nano 8.4-pre1 - en to pl translation catalogue (636 entries)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped.
en: (dir)
pl: (kat)

note: TRANSLATORS: Anything more than 12 cells gets clipped.
en: (parent dir)
pl: (kat nad)

note: TRANSLATORS: Anything more than 7 cells gets clipped. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
pl: (ogrom)

en: Search Wrapped
pl: Wyszukiwanie minęło granicę pliku - kontynuowane od początku (końca)

en: This is the only occurrence
pl: To jedyne wystąpienie

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
pl: Szukaj

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
pl:  [Wstecz]

en: Cancelled
pl: Anulowano

en: No current search pattern
pl: Brak wzorca wyszukiwania

en: Cannot open directory: %s
pl: Nie można otworzyć katalogu: %s

en: No entries
pl: Brak wpisów

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
pl: Przejdź do katalogu

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
pl: Nie można wyjść poza katalog %s

en: Can't move up a directory
pl: Nie można przejść do katalogu wyżej

en: Error reading %s: %s
pl: Błąd odczytu %s: %s

en: Paste is ignored
pl: Wklejka zignorowana

en: The working directory has disappeared
pl: Katalog bieżący zniknął

en: Unknown syntax name: %s
pl: Nieznana nazwa składni: %s

en: magic_load() failed: %s
pl: błąd magic_load(): %s

en: magic_file(%s) failed: %s
pl: błąd magic_file(%s): %s

en: Nothing was cut
pl: Nic nie zostało wycięte

en: Copied nothing
pl: Nie skopiowano nic

en: Cutbuffer is empty
pl: Schowek jest pusty

en: Error deleting lock file %s: %s
pl: Błąd usuwania pliku blokowania %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
pl: Nie mogę określić mojej tożsamości dla pliku blokady

en: Couldn't determine hostname: %s
pl: Nie można określić nazwy hosta: %s

en: Error writing lock file %s: %s
pl: Błąd zapisu pliku blokowania %s: %s

en: Someone else is also editing this file
pl: Ktoś jeszcze również redaguje ten plik

en: Error opening lock file %s: %s
pl: Błąd otwierania pliku blokowania %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
pl: Niepoprawny plik blokady zignorowany: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
pl: Plik %s edytowany przez %s (edytor %s, PID %s); otworzyć mimo to?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
pl: Katalog '%s' nie istnieje

en: Path '%s': %s
pl: Ścieżka '%s': %s

en: Path '%s' is not a directory
pl: Ścieżka '%s' nie jest katalogiem

en: Path '%s' is not accessible
pl: Ścieżka '%s' nie jest dostępna

en: Directory '%s' is not writable
pl: Katalog '%s' nie jest dostępny do zapisu

en: Can't read file from outside of %s
pl: Nie można przeczytać pliku spoza %s

en: "%s" is a directory
pl: "%s" jest katalogiem

en: "%s" is a device file
pl: "%s" jest plikiem urządzenia

en: "%s" is a FIFO
pl: "%s" jest plikiem FIFO

en: %s is meant to be read-only
pl: %s jest plikiem tylko do odczytu

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
pl[0]: %s -- %zu linia (%s)
pl[1]: %s -- %zu linie (%s)
pl[2]: %s -- %zu linii (%s)

en: New Buffer
pl: Nowy bufor

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
pl[0]: %s -- %zu linia
pl[1]: %s -- %zu linie
pl[2]: %s -- %zu linii

en: No more open file buffers
pl: Nie ma więcej otwartych buforów

en: Interrupted
pl: Przerwano

en: File '%s' is unwritable
pl: Plik '%s' nie jest dostępny do zapisu

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
pl[0]: Wczytano %zu linię (przekonwertowana z formatu Mac)
pl[1]: Wczytano %zu linie (przekonwertowane z formatu Mac)
pl[2]: Wczytano %zu linii (przekonwertowane z formatu Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
pl[0]: Wczytano %zu linię (przekonwertowana z formatu DOS)
pl[1]: Wczytano %zu linie (przekonwertowane z formatu DOS)
pl[2]: Wczytano %zu linii (przekonwertowane z formatu DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
pl[0]: Wczytano %zu linię
pl[1]: Wczytano %zu linie
pl[2]: Wczytano %zu linii

en: New File
pl: Nowy plik

en: File "%s" not found
pl: Nie znaleziono pliku "%s"

en: Reading from FIFO...
pl: Czytanie z FIFO...

en: Reading...
pl: Czytanie...

en: Could not create pipe: %s
pl: Nie mogę utworzyć potoku: %s

en: Could not fork: %s
pl: Wywołanie fork nie powiodło się: %s

en: Executing...
pl: Wykonanie...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
pl: filtracja

en: Failed to open pipe: %s
pl: Nie można otworzyć potoku: %s

en: Error: %s
pl: Błąd: %s

en: Piping failed
pl: Przesyłanie danych przez potok nie powiodło się

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
pl: Polecenie do wykonania w nowym buforze

en: Command to execute
pl: Polecenie do wykonania

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
pl: Plik do odczytu bez konwersji do nowego bufora [z %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
pl: Plik do odczytu do nowego bufora [z %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
pl: Plik do odczytu bez konwersji [z %s]

en: File to insert [from %s]
pl: Plik do wstawienia [z %s]

en: Invalid operating directory: %s
pl: Niepoprawny katalog pracy: %s

en: Invalid backup directory: %s
pl: Niepoprawny katalog kopii zapasowych: %s

en: Making backup...
pl: Tworzenie kopii zapasowej...

en: Too many existing backup files
pl: Za wiele istniejących plików kopii zapasowych

en: Cannot read original file
pl: Nie można odczytać oryginalnego pliku

en: Cannot make regular backup
pl: Nie można utworzyć regularnej kopii zapasowej

en: Trying again in your home directory
pl: Ponowienie próby w twoim katalogu domowym

en: Cannot make backup
pl: Nie można utworzyć kopii zapasowej

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
pl: Nie można utworzyć kopii zapasowej: mam zapisać bieżący plik mimo to?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
pl: Nie można utworzyć kopii zapasowej: %s

en: Can't write outside of %s
pl: Nie można zapisać poza %s

en: Error writing %s: %s
pl: Błąd zapisu %s: %s

en: Error writing temp file: %s
pl: Błąd zapisu pliku tymczasowego: %s

en: Writing to FIFO...
pl: Zapis do FIFO...

en: Writing...
pl: Zapisywanie...

en: Error reading temp file: %s
pl: Błąd odczytu pliku tymczasowego: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
pl: Plik na dysku został ucięty!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
pl: Naciśnij ^T^Z, zwolnij miejsce na dysku, powróć, i naciśnij ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
pl[0]: Zapisano %zu linię
pl[1]: Zapisano %zu linie
pl[2]: Zapisano %zu linii

en:  [DOS Format]
pl:  [format DOS]

en:  [Mac Format]
pl:  [format Mac]

en:  [Backup]
pl:  [Kopia zap.]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
pl: Wpisz wybór na początek pliku

en: Append Selection to File
pl: Dopisz wybór do pliku

en: Write Selection to File
pl: Zapisz wybór do pliku

note: TRANSLATORS: Next three prompts are analogous to the above three.
en: Prepend to File
pl: Dodaj na początku pliku

en: Append to File
pl: Dopisz na końcu pliku

en: Write to File
pl: Zapisz do pliku

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
pl: Zbyt mały

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
pl: Plik istnieje -- nie można zastąpić

en: Save file under DIFFERENT NAME?
pl: Zapisać plik pod INNĄ NAZWĄ?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
pl: Plik "%s" istnieje; ZAMAZAĆ?

en: File on disk has changed
pl: Plik na dysku uległ zmianie

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
pl: Plik został zmodyfikowany po otworzeniu go, kontynuować zapis?

en: (more)
pl: (więcej)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
pl: Wyjdź

en: Close
pl: Zamknij

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
pl: Anuluj bieżącą funkcję

en: Display this help text
pl: Wyświetl ten tekst pomocy

en: Close the current buffer / Exit from nano
pl: Zamknij bieżący bufor / Wyjdź z nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
pl: Zapisz bieżący plik (zaznaczony tekst) na dysk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
pl: Wstaw inny plik do bieżącego (lub nowego) bufora

en: Search forward for a string or a regular expression
pl: Szukaj łańcucha lub wyrażenia regularnego

en: Search backward for a string or a regular expression
pl: Szukaj łańcucha lub wyrażenia regularnego wstecz

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
pl: Wytnij bieżącą linię (lub oznaczony tekst) i zapisz do schowka

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
pl: Skopiuj bieżącą linię (lub zaznaczony tekst) i zapisz do schowka

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
pl: Wstaw zawartość schowka w pozycji kursora

en: Display the position of the cursor
pl: Pokaż informację o pozycji kursora

en: Invoke the spell checker, if available
pl: Wywołaj sprawdzanie pisowni, jeśli dostępne

en: Replace a string or a regular expression
pl: Zamień łańcuch lub wyrażenie regularne

en: Go to line and column number
pl: Przejdź do linii i kolumny

en: Go to the matching bracket
pl: Przejdź do parzystego nawiasu

en: Mark text starting from the cursor position
pl: Zaznacz tekst od bieżącego położenia kursora

en: Throw away the current line (or marked region)
pl: Wyrzuć bieżącą linię (lub zaznaczony tekst)

en: Indent the current line (or marked lines)
pl: Wcięcie bieżącej linii lub oznaczonych linii

en: Unindent the current line (or marked lines)
pl: Odwróć wcięcie bieżącej linii lub oznaczonych linii

en: Undo the last operation
pl: Odwołaj ostatnią operację

en: Redo the last undone operation
pl: Odtwórz ostatnią operację

en: Go back one character
pl: Przejdź o znak wstecz

en: Go forward one character
pl: Przejdź o znak do przodu

en: Go back one word
pl: Przejdź o słowo wstecz

en: Go forward one word
pl: Przejdź o słowo do przodu

en: Go to previous line
pl: Przejdź do poprzedniej linii

en: Go to next line
pl: Przejdź do następnej linii

en: Go to beginning of current line
pl: Przejdź na początek bieżącej linii

en: Go to end of current line
pl: Przejdź na koniec bieżącej linii

en: Go to previous block of text
pl: Przejdź do poprzedniego bloku tekstu

en: Go to next block of text
pl: Przejdź do następnego bloku tekstu

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
pl: Przejdź na początek akapitu; potem na początek poprzedniego akapitu

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
pl: Przejdź poza koniec akapitu; potem poza koniec następnego akapitu

en: Go to first row in the viewport
pl: Przejdź do pierwszego wierszu w oknie widoku

en: Go to last row in the viewport
pl: Przejdź do ostatniego wierszu w oknie widoku

en: Center the line where the cursor is
pl: Wyśrodkuj linię, w której znajduje się kursor

en: Push the cursor line to the center, then top, then bottom
pl: Przesuń linię kursora do środka, potem na górę, potem na dół

en: Go one screenful up
pl: Przejdź do poprzedniego ekranu

en: Go one screenful down
pl: Przejdź do następnego ekranu

en: Go to the first line of the file
pl: Przejdź do pierwszej linii pliku

en: Go to the last line of the file
pl: Przejdź do ostatniej linii pliku

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
pl: Przewiń o jedną linię w górę bez przesunięcia kursora w tekście

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
pl: Przewiń o jedną linię w dół bez przesunięcia kursora w tekście

en: Switch to the previous file buffer
pl: Przejdź do poprzedniego bufora

en: Switch to the next file buffer
pl: Przejdź do następnego bufora

en: Insert the next keystroke verbatim
pl: Wstaw następne naciśnięcie klawisza dosłownie

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
pl: Wstaw znak tabulacji na pozycji kursora (lub wcinaj zaznaczone linie)

en: Insert a newline at the cursor position
pl: Wstaw znak nowej linii na pozycji kursora

en: Delete the character under the cursor
pl: Usuń znak na pozycji kursora

en: Delete the character to the left of the cursor
pl: Usuń znak na lewo od kursora

en: Delete backward from cursor to word start
pl: Wytnij wstecz od kursora do początku słowa

en: Delete forward from cursor to next word start
pl: Wytnij od kursora do początku następnego słowa

en: Cut from the cursor position to the end of the file
pl: Wytnij wszystko z pozycji kursora po koniec pliku

en: Justify the current paragraph
pl: Wyjustuj bieżący akapit

en: Justify the entire file
pl: Wyjustuj cały plik

en: Count the number of lines, words, and characters
pl: Policz ilość linii, słów i znaków

en: Suspend the editor (return to the shell)
pl: Zawieś edytor (powrót do powłoki)

en: Refresh (redraw) the current screen
pl: Odśwież (ponownie wyświetl) bieżący ekran

en: Try and complete the current word
pl: Uzupełnij bieżące słowo

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
pl: Zakomentuj/odkomentuj bieżącą linię (lub oznaczone linii)

en: Save file without prompting
pl: Zapisz plik bez podpowiedzi

en: Search next occurrence backward
pl: Szukaj wstecz

en: Search next occurrence forward
pl: Szukaj naprzód

en: Start/stop recording a macro
pl: Rozpocznij/zakończ nagrywanie makra

en: Run the last recorded macro
pl: Uruchom ostatnio nagrane makro

en: Place or remove an anchor at the current line
pl: Umieść lub usuń zaczepienie w bieżącej linii

en: Jump backward to the nearest anchor
pl: Przejdź wstecz do najbliższego zaczepienia

en: Jump forward to the nearest anchor
pl: Przejdź do przodu do najbliższego zaczepienia

en: Toggle the case sensitivity of the search
pl: Przełącz uwzględnienie rozmiaru znaków pod czas wyszukiwania

en: Reverse the direction of the search
pl: Odwróć kierunek wyszukiwania

en: Toggle the use of regular expressions
pl: Przełącz użycie wyrażeń regularnych

en: Recall the previous search/replace string
pl: Przywróć poprzednie łańcuchy wyszukiwania/zamiany

en: Recall the next search/replace string
pl: Przywróć następne łańcuchy wyszukiwania/zamiany

en: Toggle the use of DOS format
pl: Przełącz użycie formatu DOS

en: Toggle the use of Mac format
pl: Przełącz użycie formatu Mac

en: Toggle appending
pl: Przełącz dopisywanie w koniec

en: Toggle prepending
pl: Przełącz dopisywanie na początek

en: Toggle backing up of the original file
pl: Przełącz utworzenie kopii zapasowych oryginalnego pliku

en: Execute a function or an external command
pl: Wykonaj funkcje lub polecenie zewnętrzne

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
pl: Przekaż bieżący plik (zaznaczony tekst) do polecenia

en: Recall the previous command
pl: Przywróć poprzednie polecenie

en: Recall the next command
pl: Przywróć następne polecenie

en: Do not convert from DOS/Mac format
pl: Bez konwersji z formatu DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
pl: Przełącz użycie nowego bufora

en: Close buffer without saving it
pl: Zamknij bufor bez zapisu

en: Go to file browser
pl: Pokaż przeglądarkę plików

en: Exit from the file browser
pl: Wyjdź z przeglądarki plików

en: Go to the first file in the list
pl: Przejdź do pierwszego pliku na liście

en: Go to the last file in the list
pl: Przejdź do ostatniego pliku na liście

en: Go to the previous file in the list
pl: Przejdź do poprzedniego pliku na liście

en: Go to the next file in the list
pl: Przejdź do następnego pliku na liście

en: Go to lefthand column
pl: Przejdź do lewej kolumny

en: Go to righthand column
pl: Przejdź do prawej kolumny

en: Go to first row in this column
pl: Przejdź do pierwszego wierszu w tej kolumnie

en: Go to last row in this column
pl: Przejdź do ostatniego wierszu w tej kolumnie

en: Search forward for a string
pl: Szukaj łańcucha do przodu

en: Search backward for a string
pl: Szukaj łańcucha wstecz

en: Refresh the file list
pl: Odśwież listę plików

en: Go to directory
pl: Przejdź do katalogu

en: Invoke the linter, if available
pl: Wywołaj sprawdzanie składni, jeśli dostępne

en: Go to previous linter msg
pl: Przejdź do poprzedniego komunikatu

en: Go to next linter msg
pl: Przejdź do następnego komunikatu

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
pl: Uruchom program aby sformatować/porządkować/manipulować buforem

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
pl: Pomoc

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Write Out
pl: Zapisz

en: Read File
pl: Wczyt.plik

en: Justify
pl: Wyjustuj

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Where Is
pl: Wyszukaj

en: Replace
pl: Zastąp

en: Cut
pl: Wytnij

en: Paste
pl: Wklej

en: Execute
pl: Wykonaj

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
pl: Lokalizacja

en: Go To Line
pl: Do linii

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
pl: Odwołaj

en: Redo
pl: Odtwórz

en: Set Mark
pl: Ustaw znacznik

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Case Sens
pl: Wielk.liter

en: Reg.exp.
pl: Wyr.reg.

en: Backwards
pl: Wstecz

en: No Replace
pl: Bez wymiany

en: Older
pl: Poprzednie

en: Newer
pl: Następne

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
pl: Do katalogu

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
pl: Gdzie było

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
pl: Poprzedni

en: Next
pl: Następny

en: To Bracket
pl: Do nawiasu

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Do przodu

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Prev Word
pl: Poprz.słowo

en: Next Word
pl: Nast.słowo

note: TRANSLATORS: These two mean: "to beginning of line", "to end of line".
en: Home
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Prev Line
pl: Poprz.lin.

en: Next Line
pl: Nast.lin.

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Scroll Up
pl: W górę

en: Scroll Down
pl: W dół

en: Prev Block
pl: Poprz.blok

en: Next Block
pl: Nast.blok

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
pl: Początek akapitu

en: End of Paragraph
pl: Koniec akapitu

en: Top Row
pl: Górny wiersz

en: Bottom Row
pl: Dolny wiersz

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Prev Page
pl: Poprz.str.

en: Next Page
pl: Nast.str.

en: First Line
pl: Pierw.lin.

en: Last Line
pl: Ost.lin.

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 15 characters.
en: Prev File
pl: Plik poprz.

en: Next File
pl: Plik nast.

en: Delete
pl: Usuń

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
pl: Wytnij w lewo

en: Chop Right
pl: Wytnij w prawo

en: Cut Till End
pl: Wytnij do końca

en: Full Justify
pl: Wyrównanie

en: Word Count
pl: Ilość słów

en: Verbatim
pl: Dosłownie

en: Indent
pl: Wcięcie

en: Unindent
pl: Usuń wcięcie

en: Comment Lines
pl: Zakomentuj linii

en: Complete
pl: Uzupełnij

en: Record
pl: Zapis

en: Run Macro
pl: Uruchom makro

note: TRANSLATORS: This refers to deleting a line or marked region.
en: Zap
pl: Usuń

en: Anchor
pl: Zaczepienie

en: Up to anchor
pl: W górę do zaczepienia

en: Down to anchor
pl: W dół do zaczepienia

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 12 characters.
en: Spell Check
pl: Sprawdź pisownię

en: Linter
pl: Sprawdzanie składni

en: Formatter
pl: Formatowanie

en: Suspend
pl: Zawieś

en: Center
pl: Wyśrodkuj

en: Cycle
pl: Cykl

en: Save
pl: Zapisz

en: Pipe Text
pl: Przekaż tekst

en: Go To Text
pl: Do tekstu

en: DOS Format
pl: Format DOS

en: Mac Format
pl: Format Mac

en: Append
pl: Dopisz

en: Prepend
pl: Wpisz

en: Backup File
pl: Kopia zapas.

en: No Conversion
pl: Bez konwersji

en: Execute Command
pl: Wywołaj polecenie

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
pl: Przeglądaj

en: First File
pl: Pierw.Plik

en: Last File
pl: Ost.Plik

en: Left Column
pl: Lewa Kolumna

en: Right Column
pl: Prawa Kolumna

en: Discard buffer
pl: Porzuć bufor

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
pl: Poprzedni komunikat sprawdzania skł.

en: Next Linter message
pl: Następny komunikat sprawdzania skł.

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
pl: Ukryty interfejs

en: Help mode
pl: Tryb pomocy

en: Constant cursor position display
pl: Stałe położenie kursora

en: Soft wrapping of overlong lines
pl: Miękkie zawijanie długich linii

en: Line numbering
pl: Numeracja linii

en: Whitespace display
pl: Wyświetlanie białych znaków

en: Color syntax highlighting
pl: Kolorowanie składni

en: Smart home key
pl: Rozumny klawisz "w początek"

en: Auto indent
pl: Auto wcięcia

en: Cut to end
pl: Wytnij do końca

en: Hard wrapping of overlong lines
pl: Twarde zawijanie długich linii

en: Conversion of typed tabs to spaces
pl: Przetworzenie tabulacji na spacji

en: Mouse support
pl: Obsługa myszy

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
pl: Tekst pomocy polecenia szukania
    
     Wprowadź słowa lub znaki, które chcesz wyszukać, następnie naciśnij Enter. Jeśli istnieje fragment tekstu do nich pasujący, ekran zostanie odświeżony pokazując położenie najbliższego dopasowania.
    
     Po zachęcie 'Szukaj:' w nawiasach kwadratowych zostanie pokazany poprzednio szukany łańcuch. Naciśnięcie Enter bez wprowadzania tekstu spowoduje wykonanie poprzedniego szukania.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
pl: Jeżeli zaznaczyłeś fragment tekstu, i wybrałeś szukanie z zastąpieniem, tylko wystąpienia w zaznaczonej części zostaną zastąpione.
    
     W trybie szukania dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: === Replacement ===
    
     Type the characters that should replace what you typed at the previous prompt, and press Enter.
pl: === Zamiana ===
    
     Wprowadź znaki na zamianę tego co podałeś w poprzedniej linii polecenia i naciśnij Enter.

en:  The following function keys are available at this prompt:
pl:  W tym trybie dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
pl: Tekst pomocy polecenia przejścia do zadanej linii
    
     Wprowadź numer linii, do której chcesz przejść i naciśnij Enter. Jeżeli plik zawiera mniej linii niż podana liczba, zostaniesz przeniesiony do ostatniej linii pliku.
    
     W trybie przejścia do zadanej linii dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
pl: Tekst pomocy polecenia wstawienia pliku
    
     Wpisz nazwę pliku, którego zawartość ma zostać wstawiona do bufora bieżącego pliku w bieżącym położeniu kursora.
    
     Jeśli skompilowałeś nano z obsługą wielu buforów plikowych i włączyłeś ją opcją wiersza poleceń -F lub --multibuffer, kombinacją Meta-F albo za pomocą pliku nanorc, wstawianie pliku spowoduje wczytanie go do oddzielnego bufora (użyj Meta-< i > do przełączania się między buforami).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
pl: Jeśli potrzebujesz kolejnego pustego bufora, nie wpisuj nazwy lub wpisz nazwę nieistniejącego jeszcze pliku i naciśnij Enter.
    
     W trybie wstawiania pliku dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
pl: Tekst pomocy polecenia zapisu pliku
    
     Wpisz nazwę, pod jaką chcesz zapisać bieżący plik i naciśnij Enter.
    
     Jeśli zaznaczyłeś fragment tekstu, zostanie ci zaproponowany zapis tylko zaznaczonej części do osobnego pliku. Aby zmniejszyć ryzyko nadpisania bieżącego pliku jego częścią, w tym trybie nazwa bieżącego pliku nie jest nazwą domyślną.
    
     W trybie zapisu pliku dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
pl: Tekst pomocy przeglądarki plików
    
     Przeglądarka plików służy do wizualnego przeglądania katalogu w celu wybrania pliku do odczytu lub zapisu.  Do przemieszczania się po plikach w katalogu użyj klawiszy strzałek oraz Page Up/Down, do wyboru zaś pliku lub wejścia do zaznaczonego katalogu użyj klawiszy S i Enter.  Aby przejść o jeden katalog wyżej wybierz katalog o nazwie ".." znajdujący się na samej górze listy plików.
    
     W przeglądarce plików dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
pl: Tekst pomocy polecenia szukania
    
     Wprowadź słowa lub znaki, które chcesz wyszukać, następnie naciśnij Enter. Jeśli istnieje fragment tekstu do nich pasujący, ekran zostanie odświeżony pokazując położenie najbliższego dopasowania.
    
     Po zachęcie 'Szukaj:' w nawiasach kwadratowych zostanie pokazany poprzednio szukany łańcuch. Naciśnięcie Enter bez wprowadzania tekstu spowoduje wykonanie poprzedniego szukania.

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
pl: Tekst pomocy polecenia przejścia do katalogu w przeglądarce
    
     Wprowadź nazwę katalogu do przeglądania.
    
     Jeśli dopełnianie za pomocą tabulacji nie zostało wyłączone, możesz skorzystać z klawisza TAB, co automatycznie dopełni (jeśli to możliwe) nazwę wpisywanego katalogu.
    
     W trybie przejścia do katalogu w przeglądarce dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
pl: Tekst pomocy sprawdzania pisowni
    
     Program do sprawdzania pisowni sprawdza pisownię całości tekstu bieżącego pliku.  Każde nieznane słowo zostanie podświetlone i otrzymasz możliwość edytowania go. Następnie pojawi się propozycja zastąpienia w bieżącym pliku, lub, jeżeli zaznaczyłeś fragment tekstu, w tym fragmencie wszystkich wystąpień tego niepoprawnie napisanego słowa.
    
     W trybie sprawdzania pisowni dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
pl: Tekst pomocy wywołania polecenia zewnętrznego
    
     Ten tryb umożliwia wstawienie do bieżącego bufora (lub, w trybie wielu buforów, do nowego bufora) wyjścia otrzymanego z polecenia uruchomionego przez powłokę. Jeżeli polecenie poczyna się z '|', potoczna zawartość bufora (lub zaznaczonego tekstu) zostanie przekazana do polecenia.

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
pl: Jeśli potrzebujesz tylko pustego bufora, nie podawaj żadnego polecenia.
    
     Możesz również wybrać jedno z czterech narzędzi, lub wyciąć duży kawałek bufora, lub uśpić edytor.

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
pl: === Sprawdzanie składni ===
    
     W tym trybie linia stanu wyświetla komunikat o błędzie lub ostrzeżenie, kursor zaś oznacza odpowiednią pozycję w pliku. Używając klawiszy "Strona w górę" lub "Strona w dół" możesz przechodzić do komunikatów poprzednich lub następnych.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
pl:  W trybie sprawdzania składni dostępne są następujące klawisze funkcyjne:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
pl: Podstawowy tekst pomocy nano
    
     Edytor nano został zaprojektowany z myślą o emulacji możliwości i prostoty wykorzystania edytora tekstowego UW Pico. Ekran edycji można podzielić na cztery części: górna linia pokazuje wersję programu i nazwę edytowanego w tym momencie pliku oraz wskazuje czy plik ten został zmieniony. Dalej, główne okno edytora zawiera edytowany tekst. Trzecia linia od dołu, czyli linia stanu, służy do wyświetlania ważnych komunikatów.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
pl: Dwie najniższe linie przypominają najczęściej używane kombinacje klawiszy.
    
     Kombinacje klawiszy opisujemy w następujący sposób: sekwencje sterujące wprowadzane klawiszem Control (Ctrl) lub podwójnym naciśnięciem klawisza Escape są oznaczone daszkiem (^). Sekwencje Escape, wprowadzane zależnie od układu klawiatury jednym z klawiszy Esc, Alt lub Meta, są oznaczone Meta (M-).

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
pl: Aby wprowadzić dowolny znak, należy dwukrotnie nacisnąć Esc i wprowadzić dziesiętny kod tego znaku (w zakresie 000 - 255).
    
     W głównym oknie edytora dostępne są wymienione poniżej kombinacje klawiszy. Klawisze alternatywne ujęto w nawiasy:

en: enable/disable
pl: (włącz/wyłącz)

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
pl: Nie można utworzyć katalogu %s: %s
    Jest on niezbędny do zapisu/odczytu historii wyszukiwań i pozycji kursora.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
pl: Ścieżka %s nie jest katalogiem, a musi nim być.
    Nano nie potrafi zapisać lub odczytać historii wyszukiwań i pozycji
    kursora.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
pl: Nie można ograniczyć uprawnienia do %s: %s

en: Key is invalid in view mode
pl: Klawisz niedozwolony w trybie przeglądania

en: This function is disabled in restricted mode
pl: Ta funkcja nie jest dostępna w trybie ograniczonym

en: To suspend, type ^T^Z
pl: W celu zawieszenia: ^T^Z

en: No file name
pl: Brak nazwy pliku

en: Save modified buffer?
pl: Zapisać zmodyfikowany bufor?

en: 
    Too many .save files
pl: 
    Zbyt wiele plików .save

en: 
    Buffer written to %s
pl: 
    Bufor zapisany w %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
pl: Składnia: nano [OPCJE] [[+LINIA,KOLUMNA] PLIK]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
pl: Aby umieścić kursor w konkretnej linii pliku, przed nazwą pliku należy podać
    numer linii poprzedzony znakiem '+'. Można również podać numer kolumny,
    oddzielony przecinkiem.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
pl: Gdy podano '-' jako nazwę pliku, nano odczytuje dane z wejścia standardowego.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
pl: Opcja

en: Long option
pl: Długa opcja

en: Meaning
pl: Znaczenie

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
pl: Włącza rozumny przycisk "w początek"

en: Save backups of existing files
pl: Tworzenie kopii zapasowych istniejących plików

en: -C <dir>
pl: -C <katalog>

en: --backupdir=<dir>
pl: --backupdir=<katalog>

en: Directory for saving unique backup files
pl: Katalog przechowywania unikatowych kopii zapasowych

en: Use bold instead of reverse video text
pl: Używa tekstu pogrubionego zamiast negacji obrazu

en: Convert typed tabs to spaces
pl: Przetwarza tabulacje na spacje

en: Read a file into a new buffer by default
pl: Domyślny odczyt pliku do nowego bufora

en: Use (vim-style) lock files
pl: Używaj plików blokowania w stylu vim

en: Save & reload old search/replace strings
pl: Zapisz & przeładuj poprzednie łańcuchy wyszukiwania/zamiany

en: Don't look at nanorc files
pl: Bez korzystania z plików nanorc

en: -J <number>
pl: -J <liczba>

en: --guidestripe=<number>
pl: --guidestripe=<liczba>

en: Show a guiding bar at this column
pl: Pokaż prowadnicę w tej kolumnie

en: Fix numeric keypad key confusion problem
pl: Naprawia problem pomylenia klawiszy klawiatury numerycznej

en: Don't add an automatic newline
pl: Nie dodawaj nowej linii

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
pl: Usuwaj białe znaki z końca linii pod czas twardego zawijania

en: Don't convert files from DOS/Mac format
pl: Bez konwersji z formatu DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
pl: Wiodące spacje oznaczają nowy akapit

en: Save & restore position of the cursor
pl: Zapisz & przywróć pozycję kursora

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
pl: Wyrażenie regularne pasujące do cudzysłowu

en: Restrict access to the filesystem
pl: Ogranicz dostęp do systemu plików

en: Display overlong lines on multiple rows
pl: Wyświetlaj długie linie w wielu wierszach

en: -T <number>
pl: -T <liczba>

en: --tabsize=<number>
pl: --tabsize=<liczba>

en: Make a tab this number of columns wide
pl: Ustaw szerokość znaku tabulacji

en: Wipe status bar upon next keystroke
pl: Wyczyść pasek stanu po naciśnięciu klawisza

en: Print version information and exit
pl: Wypisanie wersji i zakończenie pracy

en: Detect word boundaries more accurately
pl: Uściśla określenie granic słów

en: -X <string>
pl: -X <łańcuch>

en: --wordchars=<string>
pl: --wordchars=<łańcuch>

en: Which other characters are word parts
pl: Jakie jeszcze znaki mogą występować w słowach

en: -Y <name>
pl: -Y <nazwa>

en: --syntax=<name>
pl: --syntax=<nazwa>

en: Syntax definition to use for coloring
pl: Użycie zadanej definicji składni do podświetlania

en: Let Bsp and Del erase a marked region
pl: Klawisze Bsp i Del wymazują zaznaczony tekst

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
pl: Podział wiersza na białych znakach pod czas zawijania

en: Automatically hard-wrap overlong lines
pl: Automatyczne przewijanie długich linii

en: Constantly show cursor position
pl: Stałe pokazywanie położenia kursora

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
pl: Naprawia problem pomylenia klawiszy Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
pl: Utrzymuj pustą linię pod paskiem tytułu

en: -f <file>
pl: -f <plik>

en: --rcfile=<file>
pl: --rcfile=<plik>

en: Use only this file for configuring nano
pl: Użyj tylko tego pliku do konfigurowania nano

en: Show cursor in file browser & help text
pl: Pokaż kursor w przeglądarce plików i tekście pomocy

en: Show this help text and exit
pl: Wyświetla ten tekst pomocy i wychodzi

en: Automatically indent new lines
pl: Automatyczne wcięcia nowych linii

en: Scroll per half-screen, not per line
pl: Przewijanie po pół-strony, zamiast linia po linii

en: Cut from cursor to end of line
pl: Wycina od kursora do końca linii

en: Show line numbers in front of the text
pl: Pokaż numery linii przed tekstem

en: Enable the use of the mouse
pl: Włączenie myszy

en: Do not read the file (only write it)
pl: Bez odczytu pliku (tylko zapis)

en: -o <dir>
pl: -o <kat>

en: --operatingdir=<dir>
pl: --operatingdir=<kat>

en: Set operating directory
pl: Ustawienie katalogu pracy

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
pl: Zachowanie działania klawiszy XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
pl: Pokaż wskaźnik pozycji+porcji

en: -r <number>
pl: -r <liczba>

en: --fill=<number>
pl: --fill=<liczba>

en: Set width for hard-wrap and justify
pl: Ustaw szerokość linii do przewijania i justowania

en: Use this alternative spell checker
pl: Użyj tego alternatywnego programu sprawdzania pisowni

en: Save changes on exit, don't prompt
pl: Zapisz zmiany przed wyjściem, nie pytając o to

en: Save a file by default in Unix format
pl: Zapisz plik w formacie Unix

en: View mode (read-only)
pl: Tryb przeglądania (tylko odczyt)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
pl: Bez przewijania długich linii (domyślnie)

en: Don't show the two help lines
pl: Bez pokazywania linii pomocy

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
pl: Ctrl+Right zatrzymuje się na końcu słowa

en: List the names of available syntaxes
pl: Wyświetl nazwy dostępnych składni

en: Also try magic to determine syntax
pl: Spróbuj także magii, aby określić składnię

en: Accept 'filename:linenumber' notation
pl: Przyjmij notację 'nazwa-pliku:numer-wiersza'

en: Show some states on the title bar
pl: Pokaż niektóre stany w pasku tytułu

en: Show a feedback bar at the bottom
pl: Wyświetl pasek opinii na dole

en: Hide all bars, use whole terminal
pl: Ukryj wszystkie paski, użyj całego ekranu

en: Use better-known key bindings
pl: Użyj lepiej znanych przypisań klawiszy

en:  GNU nano, version %s
pl:  GNU nano, wersja %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
pl:  (C) %s Free Software Foundation (Fundacja Wolnego Oprogramowania) i inne

en:  Compiled options:
pl:  Opcje kompilowania:

en: Available syntaxes:
pl: Dostępne składnie:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
pl: Nie udało się ponowne podłączyć standardowego wejścia do klawiatury

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
pl: Odczyt danych z klawiatury; podaj ^D lub ^D^D aby zakończyć.

en: Failed to open stdin: %s
pl: Nie można otworzyć stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
pl: Otrzymano SIGHUP lub SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
pl: Przepraszam! Nano uległ awarii. Kod: %d. Proszę o zgłoszenie błędu.

en: Use "fg" to return to nano.
pl: Aby powrócić do nano, użyj "fg".

en: Current syntax determines Tab
pl: Bieżąca składnia określa Tab

en: enabled
pl: włączono

en: disabled
pl: wyłączono

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
pl: Nieznana sekwencja

en: Unknown function: %s
pl: Nieznana funkcja "%s"

en: Missing }
pl: Brak }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
pl: Nieprzypisany klawisz: F%i

en: Unbound key
pl: Nieprzypisany klawisz

en: Unbindable key: M-^%c
pl: Nie można przypisać klawisza: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
pl: Nieprzypisany klawisz: %s%c

en: Unbindable key: ^[
pl: Nie można przypisać: ^[

en: Flawed paste
pl: Wadliwa wklejka

en: Guide column "%s" is invalid
pl: Niepoprawna kolumna prowadząca: %s

en: Requested tab size "%s" is invalid
pl: Żądana wielkość tabulacji "%s" nie jest poprawna

en: Requested fill size "%s" is invalid
pl: Żądana pozycja łamania linii "%s" nie jest poprawna

en: Type '%s -h' for a list of available options.
pl: Podaj '%s -h' aby uzyskać listę dostępnych opcji.

en: Bad quoting regex "%s": %s
pl: Błędne wyrażenie regularne "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
pl: Nieprawidłowy modyfikator wyszukiwania '%c'

en: Empty search string
pl: Pusty łańcuch wyszukiwania

en: Invalid line or column number
pl: Niepoprawny numer linii lub kolumny

en: Invalid number
pl: Nieprawidłowa liczba

en: Standard input is not a terminal
pl: Wejście standardowe nie jest terminalem

en: Can open just one file
pl: Mogę otworzyć tylko jeden plik

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
pl: Witamy w nano.  W celu otrzymania pomocy, naciśnij Ctrl+G.

en: Byte Order Mark
pl: Znacznik kolejności bajtów

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
pl: Tt

en: Aa
pl: Ww

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: All
pl: Wszystko

en: Mistakes in '%s'
pl: Błędy w '%s'

en: Problems with history file
pl: Problemy z plikiem historii

en: Error in %s on line %zu:
pl: Błąd w %s w linii %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
pl: Argument %s ma niedomknięty "

en: Regex strings must begin and end with a " character
pl: Wyrażenia regularne muszą zaczynać się i kończyć znakiem "

en: Empty regex string
pl: Puste wyrażenie regularne

en: Bad regex "%s": %s
pl: Błędne wyrażenie regularne "%s": %s

en: Missing syntax name
pl: Brak nazwy składni

en: Unpaired quote in syntax name
pl: Nieparzysty cudzysłów w nazwie składni

en: The "none" syntax is reserved
pl: Składnia "none" jest zarezerwowana

en: The "default" syntax does not accept extensions
pl: Składnia "default" nie przyjmuje rozszerzeń

en: Syntax "%s" has no color commands
pl: Składnia "%s" nie ma ustawień kolorów

en: Missing key name
pl: Brak nazwy klawisza

en: Key name %s is invalid
pl: Niepoprawna nazwa klawisza %s

en: Must specify a function to bind the key to
pl: Podaj funkcje do jakiej przypisuje się klawisz

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
pl: Musisz podać menu (lub "all") w którym przypisuje się klawisz

en: Unknown menu: %s
pl: Nieznane menu: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
pl: Brak funkcji '%s' w menu '%s'

en: Keystroke %s may not be rebound
pl: Klawisz %s nie może być ponownie przypisany

en: Command "%s" not understood
pl: Niezrozumiałe polecenie "%s"

en: Path is too long
pl: Ścieżka jest za długa

en: Error expanding %s: %s
pl: Błąd rozszerzenia %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
pl: Kolor '%s' nie wymaga przedrostka

en: Color "%s" not understood
pl: Kolor "%s" nie jest zrozumiały

en: An attribute requires a subsequent comma
pl: Atrybut wymaga po sobie przecinka

en: Missing color name
pl: Brak nazwy koloru

en: Missing regex string after '%s' command
pl: Brak wyrażenia regularnego po poleceniu '%s'

en: "start=" requires a corresponding "end="
pl: "start=" wymaga odpowiadającego mu "end="

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
pl: Polecenie '%s' wymaga poprzedniego polecenia 'syntax'

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
pl: Składnia "default" nie przyjmuje wyrażeń regularnych '%s'

en: Missing argument after '%s'
pl: Brak argumentu po '%s'

en: Argument of '%s' lacks closing "
pl: Argument do '%s' ma niedomknięty "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
pl: Żaden klawisz nie został przywiązany do funkcji '%s' w menu '%s'. Wyjście.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
pl: Jeśli trzeba, uruchom nano z opcją -I aby dopasować ustawienia.

en: Could not find syntax "%s" to extend
pl: Nie znaleziono składni "%s" do rozszerzenia

en: Command "%s" not allowed in included file
pl: Poliecenie "%s" nie jest dozwolone w pliku dołączonym

en: Missing option
pl: Brak opcji

en: Unknown option: %s
pl: Nieznana opcja: %s

en: Cannot unset option "%s"
pl: Nie można zresetować opcji "%s"

en: Option "%s" requires an argument
pl: Opcja "%s" wymaga argumentu

en: Argument is not a valid multibyte string
pl: Opcja nie jest poprawnym łańcuchem wielobajtowym

en: Non-blank characters required
pl: Wymagane są nie-białe znaki

en: Even number of characters required
pl: Liczba znaków ma być parzysta

en: Two single-column characters required
pl: Wymagane są dwa jednobajtowych znaki

en: Specified rcfile does not exist
pl: Podany plik konfiguracji nie istnieje

en: I can't find my home directory!  Wah!
pl: Nie mogę znaleźć swojego katalogu domowego!  Aj!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
pl:  [Uwzgl.wielk.liter]

en:  [Regexp]
pl:  [Wyr.reg.]

en:  (to replace) in selection
pl:  (i zastąp) w zaznaczeniu

en:  (to replace)
pl:  (i zastąp)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
pl: Szukanie...

en: "%.*s%s" not found
pl: Nie znaleziono "%.*s%s"

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
pl: Czy zastąpić to wystąpienie?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
pl: Zastąp przez

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
pl[0]: Zamieniono %zd wystąpienie
pl[1]: Zamieniono %zd wystąpienia
pl[2]: Zamieniono %zd wystąpień

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
pl: Wprowadź numer linii, numer kolumny

en: Not a bracket
pl: To nie nawias

en: No matching bracket
pl: Brak nawiasu do pary

en: Placed anchor
pl: Umieszczono zaczepienie

en: Removed anchor
pl: Usunięto zaczepienie

en: Jumped to anchor
pl: Przeniesiono do zaczepienia

en: This is the only anchor
pl: To jest jedyne zaczepienie

en: There are no anchors
pl: Brak zaczepień

en: Mark Set
pl: Znacznik ustawiony

en: Mark Unset
pl: Znacznik skasowany

en: Commenting is not supported for this file type
pl: Komentowanie nie jest obsługiwane dla tego typu plików

en: Cannot comment past end of file
pl: Nie można komentować poza końcem linii

en: Nothing to undo
pl: Nic do odwołania

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
pl: dodanie

en: line break
pl: łamanie linii

en: deletion
pl: usunięcie

en: line join
pl: połączenie linii

en: replacement
pl: zamianę

en: erasure
pl: skasowanie

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
pl: wycięcie

en: paste
pl: wstawkę

en: insertion
pl: wprowadzenie

en: indent
pl: wcięcie

en: unindent
pl: usunięcie wcięcia

en: comment
pl: skomentowanie

en: uncomment
pl: odkomentowanie

en: Undid %s
pl: Odwołano %s

en: Nothing to redo
pl: Nic do powtórzenia

en: Redid %s
pl: Powtórzono operację (%s)

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
pl: justowanie

en: Selection is empty
pl: Zaznaczenie jest puste

en: Justified selection
pl: Wyjustowane zaznaczenie

en: Justified file
pl: Wyjustowano plik

en: Justified paragraph
pl: Wyjustuj akapit

en: Buffer is empty
pl: Bufor jest pusty

en: Invoking formatter...
pl: Wywołanie programu formatowania...

en: Error invoking '%s'
pl: Błąd wywołania '%s'

en: Program '%s' complained
pl: Komunikat programu '%s'

en: Nothing changed
pl: Nic się nie zmieniło

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
pl: sprawdzanie pisowni

en: formatting
pl: formatowanie

en: Finished checking spelling
pl: Zakończono sprawdzanie pisowni

en: Buffer has been processed
pl: Bufor został przetworzony

en: Unfindable word: %s
pl: Słowo nie do znalezienia: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
pl: Edytuj zastąpienie

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
pl: Nast.słowo...

en: Invoking spell checker...
pl: Wywołanie programu sprawdzania pisowni...

en: Could not get size of pipe buffer
pl: Nie można uzyskać wielkości bufora potoku

en: Error invoking "uniq"
pl: Błąd podczas wywoływania "uniq"

en: Error invoking "sort"
pl: Błąd podczas wywoływania "sort"

en: Error invoking "spell"
pl: Błąd podczas wywoływania "spell"

en: No linter is defined for this type of file
pl: Program sprawdzania składni nie został zdefiniowany dla tego typu plików

en: Save modified buffer before linting?
pl: Zapisać bufor przed sprawdzaniem składni?

en: Invoking linter...
pl: Wywołanie programu sprawdzania składni...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
pl: Otrzymano 0 poprawnych linii od polecenia: %s

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
pl: Ten komunikat dotyczy nie otworzonego pliku %s; otworzyć go w nowym buforze?

en: No messages for this file
pl: W tym pliku nie ma komunikatów

en: At first message
pl: Pierwszy komunikat

en: At last message
pl: Ostatni komunikat

en: No formatter is defined for this type of file
pl: Program formatowania nie został zdefiniowany dla tego typu plików

en: In Selection:
pl: W zaznaczeniu:

en: line | lines
pl[0]: linia
pl[1]: linii
pl[2]: linii

en: word | words
pl[0]: słowo
pl[1]: słowa
pl[2]: słów

en: character | characters
pl[0]: litera
pl[1]: litery
pl[2]: liter

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
pl: wprowadzanie dosłowne

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
pl: Nieprawidłowy kod

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
pl: Brak fragmentu słowa

en: No further matches
pl: Brak dalszych wyników

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
pl: Brak wyników

en: Nano is out of memory!
pl: Zabrakło pamięci dla Nano!

en: Recording a macro...
pl: Nagrywanie makra...

en: Stopped recording
pl: Zatrzymano nagrywanie

en: Cannot run macro while recording
pl: Nie można uruchomić makra pod czas nagrywania

en: Macro is empty
pl: Makro jest puste

en: Too much input at once
pl: Za dużo wejścia na raz

en: Too many errors from stdin
pl: Za dużo błędów z wejścia standardowego

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
pl: Wejście Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
pl: Składnia --

en: DIR:
pl: KAT:

en: View
pl: Przeglądanie

en: Modified
pl: Zmieniony

en: Restricted
pl: Zastrzeżony

en: (nameless)
pl: (bez nazwy)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
pl[0]:  (%zu linia)
pl[1]:  (%zu linii)
pl[2]:  (%zu linii)

en:  (%zu line, %s) |  (%zu lines, %s)
pl[0]:  (%zu linia, %s)
pl[1]:  (%zu linii, %s)
pl[2]:  (%zu linii, %s)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
pl: lin. %*zd/%zd (%2d%%), kol. %2zu/%2zu (%3d%%), zn. %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
pl: Edytor tekstu nano

en: version
pl: wersja

en: Brought to you by:
pl: Stworzony przez:

en: Special thanks to:
pl: Specjalne podziękowania otrzymują:

en: The Free Software Foundation
pl: Free Software Foundation (Fundacja Wolnego Oprogramowania)

en: the many translators and the TP
pl: wielu tłumaczy i TP

en: For ncurses:
pl: Za ncurses:

en: and anyone else we forgot...
pl: oraz wszyscy pozostali, o których zapomnieliśmy...

en: Thank you for using nano!
pl: Dziękujemy za korzystanie z nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pl: %s: opcja '%s%s' jest niejednoznaczna

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pl: %s: opcja '%s%s' jest niejednoznaczna; możliwe zakończenia:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pl: %s: nieznana opcja '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '%s%s' nie może mieć argumentów

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pl: %s: opcja '%s%s' wymaga argumentu

en: %s: invalid option -- '%c'
pl: %s: niepoprawna opcja -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pl: %s: opcja wymaga argumentu -- '%c'

en: Success
pl: Powodzenie

en: No match
pl: Nic nie pasuje

en: Invalid regular expression
pl: Niepoprawne wyrażenie regularne

en: Invalid collation character
pl: Niepoprawny znak sortowania

en: Invalid character class name
pl: Niepoprawna nazwa klasy znaków

en: Trailing backslash
pl: Końcowy ukośnik odwrotny

en: Invalid back reference
pl: Niepoprawne odwołanie wsteczne

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pl: Niedopasowane [, [^, [:, [., lub [=

en: Unmatched ( or \(
pl: Niedopasowane ( lub \(

en: Unmatched \{
pl: Niedopasowane \{

en: Invalid content of \{\}
pl: Niepoprawna zawartość \{\}

en: Invalid range end
pl: Niepoprawny koniec zasięgu

en: Memory exhausted
pl: Pamięć wyczerpano

en: Invalid preceding regular expression
pl: Niepoprawne poprzednie wyrażenie regularne

en: Premature end of regular expression
pl: Przedwczesny koniec wyrażenia regularnego

en: Regular expression too big
pl: Wyrażenie regularne jest za duże

en: Unmatched ) or \)
pl: Niedopasowany ) lub \)

en: No previous regular expression
pl: Brak poprzedniego wyrażenia regularnego
