ARGUMENT se izvrši kad zatvorite
        (exit) ljusku. Ako je SIGNAL_SPEC DEBUG, ARGUMENT se izvrši prije
        svake jednostavne naredbe. Ako je SIGNAL_SPEC RETURN, ARGUMENT se
        izvrši svaki put kad funkcija ljuske ili skripta izvršena s . ili
        „ugrađeni source” završi izvršavanje. SIGNAL_SPEC ERR znači da se
        ARGUMENT izvrši nakon neuspješne naredbe koja bi uzrokovala da ljuska
        završi (exit) kad je opcija „-e” omogućena.
    
        Bez argumenta, „trap” izlista popis koji prikaže asocijaciju
        između naredbi i signala.
    
        Opcije:
          -l   popis imena signala i njihov odgovarajući broj
          -p   prikaže koja naredba je povezana sa svakim signalom
    
        Svaki je SIGNAL_SPEC ili ime signala iz <signal.h> ili broj signala.
        Signal se može poslati ljusci s „kill -signal $$”.
    
        Završi s uspjehom osim ako SIGNAL_SPEC nije valjan ili je dana
        nevaljana opcija.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
hr: Prikaže informacije o tipu naredbe.
    
        Pokaže, kako bi se interpretiralo svako dano IME kad bi se IME koristilo
        kao naredba.
    
        Opcije:
         -a   prikaže sve lokacije koje sadrže izvršnu datoteku IME; ako nije
                dana opcija „-p” prikaže i aliase, ugrađene naredbe ljuske,
                funkcije, ključne riječi, i datoteke na disku
         -f   zanemari funkcije ljuske (ne traži ih, slično naredbi „command”)
         -P   traži svako navedeno IME po stazama u PATH, čak i ako je IME
                alias, ugrađena naredba ljuske ili funkcija i vrati ime izvršne
                datoteke na disku
         -p   ispiše ime izvršne datoteke na disku ili ništa ako je IME alias,
                ugrađena naredba ljuske, funkcija ili ključna riječ
         -t   ispiše samo vrstu navedenih IMENA: „alias”, „builtin”, „file”,
                „function” ili „keyword”, ovisno o tome je li riječ o aliasu,
                ugrađenoj funkciji (builtin), datoteci na disku, definiranoj
                funkciji ili ključnoj riječi; ili ništa, ako je ime nepoznato
    
        Završi s uspjehom ako se pronađu sva IMENA, inače s 1.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hr: Modificira ograničenja ljuskinih resursa.
    
        Omogući upravljanje s resursima koji su dostupni ovoj ljusci i
        procesima koje stvara -- na sustavima koji to dopuštaju.
    
        Opcije:
          -S    rabi „mekano” (soft) ograničenje resursa
          -H    rabi „tvrdo” (hard) ograničenje resursa
          -a    popis svih trenutnih ograničenja
          -b    maks. veličina međuspremnika utičnice
          -c    maks. veličina „core” datoteka (u kB)
          -d    maks. veličina segmenta s procesnim podacima (in kB)
          -e    maks. prednost raspoređivanja („nice” vrijednost)
          -f    maks. veličina datoteka ljuska i njeni potomci mogu zapisati
          -i    maks. broj signala koji može biti na čekanju
          -l    maks. veličina koju proces može zaključati u memoriju
          -k    maks. broj rezerviranih/dodijeljenih „kqueues” za taj proces
          -m    maks. iznos fizičke memorije procesa (in kB)
          -n    maks. broj otvorenih deskriptora datoteka
          -p    maks. veličina međuspremnika cijevi
          -q    maks. broj bajtova za red POSIX poruka
          -r    maks. prednost raspoređivanja u stvarnom vremenu
          -s    maks. veličina stȏga (stack) (u kB)
          -t    maks. iznos CPU vremena (u sekundama)
          -u    maks. broj korisničkih procesa
          -v    maks. veličina virtualne memorije (u kB)
          -x    maks. broj datotečnih brava (lokota, locks)
          -P    maks. broj pseudo terminala
          -R    maks. trajanje rada procesa u stvarnom vremenu do blokiranja
          -T    maks. broj dretvi
    
        Nisu sve opisane opcije dostupne na svim platformama.
    
        Ako je specificirani, LIMIT postane nova vrijednost za specificirani
        resurs, inače se prikažu trenutne vrijednosti. Specijalne vrijednosti,
        „soft”, „hard”, i „unlimited” su trenutni soft limit, trenutni hard
        limit i unlimited. Ako nijedna opcija nije specificirana, podrazumijeva
        se da je aktivna „-f” opcija.
    
        Vrijednosti su višekratnik od 1024 bajta, osim za „-t” koji je
        u sekundama, „-p” koji je višekratnik od 512 bajta i „-u” je apsolutni
        broj procesa.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija
        ili se dogodila greška.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
hr: Prikaže ili postavi masku prilikom stvaranja datoteke.
    
        Postavi masku datoteke koju stvori korisnik na MODE.
        Ako MODE nije naveden, ispiše trenutnu vrijednost maske.
    
        Ako MODE počinje sa znamenkom, interpretira se kao oktalni broj;
        inače to je simbolični mode string kakav prihvaća chmod(1).
    
        Opcije:
          -p   ako nije naveden MODE, generira izlaz u obliku
                 koji se može iskoristiti kao ulaz
          -S   napravi simbolični izlaz; inače izlaz je oktalni broj
    
        Završi s uspjehom osim ako MODE nije valjan ili je dana nevaljana opcija.

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
hr: Čeka da posao završi i vrati njegov izlazni kȏd.
    
        Čeka na svaki posao identificirani s ID — to jest indikatorom posla ili
        indikatorom procesa — i izvijesti njegov završni status. Ako nije dan
        ID, čeka na sve trenutno aktivne potomke, a završni status je nula.
        Ako je ID specifikacija posla, čeka na sve procese u cjevovodu tog posla.
    
        Ako je dana opcija „-n”, čeka na svršetak jednog posla iz popisa ID-ova
        ili ako nije dan nijedan ID, čeka da završi sljedeći posao i vrati
        njegov izlazni kȏd.
    
        Ako je dana opcija „-f” i upravljanje poslovima je omogućeno, čeka dok
        specificirani ID ne završi, umjesto da promijeni status.
    
        Završi s kȏdom zadnjeg ID-a; s kȏdom 1 ako je ID nevaljan ili je dana
        nevaljana opcija ili ako je -n dan, a ljuska nema neočekivane potomke.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
hr: Čeka da proces završi i vrati njegov izlazni kȏd.
    
        Čeka na svaki proces identificirani s PID i izvijesti njegov završni
        status. Ako nije naveden PID, čeka na sve trenutno aktivne potomke,
        a završni status je nula. PID mora biti proces ID.
    
        Završi s kȏdom zadnjeg PID-a, s kȏdom 1 ako je PID nevaljan,
        ili s 2 ako je dana nevaljana opcija.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Izvrši naredbe za svakog člana u popisu.
    
        Petlja „for” izvrši sekvenciju naredbi za svakog člana u popisu stavki.
        Ako nema operanda „in RIJEČIMA...; podrazumijeva se operand
        „in "$@"”. Svakom elementu u RIJEČIMA, IME se postavi na taj element
        i NAREDBE se izvrše.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Aritmetička „for” petlja.
    
        Isto kao:
    
            (( EXP1 )); while (( EXP2 )); do NAREDBE; (( EXP3 )); done
    
        EXP1, EXP2, EXP3 su aritmetički izrazi. Ako bilo koji izraz nije
        naveden, uzima se da mu je vrijednost jednaka 1.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Pripremi izbornik i izvrši izabrane naredbe.
    
        Proširenjem RIJEČI, „select” generira i prikaže izbornik na standardnom
        izlazu za greške s brojem ispred svake riječi. Ako operand „u RIJEČIMA”
        nije naveden, podrazumijeva se operand „in "$@"”.
        Nakon izbornika prikaže se PS3 prompt i redak se čita iz standardnog
        ulaza; ako se redak sastoji od broja koji odgovara jednoj od pokazanih
        riječi, onda varijabla IME dobije vrijednost te riječi; ako je redak
        prazan, RIJEČI i prompt se ponovno prikažu; ako se pročita EOF (Ctrl-D)
        „select” naredba završi. Bilo koja druga pročitana vrijednost učini da se
        IME isprazni (nulira). Pročitani redak se spremi u varijablu REPLY.
        NAREDBE se izvršavaju nakon svakog izbora, tako dugo dok „break” naredba
        ne prekine posao.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
hr: Prikaže vrijeme potrošeno cjevovodom.
    
        Nakon završetka izvršavanja CJEVOVODA prikaže sažetak statistike
        trošenja vremena: ukupno potrošeno vrijeme, CPU vrijeme potrošeno
        korisnikom i CPU vrijeme potrošeno sustavom za izvršavanje naredbi.
    
        Izlazni format se može prilagoditi s varijablom okoline TIMEFORMAT.
        Opcija „-p” zanemari TIMEFORMAT i ispiše izlaz u prenosivom POSIX
        formatu.
    
        Završi s izlaznim kȏdom CJEVOVODA.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Izvrši naredbe ovisno o podudaranju s uzorkom.
    
        Izvrši onu NAREDBU koja odgovara prvom UZORKU podudarnom s RIJEČI.
        Znak „|” rabi se za razdvajanje više uzoraka.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Izvrši naredbe u skladu s uvjetima.
    
        Izvrši naredbe iza „if”; ako to završi s kȏdom 0, izvrši naredbe
        iza prvog „then”; inače, izvrši naredbe iza sljedećeg „elif”
        (ako postoji) ili „else” (ako postoji). Ako „elif” završi s kȏdom
        nula, izvrši naredbe iza odgovarajućeg „then”. Ako nema više „elif”,
        ili „else” ili nakon izvršenih naredbi iza „then”, „if” naredba završi.
    
        „if” završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Izvršava naredbe tako dugo dok je test uspješan.
    
        Proširi i izvrši NAREDBE-2 tako dugo dok zadnja naredba u NAREDBAMA
        završi s kȏdom 0.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Izvršava naredbe tako dugo dok test ne uspije.
    
        Proširi i izvrši NAREDBE-2 tako dugo dok zadnja naredba u NAREDBAMA
        završi s kȏdom različitim od 0.
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
hr: Stvori koproces nazvan IME.
    
        Izvrši NAREDBU asinkrono, sa standardnim izlazom i standardnim ulazom
        naredbe spojene preko cijevi na deskriptore datoteke dodijeljene
        indeksima 0 i 1 varijable polja IME u izvršnoj ljusci.
        Zadano, IME je "COPROC".
    
        Naredba coproc završi s kȏdom 0.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
hr: Definira funkciju ljuske.
    
        Stvori funkciju ljuske nazvanu IME. Kad se pokrene kao jednostavna
        naredba, IME izvrši NAREDBE unutar konteksta pozivne ljuske.
        Kad se IME pozove, argumenti se proslijede funkciji kao $1...$N,
        a ime funkcije je $FUNCNAME.
    
        Završi s uspjehom osim ako je IME readonly (samo-za-čitanje).

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
hr: Skupi naredbe u jednu jedinicu.
    
        Izvrši skup naredbi u skupini (kao da je jedna). To je jedan
        od načina za preusmjeravanje čitavog skupa naredbi
    
        Završi s kȏdom zadnje izvršene naredbe.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
hr: Nastavi posao u interaktivnom načinu.
    
        Nastavi zaustavljeni ili pozadinski posao u interaktivnom modu
        To je ekvivalentno naredbi „fg”. SPECIFIKACIJU_POSLA može specificirati
        ili ime posla ili broj posla. Ako „&” slijedi iza SPECIFIKACIJE_POSLA
        onda posao prelazi u pozadinu. To je ekvivalentno naredbi „bg”
    
        Završi s kȏdom nastavljenog posla.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
hr: Izračuna aritmetički izraz.
    
        IZRAZ se izračuna po aritmetičkim pravilima.
        To je isto kao „let "IZRAZ"”.
    
        Završi s kȏdom 1 ako je rezultat IZRAZA jednak 0;
        inače završi s uspjehom.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
hr: Izvrši uvjetnu naredbu.
    
        Vrednuje dani uvjetni IZRAZ; ovisno o rezultatu evaluacije završi s
        izlaznim kȏdom 0 (istina) ili 1 (neistina, laž).  Izrazi koriste iste
        osnovne komponente koje koristi ugrađena naredba (builtin) „test”,
        i mogu se kombinirati sa sljedećim operatorima:
    
            ( IZRAZ )     vrati vrijednost danog IZRAZA
            ! IZRAZ       istina ako je IZRAZ istina, inače laž
            IZRAZ1 && IZRAZ2    istina ako su oba izraza istinita, inače laž
            IZRAZ1 || IZRAZ2    laž ako su oba izraza neistinita, inače istina
    
        Ako se rabe operatori „==” ili „!=”, onda se string desno od operatora
        smatra za uzorak i provodi se podudaranje uzoraka.
        Ako se rabi operator „=~”, onda se string na desno od operatora podudara
        kao regularni izraz.
    
        Operatori „&&” i „|| ne vrednuju IZRAZ2 ako je IZRAZ1 dovoljan za
        određivanje konačnog rezulata.
    
        Završi s uspjehom ili 1 ovisno o IZRAZU.

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
hr: Značenje i upotreba standardnih varijabli ljuske.
    
        U nastavku je opis brojnih varijabli od kojih neke sadrže popis
        elemenata. U svakom od tih popisa elementi su razdvojeni dvotočkama.
    
        BASH_VERSION  inačica ovog „bash” programa
        CDPATH        popis direktorija u kojima se traži direktorij
                        kad argument od „cd” (direktorij) nije u
                        trenutnom radnom direktoriju
        GLOBIGNORE    popis uzoraka koji opisuju imena datoteka koje
                        su zanemarene prilikom ekspanzije imena staza
        HISTFILE      ime datoteke koja sadrži povijest vaših naredbi
        HISTFILESIZE  maksimalni broj redaka datoteke s povijesti naredba
        HISTIGNORE    popis uzoraka koji opisuju naredbe koje ne treba zapisati
                        u datoteku koja sadrži povijest vaših naredbi
        HISTSIZE      maksimalni broj redaka koje trenutna ljuska može dosegnuti
        HOME          puni naziv staze do vašega vlastitog direktorija
        HOSTNAME      ime računala na kojem se izvršava „bash”
        HOSTTYPE      tip CPU-a na kojem se izvršava „bash”
        IGNOREEOF     broj zanemarenih Ctrl-D (EOF) prije zatvaranja ljuske
        MACHTYPE      vrsta računala na kojem se izvršava „bash”
        MAILCHECK     kako često (u sekundama) „bash” gleda ima li nove pošte
        MAILPATH      popis datoteka koje „bash” provjeri za novu poštu
        OSTYPE        distribucija Unix-a no kojem se izvršava ovaj „bash”
        PATH          popis direktorija u kojima se traže naredbe
        PROMPT_COMMAND  naredba koja se izvrši prije ispisa primarnog prompta
        PS1           string koji opisuje primarni prompt
        PS2           string koji opisuje sekundarni prompt (zadano, „>”)
        PWD           puni naziv staze trenutnog radnog direktorija
        SHELLOPTS     popis svih omogućenih opcija ljuske
        TERM          naziv tipa trenutnog terminala
        TIMEFORMAT    pravilo za format ispisa „time” statistika
        auto_resume   ako nije prazan, učini da se naredbena riječ na naredbenom
                        retku prvo potraži na popisu zaustavljenih poslova,
                        i ako se tamo pronađe, taj se posao premjesti u
                        interaktivni način; vrijednost „exact” znači da naredbena
                        riječ mora strikno podudariti naredbu iz popisa;
                        vrijednost „substring” znači da naredbena riječ mora
                        podudariti podstring naredbe iz popisa; bilo koja druga
                        vrijednost znači da naredbena riječ mora biti prefiks
                        zaustavljene naredbe
        histchars     znakovi koje upravljaju s proširenjem i brzom supstitucijom
                        povijesti; prvi znak je znak za „supstituciju
                        povijesti”, obično „!”; drugi znak je „znak brze
                        supstitucije”, obično „^”; treći znak je „komentar
                        povijesti”, obično „#”.

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
hr: Doda direktorije na stȏg.
    
        Doda direktorij na vrh stȏga direktorija ili zarotira stȏg tako da
        učini novi vrh stȏga trenutnim radnim direktorijem. Bez argumenata
        razmijeni pozicije dvama direktorijima na vrhu stȏga.
    
        Opcije:
          -n   izostavi uobičajenu promjenu direktorija kad dodaje
               direktorije u stȏg, odnosno samo manipulira sa stȏgom
    
        Argumenti:
          DIREKTORIJ  Doda DIREKTORIJ na vrh stȏga direktorija i
                        učini ga novim trenutnim radnim direktorijem.
          +N   Zarotira stȏg tako, da N-ti direktorij u stȏgu (brojeći od nule s
                 lijeve strane popisa pokazanog s „dirs”) postane novi vrh stȏga.
          -N   Zarotira stȏg tako, da N-ti direktorij u stȏgu (brojeći od nule s
                 desne strane popisa pokazanog s „dirs”) postane novi vrh stȏga.
    
          Naredba „dirs” prikaže trenutni sadržaj stȏga direktorija.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili promjena
        direktorija nije uspjela

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
hr: Ukloni direktorije iz stȏga.
    
        Ukloni zapise iz stȏga direktorija. Bez argumenata, ukloni direktorij na
        vrhu stȏga i učini da je trenutni radni direktorij jednak novom direktoriju
        na vrhu stȏga.
    
        Opcije:
          -n   izostavi uobičajenu promjenu direktorija kad uklanja
               direktorije iz stȏga, odnosno samo manipulira sa stȏgom
    
        Argumenti:
          +N   Ukloni da N-ti direktorij iz stȏga brojeći od nule s lijeve
                 strane popisa pokazanog s „dirs”. Na primjer: „popd +0”
                 ukloni prvi, a „popd +1” ukloni drugi direktorij.
          +N   Ukloni da N-ti direktorij iz stȏga brojeći od nule s desne
                 strane popisa pokazanog s „dirs”. Na primjer.: „popd -0”
                 ukloni zadnji, a „popd -1” ukloni predzadnji direktorij.
    
        Naredba „dirs” prikaže trenutni sadržaj stȏga direktorija.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili promjena
        direktorija nije uspjela.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hr: Ispiše sadržaj stȏga direktorija.
    
        Pokaže popis trenutno zapamćenih direktorija. Direktoriji se unose
        na popis pomoću naredbe „pushd”, a s naredbom „popd” se uklanjaju.
        
        Opcije:
          -c   počisti stȏg direktorija brisanjem svih elemenata
          -l   ispiše apsolutne staze direktorija u odnosu na osobni
                 direktorij (ne skraćuje staze upotrebom tilde)
          -p   ispiše sadržaj stȏga po jedan direktorij po retku
          -v   kao „-p”, ali s prefiksom koji pokazuje
                 poziciju direktorija stȏgu
    
        Argumenti:
          +N   Pokaže N-ti direktorij iz stȏga, brojeći od od nule s
                 lijeve strane popisa kad se „dirs” pokrene bez opcija.
          -N   Pokaže N-ti direktorij iz stȏga, brojeći od nule s
                 desne strane popisa kad se „dirs” pokrene bez opcija.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili se dogodila greška.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
hr: Omogući ili onemogući opcije ljuske.
    
        Promjeni postavku svakoj opciji IME_OPCIJE ljuske. Bez ikakvih opcija i
        argumenta, „shopt” izlista sve opcije ljuske pokazujući je ili nije
        uključena.
    
        Opcije:
          -o   ograniči IME_OPCIJE na ona koja su definirana
                 za upotrebu sa „set -o”
          -p   generira izlaz koji se može koristi za ulaz
          -q   izostavi izlaz (ništa ne ispisuje)
          -s   omogući (uključi) sve navedene IME_OPCIJE
          -u   onemogući (isključi) sve navedene IME_OPCIJE
    
        Bez opcija (ili samo s opcijom „-q”) završi s uspjehom ako je IME_OPCIJE
        omogućeno, a s 1 ako je onemogućeno. Završi s 1 i ako je dano
        nevaljano IME_OPCIJE, a završi s 2 ako je dana nevaljana opcija.

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
hr: Oblikuje i ispiše ARGUMENTE po uputama FORMATA.
    
        Ispiše navedene ARGUMENTE u danom FORMATU.
    
        Opcije:
          -v VARIJABLA  preusmjeri (dodijeli) izlaz (ispis) u VARIJABLU
                        umjesto na standardni izlaz
    
        FORMAT je znakovni string koji sadrži tri vrste objekta:
        obične znakove koji se jednostavno kopiraju na izlaz; kontrolne znakove
        koji se pretvore i kopiraju na izlaz; specifikacije formata od kojih
        svaka uzrokuje ispisivanje sljedećeg sukcesivnog argumenta.
    
        Pored standardnih simbola „diouxXfeEgGcs” za format opisanih u printf(1),
        „printf” dodatno interpretira:
          %b       proširi backslash (\) kontrolne znakove u odgovarajuće
                   argumente
          %q       citira argument tako, da se može iskoristiti kao ulaz za ljusku
          %Q       kao %q, ali primijeni bilo kakvu preciznost na necitirani
                   argument prije citiranja
          %(fmt)T  koristeći FMT, ispiše date-time string u obliku format stringa
                   za strftime(3)
    
        Dani format se koristi sve dok se ne potroše svi argumenti. Ako ima
        manje argumenata nego što format treba, suvišne format specifikacije
        se ponašaju kao da im dana vrijednost nula ili prazni string.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili se dogodila greška
        u pisanju ili greška pri dodijeli.

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hr: Specificira kako „Readline” treba kompletirati argumente.
    
        Za svako navedeno IME specificira kako se kompletiraju argumenti. Bez
        opcija ispiše postojeće specifikacije koje se mogu ponovno
        iskoristiti kao ulaz.
    
        Opcije:
          -p   ispiše postojeće specifikacije kompletiranja u formatu
                 upotrebljivom za ulaz
          -r   ukloni specifikaciju kompletiranja za svako navedeno IME
                 ili ukloni sve specifikacije ako nisu navedena IMENA
          -D   na naredbe koje nemaju vlastitu specifikaciju za kompletiranje
                 primjeni „zadano” ponašanje specifikacija i akcija
          -E   primjeni zadano ponašanje specifikacija i akcija i na „prazne”
                 naredbe --; pokuša kompletirati prazni redak
          -I   primjeni zadano ponašanje specifikacija i akcija i na početnu
                 (obično naredbu) riječ
    
        Redoslijed akcija pri pokušaju kompletiranja slijedi gore dan poredak
        opcija pisanih u verzalu. Ako je navedeno više opcija, opcija „-D” ima veću
        prednost od opcije „-E”, a obje imaju veću prednost od opcije „-I”
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija
        ili se dogodila greška.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
hr: Prikaže moguća kompletiranja ovisno o opcijama.
    
        „compgen” je namijenjen za upotrebu unutar funkcije koja generira
        moguća kompletiranja. Ako je dana neobvezna opcija RIJEČ (word)
        generira odgovarajuća kompletiranja podudarna s RIJEČI.
    
        Završi s uspjehom osim ako je dana nevaljana opcija ili se dogodila greška.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
hr: Promijeni ili pokaže opcije za kompletiranje.
    
        Promijeni opcije kompletiranja za svako IME u skladu s opcijama,
        ili za kompletiranje koje se trenutno vrši ako nisu navedena IMENA.
        Ako nema opcija, ispiše opcije kompletiranja za svako IME ili za
        trenutno kompletiranje.
    
        Opcije:
          -o OPCIJA   omogući ovu OPCIJU kompletiranja za svako IME
          -D          promijeni opcije za „zadano” kompletiranje
          -E          promijeni opcije za kompletiranje „prazne” naredbe
          -I          promijeni opcije za kompletiranje na početnu riječ
    
        „+” umjesto „-” isključi odgovarajuću opciju.
    
        Svako IME ukazuje na naredbu za koju specifikacija kompletiranja mora
        već prije biti definirana pomoću ugrađene naredbe „complete”. Ako nije
        dano nijedno IME, funkcija koja trenutno generira kompletiranja mora
        pozvati „compopt”; time se onda promjene opcije za taj generator koji
        trenutno izvršava kompletiranja.
    
        Završi s uspjehom osim ako nije dana nevaljana opcija ili nije definirana
        specifikacija za kompletiranje IMENA.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
hr: Pročitane retke iz standardnog ulaza upiše u varijablu indeksirano polje.
    
        Pročitane retke iz standardnog ulaza (ili ako je navedena opcija -u, iz
        deskriptora datoteke FD) upiše u indeksiranu varijablu POLJE. Ako argument
        POLJE nije dan, za POLJE se (zadano) koristi varijabla MAPFILE
    
        Opcije:
          -d MEĐA      prvi znak u MEĐI (umjesto LF) je znak za kraj retka
          -n KOLIČINA  kopira ne više od KOLIČINE redaka (0 kopira sve retke)
          -O POČETAK   upisivanje u POLJE započinje od indeksa POČETAK (zadano 0)
          -s BROJ      preskoči (izostavi) prvih BROJ redaka
          -t           ukloni zaostalu MEĐU (zadano LF) iz svakog učitanog retka
          -u FD        čita retke iz deskriptora datoteke FD umjesto iz
                       standardnog ulaza
          -C FUNKCIJA  vrednuje FUNKCIJU svaki put nakon TOLIKO pročitanih redaka
          -c TOLIKO    svaki put nakon TOLIKO pročitanih redaka pozove FUNKCIJU
    
        Argument:
          POLJE        ime varijable polja u koju se upisuju pročitani redci
    
        Ako je opcija „-C” navedena bez opcije „-c”, TOLIKO je 5000 (zadano).
        Kad FUNKCIJA vrednuje — dobiva indeks sljedećeg elementa polja koji se
        upisuje i redak koji će biti dodijeljen tom elementu kao dodatne argumente.
    
        Ako nije dan eksplicitni POČETAK, „mapfile” počisti POLJE
        prije početka upisivanja.
    
        Završi s uspjehom osim ako je POLJE readonly (samo-za-čitanje) ili nije
        polje ili je dana nevaljana opcija.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
hr: Učita retke iz datoteke u varijablu indeksirano polje.
    
        Sinonim za „mapfile”.
